باغات دزفول با خطر نابودی مواجه هستند

به گزارش شبكه خبري دزفول  شماری از باغداران روستاهای غرب دزفول در اعتراض به تامین نشدن آب مورد نیاز باغات خود روز سه شنبه مقابل اداره توزیع آب کشاورزی دزفول تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار ایرنا این باغداران با اعلام اینکه تامین نشدن آب مورد نیاز باغات روستاهای شهرستان ، سرمایه های مهم منطقه را با خطر نابودی مواجه کرده خواستار توجه جدی مسوولان به این معضل شدند.
آنها گفتند: باغات مرکبات روستاهای زاویه دزفول مدتی است با مشکل تامین آب مواجه و در معرض نابودی کامل قرار گرفته اند.

یکی از باغداران منطقه زاویه دزفول در این خصوص گفت: در حالی که باغات موجود از فروردین ماه سال جاری به آب نیاز دارند ولی این مساله مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است.
“مسعود رستمی” افزود: از آن زمان تا به حال تنها گاهی بدون برنامه و اطلاع قبلی آب در اختیار باغداران قرار می گرفته است.
وی آب های زیرزمینی را اصلی ترین منبع تامین آب در این مدت عنوان کرد و اظهار داشت : این منابع نیز به علت بروز خشکسالی های اخیر و کاهش شدید سطح آب های زیرزمینی پاسخگوی نیاز باغداران نیست.
“صفر کیانی” دیگر باغدار ساکن روستاهای هفت گانه زاویه دزفول نیز گفت: با وجود مراجعه مکرر به اداره های ذیربط ، هنوز هیچگونه تصمیمی در خصوص رفع مشکل موجود اتخاذ نشده است.
وی افزود: این در حالی است که پیش از این از سوی دولت وعده هایی مبنی بر تامین آب مورد نیاز کشاورزان و باغداران منطقه داده شده بود.
کیانی مساحت باغات روستاهای زاویه دزفول را حدود یکهزار هکتار دانست و گفت: این باغات از مرغوب ترین باغات مرکبات کشور محسوب شده و محصولات آن به اقصی نقاط کشور عرضه می شود.
در این خصوص رییس انجمن صنفی کشاورزان دزفول سرمنشا چنین مشکلاتی را تخطی برخی مسوولان بویژه مدیران سازمان آب و برق خوزستان از مصوبات ستاد خشکسالی استان دانست.
“مرتضی پورموسوی” در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: مواجهه با بحران بی آبی باغات منطقه ناشی از خشکسالی نبوده و محصول بی تدبیری های برخی مسوولان منطقه محسوب می شود.
پور موسوی گفت: متاسفانه با وجود مصوبات ستاد خشکسالی ، هیچگونه آبی در سال جاری برای تامین آب باغات روستاهای زاویه و گاومیش آباد دزفول پیش بینی نشده است.
وی همچنین با اشاره به اجرای پروژه اصلاح سد انحرافی دز و مشکلاتی که این موضوع برای تامین آب روستاهای زاویه و بخش گاومیش آباد بوجود آورده افزود: بی برنامگی پیمانکار این بخش موجب مسدود شدن کانال آبیاری مناطق مزبور شده است.
به گفته این مسوول صنفی ، پیمانکار این پروژه که کار خود را بخش شرقی سد آغاز کرده می توانست تا رسیدن به قسمت غربی از مسدود شدن کانال این قسمت صرف نظر کند.
پور موسوی افزود: این تاخیر و بازگشایی مجدد کانال غربی موجب رفع مشکلات کشاورزان منطقه می شود.
وی گفت: کشاورزان این مناطق تنها طی این دو ماه به آبیاری نیاز دارند در حالی که پیش بینی می شود کار اجرای پروژه اصلاح سد انحرافی دز حداقل ۳ تا۴ ماه دیگر به بخش های غربی نرسد.
در این خصوص معاون شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از حضور “فتح الله دهکردی”معاون سازمان آب و برق خوزستان به همراه تعدادی از کارشناسان این سازمان در منطقه برای رفع مشکل خبرداد.
“بهمن افشار” به خبرنگار ایرنا گفت: دستوراتی در خصوص رفع مشکلات موجود از سوی این مسوول صادر شده که امیدواریم مشکل تامین آب این مناطق سریعا رفع شود.
وی از جزییات این موضوع هیچگونه مطلبی را بیان نکرد اما اطمینان داد که با تصمیمات اتخاذ شده از این پس آب مورد نیاز باغداران روستاهای زاویه و گاومیش آباد بطور کامل تامین می شود.
بنا به این گزارش تجمع کنندگان پیش از ظهر سه شنبه با قول تامین آب مورد نیاز به تجمع خود پایان دادند.
کشاورزان شمال خوزستان امسال نیز به علت خشکسالی و ناکافی بودن منابع آب با محدودیت کشت تابستانه مواجه هستند.

Advertisements