گلال خرم آباد را دريابيم

jq743b رودخانه گلال يا خرم رود در وسط شهر خرم‌آباد قرارگرفته و در حال حاضر به جاي آنكه منشاء زيبايي و پاكي باشد به دلايل مختلف وضعيت نامناسب و کاملا غيربهداشتي به خود گرفته و سلامت افراد منطقه را تهديد مي‌کند و تاکنون نيز اقدام موثري در اين رابطه انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا):محمد جواد صفرزاده، مديرگروه بهداشت محيط دانشگاه علوم پزشکي لرستان در خصوص وضعيت فعلي اين رودخانه به خبرنگارايسنا مي‌گويد: متاسفانه امسال منابع آبي تامين کننده رودخانه خرم آباد زودتر از حد تصور دچار کاهش آب شده بطوريکه دبي آبي رودخانه نيز به شدت کاهش يافته است.

صفرزاده با بيان اين که عامل فوق باعث ايجاد مانداب‌هاي متعدد در بستر رودخانه شده است، مي‌افزايد: مانداب‌هاي متعدد در بستر رودخانه بستر مناسبي جهت تخم‌ريزي و تکثير حشرات موذي و بيماري‌زا نظير پشه کولکس و آنوفل است و از سوي ديگر بوي بد و بسيار زننده اين رودخانه موجب مزاحمت و ناراحتي براي شهروندان خرم آبادي شده است .

وي با اشاره به اين که رودخانه خرم آباد منظره نامناسبي را براي شهر به وجود آورده است مي‌گويد: از شهرداري خرم‌آباد انتظار داريم در کوتاه‌ترين زمان ممکن نسبت به لايروبي رودخانه مورد نظر اقدام کند.

صفرزاده خاطرنشان مي‌كند: عمليات لايروبي بايد در فصل تابستان و حداقل دو بار انجام شود تا شاهد بروز بيماري‌هاي ناخواسته نباشيم .

مديرگروه بهداشت محيط دانشگاه علوم پزشکي لرستان با بيان اين که بعضي از شهروندان که فاقد مسؤوليت شهروندي هستند دور از چشم کارکنان شهرداري اقدام به ريختن زباله در اين رودخانه مي‌کنند تصريح مي‌كند: اين امر موجب کاهش دبي رودخانه و عامل رشد و تکثير جوندگاني نظير موش مي‌شوند که ازاين طريق اين جوندگان به منازل و مغازه‌هاي اطراف رودخانه دسترسي و بيماري‌هاي گوناگوني را به وجود مي‌آورد .

صفرزاده يادآور مي‌شود: ريختن زباله در رودخانه‌ها مخصوصا در فصول کم باران ، موجب آلودگي آب در پايين دست رودخانه مي‌شود.

وي يادآور شد: در نتيجه آب آلوده مورد استفاده مزارع قرار مي‌گيرد که به دليل راهيابي فلزات سنگين موجود در برخي زباله‌ها که به صورت نيکروالمنت (ميکروسکوپي) در آب انتشار مي‌يابد، مي‌تواند محصولات زراعي را نيز آلوده کند.

مدير گروه بهداشت محيط دانشگاه علوم پزشکي لرستان مي‌افزايد: در راستاي حفظ سلامت عمومي از کليه شهروندان خرم آبادي انتظار مي‌رود در رعايت اصول شهروندي وعدم تخليه زباله در رودخانه‌ها همکاري لازم را داشته باشند .

وي متذکر شد: از شهرداري‌ها نيز انتظار مي‌رود علاوه بر لايروبي، برنامه‌ريزي ساليانه‌اي نسبت به مرمت و بهسازي ديواره ساحلي اين رودخانه داشته باشند.

 

Advertisements

یک فکر برای “گلال خرم آباد را دريابيم”

  1. ضمن تشكر از دوستان پايگاه خبري لرنا
    به اطلاع برسانم همكاري هاي بين بخشي در استان بخصوص در خرم آباد خيلي ضعيف و نگران كننده است طرح لايروبي و سامان دهي رودخانه در حال اجرااست ولي آنچه كه مشخص است هماهنگي كافي با دستگاههاي ذيربط نشده و چون پروزه زير گذر ميدان كيو اثري از مهندسي ارزش در اين پروزه ديده نمي شود چون بعضي از دستگاهها چون منابع طبيعي و آبخيزداري اطلاعكافي از اين طرح ندارند با تشكر

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.