سد بختیاری لرستان، بلندترين سد بتوني دنيا در حال احداث

34636434767788بلندترين سد بتني برق آبي دنيا با نام سد بختياري با ارتفاع 315 متر و حجم مخزن 8/4ميليارد مترمكعب آب در استان لرستان در حال ساخت است. نزدیک به 12 سال است که بر روی این سد در منطقه نزدیک ایستگاه راه آهن تنگ پنج کار فیزیکی و تحقیقاتی انجام می شود.

image12555دنياي‌اقتصاد- استاندار لرستان گفت: بلندترين سد بتني برق آبي دنيا با نام سد بختياري با ارتفاع 315 متر و حجم مخزن 8/4ميليارد مترمكعب آب در حاشيه خرم‌آباد در حال ساخت است.

در عين اينكه سد رودبار لرستان نيز با پيشرفت بيش از 50درصد در حال ساخت است كه در مرحله اول 450 مگاوات برق توليد مي‌كند.

سيدحسين صابري با بيان اينكه حجم صادرات استان لرستان 15ميليون و 495هزار دلار است، افزود: بيشترين صادرات اين استان در زمينه انار و دارو و… بوده و استان 139درصد رشد صادرات داشته است.

وي در خصوص حجم سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي استان اظهار داشت: در اين زمينه بسيار كم كار شده است، اما اولين سرمايه‌گذار خارجي در دو بلوك نفتي استان سرمايه‌گذاري كرده است. در عين اينكه در توليد لوله‌هاي GRP نيز از سرمايه‌گذاري خارجي استفاده شده است.

وي با بيان اينكه در استان پنج چاه نفت در حال بهره‌برداري وجود دارد، گفت: نفت خام از اين چاه‌ها به صورت خام به خطوط منتقل مي‌شود و براي آلوده نشدن محيط زيست ماهانه حدود 2ميليون و 700هزار متر مكعب گازهاي همراه با نفت سوزانده مي‌شوند.

وي در پاسخ به اين سووال كه آيا استان لرستان داراي بيشترين تصادفات جاده‌اي در كشور است، افزود: در سال 87 نسبت به سال 86، 26درصد كاهش در حوادث و تلفات جاده‌‌اي داشته‌ايم و در جهت اصلاح جاده‌ها نيز مي‌كوشيم.

صابري در خصوص عملكرد بنگاه‌هاي زودبازده نيز اظهار داشت: بيش از 23هزار طرح با رقم 2هزار ميليارد تومان در مدت سه‌سال بررسي و ارزيابي شد، اما همه اين طرح‌ها به مرحله عمل نرسيده است. حدود 14هزار طرح با بانك به مبلغ 650ميليارد تومان قرارداد منعقد شده و حدود 10هزار طرح با اشتغالزايي 16هزار نفر و سرمايه‌گذاري 460ميليارد تومان به بهره‌برداري رسيده است.

وي در خصوص سد بختياري افزود: عرض اين سد در پي 50 متر، تاج آن 434 متر، ظرفيت تخليه 5‌هزار و 700 متر مكعب در ثانيه و توليد برق آن 1500 مگاوات خواهد بود كه سالي 2‌هزار و 984 گيگاوات برق توليد خواهد كرد.

استاندار لرستان با بيان اينكه سالانه 5/13ميليارد متر مكعب بارش در استان وجود دارد، گفت: متاسفانه تنها 25‌درصد كشاورزي اين استان آبي و بقيه به صورت ديم كاشته مي‌شود. صابري افزود: همچنين سد رودبار در منطقه اليگودرز به ارتفاع 158 متر و طول 211 متر و عرض تاج 8 متر با مخزن 228‌ميليون متر مكعب و آبدهي 2‌هزار و 900 متر مكعب در ثانيه احداث مي‌شود كه دو واحد نيروگاهي با ظرفيت 450 مگاوات در آن احداث مي‌شود.

