مدرسین دانشگاهای اهواز در موضوع قمرود به احمدی نژاد هشدار دادند

346lxtfاغلب متخصصان و کارشناسان با پروژه قمرود (لررود – انتقال آب الیگودرز به قم) موافق نیستند و بر این باورند که هزینه برای این انتقال ها ضمن به هدر دادن بودجه ملی، آثار منفی وزیانباری در پی خواهد داشت. مدرسین دانشگا های  شهید چمران، جندی شاپور اهواز و کشاورزی ومنابع طبیعی رامین در نامه ای به محمود احمدی نژاد در مورد اثرات نا مطلوب و خطرناک قمرود هشدار دادند

 

خوز نیوز: انجمن اسلامی مدرسین دانشگا های  شهید چمران اهواز ، علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و کشاورزی ومنابع طبیعی رامین در نامه ای به محمود احمدی نژاد در مورد اثرات نا مطلوب و خطرناک انتقال آب کارون به ایشان هشدار دادند. متن نامه به شرح زیر است:

 

جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

 

با سلام وآرزوی تندرستی
  بدین وسیله به اطلاع حضرت عالی می رساند که مدت هاست موضوع انتقال آب از سر شاخه های رود خانه های کارون ودز به استان های مرکزی کشور در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است . و در حالی که اکنون طرح های انتقال آب کوهرنگ 1و2 وچشمه لنگان سالانه حجمی حدود یک میلیارد متر مکعب آب را به زاینده رود منتقل می کند؛ عملیات اجرایی کوهرنگ 3 به منظور انتقال آب به زاینده رود وطرح انتقال آب به استان قم معروف به قم رود به منظور تامین آب شرب شهر های استان قم در حال انجام واتمام می باشد که خود حجمی حدود پانصد میلیون متر مکعب آب را در سال از رود خانه کارون انتقال خواهد داد .

 

  طرح های یاد شده از آنجا که به منظور تامین آب شرب مردم عزیز کشورمان اجرا گردیده است؛ از توجیه کافی برخوردار می باشد ، هر چند انتظار می رود این گونه انتقال ها با توجه به نظرات کارشناسی وبا دقت انجام گردد تا لطمه ای به مصرف کنندگان بومی وپایین دست طرح ، وارد نشود ومردم ساکن در شهر های واقع در مسیر این رود خانه ها نیز بتوانند مانند مردم سایر استان ها ، از آب شرب سالم بهره مند گردند.

 

  ولی موضوعی که مدت هاست موجب نگرانی مردم خوزستان شده است؛ برنامه های جدید انتقال آب می باشد که با حجم زیاد وبه منظور تامین آب کشاورزی استان های دیگر در حال شکل گیری است . از آن جمله می توان طرح » تونل بهشت آباد» ، با حجم آب انتقالی یک میلیارد و بک صد میلیون متر مکعب وطرح سولکان با حجم آب انتقالی سالانه 300 میلیون متر مکعب را نام برد.
  بر پایه شنیده ها حجم این انتقال ها تا 6 میلیارد متر مکعب در سال از سوی وزارت نیرو بلا مانع اعلام شده ودر دستور قرار گرفته است .

 

  اغلب متخصصان وکارشناسان بخش آب کشور که تعداد ی از آنان در خوزستان مشغول به فعالیت هستند؛ به دلایل زیر با انتقال آب از حوضه های رود خانه های کارون ، دز وکرخه موافق نیستند وبراین باورند که انجام هزینه برای این انتقال ها؛  ضمن به هدر دادن بودجه ملی، آثار منفی وزیانباری برای کشور در پی خواهد داشت:

 

   1- نبودن آب مازاد در حوضه های یاد شده
بدون در نظر داشتن زمین های قابل کشت در استان های لرستان وچهار محال وبختیاری که در حوضه این رود خانه ها قرار گرفته اند؛ تنها در استان خوزستان 3/2 میلیون هکتار زمین قابل کشت وجود دارد که حتی در صورت بهره برداری از همه آب این رودخانه ها، نمی توان بیش از 4/1 میلیون هکتار از  آنها را زیر کشت برد ولذا در شرایط بسیا ر خوب نیز حدود 900 هزار هکتار از زمین های مستعد استان خوزستان باید بدون کشت رها شود.

 

2-محروم کردن کشور از تولید انرژی برقابی
از آنجا که آب های انتقالی ، همه از بالا دست سد های مخزنی برداشت میگردد؛ لذا از توان تولید برق از نیروگاههای برقابی شدیدا کاسته خواهد شد.

 

3 -امکان بهره وری بیشتر ازآب در استان خوزستان
به جهت وجود شرایط خوب آب وهوایی وتابش خورشید وزمین های مستعد، بهره وری از آب در استان خوزستان به مراتب بیشتر از سایر استان هاست.

