مقایسه پاکسازی نشت نفت در رودخانه كشكان لرستان و کشورهای پیشرفته

457098_origعبداللطبف عبادي: مسئولین محلی لرستان، اعلام کردند عملیات پاکسازی رودخانهء کشکان از آلودگی نفتی که به درون آن سرازیر شده بودند با موفقیت به پایان رسید و دیگر ملالی نیست جز دوری شما. چند قطعه عکس از عملیات فوق را نیز ضمیمهء گزارش خود کردند تا بترکد چشم حسود. با نشان دادن تصاویری از چگونگی پاکسازی نفت از روی آب در ممالک مترقی و سپس مقایسه عملیات پاکسازی رودخانهء کشکان پلدختر – تفاوت کار را به علاقمندان محیط زیست نشان دهم           

چند روز پیش در مطلب کوتاهی نوشته بودم که ما هنور توانایی مقابله با نشت نفت و پاکسازی آبهایمان از این مادهء شناور را نداریم. دوستانی با نوشتن کامنتهایی خصوصی بنده را سرزنش کرده بودند که چرا متخصصین داخلی و هموطنمان را دست کم میگیری و اصلا» چه کسی گفته است که ما نمی توانیم با این نوع آلودگی مقابله کنیم؟ خبرگزاری مهر نیز با استناد به اظهارات مقامات وزارت نفت و محیط زیست و همچنین مسئولین محلی ، اعلام کرد عملیات پاکسازی رودخانهء کشکان پلدختر از آلودگی نفتهایی که به درون آن سرازیر شده بودند با موفقیت به پایان رسیده و دیگر ملالی نیست جز دوری شما. این خبرگزاری چند قطعه عکس از عملیات فوق را نیز ضمیمهء گزارش خود کرده تا بترکد چشم حسود . بنده هم البته به عنوان یکی از دوستداران محیط زیست ایران به نوبهء خودم به همهء متخصصین داخلی که بقول فرماندار پلدختر، موفق شده اند پاکسازی رودخانهء کشکان را ظرف کمتر از نوزده ساعت با موفقیت به پایان برسانند خسته نباشید عرض می کنم و از این بابت واقعا» خوشحال هستم. اما به عنوان کسی که بهرحال چهار صباح در دانشگاههای فرنگ درس و مشق مربوط به این امور را خوانده است، با نشان دادن تصاویری از چگونگی پاکسازی نفت از روی آب در ممالک مترقی و سپس مقایسهء آنها با تصاویر این عملیات در ایران – و بخصوص عملیات پاکسازی رودخانهء کشکان پلدختر – تفاوت کار را نشان علاقمندان به محیط زیست می دهم.

 

جدیدترین و موثرترین سیستمی که امروزه برای پاکسازی آب رودخانه ها و دریاچه های کوچک از آلودگی  مواد نفتی از آن استفاده می شود ایل اسپیلز پمپینگ (او.اس.پی) نام دارد .

دستگاه هوشمند او.اس.پی روی آب شناور می شود و لکه های نفتی را پس از شناسایی، به درون خود می مکد. این دستگاه مجهز به فیلترهایی است که مواد نفتی را پس از جدا سازی از آب، درون خود و در محفظه هایی که قابل تخلیه شدن و استفادهء مجدد هستند نگه می دارد و از سویی دیگر آب وارد شده را به شکلی پاک و بدون آلودگی به بیرون پرتاب می کند.

استفاده از دستگاه او.اس.پی آسان است. وقتی مواد نفتی وارد آبهای ثابت با جاری می شوند از هم جدا شده و تشکیل لکه های جداگانهء کوچک و بزرگ شناور را می دهند. هر یک از دستگاههای او.اس.پی را به سمت یکی از این لکه ها می فرستند . تعداد و میزان استفاده از این دستگاهها در عملیات پاکسازی آبها، بستگی به مقیاس و سطح پراکندگی لکه های نفت نشت شده در آب دارد. سیستمهای او.اس.پی مجهز به پردازشگرهایی هستند که مواد نفتی شناور بروی آب را بطور خودکار شناسایی کرده و به سمتشان حمله ور می شوند و تا هر کجا که لازم باشد تعقیبشان می کنند.

