چند پیشنهاد برای آبادانی شهرم، خرم‌آباد

bastamhoskooآرامش نشسته بر سیمای کوهساران، چنارهای پیر، خیابان‌های تاریخی و پیچ در پیچ، زلال چشمه‌های جاری از کوه و خیابان، تنها شهری که در جدول‌هایش آب معدنی جاری است، نیازمند تغییراتی اساسی در ساختار فعلی خویش است. لذا بر آن شدم با ارائه چند پیشنهاد قابل اجرا وظیفه‌ی خود را در قبال این زادگاه آباء و اجدادیم انجام داده باشم.

اسد فرهمند:

به نام خدایی که جان می‌دهد          زبان را به گفتن توان می‌دهد

شهر خرم آباد بهاری نشسته دردل زاگرس، سرزمینی که ساکنانش آن را گوشهای از بهشت می‌‌دانند، با جغرافیایی منحصر به فرد و مناظری دل‌انگیز که چشمان هر بییننده را رام می‌کند و هر اهل دلی را دلداده‌ی خود می‌سازد.

آرامش نشسته بر سیمای کوهساران، چنارهای پیر، خیابان‌های تاریخی و پیچ در پیچ، مردمان بزرگ و صمیمی با قلب‌های آسمانی، زلال چشمه‌های جاری از کوه و خیابان، تنها شهری که در جدول‌هایش آب معدنی جاری است، نیازمند تغییراتی اساسی در ساختار فعلی خویش است. لذا بر آن شدم با ارائه چند پیشنهاد قابل اجرا وظیفه‌ی خود را در قبال این زادگاه آباء و اجدادیم انجام داده باشم .

برنامه ریزی:

مطمئنا برنامه‌ریزی اساس پیشرفت در هر کار است. اینجانب به استاندار محترم لرستان پیشنهاد می‌کنم که به مدیران کل و فرمانداران شهرستان‌ها دستور دهد رئوس مسائل کاری هر فصل یا هر سال را قبل از رسیدن فصل یا سال جدید تهیه نموده و بر اساس برنامه‌ریزی طراحی شده در کلیت برنامه‌ریزی خود اقدام به اجرایی نمودن اولویت‌های کاری خویش نمایند.

پیشنهاد می‌کنم، طرح اساسی توسعه‌ی استان لرستان را در مدت سه برنامه‌ریزی سه ساله بر اساس اولویت‌ها و با حضور نمایندگان مجلس، فرمانداران و مدیران کل طراحی نمایند و اولویت‌های اجرایی استان در استانداری، و اولویت‌های اجرایی شهرستان‌ها توسط فرمانداران درفرمانداری‌هانوشته شود. و بر اساس این طراحی درطول مدت برنامه‌ریزی شده ،اقدام به حل مشکلات شهرستان‌ها و در نهایت استان، نمایند.

این پیشنهادها:

1- میزان کارایی فرمانداران و مدیران کل را ارزیابی می‌نماید.

2- اولویت‌ها شناسایی می‌کند.

3- برای هرطرح محدودیت زمانی دراجراء مشخص می‌کند.

4- عادلانه درآمد استان درتمام شهرستان‌ها توزیع می‌گردد.

5-نمایندگان را وادار به تلاش بیشتر می‌کند.

6- و هر از چندگاهی می‌توان به نقد منصفانه مسوولان با توجه به میزان کارآیی آنها پرداخت.

به امیدسربلندی وبهروزی!

پیشنهاداحداث مکان های فرهنگی

نصب نمایشگرهای بزرگ برای تبلیغات فرهنگی درنقاط اصلی و پر رفت و آمد بخصوص ورودی‌ها و خروجی‌های شهر و  پخش فیلم‌ها و موسیقی‌های اصیل لری جهت تقویت جنبه‌های مثبت قدیم و جدید فرهنگی لرستان، احداث قهوه‌خانه‌های سنتی در کنار «مناره آجری و سنگ نوشته» و مواردی از این قبیل، در روزگار ما هم می‌تواند از هجوم فرهنگی دشمنان جلوگیری کند و هم می‌تواند نسل جوان و نوجوان ما را به خودباوری و شکوفایی فکری برساند.

یادمان باشد: به مسائل فرهنگی نباید اقتصادی اندیشید، بلکه باید به درآمد فرهنگی موضوع، مو شکافانه نگاه کرد.

