آيا پايتخت منتقل مي شود؟ اراك گزينه اول

imagehandlerپس از جنگ تحمیلی در سال ۶۸ به دليل مشكلات تهران این طرح به طور جدی مطرح شد. در بررسي هاي اوليه چندين شهر را به عنوان كانديدا مطرح شد. لرستان (دورود) به واسطه موقعيت جغرافيايي و آب فراوان، راه آهن و طبيعت زيبا و… بيشترين امتياز را كسب نمود، لكن پس از زلزله اخير لرستان گزينه هاي ديگري همچون اراك، قزوين و سمنان نيز مطرح مي شوند  

 

مهر: مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقال مرکز سیاسی کشور در مکان مناسب جهت بهبود و اصلاح استقرار جمعیت را تصویب کرد.

در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های کلی در بخش آمایش سرزمین پیگیری شد و با حضور کارشناسان مربوطه از دولت و مجلس شورای اسلامی موارد ذیل به تصویب رسید:

رعایت ملاحظات امنیتی و دفاعی در استقرار جمعیت و فعالیت در سرزمین با تکیه بر:

1- انتخاب مکان‌های مناسب و استقرار مراکز زیست و فعالیت جهت اقدامات توسعه متوازن و همچنین مراکز حیاتی و حساس متناسب با ملاحظات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، امنیتی و پدافند غیرعامل
2- فعالیت‌های توسعه‌ای ملی و استانی در مناطق مرزی با اعطای مشوق‌های اقتصادی و تقویت زیربناها و استقرار مناسب جمعیت و تقویت نیروهای نظامی و انتظامی با توجه به تهدیدات.
3- ساماندهی سطوح خدمات و استقرار جمعیت در کشور با توجه به مدیریت سوانح طبیعی، حوادث، منابع آب و رعایت شرایط زمین‌شناسی جهت افزایش ضریب ایمنی تاسیسات زیربنایی و حیاتی و ابنیه مراکز جمعیتی و شهرها و روستاها
4- تقویت همگرایی، یکپارچگی ملی، وحدت و پیوندهای اجتماعی با ارتقا سطح توسعه‌یافتگی مناطق مختلف کشور و ایجاد قطب‌ها و کانون‌های توسعه
5- انتقال مرکز سیاسی کشور در مکان مناسب جهت بهبود و اصلاح استقرار جمعیت و فعالیت در کشور تا پایان چشم‌انداز
6- توسعه متوازن روستاها و شهرهای کوچک و پیشگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه به مراکز استان‌ها.

 

انتقال بخشی از پایتخت به نقطه ای غير از تهران 

اسدالله عباسی عضو فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه زندگی در تهران هر روز غیرقابل تحمل تر و سخت تر می شود به خبرنگار مهر گفت: به نظر می رسد که تنها یک راهکار برای خروج تهران از بحران ترافیک و آلودگی هوا وجود داشته باشد و آن نیز انتقال بخشی از پایتخت به نقطه ای دیگر است. 

موضوع انتقال پایتخت برای اولین بار در سال ۶۴ و همزمان با دویستمین سال پایتختی تهران موضوع انتقال پایتخت مطرح شد و پس از جنگ تحمیلی در سال ۶۸ بار دیگر این طرح به طور جدی تر مطرح شد. طرحی که با تصمیم دولتمردان وقت مبنی بر ارجحیت ساماندهی تهران کنار گذاشته شد.

این موضوع در سالهای نخستین دهه ۷۰ هم مطرح شد که پیگیری آن بی نتیجه ماند. با این همه این بحث سال گذشته برای چندمین بار مطرح شد.

بر اساس بررسیهای انجام شده توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران خودروهای پایتخت روزانه دست کم 4 هزار و 400 تن آلاینده تولید می کنند. این میزان آلاینده در سال به 6/1 میلیون تن رسیده و این در حالی است که دیگر آلاینده های صنعتی به مراتب بیشتر از خودروها آلودگی ایجاد می کنند و ذرات معلق دومین عامل آلودگی هوای تهران است.

عضو فراکسیون مدیریت شهری مجلس با اشاره به بررسی طرح انتقال بخشی از دستگاههای دولتی مستقر در تهران در مرکز پژوهشهای مجلس افزود: من معتقدم برای خروج تهران از بحران ترافیک و آلودگی هوا هیچ راهکاری نداریم غیر از اینکه طرح انتقال بخشی از وزارتخانه ها و دستگاههای دولتی به خارج از تهران اجرایی شود.

عباسی با تاکید بر اینکه مشکلات تهران غیرقابل مهار شده است ادامه داد: این طرحی بوده است که نمایندگان مجلس به مرکز پژوهشها پیشنهاد داده اند و قرار است بر روی آن مطالعه و بررسی صورت بگیرد.بر اساس اعلام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران روزانه بیش از 40 میلیون ساعت از وقت شهروندان در ترافیک هدر می رود.


عباسی با تاکید بر انیکه چالشها و مشکلات تهران بر سایر شهرهای کشور تاثیرگذاراست در مورد دلیل انتخاب سمنان برای انتقال بخشی از دستگاههای دولتی مستقر در تهران به این نقطه از کشور گفت: شرایط مناسب این استان از جمله قرار نداشتن بر روی گسل زلزله بوده است.

