برنامه زنان در لرستان درگیر بی تدبیری

woman متولیان امور زنان در لرستان به جای پرداختن به دغدغه های اصلی زن لرستانی خود را درگیر برنامه ها و فعالیتهایی کرده اند که شاید در اولویت بندی دغدغه زن لر در رده های آخر قرار بگیرد. مشکلات زنان این استان تنها برگزاری همایشها، جلسه و احداث پارک بانوان نیست و مشکلات موجود در این حوزه بسیار حادتر از موضوعاتی است که تاکنون به آن پرداخته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، نیمی از جمعیت کشور و به تبع آن استان لرستان را زنان تشکیل می دهد، اما سهم این نیمه در بخشهای گوناگون زندگی اجتماعی از جمله اقتصاد، سیاست، فرهنگ،علم و هنر بسیار اندک است.

زنان ایران چندی است خیزش برای حضور فعالانه تر در صحنه اجتماعی را آغاز کرده اند. رشد باسوادی و پیشی گرفتن شمار دختران دانشجو از پسران، رشد نرخ اشتغال در سطوح میانی و مدیریتی و طرح جدی تر مطالبات حقوقی از جمله شاخص های این حرکت جدید زنان است.

اما به رغم خیزشی که در زنان ایران اسلامی برای مشارکت فعالانه در عرصه های مختلف ایجاد شده است اما هنوز خلا برنامه هایی با نگرش های عمیق و دارای پیوست کارشناسی در جامعه دیده می شود.

عدم توجه به نیازهای جامعه زنان، عدم آگاهی از دغدغه های زن امروز، غفلت از عمق بخشی به برنامه های حوزه زنان، پرداختن متولیان به مسائل کمتر اولویت دار حوزه زنان، ضعف نگرش ها در برگزاری برنامه های فرهنگی، بی توجهی به آسیب شناسی مسائل مختلف مرتبط با زنان و غفلت از استفاده از نخبگان در این حوزه از جمله مواردی است که موجب عدم تاثیرگذاری برنامه ها و فعالیتها در این حوزه به ویژه در استان لرستان شده است.

عدم فراگیری برنامه ها، زنان لرستانی را گلایه مند کرده است

متولیان امور زنان در لرستان به جای پرداختن به دغدغه های اصلی زن لرستانی خود را درگیر برنامه ها و فعالیتهایی کرده اند که شاید در اولویت بندی دغدغه زن لر در رده های آخر قرار بگیرد.

امروز زنان لرستانی در حوزه های مختلف قابلیت های خود را به اثبات رسانده اند و از سوی دیگر این زن فرهیخته نیازمند برنامه هایی است که بتواند در راستای تحقق رسالت واقعی خود در جامعه امروزی قدم بردارد.

این در حالی است که برنامه های این حوزه از نوعی سطحی نگری شدید رنج می برند به طوریکه بسیاری از زنان فعال در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و ورزشی لرستان از بی تدبیریهای موجود در این حوزه گلایه مند هستند.

عدم برنامه ریزی اصولی و هدفمند با در نظر گرفتن جامعه مورد نظر این برنامه ها موجب شده که درصد عمده ای از زنان لرستانی در جریان برنامه های اجرا شده سهمی نداشته باشند و به نوعی بخش عمده ای از زنان گویا از جامعه هدف متولیان امور زنان لرستان حذف شده اند.

عدم فراگیری برنامه های اجرا شده در حوزه زنان و خانواده لرستان خود موجب شده است که نه تنها تاثیرات این برنامه ها در جامعه کمرنگ باشد بلکه حتی قشر مورد نظر شرکت داده شده در برنامه ها نیز از محتوای آن بهره ای نبرد.

این در حالی است که کارگروه زنان و خانواده لرستان به عنوان یکی از مراجع قانونی برای طرح و تصمیم گیری پیرامون مسائل مرتبط با زنان خروجی مطلوبی نداشته و یا لااقل تاثیر مصوبات آن در جامعه محسوس و قابل لمس نیست.

خلاء وجود برنامه های ضابطه مند و دارای مطالعه در حوزه زنان

مسئول کانون فرهنگی مذهبی بانوان استان لرستان به عنوان یکی از فعالان برنامه های مرتبط با حوزه زنان در این استان در این رابطه پاسخگوی سوالات خبرنگار مهر بود.     

لیلا بیگدلو در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد با تشریح وضعیت زن مسلمان در جهان امروزی، عنوان کرد: وضعیت کنونی جهان بزرگترین چالشی است که رودر روی زن مسلمان امروز قرار دارد و او را به مقابله چند جانبه دعوت می کند.

وی ادامه داد: اگر ما دست روی دست بگذاریم و بی تفاوت چون دهها سال پیش بیاندیشیم و هیچ برنامه ای برای این قشر فعال جامعه نداشته باشیم رخوت و کسالت از یک سو و هجمه فرهنگ بیگانه از سوی دیگر زنان جامعه را تهدید می کند.

مسئول کانون فرهنگی مذهبی بانوان استان لرستان تصریح کرد: امروزه عدم پرداخت صحیح به مسئله زن و جامعه زنان عادت به روزمرگی را در این قشر بزرگ اجتماع پدید آورده است و با توجه به اینکه زن پایه اصلی خانواده و خانواده هم رکن اساسی اجتماع است هر گونه بی توجهی به این نقطه ثقل زندگی تبعاتی به دنبال دارد که جامعه را تهدید می کند.

بیگدلو عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر در جامعه زنان هیچ برنامه ضابطه مند و مداوم و مبسوطی که از مطالعه این موجود عظیم نشات گرفته باشد ارائه نمی شود و در یک کلام می توان گفت جامعه زنان دارای متولی خاص و توانمندی نیست.

