پارک ساحلی سپیددشت، خلاصه طبیعت لرستان

dsc00306اینجا کوه، جنگل، دو رودخانه زیبای زز و تیره، پارک شبه جزیره ای که از سه طرف در محاصره آب است و شهر کوچک و زیبای سپیددشت به هم رسیده اند و به زودی آبشار مصنوعی هم به جمعشان افزوده می شود. اینجا خلاصه طبیعت لرستان است، جای شما خالی است!

پارک ساحلی سپیددشت یکی از پارکهای منحصر به فرد منطقه لرستان است. این پارک در محل اتصال دو رودخانه زز و تیره احداث شده است و همانند یک شبه جزیره، سه طرف آن درمحاصره آب است و فقط از یک طرف به خشکی راه دارد و با یک پل به سپییددشت وصل می شود. مهندسی زیبا و هنرمندانه این پارک به همراه طبیعت زیبای کوهستانی منطقه و وجود رودخانه های اطراف آن و همچنین جنگلهای طبیعی  سرسبز فضای منحصر به فردی را برای تفریح خانواده های سپیددشتی و جلب توریست فراهم نموده است.

dsc00314 از دیگر مزایای این پارک امکان تفریحاتی چون ماهیگیری و شنا است. همچنین قرار است به زودی یک آبشار مصنوعی نیز به مزیتهای این پارک اضافه شود. بدین صورت که آب رودخانه زلال زز از طریق پمپاژ به بالای کوه صخره ای همجوار پارک انتقال می یابد و بصورت یک آبشار به داخل پارک سرازیر می گردد.

گفته می شود صنعت توریسم دومین صنعت پر درآمد دنیا پس از تجارت اسلحه است. استان لرستان به دلیل آب فراوان، طبیعت زیبا و نزدیکی به استانهایی چون اصفهان، تهران، اراک و خوزستان و کشورهای پولدار عربی استعداد زیادی در شکوفایی صنعت توریسم دارد اما هنوز راه درازی در پیش است.

mپارک ساحلی سپییددشت آنجا که کوه، رودخانه، جنگل، آبشار و شهر زیبای سپیددشت به هم میرسند نمادی از طبیعت لرستان است. این پارک زمانی در اندیشه مردان پر اراده و باسلیقه این منطقه بوده است سپس بر روی کاغذ بی جان نقش بسته است و پیگیریها و سماجت این مردان جلب بودجه و اجرای طرح را به دنبال داشته است.

در احداث این پارک شورای اسلامی دوم سپیددشت و از جمله مهندس مهرداد خورشیدوند شهردار اسبق نقش اساسی به عهده داشتند. نقش ارزنده شورای اسلامی سوم سپیددشت و مهندس سپهوند شهردار کنونی در آباد نمودن و حفاظت از این مجموعه گرانبها را نباید نادیده بگیریم.

  

dsc00312خطری که در حال حاضر این پارک زیبا را تهدید می کند نبود مانع برای حفاظت این پارک در مقابل فشار آب زیاد رودخانه زز و سیلابهای خطرناک است به عبارت دیگر همان رودخانه ای که مایه رونق این پارک در ایجاد تفریحاتی چون ماهیگیری و شنا و ایجاد آبشار مصنوعی است از جنبه دیگر تهدیدی هم برای موجودیت این پارک محسوب می شود. همانطور که در تصویر پایین می بینید قسمتی از دیواره پارک قبلا توسط مدیریت سد دز و به هدف جلودگیری از پر شدن سد با یک دیوار سنگی محافظت شده است اما همانطور که می بینید این کار ناقص انجام شده است و قسمت مهمی از پارک در معرض خطر سیل قرار دارد و باید هر چه زودتر بقیه دیوار سنگی تکمیل شود.

هنوز نمی دانیم با انتقال آب تحت عنوان لررود (قمرود) از الیگودرز به قم تکلیف رودخانه زیبای زز در همجواری سپیددشت که از استعدادهای گرانبهای توریستی این منطقه است چه می شود و چه میزان مقدار آب این رودخانه کاهش می یابد. امید است مسئولان و نمایندگان استان در این زمینه سکوت نکنند.