از جمله برنامه های دولت نهم برای کاهش ترافیک و آلودگی هوا و مشکلات روزافزون پایتخت ایران انتقال دستگاههای دولتی متناسب با حوزه فعالیت هر منطقه از کشور بود.

طرفداران انتقال پایتخت از تهران با اشاره به خطر زلزله و گسترش پهنه های پر خطر در شهر تهران به دلیل گسترش ساخت و ساز در این شهر به ویژه در حاشیه های شمالی و جنوبی آن اجرای چنین طرحی را ضروری می دانند. به اعتقاد این دسته از کارشناسان با انتقال پایتخت به یک محل جدید و کم خطرتر و نه به یک شهر جدید موجود ایران می توان امید داشت که با به صفر رسیدن رشد جمعیت و گسترش شهری تهران، اولا از نظر شهری، معماری و فرهنگی محلی راحت تر برای زندگی نسلهای آینده احداث شود و همزمان می توان برای ایمن تر کردن شهر تهران برنامه ریزی کرد.

بررسیها نشان می دهد آلودگی هوا باعث شده تا عمر تهرانیها 5 سال کوتاهتر از شهروندان سایر شهرهای ایران شود. بر اساس تحقیقات انجام شده و نتایج بدست آمده از آن 7 درصد زمان مفید ملی در ترافیک تهران تلف می شود.

با این همه بسیاری از کارشناسان بر این باورند که انتقال پایتخت بسیار هزینه ‌بر است. گرچه طرفداران انتقال پایتخت می گویند هزینه سامان دادن تهران و اتلاف سرمایه در آن بسیار بیشتر از چنین کار ریشه‌‌ای است.

تا کنون کشورهای زیادی انتقال پایتخت را تجربه کرده اند. سریلانکا، قزاقستان، استرالیا، پاکستان و برزیل از جمله این کشورها هستند.

بیش از 200 سال پیش بینانگذار سلسله قاجاریه به دلایل کاملاً استراتژیک تهران را به عنوان پایتخت حکومت خود برگزید

 

 

پايتخت جديد؛ حداكثر 250 كيلومتري تهران

فريد قديري- باني انتقال پايتخت روز گذشته موقعيت جغرافيايي پايتخت جديد را اعلام كرد تا ثابت كند موضوع انتقال پايتخت برخلاف گذشته اين بار به طور جدي در دولت در دست پيگيري است.

محمد جهرمي، وزير كار در حاشيه همايش جايگاه صنعت استان مركزي در چشم‌‌انداز 20‌ساله كشور گفت: موقعيت جغرافيايي پايتخت جديد به‌طور قطع از شعاع 200 تا 250كيلومتري تهران دورتر نخواهد بود.
وزير كار در شرايطي از تعيين حدود جغرافيايي پايتخت جديد سخن مي‌گويد كه به اعتقاد وي و برخي مديران ارشد دولتي، پيش‌نياز‌هاي اين انتقال هنوز فراهم نيست.
بحث انتقال پايتخت يك‌بار در دوران بازسازي پس از جنگ و بار ديگر درست بعد از زلزله بم در دولت‌هاي وقت مطرح شد، اما هيچ‌گاه موضوع با اين جديت پيگيري نشد.
اين موضوع براي سومين‌بار در دي‌ماه سال جاري در شوراي عالي مسكن توسط وزير كار به عنوان عضو 13نفره شورا مطرح شد.
با طرح موضوع انتقال پايتخت در شوراي عالي مسكن گمانه‌زني‌ها درباره علت انتقال به سمت كنترل قيمت مسكن در تهران پر‌رنگ شد؛ اما اواخر دي‌ماه امسال با تشريح اهداف انتقال پايتخت توسط جهرمي مشخص شد، حل مشكل اشتغال در كشور مهم‌ترين هدف در پيگيري اين موضوع است.
آيا وزير كار مي‌تواند به عمر 222ساله تهران به عنوان پايتخت ايران خاتمه دهد؟ آيا مي‌تواند سنگي كه آغامحمدخان قاجار در آن سال درون چاه عميقي انداخته، بيرون بكشد؟
باني  انتقال پايتخت در دولت نهم پيش از اين سه پيش‌نياز اساسي براي تحقق اين جابه‌جايي تاريخي مطرح كرده بود كه عبارت بودند از: جمع‌بندي كميته كارشناسي درباره ضرورت انتقال يايتخت، تعيين منطقه‌اي براي احداث پايتخت جديد و كوچك‌سازي دولت.
اما به نظر مي‌رسد براي انتقال پايتخت بايد ابعاد بيشتري از موضوع را در نظر گرفت. حالا با مشخص شدن حدود فاصله جغرافيايي پايتخت جديد، 6شهر به عنوان گزينه‌هاي دولت مطرح است. اراك، قزوين، قم، سمنان، ساري و بابل شهرهايي هستند كه در فاصله حدود 250كيلومتري از تهران قرار دارند.
اگرچه شهرهاي جديد اطراف تهران همچون پرند، هشتگرد و پرديس را به اين جمع بايد اضافه كرد؛ چراكه اين سه شهر جديد در كمتر از 50كيلومتر فاصله با پايتخت فعلي جاي گرفته‌اند.
اما بايد آقاي وزير كار پاسخ دهد آيا ارتباط موضوعي بين همايش چشم‌انداز 20ساله استان مركزي با پايتخت جديد وجود دارد؟

