پلنگ لرستان اين بار واقعا منقرض شد

54578869760708مديركل سازمان حفاظت محيط زيست استان لرستان از دستگيري شكارچي ماده پلنگ منحصر به فرد لرستان خبر داد و گفت: 3 توله اين پلنگ توسط شكارچيان ربوده شدند. رحيم كاكاوند اظهار كرد: عامل قتل ماده پلنگ لرستاني يكي از اهالي منطقه بود كه پلنگ را به وسيله لاشه آلوده به سم كشت. با توجه به بررسي‌هاي كارشناسان مشخص شد كه اين ماده پلنگ تازه وضع حمل كرده است

جام جم آنلاينمديركل سازمان حفاظت محيط زيست استان لرستان از دستگيري شكارچي ماده پلنگ منحصر به فرد لرستان خبر داد و گفت: 3 توله اين پلنگ توسط شكارچيان ربوده شدند.

رحيم كاكاوند اظهار كرد: عامل قتل ماده پلنگ لرستاني يكي از اهالي منطقه بود كه پلنگ را به وسيله لاشه آلوده به سم كشت.

با توجه به بررسي‌هاي كارشناسان مشخص شد كه اين ماده پلنگ تازه وضع حمل كرده است.

وي گفت: با كشف محل زندگي اين ماده پلنگ متوجه شديم داراي 3 توله بوده كه توسط شكارچيان ربوده شده‌اند.

كاكاوند با بيان اين كه پيگيري‌ها براي يافتن و بازگرداندن اين توله پلنگ‌ها به اكوسيستم منطقه ادامه دارد، بيان كرد: افرادي در اين زمينه شناسايي شده‌اند و به سرنخ‌هايي نيز دست يافته‌ايم.

وي با اشاره به در نظر گرفتن مشوق‌هايي براي يابندگان اين توله پلنگ‌ها از مردم منطقه خواست در اين زمينه نهايت همكاري را با سازمان حفاظت محيط زيست استان داشته باشند.

مديركل سازمان حفاظت محيط زيست استان لرستان خاطرنشان كرد: در صورتي كه ربايندگان اين توله پلنگ‌ها به آنها آسيب برسانند تحت پيگرد قانوني قرار خواهند گرفت.

كاكاوند يادآور شد: توله پلنگ‌ها پس از متولد شدن تا 2 هفته چشمانشان نابينا است و در صورتي كه با شير تغذيه نشوند از بين خواهند رفت.

2 هفته پيش يك ماده پلنگ منحصر به فرد لرستاني در حوالي روستايي در پلدختر توسط شكارچيان مسموم شد و به قتل رسيد و توله‌هاي اين پلنگ ناپديد شد.

از 2 دهه پيش اين پلنگ زيبا در پهنه لرستان مشاهده نشده بود تا جايي كه محيط زيست، پلنگ لرستان را ازجمله گونه‌هاي منقرض شده برشمرد.

مشاهده اين گونه نادر پس از 2 دهه مجالي شد تا بار ديگر آمار كشته شدن اين گونه توسط شكارچيان افزايش يابد.

با تشكر از وبلاگ دورود پايتخت طبيعت ايران:
http://doroud.wordpress.com/2009/05/07/palang/

Advertisements

یک فکر برای “پلنگ لرستان اين بار واقعا منقرض شد”

  1. مدیر کل محترم محیط زیست: با اهدا سلام ای کاش قبل از این رویداد تاسف بار اقدامات پیشگیرانه انجام میگردید اگر شما به جای نظاره گر بودن این حیوان و توله هایش رو در منطقه های قرق شده نگهداری مینمودید این اتفاق نمی افتاد اکنون هم انتظار میرود تمام توان خود را برای یافتن بچه های آن بسیج کنید بدانید که انقراض گونه های جانوری جفایی بزرگ در حق نسلهای آینده خواهد بود درضمن درخصوص فرد خاطی هم تقاضا میکنم جلسه دادگاه نامبرده علنی و با خبر رسانی گسترده صورت بگیرد تا عبرت سایرین گردد مطمین باشید فعالان محیط زیست شما را حمایت خواهند نمود!

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.