محسن رضایی را در پیگیری مطالبات قوم لر تنها نگذاریم

8733878338383838939محسن رضایی هر از گاهی در دفاع از حقوق قوم خود داد سخن سر می دهد. یک بار در دفاع از آبهای لرستان و خوزستان به صراحت می گوید: با كمك افكار عمومي مي توان از پروژه قمرود جلوگيري كرد و پیشنهاد برگزاری همایشی در این موضوع می دهد. یک بار از بی توجهی به مفاخر بختیاری انتقاد می کند که: چرا هیچ میدانی به نام سردار اسعد نیست؟ و یک بار ….. اما این قوم براکنده لر که در ده استان پراکنده اند تاکنون او را بی پاسخ گذاشته اند

 

متن کامل

محسن رضایی هر از گاهی در دفاع از قوم خود داد سخن سر می دهد. یک بار در دفاع از آبهای لرستان و خوزستان به صراحت می گوید: با كمك افكار عمومي مي توان از پروژه قمرود جلوگيري كرد و پیشنهاد برگزاری همایشی در این موضوع می دهد که البته بی پاسخ می ماند. یک بار از بی توجهی به مفاخر بختیاری انتقاد می کند: چرا هیچ میدانی به نام سردار اسعد نیست؟ و یک بار به صراحت از گذشته پرافتخار قوم خود می گوید که هر دشمنی به پای این دیوار بلند رسیده شکست خورده است. اما این قوم براکنده لر که در ده استان پراکنده اند تاکنون او را بی پاسخ گذاشته اند. همان ده استانی که کروبی در آنها بیشترین آراء را کسب نمود.

محسن رضایی ای فرمانده عالیرتبه دوران دفاع مقدس هیچگاه در یک مسند اجرایی قرار نداشته است و اولین و آخرین تلاش او برای جلوس بر کرسی ریاست جمهوری ایران در سال 84 با انصراف وی ناکام ماند. شاید اگر مدیریت اجرایی او را تجربه می کردیم می توانستیم قضاوت بهتری از او داشته باشیم.

این فرزند رشید بختیاری هر از گاهی با حضور در همایشها و شهرها و جلسات دغدغه های خود را در توجه به استعدادها و داشته های قوم لر مطرح می کند. و احساسات خود را به فرهنگ و موسیقی و تاریخ و ادبیات و … قوم لر ابراز می دارد. اما نداهای او غالبا مظلومانه بی پاسخ می ماند.

 اولین عاملی که موجب شده است محسن رضایی در برقراری ارتباط نزدیک و صمیمی با قوم لر ناکام بماند پراکندگی این قوم در استانهای لرستان بختیاری ایلام خوزستان همدان بوشهر و کهگلویه و بویر احمد و اصفهان و فارس است

دومین عامل نبود رسانه مناسب است. در عصر ارتباطات تنها رسانه ارتباطی محسن رضایی با قوم لر اینترنت است که در این زمینه اقدامات هرچند اندک و ناکافی اما ارزشمندی صورت گرفته است. لربلاگها و لرسایتها با حساسیت سخنان محسن رضایی در موضوعات مرتبط با مناطق لرنشین را انعکاس می دهند. اما سلطان رسانه ها یعنی شبکه های تلویزیونی محلی و حتی رادیوهای محلی هیچگاه به سراغ محسن رضایی نرفته اند. مثلا شبکه افلاک لرستان سخنان بسیاری از شخصیتهای مذهبی و سیاسی ملی را به مناسبتهای مختلف پخش می کند اما هیچگاه به سراغ محسن رضایی که برخاسته از همین فرهنگ و قوم است نرفته است. اگر چه هیچ محدودیت سیاسی و … در این زمینه وجود ندارد.

امید است مسئولان و اهل رسانه در مناطق لرنشین با ملاحظه منافع فراوان بهره گیری از قابلیتها و شخصیت ارزشمند محسن رضایی به نداهای او در پیگیری مطالبات قوم لر پاسخ مثبت دهند و جناب دکتر رضایی هم در این زمینه با دلگرمی و جدیت بیشتر حضور پر رنگ تری داشته باشد تا زمینه پیشرفت همه جانبه مردم لر فراهم گردد و سایر چهره ها و شخصیتهای سکوت کرده لر هم به دامان قوم خود بازگردند.

اسفندیار خدایی   
دورود –  19 اسفند 1387

Advertisements

7 دیدگاه برای «محسن رضایی را در پیگیری مطالبات قوم لر تنها نگذاریم»