 

Advertisements

57 دیدگاه برای «آيا پايتخت منتقل مي شود؟ اراك گزينه اول»

 1. باسلام
  تسلیت ایام وقبولی عزاداری
  خانه ازپای بست ویرا ن است
  بامید خرم آبادی سبز وخرم

 2. سلام بر مديران لرنا
  متن كامل سخنان كرباسچي شهردار سابق تهران در دادگاه
  در مخالفت با انتقال پايتخت از تهران به دورود
  را در لرنا بگذار.
  كرباسچي گفت: من با انتقال پايتخت به دورود مخالفت
  كردم. چون در آنصورت تهران تبديل به خرابه اي بزرگ
  مي شد. ما با كمتر از يك دهم بودجه انتقال پايتخت كاري كرديم
  كه ظرف نيم ساعت بتوان از يك طرف تهران به طرف ديگر رفت.

  كرباسچي به صراحت نام دورود را در جلسه دادگاه اعلام كرد

 3. انتقال پايتخت به سمنان ، چرا؟
  مگر ديگه جا قحطيه. خوب بيارند اراك يا همدان يا شيراز

 4. من خودم سمنانی هستم و شدیدا مخالفت خود را اعلام می کنم.چون ما قرار است تا چند سال دیگر خود مختاری بگیریم به خاطر تمام ویزگی ها و امکانات استان سمنان که با 600هزار نفر جمعیت تقریبا تمام پستهای 4قوه مجریه>قضاییه و.. رو در دست داریم و شاخص انسانی و در امد ما در کشور در رتبه اول قرار دارد.

 5. به نظر من انتقال پايتخت بسيار كار عبث و بيهوده است . بايد هر كدام از وزارتخانه ها با توجه به موقعيت استراتژي خود در يك استان مستقر شوند . مثلا وزارت نفت در خوزستان يا بوشهر ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اصفهان يا فارس، وزارت مسكن و شهر سازي در استان هاي محروم و …
  انتقال پايتخت به جاي دگير غير از اتلاف هزينه و نابود كردن آينده زيست محيطي آن استان بخت برگشته كاري بيهوده و بي نتيجه است.

 6. با سلام؛
  متاءسفانه پس از گذشت سالها وشاید هم قرنها هنوز سودای ملوکالطوایفی وقوم گرایی ازسر ما خصوصا»مسئولین رده بالای مملکتی که باید بدور از تعصبات قومی و نژادی باشند نه تنها نرفته بلهنوز اندر خم یک کوچه هستند،تا زمانیکه هر ایرانی ملی فکر نکند این مسائل نه تنها حل نخواهند شد بلکه همیشه ما در 1/1 خواهیم بود.

 7. درود بر شما،

  خواستم تصحیح کنم که گزینه لرستانی پایتخت در آن زمان بروجرد بود که البته دورود هم بخشی از آن محسوب می شد. با توجه به موقعیت خاص دشت سیلاخور و نیز مواهب طبیعی آن، یکی از سه گزینه اصلی برای انتقال پایتخت بروجرد در نظر گرفته شد (در کنار اراک و اصفهان) که البته هیچ اتفاقی نیافتاد. قرار هم بر این بود که یا شهر بروجرد پایتخت شود و یا شهری در فاصله بروجرد تا دورود بر روی دشت سیلاخور ساخته شود که مخالفان، زلزله خیز بودن منطقه را بهانه کردند.

  موفق باشید

 8. با سلام
  اشتباه نكنيد انتقال پايتخت به هر شهري فقط دردسر براي آن شهر دارد.
  تصور كنيد قم بشه پايتخت واويلا

 9. مگه جا قحطیه که پایتخت رو به کویر سمنان ببرن همین خرم آباد بهترین گزینه برای انتقال پایتخت است چون هم نیروی کار فعال و مستعدی در آن است و هم آب و هوای معتدل آن برای زندگی کردن مناسب است.

 10. بر انتخاب کننده این شهر باید جایزه داد .چون نمی فهمد که سمنان شهری بیابانی است می بایست سالانه میلیاردها برای مبارزه ان صرف کرد

 11. منم سمنانی ام ولی مگه جا قحطیه سمنان برای صد هزار جمعیت خودش آب نداره هواشم دیوونه کننده است اونوقت فکرکنین بشه پایتخت در ضمن این تصمصم را رییس جمهور نگرفتند محض اطلاع گفتم

 12. حالا دعا كنيد شايد خرم اباد شد پايتخت او نوقت بروجرد ما هم ميشه كرج

 13. ايول به مسئولين به نظر من سمنان بهترين گزينس چون به تهران نزديكه و مشكل انتقال به اونجا راحتتر حل ميشه

 14. من نمیدونم سمنان چی داره که میخوان پایتخت رو بعد از 120 سال انتقال بدن به اونجا ولی میدونم اگه بخوان پایتخت رو عوض کنن اولین و بهترین انتخوابشون یکی از شهرای استان اصفهان است شاید هم شهر اصفهان باشه چون همه امکانات و شرایط رو داره ولی سمنان هنوز فرودگاه هم نداره حتی اتوبان به تهران هم نداره تازه آب شرب رو میخوان از کجا بیارن حتمأ میخوان از اصفهان ببرن!!!