یادمان باشد: باید با سلاح درمان‌های اجتماعی و فرهنگی، به جنگ دردهای اجتماعی و فرهنگی رفت.

یادمان باشد: وجود مدل‌های وارداتی مو و لباس نگرانی نیست. نگرانی بایستی ازجهت تغییر نگرش و تفکر باشد.

یادمان باشد: بایستی به نسل در حال شکوفایی نوجوان و جوان لرستان باورهای مثبت و ریشه‌دار لری و ایرانی را آموزش داد تا در این آشفته‌بازار فکری و فرهنگی، ما هم خودمان را بیابیم ، هر چند از قافله مثل لنگ‌ها جاماندیم.

پیشنهادپیاده‌رو:

بر اساس این طرح شهرداری پس از بررسی و برآورد هزینه‌ی موردنیاز، طرح هماهنگی را با توجه به بافت و فرهنگ مردم خرم آباد، به عنوان طرح اصلی برای پیاده‌روهای سطح شهر انتخاب می‌کند. پس از تصویب و متراژ و برآورد هزینه، شهرداری و شورای شهر مالکان منازل و مغازه‌ها را موظف می‌کند، که هزینه‌ی متراژ مقابل منزل یامغازه‌ی خود را به میزانی که از پیاده‌رو بهره‌مندند بپردازند.

شهرداری با در اختیار قرار دادن مصالح، کارگر، بنّا و … بر اساس برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده، اقدام به هماهنگ‌سازی و زیبا سازی پیاده‌روهای شهر می‌کند. اینجانب طرح ساخت پیاده‌روهای سنگی را پیشنهاد می‌کنم.

شهرداری دراین پیشنهاد بیشتر جنبه‌ی نظارتی دارد.

مکان‌های عمومی به عهده‌ی شهرداری است.

این طرح نیاز به مدیریت قوی، به روز بودن اجرا و تبلیغات مناسب دارد.

این طرح می‌تواند تمام کارگران بیکار عادی در میادین شهر را تامدت اتمام طرح صاحب کار و درآمد کند.

دستمزد کارگران می‌تواند روزانه از مالکان مغازه‌ها دریافت و به عاملان اجرایی پرداخت گردد.

مبلغی را نیز شهرداری به عنوان کارمزد نظارت دریافت می‌کند.

پیشنهاد پارک‌های طبیعی:

خرم آباد دارای جغرافیای طبیعی و مناسب برای احداث مکان‌های تفریحی-سیاحتی است.

مناطقی چون: آبشار دره‌گرم، سنگ سوراخ، انتهای پشته‌ی حسین‌آباد، کوه‌های اطراف قاضی آباد، کوی فلسطین و پشت‌بازار با هزینه‌های اندک می‌توانند محیط‌های آرامش‌بخشی را برای مردم خرم‌آباد به وجود آورند.

می توان با احداث دکه‌های فروش، برای عده‌ای کارآفرینی نمود.

مناطق تفریحی تقریبا به طورمساوی درسطح شهر گسترش می‌یابد.

دراین مکان‌ها می‌توان کارهای فرهنگی و هنری انجام داد.

کمبود آب را با احداث یک حلقه چاه می‌توان برطرف نمود.

می‌توان آبشارهای کوچک و دلپذیر درست نمود  و……

پیشنهاد تله کابین:

 جغرافیای عالی و مناسب خرم آباد و کوهستان‌های «سفیدکوه و مخمل کوه» در اطراف این شهر بستر مناسبی برای ساخت تله کابین است. تله کابینی که می تواند خرم آباد را به یکی از زیباترین شهرهای ایران و جهان تبدیل کند.

وجود محله‌های قدیمی، آثار ارزشمند باستانی، منظره‌‌های کم نظیر و حتی بی نظیر شهر و کوهستان، خانه‌های ساخته شده تا میانه‌ی کوه، چشم‌های هر بیننده را ازبالا خیره می‌کند و همگان را از این بهشت الهی بهره‌مند می‌سازد.

پس از برآورد هزینه، می‌توان هزینه را به صورت سهام در یکی ازبورس‌های معتبر کشور به فروش رساند یا با استفاده از اوراق بهادار بانکی، پس از تضمین سود توسط یکی از بانک‌های کشور، هزینه‌ی ساخت را تهیه نمود.