پمپهای پاکساز و پالایشگر او.اس.پی را می توان روی کشتی ها و قایقهای کوچک و نیز هلی کوپتر حمل کرد و از بالا به درون اب افکند. ضریب موثر این دستگاهها برای پاکسازی آب دریاها و رودخانه ها بین نود تا نود و نه درصد است. امروزه در همهء کشورهای پیشرفته از این سیستم و سیستمهای مشابهی برای پاکسازی مواد نفتی نشت شده در آبها استفاده می شود. و اما در ایران برای مقاله با نشت نفت در آبهای جاری از چه سیستمی استفاده می شود؟

طبق عکسهایی که خبرگزاری مهر از مقابلهء متخصصین ایرانی با نشت نفت خام در رودخانهء کشکان پلدختر منتشر کرده است، یکی از شیوه های بکارگرفته توسط آنها برای جمع آوری نفتهای شناور، پهن کردن اجسامی شبیه لنگ روی نفتها و سپس چلاندن لنگ های نفتی شده در جایی دیگر است.

سیستم دیگری که کارشناسان وزارت نفت ما بکار گرفته اند و ظاهرا» بوسیلهء آن موفق شده اند ظرف نوزده ساعت تمام نفتهای نشت شده در رودخانهء کشکان را جمع آوری کنند، استفاده از بطری های خالی آب معدنی ، نوشابه و دوغهای یک و نیم لیتری بوده است. به این ترتیب – و همانگونه که در عکس می بینید – کارشناسان وزارت نفت کشورمان ابتدا با همان لباس اداری شان وارد رودخانهء کشکان شده و پس از آنکه آستین هایشان را بالا زده اند سوراخ بطری پلاستیکی پپسی کولا یا دوغ آبعلی را به سمت نفتهای شناور گرفته اند و نفت ها وارد بطری میشده اند. احتمالا» نفتهایی که از این طریق جمع آوری شده اند در همان محلی که لنگهای فوق الذکر چلانده می شدند، خالی شده اند. بنده عرض بیشتری ندارم جز نشان دادن یکی از ماهیانی که بر اثر این آلودگی در رودخانهء کشکان مرده است.

لينك دقيق منبع در وبلاگ آقاي عبادي              http://aebadi.blogfa.com/post-164.aspx

Advertisements

8 دیدگاه برای «مقایسه پاکسازی نشت نفت در رودخانه كشكان لرستان و کشورهای پیشرفته»

 1. سلام عزیز جان
  اولا اونها لنگ نیستند و جاذب های نفتی هستند که برای جاهایی که شما به علت عمق کم قادر به استفاده از اسکیمر و یا به علت وجود آبزی قادر به استفاده از osd نیستید استفاده می شوند
  معمولا شما باید برای چنین رودخانه هایی که عمق کم دارند در یک محل مناسب با عمق مناسب از بوم استفاده کنید تا نفت پشت آن به تله بیافتد و بعد بتونید با اسکیمر فیلم نفت روی آب را جمع کنید

