دورود براي پايتختي طبيعت ايران رقيب پيدا مي كند

دورود حدود سه سال پيش شهرداري دورود با تكيه بر ظرفيتهاي گردشگري دورود نظير آبشارهاي بيشه و ازنادر و.. و درياچه گهر و كوهها و يخچالهاي دائمي اشترانكوه و پريز و قارون و غارها رودخانه هاي متعدد و پوشش جنگلي گسترده دورود تبليغات گسترده اي تحت عنوان «دورود پايتخت طبيعت ايران» راه انداخت. اخيرا شهردار یاسوج نيز اعلام كرد: شهر یاسوج به دلیل جاذبه های طبیعی، توریستی و گردشگری به عنوان پایتخت طبیعت ایران نامگذاری شده است.

 محمد بهرامی شهردار ياسوج  در گفتگو با خبرنگار مهر در یاسوج، افزود: این شهر با زیباییهای چشم نواز همچون قطعه حریری سبز در دامنه های دنا قرار گرفته و به واسطه این زیباییها و آب وهوای مطبوعش، هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت است.

وی بیان کرد: گرداگرد این شهر را رودهای خروشان بشار و مهریان و کوههای سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط و بنه فرا گرفته است به طوری که برخی این منطقه را شمال جنوب می نامند. بهرامی اظهار داشت: در هر نقطه از اطراف شهر یاسوج جاذبه های طبیعی و خدادادی فراوانی وجود دارد که می توان به آبشار یاسوج، پارک جنگلی 80 هکتاری یاسوج، تنگ گنجه ای، تنگ شاه قاسم، تنگ مهریان و حاشیه رودخانه بشار اشاره کرد.

وی یادآور شد: اصلی ترین جاذبه گردشگری شهر یاسوج، آبشار زیبا و معروف یاسوج می‌باشد که این آبشار در فاصله دو کیلومتری مرکز شهر و در میان جنگل های بلوط و باغات سیب، گردو و هلو واقع است و هر ساله مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی قرار می‌گیرد. بهرامی عنوان کرد: تفرج گاه آبشار یاسوج 13 هکتار وسعت دارد و در آن تمام امکانات بهداشتی، رفاهی و اقامتی برای میهمانان فراهم است.

yu

——————————————————————————

لازم به ذكر است شهرداري دورود با صرف مخارج دهها ميليون توماني در ايام نوروز هرسال هزاران پوستر و بنر تبليغاتي با عنوان «دورود پايتخت طبيعت ايران» در سطح شهر پخش و نصب مي كند حتي عنوان «دورود پايتخت طبيعت ايران»  بر روي آرم شهرداري بر روي تاكسي ها درج شده است.

پايگاه خبري لرنا:
اولا: اين نكته كه مسئولان شهرهاي لرنشين به اهميت تبليغات در توسعه شهر پي برده اند و با اعتماد بنفس خود را شايسته پايتختي ايران مي دانند بسي ارزشمند است. عنوان افتخار آميز پايتختي طبيعت ايران و امثال آن هميشه بهتر از عنوان هايي چون محروم و فقير و.. است. چون بر همگان ثابت شده است كه عناوين منفي باعث فرار سرمايه ها و مغزها و تشديد عقب افتادگي مي شوند اما عنوانهاي مثبت زمينه جذب سرمايه ها و اميدواري مردم را فراهم مي كند.
اما نكته دوم: اين تداخل عنوان گرچه ممكن است در نظر اول بي اهميت جلوه كند ولي يا با توجه به قرار گرفتن اين «عنوان پايتختي طبيعت ايران» در سرلوحه برنامه ها و مخارج نمودن هزينه هاي تبليغاتي فراوان، لازم است آقايان محمد بهرامي و منوچهر حاجيوند (دو شهردار ياسوج و دورود)  با هم مذاكره نمايند و يكي از اين دو شهر عنوان دومي برگزيند. مثلا ايلام عنوان عروس زاگرس را در سرلوحه تبليغات گردشگري خود قرار داده
است.

ياسوج
سد شاه قاسم – یاسوج
درياچه گهر دورود
Advertisements

53 دیدگاه برای «دورود براي پايتختي طبيعت ايران رقيب پيدا مي كند»

 1. با سلام
  به دور از تعصبی که نسبت به شهرم دارم خوشبختانه با سرچ کلمه پایتخت طبیعت ایران تقریباً 10 جستجوی اول گوگل نام دورود را بالا می آورد.که نشان دهنده پیش قدم بودن دورود در استفاده از این نام می باشد.