وي افزود: هدف از ساخت اين سد‌ها علاوه بر توليد برق تبديل زمين‌هاي كشاورزي ديم به آبي و استفاده بهينه از منابع آب استان است.
وي كه به عنوان سيزدهمين استاندار بعد از انقلاب اسلامي در لرستان حضور دارد گفت: بر اساس آخرين سرشماري سال 85 جمعيت استان يك‌ميليون و 716‌هزار نفر و امروز به يك‌ميليون و 760‌هزار نفر افزايش يافته كه 836‌هزار نفر مرد و بقيه زن هستند.

صابري افزود: بيش از 50‌درصد جمعيت استان زير 30 سال سن دارند كه اين استان از جمعيت جوان برخوردار بوده و نياز به ايجاد فرصت‌هاي شغلي جديد براي جوانان احساس مي‌شود.

استاندار لرستان مساحت استان را 28‌هزار و 157 كيلومتر مربع معادل 7/1‌درصد وسعت كشور ذكر كرد و گفت: لرستان با 7 استان همسايه بوده و اقوام لر و لك در اين استان ساكن بوده‌ و استان داراي 9 شهرستان، 23 شهر، 23 بخش، 2750 پارچه‌ آبادي مصور و رسمي و در آينده با تصويب دولت شهر جديد چگيني در استان ايجاد خواهد شد.

وي با بيان اينكه اين استان در شهرستان سلسله سردترين نقاط كشور و در منطقه پل دختر گرمترين نقاط كشور را در خود جاي داده، گفت: لرستان با موقعيت استراتژيك و مركزي خود به عنوان مركز پشتيباني و انبار كشور تلقي مي‌شود و از اين استعداد براي ساخت سيلو و انبارهاي نگهداري مواد غذايي و ايجاد اشتغال مي‌توان به بهترين نحو استفاده كرد.

صابري افزود: 25‌درصد معادن سنگ ساختماني كشور در اين استان قرار دارد. همچنين بيشترين جنگل‌هاي بلوط در استان در كوه‌هاي زاگرس قرار گرفته، 450 واحد سنگبري سنتي و قديمي و پيشرفته در استان مشغول كار هستند.

استاندار لرستان با بيان اينكه مناسبترين كارخانه‌ آهك هيدراته در پل دختر قرار گرفته گفت: 90‌درصد از محصولات اين كارخانه صادر و بقيه در صنايع فولاد خوزستان استفاده مي‌شود.

استاندار لرستان وجود باغ‌هاي انجير سياه به وسعت 10‌هزار هكتار در پل‌دختر را از ويژگي‌هاي اين استان دانست و گفت: 11‌درصد توليد آب معدني كشور در اين استان انجام مي‌شود.

صابري افزود: سدهاي كارون و كرخه از اين استان سرچشمه گرفته و تنوع آب و هوايي فراواني در لرستان به چشم مي‌خورد، همچنين اخيرا نهضت كاشت درخت زيتون در استان در اراضي شيب دار شروع شده است.

وي افزود: 6‌ميليون و 300‌هزار واحد دامي در استان وجود دارد. همچنين لرستان جزو 3 استان برتر در توليد ماهي قزل‌آلاي سردابي به شمار مي‌رود و بزرگ‌ترين مجتمع توليد اين ماهي در شهرستان سلسله قرار گرفته است.

صابري با بيان اينكه قبل از پيروزي انقلاب يك آموزشكده با ظرفيت 500 دانشجو در استان وجود داشت گفت: امروز دانشگاه لرستان، علوم پزشكي لرستان، آزاد اسلامي و پيام نور و دانشگاه بروجردي بيش از 52‌هزار دانشجو را در خود جاي دادند و اخيرا دانشگاه علوم پزشكي استان از رتبه 3 به رتبه 2 ارتقا يافته است.

