ما و « لرستان عراق »

56568966000-0طرح مساله ی لرستان عراق قضیه قومی لر را از یک حالت محلی و استانی به یک مقیاس جهانی و بین المللی سوق می دهد. بسیاری از لرهای عراق خود را کُرد فیلی یا کرد شیعه می دانند، اما آنان خود می دانند حتی اگر بتوانند از اقلیم مرکزی عراق جدا شوند و به اقلیم کردستان بپیوندند بازهم «در حاشیه» خواهند بود، آنها باز خود را «کرد درجه ی 2» خواهند دید

3478859090عیسی قائدرحمت

 

الف) طرح مساله ی استان، شهرستان، اقلیم یا هر واحد اداری – اجتماعی –  سیاسی دیگری تحت نام «لرستان» در کشوری که مردم ما آنرا کشوری عربی و حداکثر کردی می دانند و از وجود همتباران و هم زبانان خود در آن بی خبرند تلنگری است به ما تا بدانیم چقدر در زمینه لرشناسی و تخمین و تعیین جغرافیای قومی لر «نا آگاه» هستیم و چقدر به بازتعریف و بازشناسی خود نیازمندیم.

آنان خود می دانند حتی اگر بتوانند از اقلیم مرکزی عراق جدا شوند و به اقلیم کردستان بپیوندند بازهم «در حاشیه» خواهند بود، باز خود را «کرد درجه ی 2» خواهند دید.

ب) قوّت گرفتن این جنبش به ما کمک می کند تا نگرش اشتباهی را که تقریبا امروزه در رسانه ها و برخی کتابها و نشریات جا افتاده و لر را فقط یک زبان (و آنهم لری خرم آبادی) معرفی می کند بی اساس و مخدوش بدانیم. وقتی صدا و سیمای استان لرستان!! با شهروندان غیر خرم آبادی صحبت می کند و می پرسد شما لری حرف می زنی یا بروجردی؟ لر هستی یا لک؟ بختیاری هستی یا لر؟ اگر به طور شفاف و جدی با مساله ی لرستان عراق برخورد کند چه خواهد گفت؟!

ج) البته به قول معروف هنوز نه به دار است و نه به بار! و معلوم نیست لرستان گرایی در عراق ره به کجا پوید اما صرف وجود نامی از این جنبش هم می تواند نوعی شخصیت بخشی و تحکیم هویت برای لرهای عراق به ارمغان آورد.

وقتی ما در ایران در مناطق مختلف لرنشین گرایشهای بسیاری داریم که خود را فارس می دانند چه اشکالی دارد یک گروه لر هم خود را کرد بداند؟

در حال حاضر اغلب سایتهای لر عراق خود را کُرد فیلی معرفی می کنند، اما آنان خود می دانند حتی اگر بتوانند از اقلیم مرکزی عراق جدا شوند و به اقلیم کردستان بپیوندند بازهم «در حاشیه» خواهند بود، آنها باز خود را «کرد درجه ی 2» خواهند دید. حال آنکه اگر مصرانه در پی تثبیت حق خود تحت عنوان «لرستان» (استان، ولایت، اقلیم یا هر تقسیم بندی دیگری و تحت لوای اقلیم مرکزی یا کردستان و..) باشند زودتر به رسمیت شناختهمی شوند و دستکم خود کدخدای ده خویشند.

د) طرح مساله ی لرستان عراق قضیه قومی لر را از یک حالت محلی و استانی به یک مقیاس جهانی و بین المللی سوق می دهد. در چنین سطحی مجالی برای کسانی که مساله ی لرگرایی و لرشناسی را محدود به طایفه و تیره خود می دانند نخواهد بود.

 

ه) از وقتی نشریه لور مساله ی لرستان عراق را پیش کشیده است و بازتابی از آن در نشریات  محافل داخل کشور ایران و مخصوصا لرستان و ایلام دیده ایم  کسان زیادی می پرسند مگر در عراق هم لر داریم؟ فکر می کنم زمانآن رسیده است این دوستان بدانند «لر» مساوی «لهجه ی خرم آباد و بالاگریوه» نیست! لر یک هویت قومی با جغرافیای انسانی و زبانی گسترده و متنوع و متفاوت است.