 

4- امکان بروز اختلافات ومشکلات اجتماعی میان مردم در استان های کشور
با توجه به وجود اقوام با فرهنگ های متفاوت در کشور ، انتقال آب  از استانی به استان دیگر ومحروم کردن استان های دارای آب از آب شرب وکشاورزی مورد نیازخود ؛ می تواند زمینه بروز مشکلات اجتماعی  را فراهم آورد .

 

افزون بر مطالب یاد شده بیان  چند نکته مهم دیگر ، ضروری است:

 

الف- بیش از 95% از نیاز آب استان خوزستان از منابع آب سطحی؛ یعنی رود خانه ها تامین می شود ومنابع آب زیر زمینی دراین استان ، بسیار کم می باشد. این در حالی است که سایر استان ها ، از منابع زیر زمینی غنی برخوردارند. بر این پایه وجود منابع آب سطحی برای خوزستان حکم شاهرگ حیاتی را دارد .

 

ب- انتقال هایی که تا کنون از سر شاخه های کارون ودز صورت گرفته است ؛ می تواند آب شرب وبهداشتی بیش از 30 میلیون نفر را تامین کند در حالی که جمعیت استان های مورد نظر طرح ها، هنوز به یک سوم این عدد هم نرسیده است. بر این پایه می توان گفت که طرح های جدید برای تامین آب برای کشاورزی  است و نه برای آب شرب مردم آن استان ها .

 

ج- خشکسالی سال آبی 87-86 که آورد رود خانه های به استان خوزستان را به نصف رسانده است؛ مشکلات استان را به حدی تشدید کرده که تنها حدود 30% از زمین های کشاورزی مورد کشت قرار گرفتند و70% زمین ها که بیشتر متعلق به کشاورزان بخش خصوصی است؛ از کشت تابستانه محروم ماندند ونیز تامین آب شرب بیشتر شهر های استان از جمله اهواز با بحران روبه رو شده است . یقینا انتقال آب ، در سال های آینده ،مشکلات غیر قابل تحملی را برای مردم خوزستان پیش خواهد آورد.

 

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه های خوزستان بنا به وظیفه حرفه ای خود وبا نگاه علمی وتخصصی به این موضوع وبه منظور تامین مصالح ملی ومنطقه ای ؛ نمی تواند مخالفت خویش را با طرح های جدید انتقال آب از رود خانه های خوزستان پنهان کند ولذا خواستار آن است که موضوع هم به اطلاع عموم مردم برسد وهم انجام طرح های اخیر تا دستیابی به نتیجه تحقیقات جامع متوقف شود.

 

در پایان از جناب عالی می خواهیم دستور فرمایید تا گزارش» توان توسعه کشاورزی استان خوزستان وبرنامه های دستیابی به آن» که در تاریخ9/5/1376 وبا امضای رییس سازمان برنامه وبودجه، وزیر اقتصاد ودارایی، وزیرنیرو، وزیر جهاد سازندگی ووزیر کشاورزی وقت به مقام معظم رهبری تقدیم شد، ونیز گزارش» مطالعات جامع آب کشور در حوزه کارون ودز » مورد مطالعه و توجه قرلر گیرد .

 

انجمن اسلامی مدرسین دانشگا ها- حوزه اهواز
دانشگاه های شهید چمران اهواز ، علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و کشاورزی ومنابع طبیعی رامین

Advertisements

2 دیدگاه برای «مدرسین دانشگاهای اهواز در موضوع قمرود به احمدی نژاد هشدار دادند»

  1. با سلام
    زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت
    طومار اینترنتی دراعتراض به طرح ابتر قمرود را دروبلاگ بیداری بخوانید وخواهشمندیم جهت حمایت از این حرکت آن را دروبلاگ یا سایت خود به نمایش درآورید و با ارسال آدرس وبسایت یا ایمیل خود به وبلاگ بیداری جزوامضاء کنندگان اینترنتی این طومار قرار بگیرید .
    ضمنا کد حمایت از آقایان خاتمی و کروبی را که بوسیله وبلاگ بیداری طراحی گردیده از این وبلاگ دریافت نمایید وبه آخر کدهای وبلاگ خود اضافه نمایید.

  2. با سلام و دست مريزاد؛ اميدواريم مسئولين اجرايي لرستان و خوزستان و چهار محال و بختياري با حمايت واقعي و همگاني و بدور از محافظه كاري نسبت به اين اقدامات غير كارشناسانه مسئولين رده بالاي مملكتي اعتراض خود را آشكارا اعلام كنند. منافع جمعي قطعا در ديدي دراز مدت بر منافع شغلي مزيت كافي دارد. با سپاس

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.