 2. با درود فراوان خدمت همه لر ها

  حالا كه مسئولين شهر هاي لر نشين به اهميت تبليغات انهم از نوع مثبت پي برده اند. بهتر است در چهار چوب مذاكرات منطقي به يك تفاهم اصولي با توجه به جغرافياي هر اقليم برسند واز رقابت هاي كور كه متاسفانه تاكنون همواره شاهد آن بودهايم جدا» خودداري نمايند.

  با اين روش ما لر ها مي توانيم عليرغم مرزهاي كشوري متدوال از كل مناطق لرستان بزرگ كه به حق و به اقرار مسافرين عزيز ،بهشت برين را به ذهن آدمي مي آورد ،دفاع نمائيم.

  به اميد روزي كه كل مناطق لر نشين با يك ايده تامه لري اداره گشته و همه ما خودمان را به لرستان بزرگ متعلق بدانيم.

  يك لر پايتخت نشين

 3. منوچهر جان امیدوارم موفق باشی (از بچه های ضرغام)

 4. با عرض سلام
  به نظر من دورود پایتخت طبیعت ایران است ، به شرط اینکه شهرداری دورود تمام بودجه های خود را صرف زیبا سازی شهر ،مناطق تفریحی و گردشگری انجام دهد.

 5. به نمایندگی از مردم دورود از زحمات جناب آقای منوچهر حاجیوند شهردار محبوب دورود صمیمانه تقدیر و تشکر می نمایم و از اینکه نام شهر شهید پرور دورود لرستان را بر بام ایران در لوای پرچم مقدس ج.ا.ا طنین انداز نموده اید تقدیر و تشکر می نمایم

 6. سلام و صد بدرود بر درود (پایتخت طبیعت ایران با نامگذاری جناب آقای منوچهرحاجیوند عزیز شهردار مردمی)و درودیان از اینکه یک درودی هستم افتخار می کنم و بر تمام مسئولین دورود به پاس زحمتهایشان در راستای پیشرفت دورود ،درود می فرستم بدانید که چند صباح دنیا را نمی توان بر بی نهایت آخرت ترجیح داد پس بیاییم با سرلوحه قرار دادن سخن گهربار امام حسین (ع)*:از جمله نعمت های خداوند نیازمندیهای مردم به شماست .
  پس بیاییم من و شما در هر پست و مقامی که هستیم در خدمت مردم عزیزمان باشیم و نتیجه آنرا فقط و فقط از خداوند تبارک تعالی بخواهیم.

 7. با عر ض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان عزیز
  با توجه به اهمیت تبلیغات در صحنه ی جذب توریسم ،ابتکار جناب شهردارو برای برگزیدن عنوان دورود پایتخت طبیعت تبریک می گوییم .
  ولی خدمونیم تا وقتی این وضع پارکای شهرستانه وضع 110 و انگشته و رودخونه اینارو می بینی فکر می کنید در رقابت با شهر مدرن یاسوج برندهی این بازی دورود باشه .
  با ارزوی موفقیت برای همه ی دوستان بلاخص شهردار عزیز شهر همیشگی مان

 8. فقط وفقط شهرما((دورود))پایتخت طبیعت ایرانه نه یاسوج و…

 9. یاسوج هم شهری لرنشین درلرستان جنوبیست وبرادران بزرگ ماهستندانهارانگین سبززاگرس بنامیم

 10. تقريبا از هزار كيلومتر اونطرفتر دلم برا دورود پر مي كشد
  دورود زيبا پاينده باد

 11. شهرعشق،پایتخت طبیعت ایران ای{{{{دورودعزیز}}}}
  توهمیشه بهترینی.
  به نظرمن هم فقط دورودپایتخت طبیعت ایرانه

 12. یاسمج و دورود هر دو شهرهای زیبای لرستان بزرگن.
  اما اگر اسماشون متفاوت باشه واقعا جذاب تر و قشنگتره.
  به امید اعتلای لرستان بزرگ بام فرهنگ ایران

