مدیران لرستان غایبان همیشگی کارگروه توسعه لرستان!

458906443890-0در حالی که سیاست های کلان در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سلامت و … می بایست در جلسات کارگره ها پی ریزی می شوند، اغلب مسئولان استان در جلسات کارگروهها حضور نمی یابند. ظاهرا تهدیدها و تشویقهای استاندار و معاونش تاثیری بر حضور مدیران نداشته است.

به گزارش لرنا به نقل از خبرگزاری مهر در خرم آباد، با وجود انتشار گزارشهایی از غیبت مدیران در جلسات کارگروه ها و شورای اداری استان که آخرین نمود آن گزارش «جلسه شورای اداری لرستان با تنها 18 مدیر همیشه حاضر» بود هنوز مسئولان دستگاههای اجرایی استان به جلسات کارگروهها نگاه کاربردی ندارند.

به اعتقاد کارشناسان مختلف جلسات کارگروها و شوراها در راستای هویت بخشی به خرد جمعی و استفاده از دیدگاههای مختلف افراد و دست اندرکاران مسائل مختلف است که در صورت برپایی درست این جلسات می توان شاهد ظهور برآیند مطلوب و ایده آل از اینگونه جلسات بود.

در نظر گرفتن کارگروههای مختلف با ماهیت متفاوت از جمله کارگروه اجتماعی، کارگروه اشتغال، کارگروه تحول اداری، شورای سلامت، کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی، شورای اداری و دیگر کارگروه های رایج در بدنه جلسات تخصصی استانها از جمله حرکتهایی است که در راستای استفاده از خرد جمعی و توسعه مشارکت و هم فکری دستگاههای مختلف استان منظور شده است و در حقیقت حضور و ارائه راهکار در این جلسات می تواند به توسعه ابعاد مختلف آن استان کمک شایانی کند.

این در حالی است که سیاست های کلان در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سلامت و سایر حوزه ها یک استان می بایست در همین جلسات پی ریزی شود و با شناخت نقاط ضعف و قوت هر منطقه بتوان راهکارهای درست را در راستای توسعه همه جانبه آن استاناتخاذ کرد.

و اما اهمیت این موضوع زمانی روشن تر می شود که بدانیم تصمیمات و مصوبات کارگروههای مختلف در حقیقت تصمیم گیری در حوزه کلانی مانند یک استان ارزیابی می شود که می تواند تبعات مثبت بی شماری در بر داشته باشد.

و البته عکس این قضیه نیز صادق است؛ یعنی اینکه در صورت عدم مشارکت همگانی و اتخاذ راهکارهای منطبق با سلایق و خرد جمعی خود می تواند موجب تولید مصوباتی بی حاصل و غیرکاربردی و تنها برای ثبت در دستور کار جلسات کارگروهها شود.

با وجود نکات ذکر شده از اهمیت حضور و ارائه راهکارها در کارگروهها و جلسات تخصصی بازهم باید به انتشار خبر دیگری از بی مهری دستگاههای اجرایی استان لرستان نسبت به عدم حضور مفید در جلسات کارگروه ها پرداخت و این بار بعد از شورای سلامت و شورای اداری نوبت به کارگروه اجتماعی لرستان رسید.

رسانه ها نام دستگاههای غایب را اعلام کنند/ کمیته های کارگروه اجتماعی فعال شوند

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان صبح یکشنبه در جلسه کارگروه اجتماعی استان بازهم با انتقاد از عدم حضور دستگاههای اجرایی در این جلسه، اظهار داشت: رسانه ها مجازند از این به بعد اسامی غایبان جلسات کارگروهها را انتشار دهند.

علی چراغیان با برشمردن اسامی غایبان جلسه کارگروه اجتماعی استان لرستان، بیان داشت: در جلسه امروز کارگروه بیش از 7 دستگاه اجرایی استان حضور ندارند.

وی با تاکید بر اینکه باید حضور مدیران در جلسات جدی و بابرنامه باشد، ادامه داد: باید توسط دبیرخانه کارگروه در تقویمی وضعیت حضور مدیران در جلسات کارگروه اجتماعی ثبت شود و در پایان به صورت جامع به رسانه ها اعلام شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان همچنین با بیان اینکه مسائل اجتماعی دایره گسترده ای دارد، یادآور شد: کمیته های کارگروه اجتماعی باید فعال شوند و کارها را اولویت بندی کنند.