این طرح می‌تواند به ادارات و سازمان‌ها منعکس شود تا کارکنان ادارات در سرمایه‌گذاری شرکت کنند.

می‌توان درسطح کشور آن را به اجرا گذاشت.

پیشنهاد رودخانه و اتوبان:

حجم بالای ترافیک درخرم آباد باعث شده که مسوولان هر از چند گاهی خیابانی را یک طرفه، دوطرفه یا ورود ممنوع کنند. و اینگونه موجب سرگردانی و سر در گمی شهروندان می‌شوند. یکی از راه‌های گریز از این مشکل، احداث اتوبانی بزرگ و دو طرفه برخرم رود است. که هم بر زیبایی‌های شهر می‌افزاید و هم تا حد نزدیک به صد درصد باعث تسهیل ترافیک خودروها می‌شود.

جالب اینکه: اکثرمسیرهای اصلی شهر را در بر می گیرد.

خرم رود شهر خرم آباد رابه دو بخش شرقی و غربی تقسیم می کند که می تواند خیابان مادر شهر باشد.

تطبیق هزینه‌ی خرید خانه‌های در طرح ساحلی خرم آباد و سایر نقاط شهر بامیزان هزینه‌ی ساخت چنین اتوبانی می‌تواند بیانگر واقعیت باشد.

سطح وسیع خرم رود حجم بالایی از خودروها را درخود جا می‌دهد.

برخی بافت‌های شهر باستانی و غیر قابل دستکاری‌اند.

حتی استفاده ازبخش‌هایی از خرم رود هم می‌تواند پاسخگوی خیلی از مشکلات باشد.

می‌توان مشکل پارکینگ عمومی را درسطح شهر حل نمود.

اندیشیدن به آینده‌ی شهر، ناچار مسوولین را به چاره‌اندیشی وا خواهد داشت. و برای عبور از مشکل ترافیک شهر به نظر اینجانب مناسب‌ترین و عالی‌ترین راه استفاده ی درست و برنامه‌ریزی شده از سطح خرم‌رود است.

پیشنهاد نمایشگاه دائمی کتاب:

مقوله‌ی فرهنگ از اساسی‌ترین بحث‌های هر جامعه است. ایجاد مکانی برای نمایشگاه دائمی کتاب، در خرم آباد می‌تواند بسیاری از نگرانی‌های فرهنگی اهالی فرهنگ و هنر را برطرف نماید و به حل مشکلات فرهنگی کمک شایانی نماید.

اینجانب با کسب اجازه از نماینده‌ی ولی فقیه دراستان پیشنهاد قسمتی از زمین وسیع و خالی مصلای شهر خرم آباد را برای این موضوع ارائه می‌دهم.

 

 «اسد فرهمند دبیر آموزش و پرورش ناحیه یک خرم آباد»

http://bastamhoskoo.blogfa.com/

برگرفته ازسایت:http://www.falakolaflak.ir

8 دیدگاه برای «چند پیشنهاد برای آبادانی شهرم، خرم‌آباد»

 1. محمد خاتمى، رييس جمهورى ايران، يك ماه پس از اعلام نامزدى خود با انتشار نامه اى رسما از رقابت هاى رياست جمهورى ايران كناره گيرى كرد.

  آقاى خاتمى در نامه خود كه با عنوان «تصميم اخلاقى فراتر از كسب قدرت» منتشر شده است با اعلام اينكه، « بايد ميدان و عرصه انتخابات را از بازيگرانى كه چشم به تفرقه نيروهاى اصلاح طلب و خواستار تغيير دوخته اند بگيريم» انصراف خود را از نامزدى در رقابت هاى انتخابات دهمين دوره رياست جمهورى اعلام كرده است.

  رييس جمهورى سابق ايران مى گويد: آنچه بايد به فوريت بايد به آن انديشيد، «تغيير سازنده» در وضعيت كنونى كشور و در روال مديريت آن است.
  وى با انتقاد از وضعيت كنونى در ايران گفته است: « شيوه عمل و راهكارها و راهبردها (اگر واقعا راهبردى وجود داشته باشد!) اكنون منجر به ظهور و بروز مشكلات فراوان و اساسى براى انقلاب، كشور و مردم شده است.»

