بيكاري در اليگودرز ؛ چرا؟


caevkz38از اصفهان که به سمت اليگودرز حرکت کني در بدو ورود پس از عبور از ساختمان هاي زيباي دانشگاه آزاد واحد اليگودرز در پایین جاده ، شهر الیگودرز گسترده شده است ولی در بالای جاده با صحنه هايي رو به رو مي شوي که جز فقر و محروميت از چيزي حکايت نمي کنند صحنه هايي از خانه هاي نامنظم با بافت هايي نه چندان زيبا و مردماني فقيراما خوش قلب در اصطلاح به اين نقاط زاغه نشين مي گويند خانه ها يي فقير با کوتاه ترين ديوار ها در حاشيه شهر ….

اما علت ايجاد اين مناطق در اليگودرز چيست در رابطه با اين موضوع زياد صحبت شده و حتي بعضي از کانديد ها فقر اين مناطق را دست آويزي کردند براي صعود به مجلس و با رفتن به اين مناطق و پر کردن فيلم هاي تبليغاتي سعي در محروم دوست نشان دادن خود داشتند.

مسئولین شهر و شهرستان در صدد برآمدند تا امکاناتي همچون آب و برق و گاز و تلفن و فاضلاب و کوچه بندي و … را براي اين مناطق به ارمغان ببرندبا وجود اينكه  اينها مناسب و لازم است اما مشکل اصلي از جاي ديگر است .

بيكاري مشکلي است که عامل اصلي مشکلات در اليگودرز و لرستان به اعتقاد بسياري از اهل فن مي باشد همان مشکلي که باعث شد اين مردم خانه و کاشانه خود را در روستا رها کنند و در حاشیه شهر زاغه نشين شوند .

هرچند مشکلات ديگري از قبيل فقر امکانات در بخش بشارت و زز و ماهرو سبب تشديد  کوچ مردم اين مناطق به شهر هاي اطراف مخصوصا اليگودرز مي شود، اما مشکل اصلی بيکاري و کمبود اشتغال در آن مناطق است. حال آنکه مردم شهر اليگودرز نيز از اين مشکل رنج مي برند و با کوچ زاغه نشين ها به شهر فقط بار اين مشکل روي دوش شهر سنگين تر مي شود.

طرح اخير قم رود هم که موجب خالي شدن و بي آب شدن چند روستا و تعطيلي چند واحد پرورش ماهي و خشک شدن چند چاه و قنات شد، سنگيني اين بار را بيشتر کرد.

چرا اليگودرز با ذخاير غني سنگ تزئيني که از لحاظ تراکم رتبه اول را در استان دارد و تپه هاي اطراف شهر همه پر از سنگ هاي مر غوب تزئيني است و با زمين هاي حاصل خيز کشاورزي و ذخاير طبيعي و انساني بسيار ديگر بايد از مشکل بيکاري رنج ببرد و اين مشکل باعث مشکلات ديگر از جمله زاغه نشيني شود اين سوالي است که نه تنها من بلکه ذهن بسياري از مردم منطقه را مشغول کرده است …

انتهاي پيام

تهيه و تنظيم: انجمن نويسندگان كوهستان سرد بختياري  
منبع: ايبنا نيوز    http://www.ibnanews.com/

2 دیدگاه برای «بيكاري در اليگودرز ؛ چرا؟»

 1. سلام آقای خدایی در ذکر منبع مطلب فوق دچار اشتباه شده اید و این مطلب
  را انجمن نویسندگان کوهستان سرد نوشته نه ایبا نیوز

 2. با سلام
  با نهایت تاسف باید این نکته را یاد آور شد تا نمایندگان بیسواد
  رای می اورند وضع به همین منوال است کارخانه
  آلومینیوم اراک که زمین آن راهم در اراضی شریف آباد
  خریداری کرده بودند از دست رفت و به شهرک صنعتی
  خیر آباد اراک منتقل کردند آقایان نماینده نباشید
  دستتان درد نکند !

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s