 2. ضمن تشکر از بازنشر این مطلب در وبلاگ خوبتان،
  به عرض آن دوستی که ظاهرا» در رد نظر بنده کامنتی نوشته اند و فرموده اند آن اشیایی که در دست کارشناسان زحمتکش وزارت نفتمان هستند دستگاههای او.اس می باشند و نه لنگ، به عرض می رسانم
  ما البته دستگاههای او.اس.دی را هم می شناسیم و با آنها در ولایت فرنگ به قدری کافی کار کرده ایم. او.اس.دی یا اویل اسکیمرهایی که در آبهای عمق کم و بخصوص محل زیست آبزیان به کار گرفته می شود البته با دستگاههای او.اس.اپی که در این مطلب معرفی شده است متفاوت هستند اما آنچه در تصویرهای فوق می بینید اولا» مقواهایی از جنس الیافند که به دو صورت خشک (به شکل ورقه) و نرم (به شکل لنگ) می باشند و برای جمع آوری روغن بکار میروند و نه جاذبهای نفتی (osd)ثانیا» این الیاف برای پاکسازی پاکسازی سطوحی کمتر از ده متر مربع بکار برده می شوند و نه رودخانه و دریاچه!
  جهت مزید اطلاع خوانندگان این مطلب ، نشانی تصویر یک دستگاه او.اس.دی را هم زیر این کامنت می نویسم تا با دیدن آن خودتان تفاوت یک او.اس.دی با مقواها و لنگها و قوطی هایی که برای پاکسازی رودخانهء کشکان بکار رفته اند را متوجه شود. من به مسئولین محلی لرستان عرض می کنم که البته شاید بتوانند با این جوابهای مضحک و معرفی لنگ و مقوا به عنوان دستگار اویل اسکیمر (او.اس.دی) عوام را قانع کنند، اما چه جوابی برای افرادی مانند بنده دارند که خود در این زمینه تخصص آکادمیک دارند؟
  بهرحال به نشانی زیر بروید و یک دستگاه osd را ببینید و خودتان قضاوت کنید که آیا آنگونه که این دوست ناشناسمان ادعا کرده است، آنچه در دستان کارشناسان وزارت نفت در عملیات پاکسازی رودخانهء کشکان پلدختر دیده می شوند واقعا» دستگاههای osd (جاذبهای نفتی) هستند یا آنکه آنگونه که بنده عرض کردم لنگ و مقوا و قوطی خالی پپسی کولا و دوغ؟

 3. خدمت جناب آقاي عبدالطيف عبادي عرض كنم من از مسئولين لرستان نيستم بلكه كارمند نفت هستم كه در پاكسازي كرخه و كشكان حضور داشتم
  بار ديگر هم عرض ميكنم تعداد زيادي شيت هاي جاذب نفتي كه ابعادشون 50 در 50 ميباشد از يك شركت ايراني كه نماينده يك شركت معتبر انگليسي H.S.E هست در زمان حادثه كرخه خريداري شد و بين تمام شركت هايي كه در كنار رودخانه ها كار ميكنند توزيع شد.
  عزيز من در كل ايران با اين همه عظمت فقط 7،8 دستگاه اسكيمر وجود داره ، كه دستگاه شركت جنوب و پايانه ها كه بسيار پيشرفته است به اين محل اعزام شدند ولي بعلت عمق پايين و كم بودن مقدار نفت(حدود 30 الي 40 بشكه) نتونستن جواب بدن و به همين دليل از ماشين هاي لجن كش استفاده شد و اين شيت ها كه شما به اونها كنگ ميگيد بهترين وسيله براي جذب نفت هستند در زماني كه شما وقت كم داريد و نمي تونيد باستيد تا اسكيمر و …. برسند اگه با لنگ هم نفت جمع كنيد ايرادي نداره
  در ضمن منظور من از osd اسكيمر نبود بلكه يك نوع ماده ي شيميايي هست كه در درياها و اقيانوسها روي نفت پاشيده ميشه و نفت را در خودش حل كرده و به بستر دريا ميبره OSD(Oil Spill Dispresant)

 4. افسوس که این مزرعه را آب گرفته . دهقان مصیبت زده را خواب گرفته

  خون دل ما رنگ می ناب گرفته .

  هیچ سخن دیگری در این باره نمیتوان بزبان راند جز افسوس . بیچاره کشکان
  مظلوم ؟!!!!!

 5. osd یا هر کوفت دیگه ای,اصلا چرا بعد از تلف شدن این همه ماهی؟لرستان بیچاره نه پالایشگاه داره نه پتروشیمی نه چیز دیگه ای,تازه باید اینهمه ضررش هم ما بدیم اونوقت آقا داره از جمع کردن نفت دفاع میکنه!!!!!!!!واقعا شما اسم خودتو لر میزاری بدبخت؟

 6. متاسفم بر این مردم عوام فریب ! انشائ الله که خداوند مکرشون را به خودشون بر گرداند.

 7. در مورد دستگاه ایل اسپیلز پمپینگ بیشتر توضیح می دهید شامل شرکت تولید کننده محصول کدام کشور و اینکه در ایران وجوددارد و غیره

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.