 15. منم اهل سمنانم..ومخالف..آخه چرا سمنان؟ شهرکویری و پرسکوت , شهر پر ستاره – شهر هوای ناب …حیفه خراب بشه.ببرن همون لرستان.نمیخوایم شهرمون خراب بشه..تا حالاشم هرچی مهاجر از شمال و کردستان و تهران و …. اومدن اینجارو به گند کشیدن . اگه خوب نبود 60در صد مهاجر نمیومدن اینجا ویک عمرررررر زندگی کنن-این حرف کاملا اشتباه و دروغه .اگرهم راست باشه ما نمی ذاریم سمنان پایتخت شه

 16. سلام .. ببین من شاهرودیم …و در کل استانم رو دوست دارم .. خواهشا این اسم پایتخت رو از روی این استان بردارید …
  ما میخواهیم همین طوری بمونیم ..
  راحت و کم جمعیت و با صفا …تازه از بهترین امکانات رفاهی هم در کل استان برخورد داریم … اینترنت توی استان به دلیل عبور فیبر نوری از بهترین هاست … راه که داریم خوبش هم داریم … دانشگاه و دانشجو هم تا دلت بخواد داریم … چیزی دیگه نمیخواهیم که اینجا بشه پایتخت تا دهها مشکل بیاد…
  ببرین جاهایی که نزدیک مرزه دوستان علاقه دارن که اصلا پایتخت امنیت نداشته باشه .. ببرین جاهای شلوغ مثل اصفهان که 1 ساله منفجر بشه …
  فقط و فقط یه راه حل هست که تهران یا هر شهر دیگری به سمت پایتخت الکترونیک برن …. هزینه میکنن اما در کنارش اگه درست باشن ساختمان محکم میشه ساخت … برج و راه میشه ساخت … این مشکل حل شدنیه .. کاری که ژاپنی ها با جمعیت چند برابر تهران در توکیو کردن و هیچ مشکلی ندارن

 17. قبل اینکه بحث سمنان مطرح بشه اگه تو گوگل سرچ میکردی گزینه های پایتختی
  اراک خرم آباد و خمین میومد
  خمین که اب نداره به نظرم اراک یا خرم آباد مناسبه نه سمنان که فاصله ش واسه شهرهای دیگه از تهرانم دورتره تازه مشکل کم ابیم داره
  خرم آباد هم خوش آب و هواست هم بعلت کوهستانی بودن امنیت نظامی داره
  میشه مثل یه پایتخته اروپایی

 18. دلايل مناسب نبودن سمنان براي پايتخت شدن به نظر بنده1-فاصله كم ان باتهران كه موجب وصل شدن ان باتهران بعد ازكمتر از چند سال ميشه وبه يك قطب بزگ تبديل ميشه و بدبختي هرچه بيشتر رو مخصوصا براي استان هاي ديگر به دنبال داره2-اقليم نامناسب منطقه3-موقعيت استراتژيك نامناسب به دليل مسطح بودن و…3-فاصله زياد ان با استان هاي ديگرو… دلايل مناسب بودن خرم اباد براي اين طرح1-وضعيت اقليمي بسيار مناسب ودارابودن منابع ابي قابل توجه2-پتانسيل نيروي فعال 3-موقعيت مركزي دراستان4-موقعيت بسيار مناسب با كلان شهرهاي بزرگ كه مانع وصل شدن ان با قطب هاي بزرگ جمعيتي ميشود5-توپگرافي مناسب5-و به قول سيناي عزيز امنيت نظامي ووضعيت استراتژيك مناسب به دليل موقعيت دره ا

 19. با سلام بنده کارشناسی ارشد مدیریت شهری هستم ،با توجه به مطلبتون در مورد کاندیدا شدن دورود برای انتقال پایتخت در سال های پیش ،بنده در خیلی از منابع دنبال اسم دورود گشتم و هیچ گونه اسمی از دورود نشنیدم ، حتی طرح انتقال پایتخت را هم در اختیار دارم که اسمی از دورود در آن برده نشده ، اگر از روی منبع خاصی این مطلب را ذکر کرده اید ، لطفا نام منبع را بیان کنید به نظر بنده که صحت ندارد .

 20. بازم سلام در طرح انتقال پایتخت در آن سال سه منطقه انتخاب شد که در نهایت کاندیدای نهایی ناحیه ای بین سه شهر گلپایگان ، خمین و الیگودرز بود که در بررسی های تکمیلی این منطقه هم به دلایلی چون پرهزینه بودن اجرای طرح ، کوهستانی بودن منطقه و… اجرا نگردید

 21. جا قحطی بود من اعتقاد دارم جاهای کویری از جمله سمنان و اصفهان و … لایق پایتختی نیستند قصد من توهین نبود مثلا الان تبریز با اون موقعیت استراتژیکی که داره و به اروپا وصله و بزرگترین قطب صنعتی و تجاری و اقتصادی کشور و بعد از تهران مهمترین و کلانشهر ایرانه

