شهر تاريخي دره شهر ايلام در فهرست جهاني يونسكو ثبت شود

شهر تاريخي سيمره بزرگترين محوطه تاريخي استان محسوب مي شود كه در حاشيه جنوب شرقي شهر كنوني شهرستان دره شهر واقع شده است. اين اثر تاريخي بزرگترين محوطه تاريخي در سطح استان ايلام را تشكيل مي دهد که بالغ بر 120 هكتار وسعت دارد و جزو نخستين آثار تاريخي استان ايلام در آثار ملي بوده است.

بهزاد فرياديان به خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: شهر تاريخي سيمره بزرگترين محوطه تاريخي استان محسوب مي شود كه در حاشيه جنوب شرقي شهر كنوني شهرستان دره شهر واقع شده است.

وي گفت: اين اثر تاريخي بزرگترين محوطه تاريخي در سطح استان ايلام را تشكيل مي دهد که بالغ بر 120 هكتار وسعت دارد و جزو نخستين آثار تاريخي ثبت شه استان ايلام در آثار ملي بوده است.

فرياديان ادامه داد: محوطه تاريخي اين شهر براساس مطالعات و كاوش هاي انجام شده به قرون اوليه اسلامي بر مي گردد كه بخش هايي از آن براثر وقوع زلزله در سال 334 هجري قمري تخريب و خالي از سكنه شده است.

به گفته وي طبيعت زيباي منطقه در فصل زمستان و بهار و گچبري هاي به دست آمده در كاوش هاي صورت گرفته در اين شهر تاريخي از جمله ويژگي هاي منحصر به فرد اين اثر تاريخي است.

فرياديان از خريد خانه هاي واقع در عرصه دره شهر براي آماده سازي آن براي ثبت در فهرست جهاني يونسكو خبر داد و خاطرنشان كرد: 26 خانه نوساز مكه در عرصه دره شهر ساخته شده اند در دو مرحله خريداري شده و تنها 10 خانه ديگر باقي مانده تا عرصه آزاد شود./

Advertisements