و) در جائی نیز شنیده ام عنوان شده است منظور از مطرح شدن «لرستان عراق» نزدیک شدن کردها به لرستان است، به این صورت که کردها می خواهند از لرهای عراق الگوئی برای همه ی لرها درست کنند تا مردم لر خود را کرد بپذیرند.

خوب وقتی ما در ایران در مناطق مختلف لرنشین گرایشهای بسیاری داریم که خود را فارس (و همه ی لر را فارس) می دانند چه اشکالی دارد یک گروه لر هم خود را کرد بداند؟ به نظر راقم این سطور وجوه مشترک بسیاری میان ما و کردان هست و اگر برخی لرها می گویند ما فارس هستیم گروهی هم حق دارند بگویند کُردیم و چه بسا گروه اخیر با واقعیات تاریخی و زبانی ما بیشتر هم جور باشد.

بالاخره این خود نشان از خویشاوندی انکار ناشدنی لرها با کرد و فارس است.

38 دیدگاه برای «ما و « لرستان عراق »»

 1. عراق لر ندارد اینها کردهای فیلی هستند که همزبان مردم کرمانشاه و ایلام ایران هستند ظاهرا دچار توهم شده اید

 2. دوست عزیز کردهای مندلی بدره و خانقین قرنها است که به عنوان بخشی از کردهای فیلی با دو میلیون جمعیت در جهان هویت فرهنگی دارید اون وقت شما لرها اینها رو لر گرفتید بابا شما دیگه از کجا اومدید اصلا زبان مردم کردهای شیعه عراق هیچ شباهتی با لری ندارد بلکه از شاخه های کردی جنوبی و همانند ایلام و کرمانشاه صحبت می کنند لطف کنید کمی مطالعه تان را بالا ببرید فله ای صحبت کردن در شان شماها نیست دوستان لر!

 3. بهتر است به همان لرستان شرقي خودمان بپردازيم بهتر نيست؟

 4. ما در تاريخ هيچ اسمي از كرد فيلي نداريم فيلي فقط صفت لر لرستان و خرم اباد بوده اطلاق تركيب كرد فيلي مربوط به دهه هاي اخير يا حداكثر قرن اخير است ضمن اينكه مردم ايلام و بخشي از كرمانشاه لُر هستند و نه كُرد.

 5. خدمت تمام هم تباران عزيزم در زاگرس سلام ميكنم.مااز لرهاي مقيم شمال ايران هستيم.سايت لرستان غربي را كه ديدم احساس غرور كردم .بياييد باغيرت مردانگي لري خودمان تبليغات هويت عزتمند لرها را بشناسانيم ولرهاي عراق را در راه آرمانشان كمك كنيم.راستي اين دونفري كه مي گويند عراق لر ندارد حتما كرد هستند.

 6. مطمينن ايلام نامي بسيارجديدست وباايلام باستاني قرابتي نداردايلام هنوزهم درزبان بزرگان ماپشتكوه وپشتكوه والي خوانده مي شود.پشتكوه وپيشكوه دوبخش لرستان فيلي بوده انددرگذشته زبان لري شامل لري ايلام وكرمانشاه لكي لري بالاگريوه وخرمابادوبختياري بوده .لرستان عراق يالرستان غربي هم ساخته سايت لوريالرنانيست بلكه ناميست كه بخشي ازمردم عراق براي خودبرگزيده اندواين نظرات فله اي نيست

 7. سلام
  آن چنان به وجد آمدم که در پوست خود نمی گنجم
  اگرچه انسانیت شاخص اصلی همه جوامع بشری است ولی تنها یی بشر امروزی بدلیل از بین رفتن فرهنگ های محلی است که بعضی از آنها ارزش والایی دارند . من یک لر هستم و با همه امکاناتم در راه شناساندن فرهنگم تلاش میکنم

 8. قوم لروکرد ازدوران باستان درکنارهم زندگی می کرده اند ورابطه خویشاوندی نیز هم دارند