 22. هان ؟؟؟!!! چی ؟؟؟!!! پایتخت ؟؟؟!!! تهران ؟؟؟!!!
  تهران دیگه وجود نداره چون برادران افغانی تمام تهران رو گرفتن . در ضمن از این به بعد هرکی به شما گفت بچه تهرانه در جوابش بگین : بچه تهرانی وجود نداره ، همه افغانی هستید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 23. نيم نگاهي به رشد شهر اراك در همين دو سال گذشته نشان مي دهد كه خبرهايي در راه است !
  از احداث زيرگذر گرفته تا ساخت چند هزار واحد مسكوني در منطقه راه آهن
  از اعلام احداث بزرگترين سازه فلزي غرب كشور در اراك گرفته تا اعلام تكميل سد كمال صالح جهت تامين آب آشاميدني سالم براي اين شهر
  همچنين تا كنون سابقه نداشته است براي يك شهر به تنهايي سند چشم انداز بيست ساله تدوين شود كه البته براي اراك اين اتفاق افتاده است.
  اراك جزو مناطق كم خطر از نظر زلزله هم محسوب مي شود.
  از طرف شمال غربي و همچنين غرب جاي بسياري براي گسترش دارد.
  همچنين اعلام الحاق » سنجان » و » كرهرود » به شهر اراك ، باعث تبديل شدن آن به كلانشهر شده و به همين منظور بودجه كلانشهر در اختيار اين شهر قرار گرفته است.

  بنده اصفهاني هستم ولي در اراك زندگي ميكنم ، به خوبي تفاوت اراك دو سال پيش را با اراك امسال درك و لمس ميكنم.
  شك ندارم كه در نهايت همين شهر به عنوان پايتخت اعلام خواهد شد.

 24. کرباسچی در دادگاه گفت دورود-بروجرد میشه کرج -قم بشه واویلا- جا قحطی بود سمنان !- افغانی ها تهران رو گرفتن. – اسم دورود پیدا نشده – سوسن – اراک زیر گذر داره ——
  چیه چرا اینجوری نیگا میکنین. من نماینده ی واقعی ام دیگه مردمی ام – دارم حرف شمارو میزنم . قیافه تون چرا اینجوری شده ؟؟ تقصیرتون نیست نماینده ی درس و حسابی ندیدین .
  ولی من فکر کنم پایتخت رو نمیخوان منتقل کنن .اون پایه تخته که قراره منتقل بشه . پایه ش شکسته میخوان عوضش کنن . اگه از اینجا رد شد خبرم کنین دخیل ببندم تا رای بیارم.

 25. با سلام هنوز هیچی نشده هجوم شمالی ها کردها-ترک ها- زابلی- افغانی خدا به سمنانی ها رحم کنه

 26. انچه باعث تاسف ونگرانی بسیار است سردرگمی وبیگانگی اکثر مسئولین ، اظهار نظر کنندگان وپیشنهاد دهندگان با علل واقعی وضعیت ایست که کلان شهر تهران با ان مواجه است. بگونه ایکه اغلب اظهارنظر مسئولین ، بسته به قوت و یا ضعف اظهارنظرها در لحظه اظهار نظر، مربوط میشود . اگر انتقادات زیاد باشند . انها هم موافق انتقال جزئی ویا کلی تهران میشوند ، اما هنگامی که مشکلات وغیر عملی بودن چنان خیالبافی وجدا» سطحی نگری هائی یاد اوری میشود ، کوتاه امده ، مسئله سبک کردن ویا عناوین من در اوردی مشابه انرا مطرح میکنند . بگونه ای که هم اکنون فضای بحث واظهار نظر در این زمینه پر شده از اصطلاحات مخدوش و من در اوردی مانند : سبک کردن شهر ، مهاجرت معکوس ، سرریز جمعیت ، تمرکز زدائی و و و. . همه این ها واقعا» مبین این واقعیت ناخوش ایند است که : دستگاه اجرائی ، برنامه ریزان ومسئولینی که بعضا» در این رابطه سخنی میگویند : واقعا» هیچگونه سیاست ، برداشت وبرنامه مشخصی در این زمینه ندارند ! واقعا» در این زمینه از دهه چهل خورشیدی با به اجرا در اوردن طرح جامع کذا ئی و مزید برعلت های ناشی از ان ، تاکنون در رابطه با رفع ویا تعدیل مشکلات پیش رو ، علی رقم هارت وپورت های بسیار در مانگی شان ادامه دارد !؟ همواره مشکلاتی که از راه رسیده غافل گیرشان نموده واین غافل گیری مداوم همچنان ادامه دارد . خب اگر غیر از این است وانها ابتکار عمل رادر دست دارند . یعنی سیاستی در خور برای مواجه شدن با این مشکلات ومعضلات را دارند . ومابی اطلاع ونادانیم . پس ، بی تعارف لطف نموده این سیاست ها را وسیعا» در معرض افکار عمومی قرار دهند .
  میگویند بسیاری از کشورها پایتخت شان را انتقال دادند . خوب کدام کلان شهر متمرکز وپر مسئله در کشور های در حال توسعه ای بخاطر مشکلاتء مشخصی که از ان سخن میگوئیم جابجا شده، ویا قرار است جابجا شود .( رج به انتقال پایتخت ویا جستجوی راه حل و یا باز هم انتقال پایتخت .همین سایت ) سرورانی که بدون اطلاع کافی از تجربیات سایر کشور های توسعه نیافته سخن میگویند کافی است ، تجربه انجام شده درکشور مصر را مورد مطالعه قرار دهند . ببینید مصریان پای تخت جدید شان را بنام ، مدینه السادات ، باقرض ووام های بسیار ساختند. پس اتمام ساخت شهر وهنگام انتقال با غیر عملی بودن ومشکل افرینی وسیع چنین انتقالی مواجه شده واز انتقال قاهره منصرف شدند ! انهم قاهره ای که در همه زمینه ها مشکلات اش بمراتب بیش تهران است . قاهره ای که بیش یک ملیون از جمعیت ان در گورستان زندگی میکنند . قاهره ایکه شش ملیون از ساکنانش در واحدهای محقر نشین که بصورت غیر مجاز بر پاشده زندگی میکنند . بنا براین چرا بدون مطالعه وبرسی مشخص ومستند تجربیات دیگران اظهار نظر میکنید ؟ ویا مانند مجمع تشخیص مصلحت که در این باره مصوبه تصویب میکند! مگر تجربه روی دست مانده شهرهای جدید خودمان را ملاحظه نمیکنید که : هم اکنون به ،انواع ترفند و امتیازات وخرج کردن امکانات دیگر ( فرضا» همین طرح مسکن مهر ) برای رهائی از روی دست ماندن شهر های جدید ،متوسل میشوند . بنا براین ، گام اول احساس مسئولیت فعلا» میتواند دوری جستن از اظهار نظر های بی پایه وبدون بررسی وشناخت مستند ومشخص باشد . همین یک قلم میتواند کمک شایانی در این زمینه باشد . باتشکر از توجه تان . « سایت شهرسازی وتوسعه » از نقد متقابلتان صمیمانه سپاس گزار خواهیم بود .