 13. تغلب كارزشتيه . درپايتخت بودن دورود هيچ شكي نيست زيرا دورود شايسته اين لغب است.واز دوستاني كه اين اسم رو براي شهر خودشون گذاشتن خواهشمنديم كه اسمي هم اندازه خودشون پيدا كنن نه بيشتر.متشكرم

 14. اگر تا کنون به قزوین سفر کرده باشید حتما دیده اید که در ورودی شهر قزوین هم نوشته شده است به پایتخت طبیعت ایران خوش آمدید و در گیلان و مازندران و گلستان به کرات – ولی آیا تداخلی در عنوان می تواند مزاحمتی برای پیشرفت باشد ؟؟؟؟
  چرا این شهر ها که از همه جا بازمانده اند با زی با عناوین را سرلوحه قرار دهند ؟؟؟
  آیا جایگاه درود در گردشگری و اکوتوریسم جایگاه مثبتی است یا با جذب گردشگرانی که حتی در محدوده ی شهر حاضر به هزینه کردن معمولی نیستند فقط یک عنوان را یدک می کشد مادامی که زیرساخت های اسکان و پذیرایی در حد مطلوب نباشد اولا گردشگران درجه یک داخلی و خارجی تمایلی به حضور در این شهر را نخواهند داشت و ثانیا با ورود هر تعداد از گردشگران بومی چیزی عاید شهر نخواهد شد ولی در شهر های مرکزی و شمالی لااقل زیرساختی برای اسکان موجود است بعد ادعای پایتختی طبیعت برای جذب توریست می شود فقط جذب توریست مساله نیست مساله گردشگر توانمند را جذب کردن است حتی در مقیاس بسیار کمتر ولی اقتصادی تر و پر بارتر ______________________________

 15. پارسال تو شبكه سراسري از رئيس سازمان جهانگردي كه به اكثر شهرها سفر كرده بود پرسيدند زيباترين جاي ايران رو كه توي اين سفر ديديد كجا بود كه ايشون گفتند دره رويايي خرم آباد با بيش از 12 چشمه بزرگ در داخل شهر و وجود دو كوه سبز و سفيد در يك زمان ممكن و وجود آبشارها و رودخانه هها و تفرج گاههاي زيبا . لذا با تبليغات و دروغگوييهاي الكي كه نميشه جايي رو پايتخت طبيعي ايران ناميد . اونايي كه ديدند خودشون قضاوت مي كنند . در ضمن جديدا هر شهري كه سفر مي كنيم زدند پايتخت فرهنگي و پايتخت طبيعي و … عند اله كدوم شهر در ايران همه اينا رو توي خودش جا داده ؟

 16. با تشكر از جناب آقاي مهندس بهرامي شهردار محترم شهر ياسوج كه با تلاش وكوشش بي وقفه وشبانه روزي در كنار جاذبه هاي طبيعي وگردگش گري اقدام به افزايش سطح خدمات شهري وهمچنين فضا سازي مناسب شهري مي نمايند

 17. با این مسائل جزئی بین قوم اصیل لر تفرقه ایجاد نکنید
  هر دو شهر درود و یاسوج از زیباترین شهرهای ایرانند و مردم این شهرها از زندگی شیرین در دامن طبیعت زیبا بهره مندند بدون اینکه این شهرها را با عناوین فوق نامگذاری کنند
  آرزوی موفقیت برتی تمام ککایل و ددیل لر خوم

 18. باشما هستم !!!!اقا و خانم محترم!!!!
  فقط يكبار به شهر زيباي دورود تشريف بياوريد؛بعد قضاوت كنيد