 9. واژه لر گستره اطلاق وسيعي دارد كه متاسفانه برخي ميكوشند آن را تنها به لرخرم آبادو بالاگريوه محدود كنند-نام سايت لورستان غربية و وجود دهها انديشمندي كه براي آن مطلب مي نويسند خود گواه همه چيز است

 10. ما نسبت به همه برادران و خواهران كرد ولر خود سلام عرض مي كنيم.اميدواريم همه نويسندگان،مترجمان وشاعران لر در كنار زبان فارسي به تقويت زبان لري در همه گويش هاي آن بپردازند و نگذارند زبان آنها كه سند هويتشان است نابود گردد-پيش به سوي آينده اي باشكوه و توانمند براي زبان لري

 11. سلام خدمت همه دوستان عزيز
  جاي بسي تأسف است كه در خود لرستان ماكه بايدپايگاه حامي زبان لري(به مفهوم عام شامل كليه گونه هاي آن) باشد ارزش چنداني براي زبان لري قائل نيستيم ولي در كانادا زبانشناسي به نام جان اريك آنونبي «انجمن پيشرفت زبان لري»(Luri Language Development Association) را تأسيس كرده است -(كه اين جاي بسي خوشبختي است)وي استاد پژوهشگرو زبانشناس در دانشگاه ليدن و انستيتو زبانشناسي كانادااست كه سالها به مطالعه زبان لري پرداخته كه ادامه دارد-كتاب A) Phonology of Southern Luri آواشناسي لري جنوبي (از اوست

 12. سلام خدمت همه دوستان عزيز
  جاي بسي تأسف است كه در خود لرستان ماكه بايدپايگاه حامي زبان لري(به مفهوم عام شامل كليه گونه هاي آن) باشد ارزش چنداني براي زبان لري قائل نيستيم ولي در كانادا زبانشناسي به نام جان اريك آنونبي «انجمن پيشرفت زبان لري»(Luri Language Development Association) را تأسيس كرده است -(كه اين جاي بسي خوشبختي است)وي استاد پژوهشگر و زبانشناس در دانشگاه ليدن و انستيتو زبانشناسي كانادا است كه سالها به مطالعه زبان لري پرداخته كه ادامه دارد-كتاب( A Phonology of Southern Lur آواشناسي لري جنوبي از اوست

 13. من الیگودرزی هستم اگه لرستانی هستید که هیچی منتها اگر توی استانهای دیگر ایران زندگی می کنید از شما دعوت می کنم که به استانه بسیار زیبای لرستان سفر کنید

 14. لر یعنی بزرگ وهرجابزرگی وفتوت هست آنجالرستان است

 15. من اهل کهگیلویه هستم ساکن اصفهان هستم
  اگر در ترویج فرهنگ لری کاری از دست ما براید بگویید
  خوشحال میشوم

 16. کرد فقط 4 تیره دارد :هورامی-سورانی-کرمانجی-کلهری
  لکها و فیلی ها لرهایی اند که بدلیل هم نشینی با کردها واژگانی از زبان آنها به زبانشان راه یافته
  زنده باد کرد ولر

 17. من خودم اصلیت ایلامی دارم. در این استان اکثریت باکردهاست. کردی که اونها صحبت می کنند مثل کردی کلهریه. دوست لر من اینقدر جو گیر نشین. لری شما همون فارسی با کمی لهجه است.برای همین شما بدون آموزش متوجه کردی اهل تشیع که در شهرهای کرمانشاه ، ایلام ، بیجار ، قروه ، مندلی ، خانقین و بدره در عراق رواج داره نمی شین.
  لری در استان ایلام در شهرهایی مثل آبدانان و دهلران در جنوب استان رواج داره.
  با سپاس

 18. عزیزان لکی شاخه اصلی از زبان کردی است

  باید بدانید در کردستان عراق 2 میلیون لک وجود دارد

  هیچ وجه اشتراکی بین زبان لکی و لری نیست

  درتاریخهای گذشتگان از جمله تاریخ گزیده نوشته حمدالله مستوفی تمامی شهرهای لک نشین در کردستان قرار گرفته و الشتر به عنوان یکی از ایالات بزرگ کردستان یاد شده است.

