كشتار مسلمانان اویغور توسط دولت كمونيستي چين

China-Xinjiang مسلمانان ترک ‏تبار » اویغور» ساكن در ايالت سين كيانگ با جمعيتي بالغ بر 8 ميليون نفر، در اثر سیاست های ضد اسلامی حکومت مرکزی چین ‏زندگی سختی را می گذرانند.‏ سین کیانگ از سالها پیش و در پی تصرف ترکستان شرقی به نقشه چین اضافه شد

 و در ‏دهه های اخیر با سیاست های دولت مرکزی همواره مردم بومی آن زیر فشارهای ‏گوناگون بوده و از کمترین امکانات موجود در بخش های دیگر چین محروم هستند.

در سالهای اخیر مقامات چینی برای شکستن فضای انحصاری زندگی مسلمانان اویغور ‏در این منطقه قوم بزرگ چینی «هان» که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می دهد را ‏تشویق به زندگی در این استان کرده و وارد این منطقه می کنند تا ضمن به حاشیه بردن ‏مسلمان با اقلیت شدن قومیت آنها، تلاش برای رسیدن به نیازهای مشروع و حقوق ‏شهروندی آنها را شورش و اغتشاش به نظر برسانند.

چین با تمام تجهیرات نظامی بر ترکستان شرقی و ذخایز زمینی و زیر زمینی آن چنگ انداخته است و به نام تروریسم، مسلمانان اویغور و مبارزان آنها را می کشد. منطقه ترکستان شرقی دارای بزرگترین منابع نفتی و گازی چین است و چین می خواهد با استفاده از این منابع به عنوان ابرقدرت خود را در جهان بشناساند.

سيطره چین بر منطقه ترکستان شرقی جزء فقر وبیکاری چیزی عاید مردم منطقه نکرده است مردم منطقه با فقر و نداری دست و پنجه نرم می کنند و چین هم با مهاجرات چینیان غیر بومی به آن منطقه می خواهد ترکیب جمعیتی آن منطقه را بر هم زند.

تظاهرات مسالمت آميز ضد دولتي كه روز يكشنبه توسط مسلمانان اين ايالت ترتيب داده شده بود به درگيري خشونت باري انجاميد. شاهدان عيني اعمال خشونت پليس عليه تظاهركنندگان را عامل بروز درگيري هاي فيزيكي اعلام كردند.

بنا بر گزارشات مخابره شده از اين منطقه تعداد کشته شدگان و مجروحان نا آرامیهای خونین شهر اورومچی مرکز ایالت خودمختار و «اویغور» نشین سين کیانگ، در حال رسیدن به ارقام هولناکی است؛ به گزارش رسانه های رسمی چین، تعداد کشته شدگان حوادث اورمچی 164 نفر و شمار مجروحان 828 نفر است. اين در حالي است كه منابع غیررسمی چینی در خارج به نقل از مردم این استان کشته ها را بیش از 800 ‏نفر و مجروحان این حادثه را بیش از 2 هزار نفر اعلام کرده اند.

رسانه های رسمی چین گزارش می دهند که پلیس 1434 نفر را در ارتباط با شورش ها در استان سین کیانگ بازداشت کرده است.

حکومت چین مدعی است که مسئولیت حوادث اخیر بر عهده کنگره جهانی و استقلال طلب اویغور است که در خارج از چین فعالیت می کند. اما مسئولین کنگره جهانی اویغور، ضمن رد ادعاهای حکومت پکن بر این باورند که حوادث منطقه مذکور، ناشی از انفجار خشم انباشته مردم علیه سیاستهای تبعیض آمیز حکومت چین و قرار گرفتن امکانات اقتصادی در اختیار چینی ها بوده است.

Advertisements

11 دیدگاه برای «كشتار مسلمانان اویغور توسط دولت كمونيستي چين»

 1. مبارک عزیز
  خوشکل تر شدی
  قالب نو مبارک
  امروز دل سیری عزاداری کردیم به گرد خیابان ها.جای شهیدان خالی
  اصفهان چند نفر بی آزار سر به زیر به قید قرعه دستگیر شدند و آرام بردندشان تا آنها را نوازش کنند.شاید اجازه داشته باشند آزاد شوند!!!

 2. سلام
  از خبررسانی شما تشکر میکنم
  با وقوع این جنایات علیه مسلمانان چین دولت شریفه و کریمه ایران اسلامی هنوز این اخبار را سانسور میکند.

  معلوم میشود که از ترس برادران عزیز چین کمونیست دفاع از مسلمین نه حتی اخبار مسلمین هم باید سانسور شود.

 3. واقعا جای تاسف داره!!!!
  افسوس از کسا نی که همیشه نون رو به نرخ روز میخورن
  پس دفاع از مسلمان مظلوم چی میشه؟؟؟؟؟

  پس این اسلامی که 24 ساعت این آقایون دم ازش میزنن پس کجاست ؟
  حالا اگه یکی از برادران فلسطیننی سرفه کرده بود پنجاه بار اعلام میکردن……

 4. دفاع از اسلام و مسلمين را از ما بياموزيد !!!!!!!!!!!!!

 5. سلام
  از اینکه برادران لر غیوران تاریخ ایران به مساله مسلمانان ترکستان شرقی پرداخته اند خوشحالم و قدردانی می کنم
  یک برادر آذربایجانی

 6. آيا مي دانيد مساجد در اين شهرهاي چين تعطيل شده؟ آيا طبق روايات هر مسجدي نبايد براي ما عزيز باشد؟ اين مساجد هم دست كمي از مسجدالاقصي ندارند يعني همه مساجد همينقدر اهميت دارند.آيا كالاهاي آشغال چند تا كمونيست اينقدر اهميت دارد كه سكوت كنيم ؟ شعار امام خميني نه شرقي و نه غربي بود ولي الان فقط نه غربي اجرا مي شود آيا خون آن خواهر مسلمان مصري از خون حدود دويست نفر خواهر و برادر مسلمان چيني ما رنگين تر است؟ اينها هم مسلمانند اينها هم قرآن مي خوانند اينها هم نماز مي خوانند و به خدا و رسولش اعتقاد دارند ؟ پس چرا مردم و دولت ايران سكوت كرده اند؟چرا صدا و سيما جنايات چيني هاي كمونيست را پخش نمي كند؟چطور ساكت باشيم در حالي كه كفار در حال كشتن مسلمانان هستند ؟ غيرتتان كجا رفته؟اگر اين اتفاق در آمريكا افتاده بود چند ساعت برنامه هاي تلويزيون ما را به بازتاب آن اختصاص مي دادند ؟ چرا سياسي عمل مي كنيد؟ چرا از خط امام فاصله مي گيريد؟چرا از راه پيامبر (ص) و حضرت علي (ع) خارج شده ايد؟حداقل سايت شما پيام مرا پخش كند تا همه ببينند ما چه رنجي از غم كشتار مسلمانان در هر جاي دنيا مي كشيم . به اميد نابودي كامل كفار در هر جاي دنيا

 7. از اينكه نسبت به مسلمانان مظلوم چيني سكوت نكرديد ممنونم دولت كه به خاطر منافع خود اندكي جاده خاكي ميرود باز هم ممنون بيشتر از اخبا مسلمانان جهان بگذاريد

 8. هزار دشمنم ار میكنند قصد هلاك/گرم تو دوستی از دشمنان ندارم باك/ برمحمدو آل محمد صلوات

 9. من از شما برادر عزیز لرم تشکر می کنم که به خاطر مسلمانان مظلوم چین این مطلب نوشته ای. برادر کوچک شما محمد نوری ترک ارومیه

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.