محسن رضايي: هولوكاست لري – نسل كشي لرها توسط رضاخان

محسن رضايي: رضا شاه با قلدری هرچه تمامتر عشایر و اقوام ایرانی را سرکوب کرد. این فصل از تاریخ ما هنوز نوشته نشده است. بعد از انقلاب بخش­هایی از اقدامات قلدرمآبانه رضاشاه مثل کشف حجاب و محدودیت‌های اعمال شده علیه روحانیت و حوزه­های علمیه تا حدی بررسی شده است. اما هنوز در مورد جنایات او در بختیاری و لرستان پژوهش جامعی منتشر نشده است.

اقدامات نظامی رضاخان در کشتار طوائف لر جنایتی است که اگر در قواره­های بین­المللی طرح و بررسی شود عنوانی کمتر از نسل­کشی به آن گفته نمی­شود.

اگرچه برخی کارهای رضاخان نظیر احداث راه­آهن با شعار متمدن کردن مردم لر و پیشرفت کل ایران انجام شد ولی کشتار عجیبی که مثلا در جریان احداث راه­آهن و به بهانه سرکوب مخالفت­های عشایری لرها انجام شد، کل پروژه را زیر سؤال می­برد. جالب اینکه یک نفر از شعرای روشنفکر و نسبتا خوشنام ایران آن زمان در مدح نبردهای لرستان شعر می­گوید و مردم قتل عام شده را دزد و راهزن می­نامد و از این نوع توسعه حمایت می­کند.

کاری را که رضاخان کرد در یک جمله می­توان «توسعه در غیاب مردم» نامید. توسعه بدون مشارکت سیاسی و عدالت اجتماعی، اقتصادی، ارزشی ندارد و به جای این که درمان باشد، خودش به دلیل عدم توازن و ناپایداری تبدیل به یک درد می­شود و بر دردهای دیگر یک جامعه افزوده می­شود.

هرچند الگوی توسعه رضاخانی در بخش صنعت و زیربنایی مثل راه، مخابرات و دانشگاه به برخی موفقیت­های نسبی دست پیدا کرد ولی باید آن را به عنوان یک نمونه زیانبار از تمایل به توسعه غیر مشارکتی و اقتدارگرایانه دولتی محکوم کرد تا در آینده کسی پا جای پای او نگذارد. چون این گرایش در بعضی از روشنفکران ایران هست که یک زمان با حمایت غربی­ها رضاخان دیگری را علم کنند و در غیاب مردم و مذهب، دنبال توسعه باشند. بالخصوص افراد شاخص این گرایش، در سال­های پس از پیروزی انقلاب مورد بی­توجهی مردم واقع شده­اند. کارهای رضاخان همزمان ثروت و فقر تولید می­کرد. ثروت برای خاندان پهلوی و درصد کمی از نخبگان  شهری و فقر برای عموم مردم بالخصوص جمعیت غیرشهری اقوام ایرانی مثل لر و بختیاری، کرد، ترک، قشقایی، عرب، بلوچ و ترکمن. مثلا در پژوهش­هایی که بعدا توسط پژوهشگران منتقد شاه منتشر شد تعداد گوسفندهای تلف شده بختیاری­ها در سال 1304 حدود 2 میلیون رأس تخمین زده شده است. این همان سالی است که اجرای سیاست اسکان عشایر با خشونت تمام و به صورت اجباری شروع می­شود.

در نتیجه این سیاست­ها، زندگی حدود دوسوم مردم ایران که به شکل عشایری در گروه­های مختلف اقوام ایرانی زندگی می­کردند مختل شد و عده زیادی از این­ها درون چرخه­ای افتادند که دیگر نمی­شد نام «زندگی» را بر آن نهاد و صرفا «جان کندن برای زنده ماندن» بود. زندگی تاسف­بار عشایر و اقوام ایرانی، بالخصوص بختیاری­ها و خانواده  خود ما نتیجه همین بدبختی­هاست. درحالی که لااقل در مورد بختیاری­ها این­طور نبوده و تا سال 1304 یک خانوار عشایری بختیاری نسبت به یک خانوار روستائی مطلقا ثروتمندتر بود و نسبت به بخش زیادی از خانوارهای شهری نیز وضع مالی بهتری داشت. اسناد تاریخی این را به خوبی نشان می­دهد. باید یک پژوهشگر اقتصادی بی­طرف روی این شاخص­های اقتصادی و تبدیل آنها به شاخص­های قابل مقایسه امروزی کار کند تا بتواغن دقیق­تر درباره آن صحبت کرد.

برگرفته از «بابا اسب دارد» ناگفته­های محسن رضائی، دفتر اول، تیتر از: لور

Advertisements

4 دیدگاه برای «محسن رضايي: هولوكاست لري – نسل كشي لرها توسط رضاخان»

  1. افسوس که سایت لرنا به جای حمایت از دانشمندی چون رضایی که هم اقتصاد دان است، هم معلومات استراتژیک دارد و هم مسایل کشور را به خوبی درک می کند، به دنبال پیرمردی چون میرحسین که حالا دیگر رمقی ندارد، راه افتاده تا ادای روشنفکری به خودش بگیرد… افسوس! شما باید به جای لرنا اسم خود را ترکنا می گذاشتید و قال قضیه را می کندید…

  2. از اون آقاي ناشناس مي خوام كه اصلا درباره ي سياستي كه نمي دانند چيست حرف نزنند و همچنين درباره ي آقاي موسوي لطفا درست صحبت كنيد!!

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.