موانع و دشواري هاي تشکيل اقلیم لرستان در عراق

سمير سالم داود از فعالان سیاسی و اجتماعی لر در عراق با نوشتن سلسله مقالاتی به بررسی احتمالات و موانع تشکیل اقلیم لرستان در عراق می پردازد. در برابر طرح تشکیل اقلیم لرستان در عراق شاهد موضع های متفاوتی از سوی گروههای مختلف سیاسی خواهیم بود که اغلب به این مساله از دیده ی مخالفت می نگرند، از مدیران اقلیم کردستان و اقلیم مرکزی عراق، شیعیان و بقایای نظام صدام تا دولتهای آمریکا و ایران از این طرح استقبال متفاوتی خواهند کرد هر چند اغلب موضع شان منفی باشد. متن كامل

یک فکر برای “موانع و دشواري هاي تشکيل اقلیم لرستان در عراق”

 1. موانع و مشکلات پیش رو در ایجاد اقلیم لرستان در ایران:

  چندی پیش یکی از لرهای عراق با نام «سمیر سالم داود» مقاله ای تحت عنوان » موانع و مشکلات پیش رو در ایجاد اقلیم لرستان در عراق» نوشته بود که در آن به بررسی موانع سیاسی در ایجاد یک حریم و یا اقلیم خودمختار برای مردم لرستان نوشته بود.که مورد استقبال لرهای ایران قرار گرفت. اما متاسفانه هیچیک از ما لرهای ایران جرئت این را نداریم که درباره ی اقلیمی برای لرهای ایران بحث کنیم و چاره جویی کنیم. در صورتی که داشتن یک اقلیم برای مردم لر در ایران یک حق کاملا طبیعی و قانونی است. پس بنده این مقاله را می نویسم.امید است که مورد توجه قرار گیرد.

  یکی از بزرگترین موانعی که پیش روی مردم لر است کم بودن آگاهی سیاسی و اجتماعی خودشان است. چنان که کشش اینگونه فعالیتهای سیاسی را ندارند. که البته با خبر رسانی قوی و تبلیغات روشنفکران در میان مردم این مشکل قابل حل است.

  مشکل بعدی سیاست ها و زیاده خواهی های جمهوری اسلامی ایران است. که اصولا برای ملیت ها و قومیت ها ارزشی قائل نیست و دوست ندارد بعضی از امتیاز هایش در مناطق لرنشین به خطر بیافتد. مخصوصا که جمهوری اسلامی در طول این سال ها فعالیت های زیادی برای مهاجرت دادن مردم لر از سرزمینشان به نقاط دیگر کرده تا با خیال راحت بتواند از منابع سرزمین لرستان که بسیار غنی هستند استفاده کند.پس به سادگی حاضر نیست چنین امتیاز ارزشمندی به مردم لر بدهد.

  مشکل دیگر مربوط می شود به مردم فارس کشور، آنها که سالیان سال است که از زیر ستم بودن اقوام دیگر نهایت سود را می برند،با این حرکت مخالفند. برای مثال سالهاست که اصفهانی ها ، یزدی ها و قمی ها بخاطر برش زیادی که در ایران دارند ، آب مناطق لرنشین را صاحب شده اند و از آن بطور بی رویه ای در مصارف صنعتی و… استفاده می کنند چنانکه در خود مناطق لرنشین شاهد کم بود آب شدید هستیم. پس با این حساب اگر لرها دارای اقلیم شوند و جایگاه و قدرت شان بالا رود بی شک دیگر به این راحتی نمی توانند از این امتیازها برخوردار شوند. پس مطمئنا با این اقدام مردم لر از جهات مختلف مخالفت خواهند کرد.

  و البته مشکلات دیگری هم هست که در مقالات دیگر بیشتر به آنها می پردازم تا بلکه بشود با آگاهی بیشتر از مشکلات بتوان چاره جویی دقیقتری کرد.

  در آخر هم جمله ای میاورم از همان هم تبارمان سمیر سالم داود که در آخر مقاله اش نوشته بود که خیلی مرا تکان داد.

  «عملی شدن این سخن و تشکیل اقلیم لرستان در حال حاضر جز رویای یک گُل نیست اما چرا ما باید از بوی خوش آن بترسیم»

  به قلم بهادر بختیاری

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.