استاندار لرستان: هنوز نساجی بروجرد تعطیل نشده است

ca79r3m0استاندار لرستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کارخانه نساجی بروجرد تعطیل شده است یا نه، اظهار داشت: «این کارخانجات هنوز تعطیل نشده است».. متاسفانه در حال حاضر بیش از میلیون ها مترمربع پارچه مرغوب کارخانجات نساجی بروجرد در انبارهای وجود دارد. این کارخانه حدود یک هزار و 82 نفر پرسنل دارد.

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان بروجرد، با توجه به زمزمه هایی مبنی بر تعطیلی کارخانجات نساجی بروجرد در روزهای پایانی سال گذشته و طرح موضوع اخراج و یاحتی فسخ قرارداد تعداد زیادی از کارگران زمزمه های تعطیلی این صنعت پویا و فعال بروجرد رنگ واقعیت بیشتری گرفت.

این در حالی است که با ورود بافته های خارجی به بازارها به ویژه قاچاق اجناس صنعت نساجی در کشور مسیر افول را در پیش گرفته به طوریکه بر اساس برخی آمارها در حال حاضر در انباهای کارخانجات نساجی بروجرد به عنوان یکی از موفق ترین کارخانجات کشور بیش از 20 میلیون مترمربع پارچه وجود دارد.

جمعی از کارگران بیکار شده نساجی بروجرد در گفتگو با خبرنگار مهر از آینده شغلی خود ابراز نگرانی کردند و خواستار پیگیری مسئولین در این زمینه شدند.

20 میلیون مترمربع پارچه مرغوب در انبارهای کارخانجات نساجی بروجرد خاک می خورد!

این کارگران که بیشتر آنها کارگران استخدام پروژه ای و قراردادی بوده اند در اعتراض های مکرر خواستار تعیین وضعیت شغلی خود شدند و بر ضرورت کمک مسئولان ارشد کشور برای خروج از بحران این صنعت برجسته تاکید کردند.

گفتنی است کارگران اخراجی نساجی بروجرد بنا به برخی از اظهارات بین هشت تا 15 سال سابقه کار در نساجی بروجرد را دارند.

تراکم جنس در انبارها / کاهش بحرانی فروش محصولات نساجی بروجرد

مدیرعامل کارخانجات نساجی شهرستان بروجرد در این رابطه در پاسخ به سوالات خبرنگارمهر اظهار داشت: دامنه بحران جهانی که در مورد بیشتر صنایع اثرات خود را برجا نهاده در کشور ما نیز و به ویژه در صنعت نساجی اثراتی را در پی داشته است.

چنگیز آصفی با بیان اینکه این کارخانجات در سال 81 بیش از 18 میلیارد تومان متضرر شده ولی خوشبختانه در طول سالهای بعد از آن با مشکل ضرردهی مواجه نبوده است، تصریح کرد: تاکنون تمام پرداختهای کارخانه از جمله بیمه تامین اجتماعی، مالیات، هزینه آب و برق و گاز و حقوق کارگران به موقع پرداخت شده است.

آصفی تقلیل پرسنل را در راستای کاهش هزینه های این کارخانجات عنوان کرد و بیان داشت: با وجود دامنه بحران موجود در این کارخانجات مدیریت ناچار از فسخ قرارداد برخی از کارگران خود بوده است.

این مسئول تعداد نیروهای این شرکت را قبل از اتفاقات اخیر بیش از یک هزار و 82 نیرو برشمرد و ادامه داد: تعداد کارگران مشغول به کار در کارخانجات نساجی بروجرد به اندازه نیاز این کارخانه بوده اند ولی با وضعیت بحرانی فروش و تراکم اجناس در انبارها ما ناچاریم میزان تولید خود را کاهش دهیم تا بتوانیم میزان هزینه های کارخانه از جمله میزان پرداخت ها، هزینه های جاری آب و برق و گاز و دیگر هزینه ها را کاهش دهیم.

کاهش 100 میلیارد ریالی فروش نساجی بروجرد

مدیرعامل کارخانجات نساجی شهرستان بروجرد با بیان اینکه مشکل کارگران این صنعت برجسته بروجرد تا سه چهار ماه دیگر حل می شود، ادامه داد: اگر این مشکل حل نشود خود صنعت نساجی بروجرد درگیر موضوع خواهد شد و بحران، این صنعت را بیشتر درگیر خواهد کرد زیرا این شرکت روی نیروهای باتجربه خود سرمایه گذاری کرده است.

آصفی افزود: فروش صنعت نساجی بروجرد در سه ماه آخر سال 86 بیش از 120 میلیارد ریال بوده که متاسفانه این میزان با کاهش چشمگیر 100 میلیارد ریال در سه ماه آخر سال 87 به 20 میلیارد ریال هم نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه خرید مواد اولیه برای ادامه کار این صنعت نیازمند فروش اجناس باقی مانده در انبارهاست، ابراز امیدواری کرد: با مجاب کردن خریداران عمده صنعت نساجی بروجرد و گرفتن سفارشات جدید بتوانیم کارخانجات نساجی بروجرد را با 50 درصد ظرفیت تولید فعال کنیم.