 27. طبق تحقيقات جامع مجمع تشخيص مصلحت نظام و كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي ،
  9 شهر قابليت پايتخت شدن دارند.
  شهرهاي : ساري ، قزوين ، اراك ، قم ، ‌سمنان ، بابل ، پرند ، هشتگرد و پرديس .
  شهرهاي ساري و بابل به علت قرار نداشتن در مركز حذف شدند.
  شهر قم به علت مشكلات مربوط به تامين آب شرب سالم و شيرين حذف شد.
  شهر سمنان به علت مشكلات مربوط به تامين آب حذف شد.
  شهرهاي پرند ، پرديس و هشتگرد به علت نزديكي زياد به تهران حذف شدند.
  بررسي ها روي دو شهر متمركز است : اراك و قزوين.
  لازم به ذكر است بيشترين گرايش ها در بين اعضاي تشخيص مصلحت نظام و همچنين مجلس شوراي اسلامي به سمت شهر اراك مي باشد.

  * به علت مشكلات و هجوم ناگهاني و افزايش شديد قيمت زمين و مسكن و همچنين مشكلات مرتبط ، دولت قصد ندارد يكباره انتقال پايتخت را اعلام كند.

  * همايش و سند چشم انداز بيست ساله براي استان مركزي و خصوصا شهر اراك تدوين شده است. چنين اقداماتي تا كنون فقط در سطح ملي و كشوري انجام گرفته بود.

  * يكي از مهمترين معيار هاي انتخاب پايتخت جديد ، كم بودن خطر زلزله در آن بود كه طبق نقشه مناطق زلزه خيز ايران ، نواحي اطراف زاگرس شرقي كه شامل اراك و شهرهاي اطراف آن مي شود ، داراي اين ويژگي بسيار مهم ( كم خطر بودن از نظر زلزله ) بودند.

  * رشد زير ساخت ها در شهر اراك بسيار قابل توجه است.

  * شهر جديد اميركبير در نزديكي اراك در حال ساخته شدن است كه از نظر امكانات و شرايط ، كاملا منطبق بر استانداردهاي روز دنيا مي باشد. اين شهر به همراه دو شهر ديگر ، قرار است به اراك ملحق شوند.

  * بزرگترين پل فلزي كشور در اراك در حال ساخته شدن است. اين پل قرار است از ترمينال مسافربري اراك شروع شود ، از ميان كارخانه هاي ماشين سازي و واگن پارس بگذرد و در نهايت به ميدان ورزش ختم شود. ساخت اين پل كمك بسيار زيادي به كاهش ترافيك شهر اراك در صورت تبديل شدن آن به پايتخت خواهد كرد. چرا كه مسافران شهرهاي ديگر را مستقيما از ترمينال ، به مركز شهر هدايت مي كند و از افزايش ترافيك در ميادين و راه هاي فرعي جلوگيري خواهد نمود.

  * ساخت سد كمال صالح اراك به پايان رسيده است. اين سد مي تواند آب كافي و سالم براي شهر اراك را تامين نمايد.

  * اعتبارات براي گسترش فعاليت فرودگاه اراك افزايش چشگميري يافته است.

  * براي ساخت 27 تا 33 پل روگذر و زير گذر در شهر اراك ، بودجه مناسب و كافي تخصيص داده شده است.

  * طرح سيتي سنتر ( City Center ) در اراك در حال اجراست. اين طرح در فضايي معادل پنج كيلومتر مربع ، ميان پل هاي ميدان جهاد ، وليعصر و سردادان اجرا مي شود و شامل مراكز تجاري و گردشگري بزرگ مي باشد. اجراي اين طرح از ترافيك شديد در ميادين مركزي شهر مانند باغ ملي و مَلِك ، مي كاهد.