وي افزود: از 14 نقطه كشوري در سال جاري 2 نفر در استان لرستان بودند كه آقاي دكتر صالح‌نيا نخبه توليد گياهان دارويي و ايجاد مزارع اين رشته به عنوان نخبه در خدمات پزشكي شناخته شده است. همچنين دو كارخانه داروسازي اكسير و داملران كه اولي براي داروهاي انساني و دومي براي داروهاي دامي فعاليت مي‌كنند همچنين دو كارخانه كاشي سامان و جم در بروجرد قرار گرفته است و كارخانه زاگرس خودرو نيز در استان قرار گرفته است. استاندار لرستان همچنين افزود: بزرگ‌ترين كارخانه فروسيليس و فروآلياژ در خاورميانه در شهرستان ازنا در دهه فجر امسال به بهره‌برداري رسيد. همچنين از 30 طرح نمونه در طرح 900 سيمرغ 2 طرح در استان به بهره‌برداري رسيدند و كارخانه فولاد اليگودرز در حال بهره‌برداري و همچنين كارخانه فولاد صدر خرم‌آباد در خط اول توليدي به بهره‌برداري رسيد.

استاندار لرستان افزود: مجتمع فولاد ازنا در يك سال آينده بهره‌برداري مي‌شود و مجتمع قضايي گهر لرستان در فاز اول در 3 _ 4 ماه آينده با توليد 10‌ميليون ليتر آب معدني در سال مي‌تواند به عنوان بزرگ‌ترين توليد‌كننده و صادر كننده آب معدني به بهره‌برداري برسد.

وي همچنين افزود: مطالعات فاز 1 و 2 سد برق‌آبي تنگ منشوره در كوهدشت در مرحله نهايي قرار دارد كه بخش عمده‌اي از شهرستان كوهدشت را زير كشت آبي قرار مي‌دهند، همچنين 35‌هزار مترمكعب از اراضي مستعد منطقه از كشت آبي به ديم تبديل خواهد شد.

وي همچنين با اشاره به اينكه قبل از انقلاب حتي 20 كيلومتر جاده روستاي آسفالته وجود داشت، گفت: امروز 2500 كيلومتر جاده روستايي به صورت آسفالته احداث شده همچنين آزاد‌راه خرم‌آباد به پل زال به مسير 64 كيلومتر در انديمشك كه مطالعات آن قبل از انقلاب انجام شده ولي در دولت نهم اين آزاد راه 104 كيلومتري شامل 25 كيلومتر احداث تونل و 4/2 كيلومتر احداث پل ساخته مي‌شود.

صابري افزود: اين پروژه با 500‌ميليون تومان سرمايه‌گذاري به كمك بخش خصوصي احداث مي‌شود كه برخي از تونل‌هاي آن در عمق 1200 متري زمين قرار گرفته‌اند.

وي افزود:‌با احداث اين بزرگراه طول مسير 64 كيلومتر و زمان مسافرت 2ساعت كاهش مي‌يابد كه در بهار سال 88 راه‌اندازي خواهد شد.

لرستان بزرگ‌ترين توليدكننده انار، عسل و انجيرسياه

استاندار لرستان با اشاره به اينكه اين استان از بزرگ‌ترين توليد‌كنندگان انار است، گفت: سال گذشته‌هزار تن انار به خارج صادر شد. اين استان همچنين يكي از بهترين نقاط توليد عسل طبيعي و خالص در كشور به شمار مي‌رود كه سالانه 700 تن عسل طبيعي حاصل كار زنبورداران استان است.

صابري افزود: متاسفانه به دلايل متعدد در چند سال گذشته از نظر نرخ بيكاري لرستان جزو استان‌هاي اول يا دوم كشور بوده گرچه در سه‌ماه چهارم امسال دو‌درصد كاهش يافت، اما همچنان از نرخ بالاي بيكاري رنج مي‌بريم.

استاندار لرستان افزود: بر اساس آخرين آمار مركز آمار ايران نرخ بيكاري در لرستان 5/17‌درصد است.

استاندار لرستان همچنين در مورد مصوبات سفر دولت گفت: حدود 92‌درصد مصوبات سفر اول شامل 167 مصوبه اجرا شده يا در حال اجراست. همچنين از 91‌درصد مصوبه‌هاي اجرا شده حدود 61‌درصد بطور كامل به بهره‌برداري رسيده و 28‌درصد در حال اجرا و 8‌درصد نيز از مصوبه‌ها زمينه اجرا پيدا نكرده و مانده است.