  با رفتن به سایت دانشنامه ویکیپدیا با آدرس زیر بیشتر بدانید :
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%DA%A9

 19. من خودم لر هستم اما تا حالا نشنيدم كه عراق لر داشته باشه
  فقط ميدونم كرد عرب تركمن داره

 20. سلام من يك كرد هيستم اهل پيرانشهر نزديك مهاباد و لهجم هم سورانيه و دقيقا مثل لهجه كردهاي عراق البته من هم لهجه سوراني و هم كرمانجي و هم كلهري را كامل بلدم بخونم و بنويسم و تو كردستان عراق هم فاميل داريم كه رفت وامد هم داريم و در ضمن هميشه هم تلويزيون هاي كردي ميبينم و دوستان زيادي در كردستان عراق دارم هم در دهوك هم اربيل هم سليماني و هم در خانقين و داداشم هم در كردستان عراق امسال فوق ليسانس زبان كردي رو ميكيره و بواسطه اون هم دوستايي در تمام كردستان عراق دارم و كردهاي عراق از خانقين و مندلي تا اربيل و دهوك هيچكدوم لر هم نشنيدن مگر انكه اومده باشن ايران در ضمن كردهاي فيلي عراق هم حتي اسم لر نشنيدن و همه با افتخار از كرد بودن حرف ميزنن و اگه به شهرهاي مثل خانقين و مندلي بريد پرچم خو شرنگ كردستان رو تو همه شهر ميبينيد نگه باور نمي كنيد از يكي كه اونا رو ميشناسه يا يكيو پيدا كنيد كه از كردستان عراق و از منطقه اونجا باشه بپرسيد به خداو به قران قسم اينايي كه گفتن عين واقعيت بود.

 21. مردم ایلام مهران ملکشاهی بدره خانقین مندلی قصر شیرین اندیمشک وکردهای بغداد کرد فیلی هستند

 22. سلام بر هم نژادهاي عزيزم
  اين جانب فكر مي كنم هرگاه قومي براي پيشرفت آماده مي شود و راهاي خود را هموار كرده هميشه بايد با موانعي از سمت دولت روبرو شود كه عمدي هستند.هم از نظر اقتصادي و هم از نظر آموزش و پرورش ما لرها را تحت فشار قرار داده اند تابه حال فكر كرده ايد كه ما كردهاولرها حتي قبل از تشكيل ايلام قديم يعني قبل از ورود آرياييهاساكن اين منطقه بوده ايم ما اصالت داريم چيزي كه اقوام ديگر ندارند و حسادت ميكنن

 23. سلام
  حقيقتاًتا به حال از لرهاي عراق چيزي نشنيده بودم بجز از يكي از دوستانم كه كرد بود و در دوران خدمتم به من گفت بد نيست در اين باره گشتتي در اينترنت بزني.خلاصه اگر كه لر باشن يا نباشن و يا كرد باشن يا نباشن دوستان كرد و لر من كمي به خودتان بياييد ما كه از يك نژاد و از يك خون هستيم و البته قديمي ترين اقوام به حساب مي آييم از همه لحاظ از ديگران عقب افتاده ايم .خواهش مي كنم كمي فكر كنيد نه همش بگين كرد يه چيز ديگس يا لرها از كردها جدا هستند با همين اختلافات كوچك بين ما لرها و شما برادران كرد نمي گذارند پيشرفت كنيم .بابا لري ساده شده ي كرديه نه اينكه فارسي باشه .
  مي خواستم بگم اگر دقت كنيد متوجه مي شويد كه هميشه در مرز استانهايي كه نزديك هم قرار دارند زبان تغيير زيادي كرده و لري ما هم به همين دليل تغييراتي داره و فارسي نيست به فارسي نزديك شده چون استانهايي فارس زبان در كنار ما قرار دارند در آن نواحي كه به كردستان نزديك هستيم لحجه ها به كردي شبيه تر شده و باز هم اگر دقت كنيد متوجه مي شويد در آن نواحي برادران لك ما ساكن شدن. پس اين تغييرات درست به خاطر نزديكي به استانهاي فارس زبان است اگر دقت كنيد حتي در كردستان بزرگ هم هر چه به سمت عراق مي رويم لحجه ها تغييراتي دارد و در برخي نواحي كمي واژه هاي عربي هم داخل شده كه فقط به خاطر ارتباط و نزديكي اقوام به يكديگر است .

