بيانيه يكصد وبلاگ نويس لرستان و خوزستان در اعتراض به قمرود

57585554443جمعی از وبلاگ نویسان خوزستان و لرستان با صدور بیانیه ای مخالفت خود را با انتقال آب از سرشاخه های سزار، دز و کارون به مناطق مرکزی اعلام کردند در اين بيانيه آمده است:طراحان و مجریان برخی طرح­های ملی و کلان بیش از آنکه عدالت و برابری و منافع ملی را ملاک تصمیم­گیری­های خود بدانند توسعه برخی مناطق خاص را محور برنامه­ها و هزینه­کردهای هنگفت خود می­شمرند. 

متن بيانيه

 

 

 

بسم الله الرحمن رحیم

 

کشور پهناور و حاصل­خیز جمهوری اسلامی ایران میراث مشترک تمام ملت ایران است و حق استفاده و بهره­برداری از کلیه منابع و ثروت­های خدادادی طبیعی این سرزمین به صورت یکسان متعلق به تمام اهالی و مناطق این سرزمین خواهد بود، از همین رهگذر مردم استان­های قم، مرکزی و اصفهان به همان اندازه حق دارند که مردم استان­های خوزستان و لرستان.

اما به نظر می­رسد طراحان و مجریان برخی طرح­های ملی و کلان بیش از آنکه عدالت و برابری و منافع ملی را ملاک تصمیم­گیری­های خود بدانند توسعه برخی مناطق خاص را محور برنامه­ها و هزینه­کردهای هنگفت خود می­شمرند. یکی از موارد قابل ذکر از این دست که در سال­های اخیر و مخصوصا در طول یک­سال گذشته موجب اعتراض و نگرانی اقشار مختلف مردم استان­های لرستان و خوزستان را فراهم آورده است طرح غیرقابل توجیه «قمرود» می­باشد.

به موجب این طرح حجم عظیمی از آب­های سرچشمه رودخانه دز و کارون با صرف هزینه­های سرسام آور از بودجه ملی درحالی جهت استفاده­های صنعتی، کشاورزی و.. به مناطق مرکزی کشور و استان­های مرکزی، اصفهان و قم انتقال می­یابد که استان­های پائین دست در حال حاضر برای همین مصارف خود دچار مشکل بی­آبی و کم­آبی هستند به گونه­ای که حجم وسیعی از اراضی استان­های خوزستان و لرستان دیم و یا کم­بازده و کم­آب می­باشد.

پرواضح است که تا جائی­که انتقال آب به منظور شرب هم­میهنان باشد جای هیچ مخالفتی و اعتراضی نخواهد بود اما تغییر مسیر رودخانه­ای خدادادی که از دل استان­هایی دارای مشکلات عظیم در زمینه­های اشتغال و صنعت و کشاورزی هستند به استان­های دیگر جهت سرمایه گذاری صنعتی و کشاورزی چه توجیهی دارد؟

نگرانی جمعی از اهل قلم و وبلاگ نویسان خوزستانی و لرستانی اینست که چگونه درحالی­که با صرف کسری از هزینه­های قم رود می­توان زمین­های این مناطق را تبدیل به مزرعه­ی طلا کرد باید این آب­ها با هزینه­های سرسام آور ملی راهی استان­هائی بشوند که از نظر صنعتی و وضعیت اقتصادی و اجتماعی به مراتب از منطقه­ی ما مرفه­تر و دارای مشکلات کم­تر هستند، به گونه­ای که استان لرستان دارای بیشترین آمار بیکاری در سطح کشور می­باشد و استان خوزستان نیز از همین حیث رتبه نگران کننده­ای دارد.این طرح نقش تخریبی بسیار حائز اهمیتی در زمینه محیط زیست منطقه دارد و از آنجا که بخش قابل توجهی از رودخانه کارون را شامل می­شود تاثیر منفی در میزان آب­دهی این منبع عظیم خدادادی که یکی از مهمترین منابع درآمد و تولید ملی محسوب می­شود خواهد داشت.اجرای چنین طرحی برخلاف منافع ملی می­باشد و پيگیری و اجرای آن به منزله­ی بی­تفاوتی و بی­اعتنائی به حقوق مسلم مردم لرستان و خوزستان خواهد بود، ما وبلاگ نویسان خوزستانی و لرستانی وظیفه شرعی و ملی خود می­دانیم از این باب تذکر داده و مراتب اعتراض خود را به مسؤولین ذی­ربط ابلاغ نموده خواهان واکنش مناسب در این زمینه هستیم.