  * بي نظير ترين شهربازي خاورميانه و بزرگترين شهربازي سرپوشيده ايران در نزديكي اراك ساخته شده است. اين شهربازي با نام » طوفان » در فضايي به مساحت حدود 110 هزار متر مربع و با زیر بنای مفید 22000 متر مربع احداث شده است.
  اين شهربازي علاوه بر دارا بودن امكانات زير ، بزرگترين مجموعه پارك آبي سرپوشيده و سبز ايران نيز محسوب مي شود.
  لازم به ذكر است 34 میلیارد ريال جهت ایجاد ساختمان ها و سالن های سرپوشیده و 18 میلیارد ریال جهت تامین ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز طرح مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا از کشورهای اروپایی هزينه شده است.
  اين مجموعه داراي : پيست اتومبيل راني كارتينگ تابستاني ، پيست اتومبيل راني كارتينگ زمستاني ، مدرسه اتومبيل راني كارتينگ ، سالن هزار و پانصد متري باكس مخصوص كودكان زير 12 سال ، سال هزار و سيصد متري مخصوص انواع بازيهاي رايانه اي از قبيل گيم نت كامپيوتر ، پلي استيشن ، ايكس باكس ، سگا و … ، سالن هزار و سيصد متري بولينگ الكترونيك (آماتور و استاندارد) ، سوئيت هاي اقامتي و …
  برطبق قرارداد منقعده بین مدیریت مجموعه طوفان و شرکت آلمانی مقرر گردید اتومبیل های خریداری شده منطبق با استانداردهای روز اروپا باشد.

  * ساخت کمربندی سراسری در شمال شهر اراك

  * ساخت چندين دستگاه بيمارستان مدرن و پيشرفته در مناطق سردشت ، انتهاي پارك اميركبير و همچنين انتهاي شهرك قدس و …

  * ساخت ده ها هتل مجلل و زيبا در نقاط مختلف شهر اراك . لازم به ذكر است كه هتل » اميركبير » اراك ، يكي از زيباترين و مجلل ترين هتل هاي ايران مي باشد. طراحي منحصر به فرد اين هتل آن را در زمره زيباترين هتل ها قرار داده است. اين هتل به شكل عرشه كشتي ساخته شده است.

  * ایجاد قطار سریع السیر اراک – مهاجران ، و اراك – اميركبير (‌شهر جديد )
  ايجاد قطار سريع السير بين اراك تا قم و در فاز بعدي تا تهران .

  با توجه به اقدامات انجام گرفته در اراك ، و همچنين صحبت هاي انجام شده و بررسي هاي مجلس شوراي اسلامي و مجمع تشخيص مصلحت نظام ، به نظر مي رسد انتخاب » اراك » به عنوان پايتخت جديد ايران ، قطعي باشد.

 28. کلان شهر همدان تمام گزینه های پایتخت شدن رو داره
  فقط میمونه مسافت!
  که به نظر من حیف به خاطر 50 60 کیلومتر این فرصت رو از دست بدن.
  در ضمن دور تا دور همدان رو کوه های پر ارتفاع فراگرفته که به نوعی هوای پاک رو تضمین میکنه و همچنین با قدمت بسیار بالای این شهر هنوز زلزله ی آنچنانی تو این استان رخ نداده. من همدانی نیستم اما با تحقیقاتی که انجام دادم به نظرم همدان بهترین گزینه است.

 29. همدان، پایتخت تاریخ و تمدن ایران.
  اون موقع که همدان پایتخت بود شما شهرهای تازه به دوران رسیده اصلا وجود نداشتین!!!

 30. حتی تهران،
  اون موقع که همدان پایتخت بود
  یه روستا بود به نام ری 🙂

 31. اراک به دلیل ظرفیت بالا گزینه خیلی خوبی برای پایتختی است

 32. همدان بهترین گزینه برای پایتخت شدن . کلانشهر همدان شهری توریستی که امکانات بالایی داره و بهترین شهر برای پایتختی .

 33. با سلام.من سمنانی هستم و مطمئنم مه پایتخت جدید سمنان میشه.چون تو این سالها خیلی در حق این شهر ظلم شده توسط شهرهای دیگه.تنها مشکلش هم آب هست.فکر می کنید نظام نمی تونه برای یک جایی که قراره پایتخت بشه آب ببره.که الان هم دارن سرچشمه های دریای خزر را به سمنان انتقال میدن.چون طرح انتقال آب به سمنان مصوب ریاست جمهوری هست و دارن روش کار می کنند.پس زیاد دلتون را صابون نزنید چون همین الان که دارم اینو تایپ می کنم انتقال چند تا وزارت خانهokشده.اول وزارتخانه ها را به سمنان می ارند و بعد پایتخت را.یک نکته دیگه.از بین این چند تا شهری که قراره یکی بشه پایتخت آزمایش لرزه نگاری کردن که روی گسل نباشه وبه چند تا کشور پیشرفته فرستادن تا معلوم بشه کدوم شهر روی گسل نیست . باید عرض کنم که فقط سمنان روی گسل نیست.منبع نکته آخر:مرکز پزوهشهای مجلس شورای اسلامی…پس سلام برپایتخت جدید …سمنان.سمنان.سمنان

 34. باسلام
  اراک چون درمرکزیت استانهای دیگر می باشد. وحتی شهرستانهای استان بعلت

  زمین های مسطح وصاف ودارای آب وهوای مناسب گزینه خوبی برای پایتخت

  می باشد.البته اراک چون آلودگی شدید بعد تهران را دارد.خمین در فاصله 55

  کیلومتری اراک بهترین گزینه می باشد.

