امام جمعه خرم آباد: هم کارخانه سیمان و هم نیروگاه باید باقی بمانند

467807- به دنبال اختلافاتي كه در زمينه احداث نبروگاه و كارخانه سيمان خرم آباد پيش آمد و شايعه انتقال نيروگاه به اصفهان مطرح شد امام جمعه خرم آباد در نماز جمعه به اين موضوع واكنش نشان داد و گفت: هم کارخانه سیمان و هم نیروگاه باید در لرستان باقی بماند، مردم لرستان هنوز ماجرای تلخ انتقال پتروشیمی از این استان به استان مرکزی را از خاطر نبرده اند.

خرم آباد – خبرگزاری مهر: حجت الاسلام سید احمد میرعمادی در خطبه های این هفته نماز جمعه خرم آباد با انتقاد از بلاتکلیفی وضعیت انتقال کارخانه سیمان خرم آباد، عنوان کرد: مردم لرستان هنوز ماجرای انتقال پتروشیمی لرستان را از یاد نبره اند.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه خرم آباد در محل مصلای الغدیر، عنوان کرد: در سفرهای ریاست جمهوری به لرستان دو مصوبه ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی و کارخانه سیمان در لرستان مورد تصویب قرار گرفت.

حجت الاسلام میرعمادی با اشاره به وضعیت کنونی کارخانه سیمان خرم آباد، یادآور شد: مسئله کارخانه سیمان که متاسفانه در طول مدت بعد از سفر دچار مشکلات زیادی شد که علیرغم تلاشهای صورت گرفته توسط مسئولان استان هنوز تکلیف انتقال این کارخانه مشخص نشده است.

توقف فعالیت نیروگاه خرم آباد نگران کننده است

وی با اشاره به برخی اخبار ناگوار در مورد نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد نیز بیان داشت: گفته می شود نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد فعالیت خود را از خردادماه تعطیل کرده است که این امر جای نگرانی دارد.

خطیب جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه هم کارخانه سیمان و هم نیروگاه باید در لرستان باقی بماند، یادآور شد: مردم لرستان هنوز ماجرای تلخ انتقال پتروشیمی از این استان به استان مرکزی را از خاطر نبرده اند.

حجت الاسلام میرعمادی با اشاره به نقش این صنایع در رفع بیکاری در لرستان، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه این پروژه ها می تواند بخشی از بیکاری جوانان لرستانی را پر کند باید در راستای حفط این دو صنعت در لرستان تلاش شود.

وی با انتقاد از وضعیت بلاتکلیف بودن انتقال کارخانه سیمان، از مسئولان استان خواست به سرعت مشکلات موجود در این زمینه را مرتفع کنند.

مقاومت سرمایه گذاران در برابر انتقال کارخانه سیمان/ فعالیتهای نیروگاه همچنان متوقف است

به گزارش مهر، این سخنان نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد در حالی مطرح می شود که پیش از این استاندار لرستان در سخنانی از انتقال کارخانه سیمان خرم آباد از محل کنونی به دلیل مشکلات زیست محیطی خبر داده بود که تاکنون این تصمیم از سوی مسئولان و سرمایه گذاران کارخانه سیمان مورد قبول واقع نشده است.

کارخانه سیمان خرم آباد در فاصله 350 متری زندگی روستائیان منطقه قرار دارد که بنابر اظهارات کارشناسان محیط زیست علاوه بر فاجعه زیست محیطی در منطقه و آسیب هایی که به درختان منحصر به فرد بلوط وارد می کند می تواند در آینده نه چندان دور شهر خرم آباد را در هاله ای از دودهای سیمانی فرو برد.

پیش از این با توجه به هشدارهای کارشناسان محیط زیست مجوز کارخانه سیمان باطل شد ولی فعالیت غیرقانونی این کارخانه همچنان ادامه دارد که این امر موجب اعتراض نیروگاه خرم آباد و تهدیدهای سرمایه گذاران آن برای جابجایی این پروژه بزرگ با توجه به ضررهای این کارخانه برای توربین های نیروگاه شده است.

تهدیدهای نیروگاه خرم آباد تا جایی ادامه داشت که به گفته استاندار لرستان این نیروگاه از یکم خرداد ماه سالجاری اقدام به توقف فعالیت خود کرده و مسئولان آن از انتقال این نیروگاه عظیم سیکل ترکیبی به یکی دیگر از استانها کشور خبر داده بودند.

این امر در حالی رخ داد که مردم روستاهای اطراف کارخانه سیمان نیز در تجمعی در مقابل استانداری اعتراض خود را نسبت به فعالیت کارخانه سیمان اعلام کردند.

این در حالی است که با توجه به خاطره تلخ جابجایی پتروشیمی لرستان به یکی دیگر از استانهای کشور امروز توقف فعالیت نیروگاه خرم آباد نیز موجب ایجاد حساسیت نزد مردم لرستان شده و از انتقال این نیروگاه نیز نگرانند.

خبرگزاری مهر در گزارشهای متعددی به واشکافی مشکلات موجود در این زمینه پرداخته است و همواره بر ضرورت حفظ این دو صنعت مهم با رعایت ملاحظات زیست محیطی در لرستان تاکید کرده است.

امید می رود تعامل و همکاری سرمایه گذاران کارخانه سیمان و همچنین نیروگاه خرم آباد زمینه احداث این دو صنعت بزرگ را در لرستان فراهم کند تا گام های موثری در راستای توسعه این استان، رضایت خاطر و رفع نگرانی مردم لرستان فراهم شود.