 

آصفی خاطرنشان کرد: کارخانجات نساجی بروجرد حتی به منظور فروش تولیدات خود ناچار شده است اجناس را با کاهش 3 درصدی قیمتها در اختیار خریداران قرار دهد که با این وجود نیز خریداران بهانه می آورند و حاضر به خرید نیستند. وی همچنین خواستار ترخیص اجناس خریداری شده توسط خریداران عمده محصولات نساجی بروجرد از محل کارخانه شد.

نساجی بروجرد هنوز تعطیل نشده است/ رسانه ها صنعت نساجی بروجرد را حمایت کنند

استاندار لرستان نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کارخانه نساجی بروجرد تعطیل شده است یا نه، اظهار داشت: این کارخانجات هنوز تعطیل نشده است.

سید حسین صابری با تاکید بر اینکه صنعت نساجی در کشور دارای مشکل است، افزود: این کارخانجات دارای تجهیزات و امکانات قدیمی هستند و توان رقابت با محصولات خارجی را ندارند.

وی نساجی بروجرد را یکی از موفق ترین کارخانجات ایران دانست و عنوان کرد: مهم ترین مشکلی که در حال حاضر این کارخانه با آن دست در گریبان است مشکل نقدینگی است.

استاندار لرستان با اشاره به بازدید از وضعیت این کارخانه، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر بیش از میلیون ها مترمربع پارچه مرغوب کارخانجات نساجی بروجرد در انبارهای وجود دارد.

صابری از همه رسانه های استان خواست به منظور حمایت از این صنعت موفق و پویا فعالیت کنند و ابراز امیدواری کرد: کارخانجات نساجی بروجرد تعطیل نشود.

به گزارش مهر، شرکت کارخانجات نساجی بروجرد در سال 1362 در زمینی به مساحت 50 هکتار و با سرمایه گذاری حدود 15 میلیارد ریال در جنوب شرقی شهر بروجرد بنا نهاده شد. این پروژه دارای 124 هزار متر مربع زیربنا شامل واحدهای ریسندگی اپن اند، ریسندگی رینگ، بافندگی، رنگرزی و تکمیل و چاپ و نخ رنگ کنی است.

ظرفیت سالیانه تولید این شرکت 12 میلیون متر انواع پارچه‌های لباسی، پیراهنی، ملحفه‌ای، پرده‌ای و رومبلی پنبه‌ای و الیاف مصنوعی است.

این کارخانجات با حدود یک هزار و 82 نفر پرسنل با تجربه با استفاده از بهترین مواد اولیه و مدرن ترین ماشین آلات و تجهیزات آزمایشگاهی برای برآوردن نیازمندیهای مشتریان در کوتاه ترین زمان ممکن به کار مشغول است.

مجموعه امکانات یاد شده همچنین دانش فنی و تجربه کارکنان به همراه بهترین مواد اولیه برای تولید محصولات مطابق با استانداردهای جهانی در این کارخانه فراهم شده است به طوریکه محصولات نساجی بروجرد عمدتا به ایتالیا صادر می شود.

Advertisements

نویسنده: ...

اسفندیار خدایی ساکن لرستان تلفن: 09169626628

یک فکر برای “استاندار لرستان: هنوز نساجی بروجرد تعطیل نشده است”

 1. برای خروج از این بحران ضروریست که شرکت با حضور کلیه کارمندان و کارگران مشکل را در میان بگذارد . و برای برنامه های کوتاه مدت و دراز مدت شرکت تصمیمی عاجل که با اکثریت آراء باشد گرفته شود. پیشنهاد می کنم به جای اخراج کارگران , ساعات کار را تقلیل داده و مثلن به جای پنج روز در هفته سه روز در هفته کار کنند. البته این تصمیم باید در مجمع عمومی با حضور همه کار کنان شرکت باشد.

  دوم – کوشش شود که از دولت کمک مالی گرفته شود و هزینه ها از این طریق پرداخت شود.

  سوم – اقداماتی برای صدور اجناس به کشور های دیگر به عمل آید.

  چهارم – اگر ضرورت ایجاب کند بخشی از شرکت سهام بندی شود و سهام آن فروخته شود و از این طریق در آمدی برا ی ادامه حیات شرکت به دست خواهد آمد.

  البته از دور و با خواندن این متن کوتاه مشکل است که بشود رهنمودی موثر داد . ولی با نگاهی دقیق به هزینه ها و در آمد ها می شود راهی برای خروج از این وضع پیدا کرد

  با آرزوی پیروزی تان.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.