معرفي معبد آناهيتا ، كنگاور

معبد آناهيتا كنگاورنگاه سوم- معبد آناهيتا يكي از آثار ارزشمند كنگاور است و بر سر راه امروزي همدان- كرمانشاه واقع شده است. اين بنا بر روي تپه طبيعي با حداكثر ارتفاع 32 متر نسبت به زمين‌هاي اطراف ساخته شده است. معبد آناهيتا كنگاور براي اولين بار در سال 1348 توسط «سيف‌ا… كامبخش فود» پس از آوار برداري از بناهايي كه بر روي آن ساخته شده بود، بيرون آمد.     

 


در يكي دو قرن اخير سياحان و مورخين و در ادامه باستان‌شناسان از اين معبد با عناويني چون معبد خورشيد، معبد يوناني، عمارت يوناني، معبد ديان و بالاخره معبد ناهيد يا آناهيتا نام برده‌اند و تاريخ آن را به دوره سلوكي يا اشكاني نسبت داده‌اند. براساس شواهد و مدارك باستان شناسي موجود بر فراز اين ديوار يك رديف ستون به صورت نرده كه صرفا القاكننده عظمت بنا است و جنبه زيبايي و تزئيني دارد قرار گرفته چرا كه اين ستون‌ها هيچ‌گونه باري بر روي خود ندارد. اين ستون‌ها با نرده‌هاي تزئيني داراي 354 سانتيمتري ارتفاع و از سه بخش سرستون ميان ستون و پايه ستون تشكيل شده است. ديوار محيطي كه ستون‌ها بر روي آن واقع شده خود از دو قسمت تشكيل شده قسمت داخلي كه با استفاده از سنگ به ابعاد و اندازه‌هاي مختلف و ملاط گچ ساخته شده و قسمت خارجي كه به وسيله يك رديف سنگ تراش نماسازي شده است.
در ضلع جنوبي پلكان دو طرفه‌اي تعبيه شده است كه بنا بر شواهد موجود جاده قديم همدان كرمانشاه از كنار آن عبور مي‌كرده است.
قسمت بالاي پلكان طي قرون و اعصار در دسترس اشخاص و عوامل طبيعي بوده كه در معرض تخريب و تجاوز قرار گرفته است و در نتيجه نمي‌توان حد دقيق آخرين پله بالايي را تعيين كرد.
از ديگر از اجزاي متصل به ديواره خارجي (اصلي) بنا پلكان واقع در جبهه شمال شرقي است. اين پلكان به عنوان پلكان مخفي يا پلكان اختصاصي محسوب مي‌شود كه با توجه به آثار باقي مانده به يك سكوي بزرگ است كه در كناره ديواره شمال شرقي به صورت يك مكعب مستطيل ساخته شده است. از ديگر آثار قابل بحث اينكه در پاي ديواره شرقي بنا تابوت‌ها و خمره‌هاي سفالي دفن اجساد مربوط به دوره اشكانيان به دست آمده كه سكه‌هايي مربوط به اين دوران از «فرهاد اول» و 174181 قبل از ميلاد و «ارد» 3756 قبل از ميلاد در اين قبور به دست آمده است.

Advertisements

2 دیدگاه برای «معرفي معبد آناهيتا ، كنگاور»

 1. درود …

  زندگي بافتن يک قاليست
  نه همان نقش و نگاري که خودت مي خواهي
  نقشه را اوست که تعيين کرده
  تو در اين بين فقط مي بافي
  نقشه را خوب ببين
  نکند آخر کار
  … … قالي زندگيت را نخرند … …

  از اينکه يکي از بينندگان وبلاگ زيبا و جالب شما هستم بسيار خوشحالم و اميدوارم هميشه موفق و پيروز باشيد.

  شاد شاد شاد باشيد

  اگه مايل به تبادل لينک هستيد وبلاگ «کنگاور شهر تمدن و تدين» را با همين نام لينک کنيد و اطلاع بديد تا با کمال ميل وبلاگ زيباي شما را لينک کنم

  بدرود …

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.