 1. جناب خدایی بسیار تحلیل بجا و درستی را مطرح نمودند هر حرکت واقدامی که در جهت همگرایی و احیای ارزشهای قوم لر در جهت اتحاد و تامین منافع وحقوق نادیده گرفته مردمان این دیار کهن وپر افتخار(لرستان بزرگ)در کنار دیگر اقوام درمام بزرگ میهن ایران سرفراز انجام پذیرداز جانب هرکس خصوصا نخبگان وبزرگانی نظیردکتر رضایی بسیار ارزشمند ونیاز مبرم وضروری این قوم میباشد.اما میدانی که در حال حاضر مهیای همت وحمایت است عرصه انتخابات دهم ریاست جمهوری است که در
  یشانی آن بزرگ مردی دیگر از دیار کهن لروبختیاری جناب کروبی بزرگ از رجال مطرح سیاسی کشور سمبل صداقت شجاعت دیانت وصراحت وموردوثوق نخبگان سیاسی کشور پرچمداری میکند .به قولی (ای برادر امروزه نه همه روز)شایسته است تمامی قبایل وطوایف از لر ولک وبختیاری وکرد همگی باحمایت جانانه از ایشان بار دیگر پرقدرتتر دور قبلی ایشان درتمامی استانهای لر نشین و کرد نشین اکثریت مطلق آرا را کسب نمایند.که اگر در کل رییس جمهور شوند که بهتر حتی اگر منتخب نهایی ملت ایران هم نشوند این اتحاد واعلان حضور قومی میتواند یاری کننده دلسوزانی چون سردار عزیزمان دکتر رضایی گردد انشاا…(رولت نمیره کر لر مندیرتم 22خرداد)

 2. عالی نوشتی اما گویا این قوم هنوز نسبت به حقوق خود بیدار نشده امیدوارم با اتحاد و یکپارچگی بتوانیم به رشد و توسعه همه جانبه مناطق لر نشین و همه ایران عزیز برسیم
  جناب دکتر رضایی هم مثل خیلی ها از نخبگان نسبت به بی توجهی به مناطق یاد شده انتقاد دارند که قطعا با حمایت مردم کارها بهتر پیش می روند

 3. با سلام خدمت مسئولاان لرنا
  اولا به اين سئوال بنده جواب بدهيد كه اين نام لرنا را از كجا آورده ايد؟ و اصولا وجه تسميه سايتتان چيست؟
  دوما اينقدر به بحث هاي قوميتي دامن نزنيد به خدا اين همه بر طبل قوميت كوفتن راه خود را به تركستان بردن است.
  مثلا نمي شود به جاي پرداختن به اين همه مسئله با محوريت لر به همين مسائل در چارچوب كلي تري بپردازيد؟
  در مورد سئوال اول بايد بگويم يك بار ديگر آن را پرسيدم كه بي جواب ماندم.

  لرنا: کلمه لرنا مثل ایرنا و ایسنا مخفف کلمه
  LOR News Agency
  است. البته فقط یک وبلاگ گروهی شخصی است نه خبر گزاری
  در مورد بحث قوم لر هم اولا همه ای دنیا ما را قوم لر می دانند
  مثلا چرا نام اصفهان یا ایران را عوض کنیم. دلیلی نیست
  ثانیا: پرداختن به مسائل قومی نه تنها ضرری برای ما ندارد
  بلکه منافع فراوانی هم دارد. مثلا آقای کروبی از همین بابت
  در ده استان ایران اول شد. یا مثلا من در دانشگاه تهران با وجودحمایت بچه های
  بختیاری و ممسنی و کهگلویه و لرستان و ایلام و کردستان و …. رای آوردم
  یا اگر نمایندگان قوم لر همانند سایر اقلیتها و اقوام متحد باشند منافع فراوان دارند
  بنابراین قوم لر اگر برای دیگران آب ندارد برای ما نان هم دارد