 24. به کسی که لک ها رو کرد می دونند لازم هست بگویم که بختیاری ها(لر بزرگ) نیز لک دارنند و بختیاری صحبت می کنند وافتخار می کنند که بختیاری هستند حتما آنها هم کرد هستند!!!!!!!

 25. سلام به دوستان
  می خواستم بگم درسته لرها و کردها نزدیک هم هستند اما نزدیک بودن دلیل بر این نمیشه که لر ساده شده ی کرد باشه.لر و کرد و فارس کاملا از هم جدا بوده و ما لرها نه فارسیم و نه کرد.این لرهای عراقی هم دروغی بیش نیست و کردها می خوان الکی لرها رو به خودشون بچسبونن.

 26. من با عزیزی که با اسم لر پیام گذاشته تقربیا مخلف هستم سو تفاهم نشه من هم اعتقاد دارم که لر قومی مستقل هست ولی موضوع لر در عراق که الان بیشتر کرد فیلی آنا رو می شناسنی تقریبا همان لر های پشتکوه زمان اتابکان لر هستند و خانقین قرن ها زیر تسلط اتابکان لر بود است

 27. من لر هستم شوهر عمه ام در کردستان عراق است او به من گفته که در عراق لر هست . برادران کرد و لر بیایید با هم …

 28. البتە کردی خانقینی تفاوتی بسیار بسیار جزئی با کردی سلیمانیه دارد. اما اگر لر خواندن کردهای خانقین بە عزیزان لر کمکی میکند تا خود را از روند آسیمیلە شدن توسط فارسها نجات بخشند، از نظر من اشکالی ندارد. اما در جواب نویسندە این مقالە باید عرض کنم کە بسیاری از بلند پایەترین سران سیاسی و نظامی کردستان عراق از خانقین هستند.

 29. البتە شباهت کردی خانقینی با کردی سلیمانیه در حد 99.99% می باشد و تفاوتی بسیار بسیار جزئی با هم دارند. اما اگر لر خواندن کردهای خانقین بە عزیزان لر کمکی میکند تا خود را از روند آسیمیلە شدن توسط فارسها نجات بخشند، از نظر من اشکالی ندارد.
  برخی از عزیزان لر پا را فراتر نهادە و طایفە لاک یا لاخ قفقاز را هم صرفا بە حکم شباهت آوایی نامشان با لکها (حال بحث لر نبودن لکها بماند) لر معرفی میکنند! البتە اینجور شایعەها کە یادآور ترک معرفی کردن سومریها، ایلامیها و سرخپوستان آمریکا از جانب برخی فعالین ترک آذربایجان نیز میباشد، برمیگردد بە این نکتە کە فعالین لر در مقطع کنونی و با توجە بە فراموشی هوئیت لر از جانب مردم لر، بە جلب توجه از طریق شایعەپراکنی احتیاج دارند. این روش شاید در کوتاه مدت موثر باشد اما بە نظر میرسد کە در درازمدت و با روشدن واقعیتها لطمات جدی را بە خود لرهای عزیز برساند.
  اما در جواب نویسندە این مقالە باید عرض کنم کە بسیاری از بلند پایەترین سران سیاسی و نظامی کردستان عراق از خانقین هستند.

 30. اما یک نکتە دیگر کە از کم اطلاعی برخی از عزیزان لر نسبت بە کردستانات سرچشمە میگیرد مقولە کرد فیلی در عراق است. عزیزان، اکراد فیلی کە در بغداد و قسمتهایی از منطقە خانقین پراکندە هستند/بودند، کردهای لکی هستند کە البتە توسط حکومت صدام تعریب و ترحیل زیادی را دیدند و بسیاری از ایشان آواره کشورهای دیگر از جملە ایران شدند. خیلی از ایشان هم فقط عربی بلد بودند. اینکە محدودە پراکندگی اکرد فیلی در منطقە خانقین بود هرگز بە این معنی نیست کە درصد بالایی از جمعیت آن منطقە را نیز تشکیل میداند. کما اینکە در سطح شهری مانند خانقین کە مهمترین شهر آن منطقە است کردهای کلهر و گورانی حدود 95% ساکنین شهر را تشکیل دادە و اقوام دیگر مانند اعراب، مسیحیان، ترکمنها، آسوریها و کردهای فیلی و یهودیان ماباقی را.