استاندار لرستان در مورد سفر دوم هيات دولت به استان گفت:‌ در 6 ماه گذشته 4 كارگروه براي اجراي مصوبات هيات دولت تعيين كرديم كه بيش از 217 مصوبه و توافق‌نامه با دستگاه‌ها بوده است كه در مجموع 233 مصوبه در سفر دوم دولت وجود داشت كه ظرف 3 يا 4 سال آينده كل طرح‌ها به بهره‌برداري مي‌رسد.

صابري با اشاره به اينكه برخي از روستاهاي استان از جمله مناطق محروم بدون آب، برق و تلفن بودند كه با مصوبه دولت آخرين روستاهاي اين استان شامل 7 چشمه در منطقه چگيني با انتخاب پيمانكار شامل دو روستا با ظرفيت 62 خانوار ظرف 17 روز برق‌رساني شده و از هفته آينده نيز سيم‌كشي مخابرات در اين روستاها انجام خواهد شد. همچنين براي آموزش فرزندان روستا كانكسي براي احداث مدرسه قرار داده شد و آب آشاميدني بهداشتي نيز در سفر دوم هيات دولت براي روستا مصوب شد.

صابري همچنين احداث پالايشگاه در استان لرستان از مصوبات سفر اول دولت بود كه همچنين احداث مجتمع پتروشيمي در مسير خط پلي‌اتيلن با ظرفيت 100‌هزار تن توليد در سال احداث خواهد شد.

وي افزود:‌ لرستان در كنار همه استعداد آب و خاك منطقه نفت‌خيز بوده كه در منطقه كوه‌دشت و پلدختر دو بلوك نفتي كشف شده و بهره‌برداري از چند حلقه چاه نفت از گذشته‌ها شروع شده و با ظرفيت 12‌هزار بشكه در روز به صورت نفت خام به پالايشگاه‌هاي اراك و كرمانشاه تزريق مي‌شود.

صابري افزود: اولين محموله سنگ لرستان به مقصد ونزوئلا در دو هفته قبل به ارزش 8‌هزار دلار صادر شد. وي افزود: همچنين در حدود ماهانه 2‌هزار و 700‌ميليون متر مكعب گاز همراه نفت در آسمان لرستان مي‌سوزد. اما دو منطقه اكتشافي جديد براي نفت در دست اقدام است‌كه با مشاركت خارجي‌ها انجام مي‌شود، شامل بلوك خرم‌آباد كه‌هزار و 200 كيلومتر طول دارد و در پلدختر قرار دارد. همچنين يك منطقه نفتي در تنگه سياه كوه‌دشت با سرمايه‌گذاري خارجي در حال اكتشاف است، اما در عين حال شركت برنده مناقصه يك ايراني است.

همچنين سيدرضا دهناد، معاون برنامه‌ريزي استانداري لرستان گفت: روزانه 500 تن شير خام و سالانه 40‌هزار تن گوشت قرمز در استان لرستان توليد مي‌شود كه همچنين 500‌هزار تن گندم حاصل كار كشاورزان استان است كه يك چهارم آن نياز استان و بقيه به ساير استان‌ها عرضه مي‌شود.

معاون استاندار افزود: اين استان از نظر توليد حبوبات شامل: نخود، لوبيا و عدس به ساير استان‌ها كمك مي‌كند. وي افزود: در 4 برنامه توسعه در استان‌هاي زاگرس‌نشين حجم سرمايه‌گذاري اندك بوده، اما در يكي دو سال اخير شاخص‌هاي سرمايه‌‌گذاري در استان رشد چشمگيري داشته به‌گونه‌اي كه در لايحه بودجه 88 اعتبار بودجه‌اي براي سرمايه‌گذاري در استان لرستان با 65‌درصد افزايش به 570ميليارد تومان خواهد رسيد.