  محمد خاتمى روز ۲۰ بهمن ماه گذشته به طور رسمى نامزد انتخابات دهم رياست جمهورى ايران شد كه قرار است در ۲۲ خردادماه سال ۱۳۸۸ برگزار شود.

  در اين انتخابات تا كنون مير حسين موسوى و مهدى كروبى از جناح اصلاح طلب نامزدى خود را اعلام كرده اند.

 2. با سلام وتبریک سال نو خدمت شاعر ودبیر متفکر استان لرستان»
  از برنامه ریزی وپیشنهادات بسیار عالی شما تشکر می کنم .اما
  با تاسف بسیار باید عرض کنم با وجود رئیس جمهور بدون
  برنامه ای که ما داریم چگونه باید از استاندار … که دست
  نشانده ی رئیس جمهور است می توان انتظار کارهای برنامه ریزی
  شده را داشت ….

 3. با سلام خدمت آقای اسد فرهمند
  با تشکر از فکر روشن شما و از این پیشنهاد های خیلی قشنگ و کارآمد شما .
  حق با شماست استان لرستان استانی است که از نظر طبیعت زیبا و بی نظیری که دارد اگر کمی در آن برنامه ریزی و خرج شود به یکی از مناطق تفریحی بسیار زیبای جهان تبدیل خواهد شد و با این روش خیلی از مشکلات بیکاری جوانان در این استان حل خواهد شد .
  شما حق دارید که می گوید باید مسئولین برنامه ریزی نمایند اما فراموش نشود این مائیم که باید این خواسته را داشته باشیم و مسئولین را تحت فشار قرار دهیم .
  یک فرماندار یا استاندار که معمولا لرستانی هم نیست تا می آید تا با استان آشنا شود ،تعویض می شود و یکی دیگر جایش می نشیند
  یکی از ضربه هایی که همیشه بر سر این استان وارد شده همین نداشتن برنامه ای دراز مدت برای این استان است که هر مسئول تا وارد سیستم می شود و می خواهد بداند خواسته این استان چیست و باید چکار کند تعویض می شود و نفر بعدی باز همین قضیه است .اما اگر برنامه ها یکبار ه و واقع بینانه و خالصانه و براساس استعداد استان و در جهت پیشرفت استان طرح ریزی شود ، دیگر تعویض مسئول تاثیری بر اجرای آن ندارد و هر مسئول که می آید فقط ادامه برنامه را طبق برنامه زمان بندی شده انجام می دهد .
  امید به روزی که شاهد شکوفائی همه استعداد های استان لرستان باشیم

 4. باتشكر از ارائه پيشنهادههاي تخصصي شما اما متاسفانه اگر كسي مانند دكتر صابري استاندار محترم به فكر آباداني ودلسوزي خرم اباد باشد بجاي همكاري با ايشان به تخريب نابخردان وكارشكني درانجام كارهها ميباشند

 5. سلام
  فقط میخوام بگم درود بر شما آقای فرهمند..ولی کاش گوش شنوایی هم باشد.این مسولین لیاقت مدیریت ندارند..به امید آبادانی این دیار تاریخی
  بهرام بیرانوند

 6. سلام احسن آقای فرهمند
  ببین اگه اینارو نوشتی که بیای و کاندید شورای شهر بشی کور خوندی.
  مگه این شهر صاحب نداره یا ببخشید در آینده صاحب دار نمیشه که اومدی مفتی مفتی نظر دادی. ما اعضای آینده ی شورای شهر قراره همین حرفای شمارو (البته هر شش ماه یه بندشو)مطرح کنیم و بعد به خاطر اعلام همین نظرات ساعتها اضافه کار و حق حضور بگیریم .معلومه این کاره نیستی. در ضمن مواظب خودت باش. میگردم بالاخره تو بچه گیات زنگ در خونه مردمو نزدی فرار کنی . چه میدونم دختر کوچه بالایی رو نیگاه نکردی بعدش بخندی .من حالتو میگیرم .آقا نمیذارن دو زار کاسبی کنیم .برو معلمی تو بکن . شهرسازی رو بسپار دست ما اعضای محترم.
  خلاصه مشکل مملکت اینه که معلم رودخونه میسازه . دزد پیمانکار میشه .دکتر استاندار میشه .یه دکترای دیگه انبوه ساز میشن.انبوه سازها ورشکست میشن ….. میشن ….
  کردان رو هم خدا رحمت کنه .

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.