 4. با سلام
  منظور من است اين كه اصولا دامن زدن به چنين بحث هاي كهنه قومي منسوخ شده است . آن هم در جامعه اي كه بيش از هر جاي ديگري به قوم بودن خود افتخار مي كند.
  به خدا اگر بحث بر قوميت گرايي چيز ميمون و خجسته اي بود مي بايست «‌لرستان «‌بيش از هر منطقه اي در ايران پيشرفت مي كرد. ولي چرا اين طور نيست؟
  كجا شما ديده ايد كه مثلا اصفهاني يا شيرازي ها با تعصب كوركورانه به قوم خود بنازند؟ آنها به تلاش و پشتكار خود و همجنين به منطق و هوش خود مي بالند و در واقع نيز همين طور است؟‌كدام منطقه قوميتي در ايران را سراغ داريد كه پيشرفته و توسعه يافته است؟
  لرستان و كردستان و كرمانشاه و ايلام و بوشهر و به قول شما ممسني پيشرفته ترند يا تهران و اصفهان و همدان و شيراز؟
  آنجا كه جنابعالي فرموده ايد در دانشگاه با احتساب لر بودن راي آورده ايد .واقعا چنين اظهار نظري از جانب كساني كه به نوعي صاحب قلم و رسانه هستند بسي عجيب و جاي تفكر دارد. من نمي دانم آن انتخاباتي كه شما گفتي در دانشگاه مثلا براي انجمن اسلامي بوده و يا شوراي مركزي و عمومي آن و يا چيزي از اين دست؟
  ولي واقعا اگر واقعا به خاطر لر بودن به شما راي دادند واقعا جاي تعجب ندارد كه اين وضع دانشگاه و جامعه ماست؟
  من ميگويم اگر بناست به كسي راي داد و يا كسي را انتخاب كرد حال براي هر جا و هر مقامي مي بايست با در نظر گرفتن سوابق و استعداد ها و تخصص ها و توانايي هاي او باشد نا اينكه چون مثلا فلاني لر است يا هر قوميتي ديگر مثلا كرد است و يا گيلاني است و يا مشهديست به او راي داد.
  اين كه مي شود عين نژاد پرستي !!
  دوست عزيز از شما انتظار مي رود اينك كه صاحب رسانه ا ي در خور هستيد اندكي با تامل بيشتر قلم را بر صفحه مجازي بفرساييد.
  در مورد آن مسئله «‌وجه تسميه لرنا » هم ممنونم. البته خود ميدانستم كه n و a از كجا آمده است ليكن L و o و r را سه حرف هستند ولي شما در فارسي آنها را به دو حرف «‌لر «‌برگردان كرده ايد. همانطور كه ميدانيد اينگونه نام گذاري خبرگذاري ها از روي نام انگليسي آن هاست نه فارسي آنها است.
  پاسخ لرنا:
  ما هم نگفتم قوم و نژاد و ملیت ملاک انتخاب است. اما شما در بازی تیم ایران با تیم کره طرفدار کدام تیم هستید. آیا طرفدار تیمی هستید که شایسته تر است؟
  من و شما تیم ایران را متعلق به خود می دانیم. در انتخابات هم غیر ممکن است یک دورودی یا خرم آبادی نماینده بروجرد شود. اگر چه حمایت اقلیت دورودی یا خرم آبادی را به آسانی پشت سر خواهد داشت. مطمئن باشید بحث قومگرایی را شهرگرایی و ملی گرایی فقط در ایران یا لرستان نیست بلکه در همه جای دنیا وجود دارد. واقعیت این است که اگر کسی در بروجرد تهران خرم آباد یا اصفهان و دورود یا حتی آمریکا و اروپا کاندیدا شود اما از نظر قوم و فامیل و طایفه در ضعف باشد کار او بسیار مشکل است.
  در مورد اصفهانیها و یزدیها و … مطمئن باشید یکی از علل پیشرفت آنها داشتن تعصب برای شهرشان است. اگر آنها مثل ما لرها قومیت ندارند دلیل نمی شود که ما هم به تقلید از آنها به آسانی دست از قومیت خود برداریم. یک پیرمرد جهان دیده ای با ژست روشنفکری می گفت علت پیشرفت یزد در وجود زمین تخت (بیابان) آنجاست و علت عقب بودن لرستان در وجود کوهها و جنگل و رودخانه است! غافل از اینکه این کوه و رودخانه و جنگل مهمترین سرمایه های لرستان است و نباید به تقلید از یزد و اصفهان و قم دست از آنها بکشیم.
  چرا کروبی در میان ترکها و شمالیها رای نیاورد. اما در میان ده استان لر نشین اول شد. چرا مهرعلیزاده در لرستان و خوزستان و اصفهان آخر شد اما در اردبیل اول شد.
  منظور من این است که باید از این ظرفیت قومی استفاده کنیم
  در ضمن شما در کدام کتاب و از کدام متفکر شنیده اید که پرداختن به قومگرایی و یا ملی گرایی یا شهرگرایی بکلی محکوم است. البته نباید به خاطر تعصب شهر یا قوم خود چشممان را به روی حقیقت ببندیم. اما باید از این ظرفیت طبیعی قوم لر استفاده کنیم.

  با اجازه این بحث را مختومه اعلام می کنیم.
  چون بجز قومگرایی کارهای دیگری هم داریم.
  موفق باشید

 5. من به عنوان یک ایرانی به کسی رای میدهم که اصالت ایرانی داشته باشد چرا ترک و تازی در حالی که ما ایرانیان در دو جبهه اصولگرا و اصلاح طلب نامزد داریم

 6. اگر قرار باشد از غیرت لر صحبت کنیم باید کروبی را مثال بزنیم چون مثل مرد ایستاد و از ملت دفاع کرد.درود بر کروبی و خاتمی

 7. دوست عزیز که میفرمایید . پرداختن به مسائله قومی ره به ترکستان دارد.مطمعنأ در گوشه یکی از شهرهای مرفع وبدور از دقدقه هایی که اهالی لرستان بزرگ(کل مناطق لرنشی) دارند .ودرکل نمیدانید که این مردم چگونه وبا چه مشکلاتی زندگی میکنند.ویاشاید هم اصلأ لر نیستید؟واین گونه ارتباطات بی لر برای شما ضرر دارد.ویا اینکه شما از آن گروه محدودی هستید که احساس میکنند لر بودن عیب است وباید کلأ این فرهنگ .زبان .ونام لر ازبین برود.دوست عزیز لطفأ دریک حالت کاملأ طبیعی! باچشم بسیرت !واقیعت ها را ببینید و نه فقط ادای روشن فکرهای مقرض رادربیاورید.تشریف ببرید توی روستاهای منطقه مخصوصأ در استان «ک.و.ب.»و»چ.م.ب.»ولرستان .ببین تا حالا شعار ایران یک پارچه .برابری وبرادری .عدالت همگانی.رفع تبعیز .اونجا هم مصداق داره یا نه ؟اقای روشنفکر؟

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.