متولیان امور زنان در لرستان خود به دغدغه های زنان واقف نیستند

وی با تاکید بر اینکه در جامعه کنونی فقدان پرداخت وسیع و جامع به مسئله زن محسوس است، خاطرنشان کرد: این خلا تا جایی توسعه یافته است که متولیان مسائل زنان به ویژه در استان لرستان خود به مسائل و دغدغه های زن و جامعه زنان واقف نیستند.

بیگدلو ادامه داد: عدم وقوف به دغدغه های حوزه زنان تبعاتی چون بی برنامگی، عدم پرداخت مناسب به موضوعات و مسائل زنان و عدم شناخت از اولویت ها و نیازهای واقعی زنان را در پی داشته است.

وی بی توجهی به دغدغه های زنان در جامعه را زمینه ساز هجمه فرهنگی دشمنان دانست و گفت: در جامعه زنان پرداخت به مسائل جزئی و کوتاه مدت زن از رسیدگی به مسائل اصیل و کلی بازداشته است و در نهایت با غفلت به وجود آمده زمینه بهره برداری دشمنان فراهم شده است.

مشکل زنان لرستان همایش و احداث پارک بانوان نیست!

مسئول کانون فرهنگی مذهبی بانوان استان لرستان با اشاره به برخی برنامه های اجرا شده در حوزه بانوان در این استان، یادآور شد: متولیان امور زنان در لرستان باید بدانند که مشکلات زنان این استان تنها برگزاری همایشها، جلسه و احداث پارک بانوان نیست و مشکلات موجود در این حوزه بسیار حادتر از موضوعاتی است که تاکنون به آن پرداخته شده است.

بیگدلو با تاکید بر اینکه قدری تامل و تفکر در این موضوع اصل نیاز جامعه زنان لرستان را مشخص می سازد، بیان داشت: متولیان امور زنان در لرستان باید با دقت و درایت و ژرف نگری و شناخت عمقی از اسلام در درجه اول مسائل اصیل این قشر را تشخیص داده و کارشناسی کنند و پس از مشخص کردن نیازمندیها به رفع نیازمندیهای موجود، آن هم با اولویت منطقی بپردازند.

وی با بیان اینکه در صورت انجام برنامه ریزی های کلان در این حوزه دیگر رسیدگی به مسائل زنان خانه دار، زنان شاغل، زنان سرپرست خانوار و … به امری راحت و سهل تبدیل می شود، افزود: متاسفانه در دهه های گذشته با پرداخت مقطعی به هر یک از طبقات زنان از طبقه بندی غافل شده ایم و همین غفلت عدم رضایت دائمی این جامعه اصیل را به دنبا داشته است.

زن در اندیشه معمار کبیر انقلاب

به هر حال به نظر می رسد در جامعه ای که دارای پشتوانه غنی فرهنگی ملی و اسلامی است و از آموزه های دینی گران سنگی در حوزه زنان برخوردار است برنامه های این حوزه باید با تامل و دقت بیشتری پیگیری شوند و هدفمندی و کارشناسی بودن به عنوان رکن جدایی ناپذیر این برنامه ها باید مورد توجه قرار گیرد.

     زنان ایران اسلامی در برهه های مختلف انقلاب صحنه های بی بدیلی خلق کرده اند که نشان از ظرفیت های بالای این قشر فعال جامعه دارد به طوریکه جنگ تحمیلى زنان ایرانى را به گونه اى دیگر به جهان نشان داد، زنانى را که در عفاف و حجاب آموزش نظامى می دیدند، براى وداع با فرزندان و همسرانشان گل و نقل و شیرینى پخش می کردند و یکى از افتخاراتشان شهادت بود.

آری زنان در اندیشه و آرمانهای متعالی انقلاب اسلامی ایران جایگاه ویژه ای دارد به نوعی که در اندیشه امام خمینى زن مربى جامعه است و پیدایش مرد و زن سالم از دامن زنى پاکدامن است.

زن تنها موجودى است که با دامن پاک خویش می تواند برکاتى به جامعه بدهد که نه تنها یک جامعه بلکه جوامع دیگر را هم تحت تاثیر قرار داده و با استقامت و ارزشهاى والاى انسانى آشنا سازد.            

معلم بزرگ انقلاب، زن را در انقلاب چه در پیدایش و چه در استمرار آن و نیز جایگاه او را در تکامل جامعه اسلامى و انقلابى آن بسى بزرگ می پنداشت و زن را پشتوانه نظام اسلامى می دانست.

با وجود این تاکیدات به نظر می رسد؛ زن این مربی جامعه در صورتی می تواند جامعه اسلامی را به سمت و سوی آرمانها و نگرش های انقلابی پیش ببرد که خود به نوعی تحت آموزش ها و برنامه های نوین و مبتنی بر آموزه های اسلامی قرار بگیرد که این امر جز به تلاش متولیان امور زنان در جامعه محقق نخواهد شد.

زنان نیمی از پیکر جامعه هستند پس نیازمند برنامه ریزی برای بهره گیری از توان آنان از سوی برنامه ریزان هستند و با عنایت به ضرورتهای توسعه اجتماعی در به کارگیری تمامی ظرفیتهای انسانی ضروری است مطالبات زنان امروز که در جستجوی سطوح تازه ای از مشارکت در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … هستند مورد توجه قرار گیرد.

………………………

گزارش: صدیقه حسینی

Advertisements

یک فکر برای “برنامه زنان در لرستان درگیر بی تدبیری”

  1. سلام بر آقای خدایی.
    در مورد کپی نشدن مطلب امتحان کردن راست کلیلک فعال بود
    کارجالب و خوبی است تحت پوشش قرار دادن اخبار سایر سایر شهرهای لر نشین در لرنا.
    موفق باشید

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.