دهناد افزود: با عنايت دولت و به دستور رييس‌كل بانك مركزي منابع بانكي در استان لرستان براي تسهيلات‌دهي افزايش يافته و بانك‌هاي استان مجاز هستند 5/2 برابر منابع خود تسهيلات ارائه كنند.

وي افزود: كارخانه آب معدني با ظرفيت 300‌ميليون تومان در فاز اول به ارزش 60‌ميليون تومان به‌زودي راه‌اندازي مي‌شود.

Advertisements

4 دیدگاه برای «سد بختیاری لرستان، بلندترين سد بتوني دنيا در حال احداث»

  1. آقای خدایی عزیز سلام
    این خبر که منعکس کردید از آن خبرهایی است که آتش به هر خواننده میزند و اصلا نمیدانیم چه نظری بدهیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    معلمی داشتیم که هنگامی که شاگردهای تنبل را پای تخته می آورد و از آنان سوال و جواب میکرد ، آن شاگرد تنبل گریه میکرد و میگفت : آقا بخدا ما درس مان را خوانده ایم . معلم مان هم میگفت پسر : » اگه چریدی پس دمه ات کو ؟؟؟ » حال این مثال مسئولان لرستان است که اگر این حجم آمار و اطلاعات دارید و کار انجام داده اید پس عمران و آبادانی و اشتغال کو ؟؟؟ . آمار هایی که در این خبر آمده قابل اعتماد نیستند و بعید میدانم یکدهم آن هم انجام شده باشد [البته به مدیر محترم این سایت جسارت نباشد] . این خبر منعکس شده از استانداری بسیار عجیب است و نکات مبهم بسیاری دارد . حجم آب گیری 4 میلیارد !!!! متر مکعب ، مبلغ 2000 میلیارد تومان !!! 450 واحد سنگبری یعنی 10 شهرستان استان هرکدام 45 واحد سنگبری دارد !!!!!! حجم صادرات 15 میلیون دلاری !!! سد در پي 50 متر، تاج آن 434 متر، ظرفيت تخليه 5‌هزار و 700 متر مكعب در ثانيه و توليد برق آن 1500 مگاوات خواهد بود كه سالي 2‌هزار و 984 گيگاوات برق توليد خواهد كرد!!! 233 مصوبه در سفر دوم دولت وجود داشت كه ظرف 3 يا 4 سال آينده كل طرح‌ها به بهره‌برداري مي‌رسد. اصلا این خبر فکر کنم طنز بوده است . آقای خدایی عزیز یک حساب سر انگشتی هم نزد خودتان انجام دهید تا متوجه شوید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. آره دیگه این هم از آن آمارهای ……دروغ است !!!!بر اساس آخرين آمار مركز آمار ايران نرخ بيكاري در لرستان 5/17‌درصد است!!!! و این آخری بسیار جالب است !!! احداث پالايشگاه در استان لرستان از مصوبات سفر اول دولت بود كه همچنين احداث مجتمع پتروشيمي در مسير خط پلي‌اتيلن با ظرفيت 100‌هزار تن توليد در سال احداث خواهد شد.
    کلنگ این طرح را هم که آقای رفسنجانی به زمین زدند که هنوز کلنگ آن به زمین گیر کرده و سر جایش مانده است !!!!!

  3. بسیار خنده دار است ، بنده خدا ایشان در این آمار به فکر نخود و لوبیا و عدس مردم هم بوده است !!!!!!! و فرموده اند : اين استان از نظر توليد حبوبات شامل: نخود، لوبيا و عدس به ساير استان‌ها كمك مي‌كند.

  4. سلام بر دلاوران لر ایران زمین امیدوارم بخشندگی را از اب بیاموزیم که تر و خشک رو یکی میبیند ای کاش با اتمام این سد سودش رو به خانواده های فقیر عرضه کنیم و مردانگی همیشگی خود رو پر رنگ تر کنیم جهت رضای خدا ایرج باقری از کوهرمگ 09138852958

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.