آيا 17 سال مطالعه براي راه آهن اصفهان دورود كافي نيست؟

عباس شاه علي – اليگودرز
مطالعات راه آهن اصفهان به دورود توسط مهندسان مشاور توسعه راه آهن در سال 1370 آغاز شد، اما متاسفانه با گذشت 17 سال هنوز هيچ گونه اقدامي جهت عملي شدن آن صورت نگرفته است و نمايندگان دوره هاي گذشته مجلس و نيز نماينده فعلي تنها خبر انجام مطالعات آن را به مردم مي دهند. آيا به راستي 17 سال براي مطالعه يك مسير 270 كيلومتري آن هم هموار كافي نيست؟!

 

این مطلب حدود یک سال قبل در روزنامه کیهان تحت عنوان 15 سالگي راه آهن اصفهان- دورود چاپ شده است. بنابر این با گذشت دو سال دیگر باید رقم ۱7 سالگی را برگزینیم و لابد سال بعد هم ۱8 سالگی و الی آخر تا وقتی که صد سالگی این تصمیم مردانه را جشن بگیریم!

مطالعات راه آهن اصفهان به دورود توسط مهندسان مشاور توسعه راه آهن در سال 1370 آغاز شد، اما متاسفانه با گذشت 15 سال هنوز هيچ گونه اقدامي جهت عملي شدن آن صورت نگرفته است و نمايندگان دوره هاي گذشته مجلس و نيز نماينده فعلي تنها خبر انجام مطالعات آن را به مردم مي دهند. آيا به راستي 15 سال براي مطالعه يك مسير 270 كيلومتري آن هم هموار كافي نيست؟! به برخي از دلايل ضرورت تسريع در اجراي اين پروژه در ذيل اشاره مي شود.

۱- احداث اين خط آهن، شهرهاي اصفهان، نجف آباد، تيران، داران، فريدونشهر، بويين مياندشت، افوس، اليگودرز چندين بخش و روستا را به شبكه سراسري راه آهن جنوب متصل مي كند. كه نمايندگان استان اصفهان بايد سهم بسزايي در پيگيري اجراي طرح مذكور داشته باشند.
2- با توجه به ترافيك سنگين جاده اصفهان- خوزستان و بندر امام و شهرهاي غرب كشور و خسارات سنگين جاني و مالي كه بواسطه تصادفات بي شمار در اين محور بر مردم و دولت تحميل مي شود، اتصال راه آهن اصفهان به دورود مي تواند بخش زيادي از ترافيك اين جاده و نيز خسارات ناشي از آن را كاهش دهد.
3- شهرهاي استان اصفهان و لرستان بويژه اليگودرز مبادلات كالاهاي بسياري نظير سنگ معدني-آهن آلات و… را با استان خوزستان انجام مي دهند و به نظر مي رسد احداث خط آهن در اين مسير زمينه مبادلات و صادرات بيشتر را فراهم خواهد كرد.
4- طول مسير مذكور 270 كيلومتر است و با كمترين پستي و بلندي در مقابل موارد مشابه جهت اجرا هزينه كمتري را به دولت تحميل خواهد كرد.
5- مردم شهرهاي استان لرستان همواره جهت مسافرت به استان اصفهان با مشكلاتي نظير كمبود وسايل نقليه عمومي و انسداد جاده مذكور در زمان بارش برف مواجه هستند كما اينكه اين مشكل شامل حال مردم اصفهان نيز مي شود كه در صورت اجراي راه آهن دورود به اصفهان تا حدود زيادي مشكلات حمل و نقل بين شهري كاهش مي يابد.

كلام آخر اينكه تسريع در اجراي اين طرح همت و پيگيري همه نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي بويژه نمايندگان مردم اصفهان- لرستان و خوزستان را مي طلبد.

 
 

 

نویسنده: ...

اسفندیار خدایی ساکن لرستان تلفن: 09169626628

یک فکر برای “آيا 17 سال مطالعه براي راه آهن اصفهان دورود كافي نيست؟”

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s