جدال مدير كل محيط زيست لرستان عليه وزارت نفت

hesam زمانی که مدیرکل محیط زیست استان لرستان از طرح شکایت علیه وزارت نفت خبر داد تعدادی از کارشناسان محیط زیست با دیده شک به این ادعا نگاه کردند. زیرا با توجه به دستور محمود احمدی نژاد به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مبنی بر شکایت نکردن علیه یکدیگر جای تردید داشت.

———————————————————————

پايگاه خبري نفت:
یازدهم تیرماه که لوله نفت ۱۰ اینچی سرکان – ماله کوه در ۲۰ کیلومتری شمال پلدختر ترکید و باعث آلودگی شدید آب و مرگ هزاران قطعه از آبزیان و پرندگان رودخانه کشکان شد، مدیرکل محیط زیست استان لرستان از طرح شکایت علیه وزارت نفت در روزهای آتی خبر داد. با گذشت ۲۰ روز از این حادثه بدون هیچ دادگاه و طرح شکایتی وزارت نفت ۸۵۰ میلیون تومان جریمه شد.

به نوشته «اعتماد»، زمانی که مدیرکل محیط زیست استان لرستان از طرح شکایت علیه وزارت نفت خبر داد تعدادی از کارشناسان محیط زیست با دیده شک به این ادعا نگاه کردند. زیرا با توجه به دستور محمود احمدی نژاد به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مبنی بر شکایت نکردن علیه یکدیگر جای تردید داشت که سازمان محیط زیست در تهران اجازه طرح چنین شکایتی را به واحد ذی ربط خود در استان لرستان بدهد. شاید به همین دلیل بود که روز گذشته مدیرکل محیط زیست استان لرستان به ایلنا گفت؛ «سازمان حفاظت محیط زیست دادخواستی علیه وزارت نفت آماده کرده است اما چون در دو هفته اخیر وزارت نفت همکاری های لازم را داشته، امیدواریم این دادخواست به دادگاه تسلیم نشود و با توافق طرفین موضوع حل و فصل شود.»

مشخص نیست وزارتخانه نفت که تاکنون پرونده درخشانی در زمینه توجه به حفظ محیط زیست نداشته است، چگونه به یکباره همکاری و توجهی در این زمینه داشته است، تا جایی که منجر به این شده است که سازمان محیط زیست از طرح شکایت و تشکیل دادگاه بگذرد و راضی شود با توافق طرفین موضوع حل و فصل شود. علی رحیم کاکاوند در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ماده ۱۳۴ قانون برنامه سوم توسعه گفت؛ «این وزارتخانه در این حادثه مقصر است و بر اساس این قانون در بخش آبزیان ۵۵۰ میلیون تومان و در بخش خسارات زیست محیطی ناشی از آلودگی آب و خاک و منابع آب زیرزمینی حدود ۳۰۰ میلیون تومان باید جریمه پرداخت کند.»

در پرونده آلودگی پالایشگاه تهران با وجودی که دادگاه به نفع محیط زیست رای داد و این پالایشگاه مجبور به پرداخت خسارت سنگینی شد؛ پس از مدتی مورد بخشایش قرار گرفت و در واقع هیچ پولی به سازمان محیط زیست پرداخت نشد. با این وجود این پرسش مطرح می شود که زمانی که دادگاه تشکیل و حکم صادره به نفع محیط زیست بخشیده می شود، چه ضمانتنامه یی برای اجرایی شدن پرداخت خسارت ۸۵۰ میلیون تومانی آلوده شدن رودخانه کشکان وجود دارد. هرچند از این گونه جریمه های زیست محیطی ریالی به حساب این سازمان واریز نشده و همه به حساب دولت خواهد رفت. کاکاوند همچنین از تعطیلی خط لوله انتقال نفت سرکان – ماله کوه خبر داد و گفت؛ «در صورتی که وزارت نفت نوسازی و بهسازی های لازم را که حدود شش کیلومتر است، در این خط لوله انجام دهد، به این وزارتخانه اجازه داده خواهد شد تا پایان سال از این خط لوله برای انتقال نفت استفاده کند.»

با وجودی که ترکیدگی لوله در این منطقه برای چندمین مرتبه در طول سال های اخیر اتفاق افتاده است و وزارت نفت موظف به جمع آوری شبکه های پوسیده و خارج کردن آنها از منطقه است، تا کنون اقدام قابل قبولی از سوی این وزارتخانه مشاهده نشده است. زمانی که لوله نفت دچار آسیب شد مسوولان وزارتخانه نفت پس از اعلام عمومی محیط زیست لرستان و بازتاب گسترده آن در رسانه ها واکنشی از خود نشان دادند.

حدود ۲۰ سال از ساخت خط لوله سرکان – ماله کوه می گذرد. لوله های چینی که از ابتدا از نظر استاندارد بین المللی بسیار ضعیف بودند. به غیر از این زمانی که این خط لوله توسط وزارت نفت ساخته می شد هم هیچ گونه مطالعات امکان سنجی و زیست محیطی صورت نگرفت که همین امر باعث ایجاد اشکالات فنی در ساخت این لوله شده است. به دلیل قدمت و نوع ساخت و جنس هر چند وقت یک بار قسمتی از این لوله نفت می ترکد و باعث مرگ صدها تن از آبزیان و آلودگی آب رودخانه می شود. مدیرکل محیط زیست لرستان چندی قبل درباره ترکیدگی یکی از این لوله ها گفت؛ به عنوان مثال نشت دوم خط لوله انتقال نفت سرکان – ماله کوه به احتمال زیاد زودتر از نشت اول انجام شده اما به دلیل اینکه این قسمت خط لوله از زیرزمین عبور کرده و دیده نمی شده، تخمین زده شده که حدود یک ماه است که نشت کرده و کسی متوجه آن نشده است.

شرکت نفت حدود یک سال از سازمان محیط زیست فرصت خواسته که یک شبکه نفتی جدید جایگزین این خط لوله کند و تا آن زمان نیز با بازسازی این خط لوله به انتقال نفت از این مسیر ادامه دهد. همچنین متعهد شده است ۸۵۰ میلیون تومان خسارت زیست محیطی ناشی از این حادثه را بپردازد. اما بر این اعتقادند که در این فرصت یک ساله باید منتظر حوادث بعدی باشیم بنابراین کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست به تعمیر و مرمت این خط لوله راضی نیستند و خواستار نوسازی این شبکه هستند چرا که این آخرین باری نخواهد بود که یکی از خطوط لوله نفت دچار ترکیدگی خواهد شد و تا زمانی که ساز و کار مناسبی برای اعمال قانون و رعایت ملاحظات زیست محیطی در طرح های در دست اجرای وزارت نفت اندیشیده نشود، وقوع این قبیل فجایع همچنان ادامه خواهد یافت.

لينك دقيق مطلب: http://nafttimes.net/1388/04/31/176.html

Advertisements

یک فکر برای “جدال مدير كل محيط زيست لرستان عليه وزارت نفت”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.