لباس محلي مردم لرستان

…پیراهن زنان لر دارای برشی ساده ، بلند و گشاد است با طرح های گلدار و رنگهای الوان. شلوار پوشاك زنان لر از لحاظ تركیب و جنس پارچه دو قسمتی و دو رنگی است. معمولاً از دمپا تا حدود بالای زانو ، پارچه ساده با نقشبندی و نواردوزی شده است و قسمت بالاتر به رنگ دیگر و گلدار می باشد .قسمت های دیگری بر روی پیراهن زنان قرار می گیرد از جمله (( كلنجه )) كت مخملی كه در جلوی بدن بسته نمی شود ، بقیه و لبه های دم آستین و دور شكاف آن یراقدوزی و نواردوزی شده است…روسریهای زنان لر كه در زبان محلی به آن (( گل ونی )) می گویند. زیبائی خاصی به سر زنان لر می دهد. این روسریها كه معمولاً ابریشمی می باشند و در طرح ها و رنگهای مختلف به كار می روند. با گره زیبائی به دور سر پیچیده می شود گوشه های آن هم به صورت آویزان بر پشت سر قرار می گیرد… … مردان لر دارای پوشش ساده ای می باشند. جنبه های تزئین آن كمتر می باشد… متن كامل

4 دیدگاه برای «لباس محلي مردم لرستان»

 1. با سلام لطفا از عکسهای لباس زنانه و مردانه لرهای خرم آباد بیشتر روی سایت قرار دهید. تا علاقمندان بتوانند به ان دست رسی داشته باشند. با آرزوی نموفقیت و کامیابی

 2. با سلام
  من اين سايت رو در زمان سرچ كردن پيدا كردم. بدنبال لباس محلي لري بودم. مي خواستم اگر كه جايگاهي براي فروش داره يك دونه لباس لري بخرم. اما متاسفانه به جاي لباس با اين تصاوير روبرو شدم. بد نيست يك سرچ اجمالي از لباس گيلگي و كرد و شيرازي و ابيانه و… انجام بدهيد تا به خوبي دريابيد كه لرستاني ها در اشاعه فرهنگ خود چقدر ضعيف عمل مي كنند.
  بنده علاقه وافري به تن كردن لباسهاي محلي و پوشيده به جاي مانتوهاي مسخره الگو برداري شده از بورداهاي ترك دارم. مانتوهايي كه حتي قادر نيستي در آنها راحت بنشيني و يا خم بشوي. مانتوهايي كه آدم رو شبيه پلنگ صورتي مي كنن. اما لباسهاي محلي ايراني ، ضمن داشتن تنوع رنگ و اصالت، احساس غرور هم به آدم ميدهد.
  در ضمن يك موضوع ديگر كه مدتهاست براي بنده دلمشغولي ايجاد كرده برنامه هاي شبكه افلاك است. بنده با ماهواره در تهران بجاي ديدن تصاوير شبكه هاي خود فروخته ديگر ايراني هاي امريكايي ترجيح ميدهم شبكه هاي استاني ايران رو ببينم. جالب اين است كه شبكه افلاك كم كارترين شبكه استاني است. زماني هم كه برنامه دارد. اصلا شباهتي به شبكه استاني ندارد.دائما يك مجري نشسته و به زبان فارس عجيبي (نه لري) موضوعات تكراري شبكه هاي سراسري را تكرار مي كند. تنها بخشي كه متمايز از ديگر بخشهاست آن قسمتي است كه گزارش گر ب مناطق روستايي مي رود و با مردم محلي گپ دوستانه مي زند.دريغ از يك نمايش محلي.
  ايكاش پركارتر بودن.

 3. کورال خانم!جاناسخن اززبان مامیگویی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s