فیلم لری: خون بس، شیر سنگی، نامزدی و دیگر هیچ

3660پس از اکران فیلم سینمایی نامزدی، ناصر غلامرضایی کارگردان لرستانی گفت: فیلم لری در ابتدای راه قرار دارد و ما باید این راه را ادامه ذهیم. اما امروز با گذشت بیش از هفت سال نه تنها وی این راه ادامه نداد بلکه دیگر کارگردانان قوم لر نظیر: مسعود جعفری، سعید سلطانی، وحید موسائیان و حامد حاتمی نیز در این زمینه کوتاهی کردند.

وبلاگ کوهستان سرد الیگودرز:

پس از اکران فیلم سینمایی نامزدی  در سینما ها، ناصر غلامرضایی کارگردان لرستانی فیلم در مصاحبه به رسانه ها گفته بود : آثار قوم نگارانه در حوزه ی قوم لر در ابتدای راه  قرار دارد و ما باید با ادامه ی این راه حرکت جدیدی را در شناساندن این قوم کهن به ایران و جهان داشته باشیم. اما امروز با گذشت بیش از هفت سال از آخرین اثر وی نه تنها این راه ادامه نیافت بلکه دیگر کارگردانان قوم لر نیز در این زمینه کوتاهی کردند.

1ناصر غلامرضایی از جمله کارگردانان موفق قوم لر بود که با آثار جاودانه ایی چون خون بس و نامزدی و رومشگان توانست جای پای خود را در میان بزرگان فیلمسازی ایران در حوزه قوم نگاری باز کند. اما هفت سالی می شود که دیگر از این کارگردان خبری نیست.

2- مسعود جعفری جوزانی از دیگر کارگردانان مطرح قوم لر است. وی این روز ها مشغول ساخت پروژه ی عظیم در چشم باد استاما در زمینه ی قوم نگاری تنها یکی دو اثر از وی بجا مانده است که می توان به فیلم سینمایی شیر سنگی اشاره کرد. آن هم  مربوط به حدود بیست سال قبل. 

3- سعید سلطانی نیز یکی دیگر از کارگردان های قوم لر در زمینه ی تلوزیون است. از وی نیز کار چشم گیری در رابطه با قوم لر مشاهده نکردیم تنها مجموعه ی تلوزیونی خانه ای در تاریکی که آنهم اشاره ی مختصر و کاملا در حاشیه ایی به قوم لر بختیاری داشت. و این روز ها شاهد آثاری از وی هستیم که در  آنها مدام به لهجه های آذری وگیلکی و شیرازی صحبت می شود و اثری از زبان لری به هر گونه ای یافت نمی شود. گویا ایشان  زبان مادری خود را فراموش کرده اند.

4-  وحید موسائیان نیز از کارگردانان قوم لر است که درفیلم های خود اشاراتی به مردمان لر می نماید .در زمینه ی سینمای مستند نیز قوم لر  مستند سازان  جوانی دارد.  که می توانند در آینده بسیاری از نقاط نا شناخته ی این قوم را بنمایانند.از این جمله می توان به محمد رضا قمری مستند ساز تلوزیون اشاره کرد  که آثاری مانند فیلم های سیاه تولید شده در مرکز مستند سازی سیما اشاره کرد.

5-  حامد حاتمی نیز از دیگر مستند سازان این خطه است  چند سالی است با ساخت مجموعه های مستند اجتماعی و فرهنگی در رابطه با قوم  لر مشغول فعالیت است.  امید است دست اندر کاران هنرقوم لر بیش از هر زمان دیگری به ساخت مجموعه هایی در جهت تبیین فرهنگ و تاریخ قوم لر بپردازند

                           به امید آن روز

19 دیدگاه برای «فیلم لری: خون بس، شیر سنگی، نامزدی و دیگر هیچ»

 1. سلام . چند سال پیش یه کار مستند خیلی زیبا از الیگودرز دیدم که کارگردانش یه آقای حاتمی نامی بود. ایشون همون آقای حاتمی هستن که شما معرفی کردین ؟ اسمش کارش یادم نیست و لی راجع به فرهنگ عشایر بود.
  لرنا: اطلاع نداریم احتمالا دوستان ما در وبلاگ کوهستان سر الیگودرز که لینکشان در مطلب موجود است بتوانند پاسخ شما را بدهند

 2. سلام . بله . اون کار مستند هم از آقای حاتمی بود که فکر می کنم از شبکه چهار پخش شد. حامد حاتمی کارگردان جوان الیگودرزی الاصل که چند سالی مشغول کار مستند سازی است. که چند تایی از اونها مربوط به فرهنگ عشایر لر بوده. بزودی بیوگرافی کامل تری از کارگردان های قوم لر را در وب سایت کوهستان سرد درج خواهیم کرد.

 3. سال گذشته که خبر کتک خوردن آقای حاتمی از هم ولایتی هاش رو هنگام ساخت یک فیلم مستند شنیدم. فکر نمی کردم لرستان آدم فرهنگی و باسواد هم داشته باشه. ولی با دیدن این وب سایت های پر کار و قوی نظرم عوض شد. خسته نباشید . بیشتر بنویسید تا شاید در کسی تاثیر کند.