اسفندیار خدایی تابستان 87

dsc00303

dsc00326

dsc00338


شهردار و شورای شهر سپیددشت پاسخ بدهند

dsc00183عکس مقابل یک روز جمعه در آبانماه 1387 حدود ساعت 10:30 صبح از این پارک گرفته شده است همانطور که می بینید با کمال تعجب درب پارک قفل است و ما که با خانواده به آنجا رفته بودیم موفق نشدیم از این پارک استفاده کنیم. چند نفراز همسایه های پارک به دنبال آقای … نگهبان پارک رفتند اما ظاهرا والاحضرت در خانه شخصی تشریف نداشت و موبایل هم نداشت که به او اطلاع دهند که کسانی می خواهند از پارک استفاده کند! به ناچار بعد از ده دقیقه معطلی مسیر خود را عوض کردیم و به کنار رودخانه در مسیر دیگری رفتیم. حدود ساعت 12 که برگشتیم هنوز هم درب پارک قفل بود!

و خانواده دیگری پشت درب منتظر نگهبان بودند. تعدادی ازبچه ها همسایه پارک هم دزدکی از روی درب که خطرناک هم بود خود را به داخل پارک رسانده بودند و البته با ترس و لرز از تاب و سرسره استفاده می کردند که مبادا نگهبان بیاید و متوجه اقدام غیرقانونی آنها در ورود به پارک و استفاده از تاب و سرسره شود!

راستی حیف نیست این پارک زیبا و منحصر به فرد را به دست کسی بسپاریم که هنوز معنی و مفهوم پارک را نفهمیده است. چه کسی پاسخگوی این توهین به مردم سپیددشت باشد؟‌ نکند جناب شهردار غیربومی سپیددشت مقصودش از این پارک همین است که فقط موقع ورود مسئولین خرم آبادی درب این پارک را باز می کند تا خدمات و لیاقتهای خود را به رخ آنها بکشد.

منتظر پاسخ شهردار یا شورای محترم شهر سپیددشت هستیم و این پاسخ احتمالی را در لرنا منتشر خواهیم کرد.

 پاییز 87

Advertisements

17 دیدگاه برای «پارک ساحلی سپیددشت، خلاصه طبیعت لرستان»

 1. از دیدن این پارک بسیار خوشحال شدم ولی این کوچکترین قطره از زیبایی های منطقه زیبای پاپی هست و باید عزیزان مسئول بیشتر از این از رودخانه های زیبای سپیدشت استفاده کنند مثال : بایک پمپ برق می توانند یک آبشار زیبا و دیدنی در همان پارک ایجاد کنند .ماهم و تمام بچه های وفادار به بخش پاپی هر کاری از دستمان بیاید کوتاهی نمی کنیم (مدهنی)

 2. تشكر و سپاس به تمام كسانيكه طراحي ومهندسي اين بوستان كه وجود كوههاي مخمل كوه وگازكوه وهمچنين همجواري بارودخانه هاي دزو دورود زيبايي آن رادوچندان نموده است به انجام رسانيده اند.

 3. از اینکه با سعی وتلاش خود گوشه ای از زیبایی های استانمان را
  به نمایش گذاشته اید تشکر می کنم مجید حاجیوند نجفی

 4. سلام بردرختان بلوط متشکرم ازاین که زحمت کشیدید

 5. سلام وه دیاربالاگریوه—-خوشی زاینده خوشی نییده

  سلام وه شیرون ایل دیرکون–براورون میرگپون دیرکون

  سلام وه پاپی ایل سرفراز—هم وجودکی جاپررمزوراز

  هم وقلاون قلب اندیمش—-که نفت ایران همه جوشه دش

  سلام وه مردان همه لورستان—دملایرتاخاک تنگستان

 6. سلام به مردمان خون گرم سپیددشت وبخش پاپی مردمی به زیبایی طبیعت واقعاحیفه چنین مردمی

  درمحرومیت باشند الحمداله بعدازپیروزی انقلاب خیلی کارهاشده اما میطلبدمسئولین فکربیشتری

  بحال این مردم بنمایند

 7. سلام به مردمان خون گرم سپیددشت وبخش پاپی مردمی به زیبایی طبیعت واقعاحیفه چنین مردمی
  درمحرومیت باشند الحمداله بعداز پیروزی انقلاب خیلی کارهاشده اما میطلبدمسئولین فکربیشتری
  بحال جوانان واین مردم بنمایند

 8. با سلام به همشهریای گلم.خواهش می کنم عزیزایی که اونجا زندگی می کنین اگه زحمتتون نمیشه از طبیعت سبیددشتمون بیشتر تصویر رو سایت بزارین .

 9. سلام آقای خدایی از سایتتون دیدن کردم خیلی عالی بود. لطفا در سایتتون از مطالب و عکس های سپیددشت بیشتر استفاده کنید.

 10. سلام بیاد سپیدشت قهرمان واقعا از مسئولین امر تشکر میکنم انشالله در آینده شاهد خط لوله گاز و صنایع در این شهر خوب با مردم خوب باشیم انشالله

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.