لباس محلي لرستان جامانده در تاريخ اين ديار

روزی در هراس بودیم که مبادا لباس‌های بومی لرستان فراموش شود و دیگر بر تن هیچ زن لری «سرداری» و بر تن هیچ مرد لری «شال و ستره» نبینیم، گویا امروز همان روزی است که از آن در هراس بودیم و لباس‌های محلی این مرز و بوم را به دستان تاریخ سپردیم.

به گزارش مهر، همه افسانه‌ها و پیشینه مردمان دیار لرستان با آداب و رسوم و پوششی پیوند خورده است که اگر در ایران اسلامی بی نظیر نباشد، می‌شود گفت کم‌نظیر و تکرارنشدنی است.

پوشاک مردم لرستان در نهایت زیبایی و سادگی نمادی از پوشش اصیل اسلامی است که امروز جز در برخی مناطق روستایی و عشایری شاید دیگر نتوان نشانی از آن یافت.

پوشاک زنان لر بنا به موقعیت اجتماعی، اقتصادی و از طرفی شرایط سنی از ویژگی‌های مشخصی برخوردار است به طوری که پوشاک زنان جوان لر با پارچه‌های الوان در رنگ‌ها و طرح‌های شاد با سربندهای زیبا و رنگی است و زنان مسن‌تر پارچه‌هایی به رنگ تیره با طرح‌های ساده و سربندی سیاه و سفید را ترجیح می‌دهند.

روسری‌های زنان لر که در زبان محلی به آن «گل ونی» می‌گویند علاوه بر پوشیده بودن، زیبایی خاصی به زنان لر می‌دهد.

«تره» و «گل ونی» سرپوش ابریشمی مخصوصی است که زنان لر به سر می‌بندند و به لری آن را «ساوه» می‌گویند. «تره» را در حالت عادی و در روزهای معمولی می‌بندند ولی زنان لرستانی برای شرکت در مراسم جشن و سور، نوعی از آن را به نام «گل ونی» که رنگین است روی تره می‌بندند.

پیراهن زنان لر دارای برشی ساده، بلند و گشاد با طرح‌های گلدار و رنگ‌های متنوع است. لباس زنان لر دارای قسمت‌های مختلفی چون «کلنجه»، «سرداری» یا «کمرچین» و «جلیقه» است.

شلوار مردان لر به طرح و هیبت شلوارهای کردی است و پیراهن آنان با برش ساده و اغلب به رنگ سفید و گاه رنگی است.

پیراهن مردان لر که در گویش محلی به آن «جومه» یا «کراس» می‌گویند دارای آستین‌های بلند و یقه گرد بوده و از جنس کرباس و به رنگ سفید تهیه می‌شد.

لباس محلی لرستان نیز در کنار دیگر اقوام ایرانی با زیبایی‌های منحصر به فرد خود همواره مجالی برای تجلی ذوق و استعداد طراحان لباس‌های روز بوده است.

یکی از طراحان لباس‌های محلی در لرستان در گفتگو با مهر در خرم‌آباد با تاکید بر این که لباس‌های محلی و سنتی در هر منطقه نمادی از فرهنگ و آداب و رسوم اقوام ایرانی محسوب می‌شود، اظهار کرد: نوع دوخت لباس‌های سنتی در لرستان و رنگ‌های به کار رفته در این پوشش‌ها منحصر به فرد و بی‌نظیر است.

فرشته جافریان با اشاره به هجمه‌های فرهنگی بیگانگان در زمینه انحراف جوانان و تقلید از فرهنگ بیگانگان، افزود: با فرهنگ‌سازی مناسب و آشنایی بیشتر نسل جوان با پیشینه تاریخی و آداب و رسوم هر منطقه می‌توان فرهنگ استفاده از پوشش‌های محلی را در بین جوانان ترویج کرد.

وی با تاکید بر ضرورت به روز کردن طرح لباس‌های محلی به منظور استفاده جوانان از این پوشش، یادآور شد: با توجه به نوع طرح و رنگ لباس‌های سنتی و محلی هر منطقه در صورت طراحی لباس‌های جدید منطبق با این لباس‌ها می‌توان موجبات جذب جوانان به پوشیدن این‌گونه پوشاک را فراهم کرد.

جافریان با اشاره به جشنواره بین‌المللی زنان سرزمین من، خاطرنشان کرد: لرستان در طول 2 سال اخیر که در جشنواره حضور یافته است همواره موفق به کسب عناوین برتر این جشنواره شده است.

وی به استقبال بی‌نظیر جوانان دیگر استان‌های کشور از پوشش محلی لرستان اشاره کرد و خواستار فرهنگ‌ سازی برای نهادینه شدن استفاده از این پوشش در خود لرستان شد.

جافریان همچنین به نمایشگاه‌های میراث فرهنگی برای معرفی پوشاک بومی مردم لرستان اشاره و بیان کرد: لباس‌های محلی استان لرستان و دیگر اقوام کشور حتی در کشورهای خارجی نیز مورد استقبال قرار گرفته است.

وی همچنین خواستار حمایت مسوولان برای به تولید انبوه رساندن طرح‌ها و پوشش‌های اصیل ایرانی اسلامی در سطح جامعه شد. /منبع: جام جم/

نویسنده: ...

اسفندیار خدایی ساکن لرستان تلفن: 09169626628

یک فکر برای “لباس محلي لرستان جامانده در تاريخ اين ديار”

 1. سلام آقاي خدايي
  اميدوارم كه درتمام مراحل زندگي موفق باشيد
  ميخواستم براي شما مقاله اي را كه يكي از دوستان خبر نگار برامون فرستاده بود را براي شما بفرستم ولي نميدانستم چه جوري ؟؟؟
  لطفا من را راهنمايي كنيد
  در ضمن منتظر خبر هاي بيشتر شما از شهرتان هستم
  خدانگهدار
  زارعي
  انجمن صداي كاوه ها

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.