پنج پل تاريخي لرستان، جلوتر از پلهاي اروپايي در فهرست ثبت جهاني

پنج پل تاريخي لرستان در فهرست موقت ثبت اثار جهاني قرار گرفته اند. پلهاي: گاوميشان ، پلدختر، کلهر ، کشکان و شکسته. قرار گرفتن پلهاي تاريخي يونان و اسپانيا را بعد از پلهاي لرستان نشانه عظمت انديشه و معماري پيشينيان خردمند اين ديار است. لرستان بيش از 100 پل تاريخي دارد.

رييس سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري لرستان گفت اين پلها شامل پلهاي گاوميشان ، پلدختر، کلهر ، کشکان و شکسته ، هزار تا هزار و 400 سال قدمت دارند که منحصر به فرد بودن از نظر معماري و هنر پل سازي از ويژگيهاي بارز آنهاست.
مهندس محمد رحم دل با اشاره به موقعيت ويژه لرستان به خاطر قرارگرفتن در مسير هگمتانه – شوش و نيز بر قراري ارتباط با بين النهرين گفت بسياري از کارشناسان جهان ، لرستان را با اثار باستاني و به ويژه پلهاي تاريخي آن مي شناسند.
مصطفي نژاد مدير پايگاه پلهاي تاريخي لرستان نيز قرار گرفتن پلهاي تاريخي يونان و اسپانيا را بعد از پلهاي لرستان نشانه عظمت انديشه و معماري پيشينيان خردمند اين ديار دانست و گفت لرستان بيش از 100 پل تاريخي دارد.
ثبت پلهاي تاريخي لرستان از مصوبات سفر دوم هيات دولت به استان است.

 

 

 

 

پل كشكان منطقه چگني- اوايل اسلام     پل گاوميشان دوره ساساني – پلدختر

 

 

 

 

پل قلعه حاتم بروجرد                            پل شاپوري خرم آباد دوره ساساني 

 

 

  

  

پل دختر دوره ساساني – پلدختر      پل سي پله دوره ساساني – كوهدشت 

Advertisements

2 دیدگاه برای «پنج پل تاريخي لرستان، جلوتر از پلهاي اروپايي در فهرست ثبت جهاني»

  1. از اين كارا بايد بيشتر بشه.مثل كاوش شهر باستاني شاپور خواست.چيمون از همدان و كاشان كمتره.اها يادم اومد مدير لايق و دلسوز و با سواد و با كفياتمون از اونا كمتره.

  2. پل های تاریخی استان لرستان که به اعتقاد نگارنده این ستون پیشینه ای بیش از 2000 سال داشته ( احتمالا در دوره های ماد و هخامنشی این پلها البته بسیار ساده تر ساخته شده که در دوره های بعدی حیات امپراطوری اشکانی و ساسانی و حتی دوره های اسلامی گسترش یافته اند ) و البته در دوره های تاریخی بعدی تعمیرات اساسی و حتی بازسازی های پایه ای تر را نیز بخود دیده اند را میتوان بعنوان بخشی از میراث جهانی تمدن بشری ایرانیان که به گسترش راهها بعنوان بخشی از توسعه زیر ساختهای خدماتی راه سازی برای ایجاد پیوندهای اجتماعی اقتصادی سیاسی و حتی نظامی در ایجاد تمدن جهانی_بشری ایرانیان نگریست که در هزاران سال پیش توسط مردم لر به عنوان گوشه ای از خدمات آنها به بشریت متمدن آنروز پیشکش شده است.
    بجاست در مرمت و حفظ و نگهداری و معرفی این پلهای باشکوه به جهانیان بعنوان بخشی از میراث سترگ تمدنی نسلهای گذشته ایران زمین بیشتر کوشاتر باشیم.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.