ترکيدگي لوله نفت در رودخانه كشكان؛ فاجعه زیست محیطی لرستان

444178_orig ترکيدگي لوله نفت براي چندمين بار در طول سالهاي اخير در مسير انتقال نفت پلدختر به مرکز موجب آلوده شدن ده‌ها کيلومتر از مسير رودخانه کشکان شد. تاکنون حدود 40 کيلومتر از مسير رودخانه کشکان تا پلدختر آلوده شده است و هزاران قطعه از آبزيان منطقه تلف شده اند.    

به گزارش مهر، در حادثه‌اي که ساعت 7 صبح امروز در مسير خطوط انتقال نفت پلدختر رخ داد کيلومترها از آب رودخانه کشکان آلوده شد تا براي چندمين بار در طول سالهاي اخير اين رودخانه شاهد تلفات بيشمار آبزيان باشد.

مدير کل سازمان محيط زيست استان لرستان دقايقي پيش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خرم آباد عنوان کرد: در ساعت هفت صبح امروز يکي از لوله‌ها نفت مسير سرکان مالکوه به سمت اراک در 30 کيلومتري پلدختر و در منطقه «جلگه خلج» دچار ترکيدگي شد.

علي رحيم کاکاوند از ترکيدگي لوله نفت به عنوان يک «فاجعه زيست محيطي» ياد کرد و بيان داشت: در حال حاضر نفت وارد رودخانه کشکان شده و کيلومترها از مسير اين رودخانه را آلوده و آبزيان زيادي را تلف کرده است.

وي با تاکيد بر اينکه تاکنون ترکيدگي لوله نفت مهار نشده است، افزود: نفت اين لوله که يک لوله 10 اينچي انتقال نفت است هم اکنون با شدت در حال ورود به رودخانه کشکان است.

مدير کل سازمان محيط زيست استان لرستان با اشاره به اعزام تيم کارشناسي اين سازمان براي برآورد تلفات از دقايق اوليه صبح امروز، بيان داشت: پيش بيني مي‌شود تاکنون هزاران قطعه از آبزيان منطقه تلف شده باشند.

کاکاوند ادامه داد: با توجه به اينکه رودخانه جريان دارد و از سوي ديگر با توجه به قرارگيري در فصل تابستان دبي آب رودخانه نيز پايين است خطر آلودگي و اتلاف آبزيان چند برابر شده است.

وي با تاکيد بر اينکه ترکيدگي لوله نفت در مسير رودخانه تخريب شديدي ايجاد خواهد کرد، افزود: با توجه به عدم مهار اين ترکيدگي و اينکه رودخانه کشکان از جمله رودخانه‌هايي است که به رودخانه سيمره مي‌ريزد پيش بيني مي‌شود تلفات ادامه داشته باشد.

مدير کل سازمان محيط زيست استان لرستان با بيان اينکه از محل ترکيدگي تا شهر پلدختر آلوده شده است، يادآور شد: پيش بيني مي‌شود تاکنون حدود 40 کيلومتر از مسير رودخانه کشکان آلوده شده باشد.

کاکاوند با انتقاد از وضعيت لوله‌هاي انتقال نفت، خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه لرستان در مسير ترانزيت شمال به جنوب است لوله‌هاي انتقال نفت از اين منطقه عبور مي‌کنند که هر ساله به علت پوسيدگي لوله‌ها و همچنين عدم ارزيابي زيست محيطي مسير نصب لوله‌ها محيط زيست منطقه قرباني اينگونه حادثه‌ها شود.

وي يادآور شد: لوله‌هاي انتقال نفت در اين منطقه بيش از 10 سال عمر دارند و تاکنون دچار خوردگي و پوسيدگي شده‌اند به طوريکه اين چندمين حادثه‌اي است که در طول يکي دو سال اخير در منطقه به وقوع پيوسته است.

به گزارش مهر، نشت نفت به رودخانه کشکان به گفته مدير کل محيط زيست استان لرستان تا زمان مخابره خبر همچنان مهار نشده و ادامه دارد.

Advertisements

3 دیدگاه برای «ترکيدگي لوله نفت در رودخانه كشكان؛ فاجعه زیست محیطی لرستان»

 1. چه بر سر كيو آمده است?
  دوستان عزیز لرنا خواهشمندیم موضوع فوق را اطلاع رسانی کنید فاجعه ای زیست محیطی برای لرستان است .! کمی هم از حاشیه بیرون بیایید من که مطالب لرنا را مشاهده میکنم اصلا به موضوع فوق نپرداخته اند(امیدوارم من اشتباه کرده باشم و قاضی یکطرفه نباشم !)
  اما مطلب و موضوع مهمی است اگر خوب اطلاع رسانی شود و با کارشناسان خبره همفکری شود حتما راهکار مناسبی برای حل این معظل و مشکل پیدا خواهد شد !

 2. با سلام وخسته نباشيد
  شما چرا فقط جنبه زيست محيطي رو در نظر ميگيرين كه صد البته در نوع خودش فاجعه است كشاورزي تعطيل شده پلدختر به خصوص روستا هاي جلگه خلج ورودبندو موراني و…كه از همين آب جهت كشاورزي استفاد ميكنن چي؟؟؟؟
  آيا به جنبه منفي و اثر سوء آلودگي هاي نفتي بر اراضي كشاورزي كنكاش كوچكي كرده ايد؟؟؟؟
  آيا شما اطلاع دارين كشاورزاني كه 2 سال پيش كشت وكارشون به خاطر همين مسئله نابود شده هنوز هيچ خسارتي دريافت نكردن؟؟؟
  با تشكر
  مدير وبلاگ پيش به سوي پلدختري آباد
  http://www.alikaydi.blogfa.com

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.