  شك نكنيد پايتخت طبيعت ايران زمين شهري نيست جز شهر زيباي دورود!!!
  متشكرم

 19. درودمن بردورودمن
  جهان تا جهان است پیروز باشی
  برومند بیدار بهروز باشی

 20. با سلام
  بابا بسه دیگه
  از این همه حرف وشعار خسته شدیم فقط حرف فقط حرف
  یه کمی هم به دور و برمون نگاه کنیم آخه خدا وکیلی فقط با چهار تا منطقه تفریحی که اونهم در حال نابودی هستند میشه پایتخت طبیعت ایران بود
  فقط می گیم ما اینجوری ما اونجوری ما لرها اینجوری هستیم ما لرها اونجوری هستیم
  خداییش چند بار واسه پیشرفت شهر و منطقه خودمون آشغالهای محیط زیستمون رو جمع کردیم
  روز 13 نوروز برید پارک جنگلی دورود رو ببینید همین مردمی که این قدر الان نارحتند از اینکه یاسوج رقیبشون شده چقدر پایتخت رو کثیف کردن
  از قدیم گفتند با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود.
  بیاییم در عمل یه مقدار به فکر منطقه زیبای لرستان باشیم
  سر دیگر صحبتم با مسئولین شهری و استان است
  آخه وقتی شهری از کوچکترین امکانات بی بهره است چطور می خواهید فقط با حرف واسه جذب توریست کار کنید
  گهر این نعمت خدادی حتی یک دستشویی و سرویس بهداشتی تمیز نداره که توریستها استفاده کنند شهر دورود از داشتن کمربندی محرومه که باید تا سال …13 صبر کنیم ببینیم کی اتوبان درود داران راه می افته اونوقت کمربندی افتتاح بشه تو این مدت هم مشکلات مردم رو فعلا بی خیال ترافیک شریعتی هم که اصلا مشکل نیست فروشندگان دوره گرد و بدون مجوز و متکدیانی که روز به روز تعدادشون زیادتر میشه و نبود سطلهای زباله در همه جای شهر و و آسفالت خیابونها و نبود استخر داخل شهر ومشکلات راه آهن و وقس علیهذا هم جای خود دارند
  در هر حال امیدوارم لرستان زیبا با مردمانی با فرهنگ و پیشینه روزی بر بالای بلندیهای افتخار و عظمت ایران و دنیا بشینه و توریستهای بین المللی از همه نقاط دنیا برای دیدن این منطقه منتظر گرفتن ویزا باشند.
  در ضمن فرقی نمی کنه دورود یا یاسوج تا زمانی که هر دو اینها در محرومیت دست و پا می زننداین عنوانهای پوشالی دردی از مردم زجر دیده این مناطق و در کل ایران بزرگ دوا نمی کنه.
  به امید پیروزی و سربلندی و پیشرفت برای ایران عزیز تماما سبز و زیبایی
  همه جای ایران سرای من است

 21. شهر ما از حداقلهاهم فاصله دارد چه رسد به پایتخت طبیعت کشور بزرگ وزیبای ایران شهری بااین عنوان باید خصوصیاتی داشته باشد که توریستهای بین المللی وداخلی را جذب کند. اندکی فکر کنید !1- 100متر خیابان بدون جاله چوله پیدا کنید 2-یک سرعت گیراستاندارد پیداکنید؟
  3-وردی و خروجی شهر را ازنظر بهداشت محیط بازدید کنید؟ 4-چند هتل با امکانات کامل در شهر وجود دارد؟ 5-امکانات بیمارستانهای شهر بررسی کنید ؟6- نوع برخورد کسانیکه کارهای خدماتی را انجام میدهند بررسی کنید(کارکنان هتالها و بیمارستانها و پمپ بنزینهاو نانوایی ها….)؟ ادرس چند بازاچه بلدید؟ چند جراغ راهنمادر کل شهر پیدا کنید؟
  چندین مشکل دیگر…
  شمارا به خدا با چه رویی این عنوان را به شهرمان میدههیم؟ایا اگر دیگران بیایند وببینند لقب دروغگو را هم به مسولین شهرمان اضافه نمی کنند؟
  حال مسولین محترم به جای شعار بیایید عمل کنید ! اگر نمی دانید از نخبگان واهل فن بپرسید
  در غیر اینصورت شما در پیشگاه خداوند باید به این مردم پاسخ بدهید

 22. من یک غیر لر مقیم یاسوج هستم راستش تابه حال درودهم نیومدم که بخوام اظهار نظر کنم اما باید بگم که یاسوج واقعازیباست از سه طرف رودخونه و آبشار ازیک طرف هم جنگلهای بلوط.میتونید وارد سایت شهرداری یاسوج به نشانیwww.yasyjcity.ir بشید و تصاویر این شهر رویایی رو ببینید.