تاكنون بيش از 50 وبلاگ نويس اين بيانيه را امضاء نموده اند و پيش بيني مي شود تا چند روز ديگر اين تعداد به بيش از يكصد وبلاگ برسد

 

برای خواندن این بیانیه و امضاء آن می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید:

http://lori.blogfa.com/post-281.aspx

 

عكس تزئيني و مربوط به انتقال آب كوهرنگ بختياري به زاينده رود است كه البته باز هم در اصل قضيه فرقي نمي كند!

Advertisements

5 دیدگاه برای «بيانيه يكصد وبلاگ نويس لرستان و خوزستان در اعتراض به قمرود»

 1. همشهریان عزیز
  اسم رود اولویت اول نیست هر چند اگر اسم بومی باشد بهتر است و انشا ء الله ما این اسم را عوض خواهیم کرد.
  مشکل و خواسته و نیاز و درد مردم شهر ما چیز دیگری است شما را دنبال آب نبات و پفک غیره نفرستند.
  وجود آب و ایجاد سد یعنی توسعه پایدار
  اما بشرط آنکه مردم و مسئولین شهر بدنبال این باشند که درصدی از این آب را مطالبه کنند و با ایجاد خطوط انتقال آب 40 تا 50 کیلو متری ، این آب را جهت تبدیل اراضی بیش از 300 کیلو متر مربعی دیمی اطراف شهر به اراضی آبی بارانی و قطره ای مدرن استفاده کنند سپس دانشگاهها و نخبگان شهر با تحقیق علمی راهکار تولید محصولات استراتژیک را جهت صادرات ارائه دهند .
  و همچنین چگونگی ایجاد منطقه گردشگری و جذب توریست را در اطراف سدها ارائه نمایند (مثل شادگان بر روی سد زاینده رود).
  و سپس جوانان شهر و تحصیلکرده گان و سرمایه گذاران شهر با ایجاد شهرک های صنعتی در اطراف شهر و ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی گام بزرگی جهت ریشه کنی بیکاری و فقر از چهره مردم نجیب این شهر و حومه آن بردارند.
  ظرفیت ها و مزیت ها ی این شهر بی نظیر است اما افسوس
  و صد افسوس که در این شهر نخبگان در خواب خرگوشی بسر
  می برند و مردم هم یا بی اطلاع اند یا درگیر مشکلات معیشت
  و … هستند و مدیران نیز یا غیر بومی اند وغیر دلسوزند یا
  سیاسی اند و یا ناکارآمدند
  اگر این مزیت ها در اختیار یزدی ها- اصفهانی ها
  یا رفسنجانی ها بود ، با یک برنامه ریزی پنج ساله ،
  دیگر این شهر یک ذره فقر و بیکاری و عقب ماندگی نداشت

 2. غیر از تاسف حالی به ادم نمیدهد
  در حالیکه اب سیروان از استان کرمانشاه به عراق میرود وبودجه ای برای مهار ان نیست ویا به اعتراضات عراقیها توجه میشود .
  اما برای بردن اب لرستان تشنه به قم تا بازهم جمعیت قم زیاد شود .کار با سرعت انجام میشود وبه اعتراضات لرها توجهی نمیشود وتخم کینه در دلها میکارند تا جائیکه من میدانم در این پروژ ه ها باید منافع کسی پایمال نشود نه اینکه دشتهای تشنه الیگودرز تشنه تر وشهر انگلی قم گنده تر
  خلایق هرچه لایق
  بازهم میبینیم که برای حکومت اسلامی عربها از ایرانیان اصیل محترمتراند

 3. ایران یعنی یزد، اصفهان، کاشان و …
  ما که ایرانی نیستیم.

 4. آب مثل نفت یک عنصر ملی است و تحت مالکیت یک شهر نیست.
  حق کلانشهر قم داشتن آب آشامیدنی منطبق بر استانداردهای یک کلانشهر است و تامین این آب از وظایف دولت می باشد.
  اگر اینگونه نیست پس نفت خوزستان هم فقط برای خوزستان بود نه کل ایران.
  در ضمن در شهر قم اصیل ترین قومیت های ایرانی از سالیان دور سکنی گزیدند و این شهر از کهن ترین شهرهای ایران است که قدمتی بیش از چهار هزار سال دارد. و قوم عرب هیج جایگاهی در این شهر نداشته و ندارند و نخواهند داشت.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.