 31. سلام
  فکر می کنم برای اثبات حقانیت وجودی خودمان وارد مقولات جدیدی شده ایم و اتفاقا پیدایش این گونه مشکلات دال بر حقانیت ماست. وجود این مشکلات نشان می دهد که راه را درست در پیش گرفته ایم و ایجاد حساسیت از طرف دیگر دوستان نشان از رسیدن ما به نقطه حساس پیروزی است وآن چیزی نیست جز احقاق حق! دوستان همه میدانیم و تاریخ نیز گواه آن است که استان ایلام کنونی تا اواخر دوره قاجار به عنوان پشتکوه والی شناخته می شده است و بسیاری از اقوامی که در لرستان فعلی زندگی می کنند جایگاه اصلی شان در پشتکوه بوده است و چه بسیاری از ما که هم اکنون اقوام بسیاری در شهرهای استان ایلام داریم وهمگی لر هستند و بلافاصله در پشت مرز با عراق تمام دوستانی که در دوران دفاع مقدس درجبهه هاحضور داشته اند، می گویند که شهرها و روستاهای همجوار با ایران لر هستند. نکته جالب آن است که وقتی برخی از اقوام لر در استان لرستان خود را غیر لر می دانند و شاید به این خاطر که برای خودشان احقاق حقی نمایند چگونه لرهای عراق که در آن کشور حرف اول و آخر را عرب ها و کردها می زنند خود را کرد معرفی نکنند!!بنظرم در صورتی که پایگاه وزین لرنا بتواند با همکاری دوستان مراسمی با حضور برادران لر عراق در استان لرستان برگزار نماید واقعیت های تاریخی بیشماری را آشکار خواهد نمود انشاء الله

 32. سلام به همتون .ما لرها هیچ نسبتی با کردها نداریم یعنی هنوز اونقدر فرهنگمون تنزل پیدا نکرده که بخواهیم با این حرفها خودمون رو به کردها بچسبونیم و عراق و بدرهو….. ارزونی کردها . لرستان و مرکزی و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و همدان و ایلام و خوزستان و فارس و اصفهان و بوشهر ما را بس

 33. سلام دوستان اولا در جواب به دو ستی که اندیمشکی ها را کرد حساب کردم بگویم اندیمشک کاملا لر هستند و من خودم اندیمشکی و از ایل پاپی که یکی از ایلات بالا گریوه هستند می باشم لک ها نیز کاملا لر هستند به طوری که طوایف لری داریم که ساکنانشان در خرم اباد لری و در بخش غربی لرستان لکی صحبت می کنن لر و کرد منشا یکسان دارند و از قوم کاسی می باشند که در کاسیان که همان لرستان امروزیست ساکن بوده اند و در دوران قدیمد به سرزمین بابل که عراق امروزی است حمله و 596 سال بر بابل حکومت کرده اند و این لرها و کردهایی که شما می گویید چه بسا بازماندگان قوم کاسی باشند که از لرستان حملهد و به انجا رفته اند

 34. به به چه خبره !!!
  این مقاله مایه شرمساریه. اینها خائنان به کوردستان هستند اینها مزدورانی بیش نیستند که در جهت دشمن کردن مردم ما تلاش می کنند! نمیدانم براه انداختن ناسیونالیسم لوری! چه فایده ای به حالشان دارد! این کارها جز عغده ای کردن مردم هیچ سودی ندارد. عزیز جان اگر میخواهید عغدهای روانی خود را خالی کنید چکار به جوانان مردم دارید. اگر تو از بی هویتی رنج می بری و سراسر وجودت را این عغده فرا گرفته با این دردت بمیر به درک به ما چه؟
  مرگ بر این سایت بی ارزش که فقط در در جهت توهم زایی در میان مردم ما تلاش می کند. ننگتان باد بی شرمان …

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.