 4. واقعا برای این آقا یا خانم نامجو متاسفم . در پیشرفته ترین ممالک هم آدم لمپن پیدا می شود که احتمالا هنرمندی و یا عکاسی و … را کتک بزند ودلیل بر بی فرهنکی اون منطقه نمی شود. فکر می کنم خود شما کمی از قافله عقب مانده اید. که احتمالا فکر می کنید علی آباد شما شهری با فرهنگ است.

 5. خطاب به دوست عزیزی که تنها فیلمسازان لرستانی را کسانی می داند که خودش آنها را می شناسد. لرستان غنتی تر از آن تعداد آدمی است که شما می شناسید. فیلمسازانی هستند که جدا از حفظ حرمت ها و ارزش ها حاضر نیستند به هر قیمتی فیلم بسازند.

 6. همانطور که تاریخ هنر دنیا و تاریخ فرهنگ و هنر ایران، لرستان را به فراموشی سپرده است ما لرستانی ها هم این خیانت را در حق تاریخ فرهنگ و هنر این سرزمین نکنیم و با اعلام موجودیت خود از نقاط مثبت این دیار گامی در راستای اعتلای فرهنگی این دیار برداریم که دیگر آشنایان این تصور غلط را نکنند که در اینجا خبری از فرهنگ نیست.
  من از بیگانان هرگز ننالم که من هرچه کرد آن آشنا کرد

 7. وقتی مردم یک ناحیه ارزش فرهنگ . هنر و هنرمندان دیار خود را نمی دانند دیگر از دست مردم دیگر ولایات چه بر می آید. در ضمن این قضیه در مورد بیشتر هنرمندان این ناحیه صدق می کند در زمان ساخت خون بس هم یک چنین اتفاقی افتاده بود.

 8. با سلام لطف کنید اگه این فیلمها و اهنگ های لری دارید بذارید روی سایت تا ما هم بتوانیم استفاده کنیم خیلی ممنون

 9. تاریخ و فرهنگ و هنر لرستان را بی گمان میتوان از میان نقاشی های تصویر شده بر صخره های 17000 ساله غار هومیان تا روابط اجتماعی و زندگی پر از آواز و موسیقی و شعر و ضرب المثل مردم لر و لک که برای هر مناسبتی از سور و سوگ ( جشن و عزا ) گل واژه ای مویه ای و حکایتی دارند بر شمرد.
  امروزه در میان همه فرهنگها و زبانهای بومی و محلی رایج در دنیا از چین و هند گرفته تا مصر و یونان که اصلیترین و کهن ترین فرهنگهای جهان با بیشترین تعداد نفوس را شامل میشوند نمیتوان فرهنگی را به بزرگی تاریخ و فرهنگ لر یافت که هنوز هم دارای همان اصالتها و ارزشهای عمیق دیرین خود باشند.
  اینکه امروز قوم لر در چه شرائطی قرار گرفته خود حدیث دیگری است اما آنچه را که نمیتوان و نباید انکار کرد فرهنگ اصیل لری است که در سراسر سربزنگاههای تاریخ ایران تاثیر عمیق و بنیانی خود را بر پیکره پر توان تاریخ و فرهنگ و هنر ایران گذارده اند.

 10. من پسربختیاری ازکوههای زاگرس هستم پسری ازنژاده آریوبرزن .

 11. درود.من پسربختیاری ازکوههای زاگرس، ازنژاده آریوبرزن و اززادگاه کوروش بزرگ انشان هستم.،خواستم ساخت فیلم کوروش بزرگ به کارگردانی آقای جوزانی رو تبریک بگم.

 12. درودبرتمام بختیاریهاولرهای عزیزکه یکی ازاصیلترین اقوام ایرانی هستندقومی ازریشه اریوبرزن وتبار کوروش.

 13. درود.سریال سال های مشروطه یک روایت نادرست ازنقش بختیاری هادرانقلاب مشروطه بود.وعوامل این سریال رسم صداقت دربیان تاریخ راهرگز رعایت نکردند.چراعوامل این فیلم توسط قوم لر به چالشی اساسی کشیده نشدند.

 14. درود.قوم لر یکی ازاصیلترین اقوام ایرانی است انهایی که بدلایل مختلف سعی بربیان عدم اصالت لرها دارندنقش برجستهای هخامنشی رااگرکمی برسی کنندشباهت چهره واندام انها جز به لرها وبختیاری ها به قوم دیگری شباهتی ندارد.یااشتراک فراوان درگویش لری (بختیاری)وزبان فارسی باستان ویا شباهت فراوان درنوع فرهنگ واداب لرها(بختیاری ها) با اداب بیان شده درشاهنامه فردوسی.خطاب به افرادی که به معرفی غلط لرهاپرداخته اند(چوخواهی که نامت شود جاودان مکن نام نیک بزرگان نهان)

 15. سرزمینم ، سرزمینم ، کت کت انو نشینم

  چی بلی با ، زخمی اما سر و بالا

 16. اما سریال زیبای بختیاری که در مرکز شهرکرد ساخته شده این کاستی ها را بر طرف می کنه
  همسفران باد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.