 35. به نظر من اراك ميشه.نميدونيد دارن به اراك چه جوري ميرسن

 36. اقا رضا ي سمناني دلم واست سوخت من بچه شاهرودم هم استانيت ولي گفتي در حق سمنان ظلم شد بميرم الهي پس درحق شاهرودي ها كي ظلم كرده اب وهوا كه ندارين اين ساختمان ها هم كه ظاهر شهرتان را قشنگ كرده به خاطر اون مسولين مسوليت نشناس استان است كه حق سرانه شهرهاي استان را خروار خروار به حلقوم سمناني ها سرازير كردند بالاخره يه روز خفه ميشه مي تركه چون ظرفيت نداره نه سمنان نه شاهرود نبايد پايتخت شه در طول تاريخ هميشه شهرهايي مثل تهران قزوين شيراز اصفهان وتبريز بوده مي دوني چرا چون شرايطش رو داشته تهران كه خوش اب وهواترين شهر ايرانه تونسته دويست سال دوام بياره اگه بياد سمنان بايد دوباره 4 -5 ساله به فكر پايتخت جديد باشن

 37. به نظرمن سمنان پايتخت ميشه:تنها مشكل سمنان اب كه با تصويب رياست جمهوري اب درياي خزر به سمنان منتقل ميشود

 38. كي گفته سمنان فرودگاه نداره فرودگاه داره ولي نظامي كه جديدا فرودگاه رو براي استفاده عموم مردم دارن درست ميكنن

 39. به احتمال زیاد محل پایتخت بین دو شهر شیراز و اصفهانه
  شیراز که پتانسیل بالایی داره
  و اصفهانم همینطور این 2 تا از لحاظ امکانات تو ایران تکن
  یعنی کلا 3 شهر اصلی ایران که تو قلب ایرانم باشن
  شیراز و اصفهان و تهرانه
  فقط 3تاش مشکل آلودگی بالایی داره
  به خاطر ترافیک سنگین و کارخانه ها
  ولی حالا حالا ها طول میکشه پایتخت کلا عوض شه یه چند سالی
  چون سخته

 40. به نظر من بهترين گزينه براي انتقل پايتخت خرم آباد است چون از نظر موقعيت و آبو هوا و امكانات ديگر شرايط بهتري داردگرچه در شرايط كنوني خرم آباد از نظر وسعت شهري در حال تبديل به كلانشهر مي باشد چون خرم آباد از نظر جمعيت سيزدهمين استان كشور است

 41. سلام. من یک سمنانی هستم خواهشمندیمکه سمنان را پایتخت نکنید چون آسایش وراحتی راتا آخر عمر از این استان میگیرید.

 42. حتي اگر نظر سنجي هم بگذارند ، بعيد مي دونم سمنان راي چنداني بياره
  هيچ كسي حاضر نيست بره سمنان ، توهين نمي كنم اما واقعا شهر خوبي نيست.
  به نظر من كه تهران همچنان بهترينه
  اما اگر واقعا مصمم هستند براي انتقال پايتخت ، يا اراك بشه يا همدان

 43. اقا من که میگم پایتخت بعدی ایران اصفهانه.یه نگاه به وزارتخانه های منتقل شده به اصفهان بندازید.تا حالا معاونت صنایع دستی وزارت راه و اجلاس غیر متعهدها به اصفهان منتقل شده.بعد اصفهان فقط شیراز تونسته یه معاونت به دست بیاره.تازه گفتن شاید وزارت نیرو هم به اصفهان بره.خیلی مشکوک میزنه.

 44. در جواب عادل عزيز :
  انتقال پايتخت به اصفهان غير ممكن است . اصفهان به قدر كافی مشكلات داره دوست من. اصلا توی گزينه ها هم نيست. پايتخت جديد هر جا كه باشه ، نبايد مشكلات تهران رو داشته باشه.

 45. دوستان اینچیزایی که شما مبنای پایتخت شدن قرار دادید همش ۳۰% درصدش مورد نظر مسئولین هست.اونا یه فکرایه دیگه توسرشون دارن که شما الان فقط دارید حرفای تکراری میزنید.من خودم سمنانم ویکی از وزارت خونه هایی که اومده اطلاعاته و اموزش پرورش.سمنان از نظر امنیت تو ایران اوله و این یکی از دلایل هست.

 46. اوال از همه بگويم تمام ايران سراي من است ولي هرچيزي و هر كاري بايد جوانب آن را در نظر گرفت من اهل خرم آباد نيستم كه بخوام تعصب بكشم ولي اطلاعات خوبي دارم از موقعيت جغرافيايي به نظر من بهترين گزينه براي پايتخت بود خرم آباد مي باشد چون از هر نظر شرايط رو داره دشت خرم آباددر جنوب شهر يكي از خوش آب و هواترين دشتهاي ايرانه با آب فراوان ودر مجاورت آزادراه خرم آباد – پل زال و همچنين فرودگاه بين المللي و همچنين جنگلهاي بلوط البته چند تا استان هم اين شرايط رو دارند ولي سر راه نيستند ….با يكم فكر كردن به اين مسئله پي مي بريم تنها ايراد خرم آباد اينه كه دلسوز نداره !!!!!!!!متشكرم

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.