دشت لاله هاي واژگون اليگودرز در فهرست آثار طبيعي ثبت مي شود

6_8701110167_L6000 دشت دالاني اليگودرز رويشگاه دو گونه نادر از لاله هاي واژگون به نامهاي سوسن  چلچراغ و اشك مريم است با رسيدن فصل بهار و گل دادن لاله هاي واژگون دشت دالاني سراسر به رنگ سرخ درآمده و هزاران نفر از مناطق دور و نزديك به ديدن اين منظره بديع و چشم نواز مي آيند.       

متن كامل

به گزارش اولين شماره هفته نامه لرستاني شهاب آسماني مدير محيط زيست اليگودرز از تهيه طرح ثبت دشت لاله هاي واژگون اين شهرستان در فهرست آثار طبيعي كشور خبر داد.

آقاي مهدوي دشت لاله هاي واژگون اليگودرز را يكي از مهمترين ذخاير ژنتيكي گل لاله واژگون كشور عنوان كرد و افزود اين گونه گياهي با نام علمي Eritillaria imperialis طرح ثبت اين دشت 2900 هكتاري به زودي به سازمان محيط زيست كشور ارائه مي شود.

مدير محيط زيست اليگودرز دشت دالاني را رويشگاه دوگونه نادر از لاله هاي واژگون به نامهاي سوسن  چلچراغ و اشك مريم ذكر كرد و گفت با فرا رسيدن فصل بهار و گل دادن لاله هاي واژگون دشت دالاني سراسر به رنگ سرخ درآمده و هزاران نفر از مناطق دور و نزديك به ديدن اين منظره بديع و چشم نواز مي آيند. وي بي توجهي برخي طبيعت گردان به موازين زيست محيطي را از عوامل تهديد كننده طبيعت منحصر به فرد دشت دالاني برشمرد و ثبت آن را در فهرست آثار طبيعي ملي براي حفظ اين گياه منحصر به فرد ضروري خواند.

دشت دالاني در ارتفاعات اشترانكوه قرار گرفته است و كوههاي شاه كول، مورزرين، قالي كوه، نسارتخت و دالاني پايين دالاني بالا آن را احاطه كرده اند گون زرد، كما كماكال، موسير، گزيره، تره كوهي و گونه هاي گرامين ها از ديگر گونه هاي گياهي غالب منطقه هستند.

لرستان و چهارمحال بختياري مهمترين رويشگاههاي طبيعي لاله هاي واژگون هستند. منطقه اي در فارسان چهارمحال بختياري به وسعت 380 هكتار به عنوان يكي از رويشگاههاي لاله واژگون در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

لاله واژگون گياهي است علفي، پيازدار، و چندساله از خانواده سوسنيان كه بومي فلات ايران است و تاكنون 15 گونه آن در كشور شناسايي شده است. عمر اين گياه بسيار كوتاه است و گل دهي آن از اوايل ارديبهشت آغاز مي شود و در فصل بارش باران پايان مي يابد.

پياز لاله واژگون بصورت يك غده متورم و گوشت دار است كه داراي مقدار زيادي نشاسته و چندين عامل دارويي است، ولي در حالت تازه سمي بوده و قابل خوردن نيست. اين گل سازگاري زيادي با دامنه هاي سنگلاخي و صخره اي دارد و ارتفاع به 120 سانتيمتر مي رسد.

6554587تخريب زيستگاهها براي ايجاد زمين كشاورزي، چراي احشام، و برداشت مستقيم از اين گياه و عرضه آن به بازار مهمترين عوامل تهديد كننده لاله هاي واژگون هستند. اين گياه نخستين بار در سال 1576 ميلادي به وسيله جهانگردان اروپايي از ايران به اتريش برده شد و در اباغهاي افراد ثروتمند پرورش يافت. و هم اكنون پرورش آن در باغها و گلخانه ها در سطح وسيع در اروپا رواج دارد.

در ايران بيش از 170 گونه لاله به صورت طبيعي مي رويد حال آنكه كشور هلند به سرزمين گلها و لاله ها مشهور است

4 دیدگاه برای «دشت لاله هاي واژگون اليگودرز در فهرست آثار طبيعي ثبت مي شود»

  1. سلام آقای خدایی خسته نباشید .از مطالبتون در وبلاگ هایم استفاده کردم

  2. دوستان بزرگوار همنژادان قهرمان. از کردستانیان سلا مهای مارا بپذیرید .کرد ولر جدا از هم نیستند.
    بااحترامات بسیار .از فرانسه‌ زاگروس

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.