چراغیان با تاکید بر ضرورت کار کارشناسی در حوزه کمیته های زیرمجموعه کارگروه اجتماعی، خاطر نشان کرد: هر کدام از کمیته ها حداقل دو موضوع را با ابعاد مختلف در دستور کار خود قرار دهند و آنها را مطالعه کنند.

وی با طرح این سئوال که تاکنون در حوزه اجتماعی چه کرده ایم؟ تصریح کرد: باید عملکرد ها را در این حوزه به اطلاع مردم برسانیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه کمیته ها باید برنامه ها را مشخص کنند تا حضور اعضا با برنامه باشد، افزود: نقش رسانه ها و صدا و سیما نیز در حوزه اجتماعی بسیار مهم است که باید به صورت جدی تر پیگیری شود.

کارگروه اجتماعی باید غنی تر باشد/ وقت ما در این کارگروه دارد تلف می شود!

کارشناس حوزه اجتماعی استانداری لرستان و دبیر کارگروه اجتماعی استان نیز در این جلسه با انتقاد شدید از وضعیت مصوبات این کارگروه، اظهار داشت: من از کار این کارگروه رضایت ندارم.

فرهاد طهماسبی با تاکید بر اینکه در این کارگروه غنی تر و پرمحتواتر می توان کار کرد، ادامه داد: باید دستور کار جلسات در راستای عمق بخشی به مصوبات کارگروه پخته تر باشد.

وی از مدیران دستگاههای ارشاد، تربیت بدنی، بهزیستی و آموزش و پرورش لرستان خواست در چهارچوب وظایف خود کمیته ها را تشکیل دهند و بخش هایی را برای رفع نیازهای کمیته ها قرار دهند.

این مقام مسئول بر ضرورت توجه مسئولان کمیته ها به وظایف خود تاکید کرد و بیان داشت: شناسایی استعداد ها و توانمندی های نسل جوان در کمیته های کارگروه اجتماعی به وادی فراموشی سپرده شده است.

طهماسبی با بیان اینکه «به خاطر خدا به من به عنوان دبیرخانه کارگروه کمک کنید»، خطاب به اعضای حاضر در جلسه ادامه داد: در ماه حداقل «دو ساعت«‍ به موضوعات مطرح شده در کارگروه فکر کنید تا کارگروه غنای بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید سیاستهای محلی و منطقه ای را برای رفع مسائل اجتماعی و فرهنگی طراحی کرد، افزود: سند پیشگیری از آسیبهای اجتماعی فقط یک «کاغذ» نیست.

کارشناس حوزه اجتماعی استانداری لرستان و دبیر کارگروه اجتماعی استان با تاکید بر ضرورت ایده پردازی در این کارگروه، گفت: متاسفانه در حال حاضر وقت ما در این کارگروه دارد تلف می شود.

طهماسبی خطاب به دستگاههای عضو این کارگروه، تصریح کرد: اگر نیاز به نیروی کارشناسی هم دارید ما آمادگی داریم که نیرو های توانمند را در اختیار شما قرار دهیم.

این انتقاد ها در حالی مطرح می شود که پیش از این نیز استاندار لرستان از عدم حضور مدیران در جلسات مختلف به شدت انتقاد کرده بود و معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی استانداری لرستان نیز در آخرین اظهارات خود در جلسه شورای اداری از تنبیه مدیران غایب و تشویق مدیران حاضر سخن رانده بود.

به هر حال مردم لرستان از مسئولان دستگاههای اجرایی انتظار دارند که با حضور مفید در جلسات مختلف کارگروهها و ارائه راهکارهای اصولی و کاربردی در جهت رفع مسائل و مشکلات موجود در این استان قدمی بردارند وگرنه جلسات بدون حضور مدیران و همچنین مشارکت قوی آنها در تصمیم گیری های هدفمند نتیجه ای جز اتلاف وقت در برنخواهد داشت.

Advertisements

نویسنده: ...

اسفندیار خدایی ساکن لرستان تلفن: 09169626628