 23. با سلام خدمت شما دوست عزیز
  به استحضار میرساند یخچالهای طبیعی اشترانکوه در شهرستان ازنا واقع است . دریاچه گهر نیز بین سه شهرستان ازنا ، الیگودرز و درورد واقع شده است . و نیز طبیعت و مناطق بسیار زیباتر از درود نیز در ایران وجود دارد که میتوانید از صاحبنظران بپرسید . ولی ضمن اینکه هیچگاه درود و نامی که برای آن انتخاب کرده اند ( پایتخت طبیعت ) با هیچ جا عوض نمیکنیم زیرا درود در همسایگی ازنا واقع است و اگر درود برای ما خوب نباشد ، بد هم نیست و مردمان مهربانی دارد ولی جای یک نکته خالی است ، اگر درودی های عزیز به جای » دریاچه گهر درود » که گوش فلک را کر کرده میگفتند » دریاچه گهر لرستان » یا » دریاچه گهر اشترانکوه » آنوقت شهری دور دست مدعی عنوان درود پیاتخت طبیعت نمیشدند. پس این خود ما هستیم که همدیگر را تضعیف میکنیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 24. اطلاق این نام نمی تواند امتیازی برای این دو شهر باشد . هر زمان که شهرداران و شهروندان محترم این دوشهر توانستند نسبت به جذب توریست و افزایش سطح امکانات شهرشان موفق باشند آن وقت می توانند برای کسب این عنوان مدعی باشند.

 25. پایتخت طبیعت گفتن و لاف زدن چه سودی دارد .. اگر هر شهری و شهروندی بیشتر به طبیعت احترام بگذارد . و قانون و مقررات طبیعت را بهتر رعایت نماید ….. لایق بهترین – طبیعت شدن است …. طبیعت نشانی از مظهر خداوند است …. پس در ان خیانت نکنید و به آن احترام بگذارید …. تا لایق پایتخت طبیعت باشید …. چه یاسوج و چه درود باشد…

 26. با سلام خدمت همه لرهای عزیز
  به نظر من به جای این جنجال ها بهتر است فکر یک چاره باشیم اخه ما همه لر هستیم و هر جا میریم اول میگیم لر هستیم و بعد میگیم یاسوجی یا درودی…
  اصلا از این موضوع به عنوان یک فرصت برای نشان دادن وحدت ما لرها استفاده کنیم مثلا به احترام همدیگر هر دو شهر از این لقب دست بکشن و هر کدام لقب دیگری را برگزیند مثلا یاسوج=شمال در جنوب درود=شهر … (بر عهده درودی های عزیز)
  <>

 27. به نظرمن دورودیکی ازشهرهای بی نظیر ایران است

 28. فقط ددددددددددددددووووووووووووورررررررررررررررووووووووووووووودددددددددددددد پایتخت طبیعت ایرانه

 29. دورود از نظر پتانسیل مناطق دیدنی زیبا وکم نظیر حرف اول رو تو ایران میزنه.

 30. توی دنیا فقط یه جاست که میتونه معنای پایتخت طبیعتو یدک بکشه اونم یاسوجه آره باورکردنش سخته اما واقعیت داره

 31. مگه میشه یاسوج باشه اما درود پایتخت طبیعت باشه مثه اینکه بگی خورشید از غرب طلوع میکنه

 32. 1-ایامرجع وسازمانی وجود دارد که هر ساله شهرهای ایران رابراساس معیارهای خاص امکان سنجی و درجه بندی کند؟جواب منفی است
  2- متاسفانه با انتخاب نادرست شهردارانی که هیچگونه تخصص و اطلاعاتی ازشهر،استان و کشور خود ندارند موضوعاتی مطرح میشود که هیچ سندیتی ندارد و بجای تلاش درجهت رفاه مردم به حاشیه سازی وتبلیغات شخصی می پردازند وموجب اتلاف سرمایه و زمان می شوند.
  3- اگرتنها شهری بخواهد روزی از این ادعاها کند رامسر میتواند تنهاپایتخت طبیعت ایران باشد زیرامحدوده این شهر دقیقادر بین ساحل دریاوجنگل قرارگرفته است،مشک آن است که خود بگوید نه عطار.
  4-وظیفه و اختیارات شهردار در محدوده شهر میباشد و میبایست با ایجاد امکانات مختالف موجب اسایش و رفاه شهروندان گردد و با بازی با کلمات کاری از پیش نمی رود؟؟؟؟؟؟؟؟

 33. ایرانی :
  1-آیامرجع وسازمانی وجود دارد که هر ساله شهرهای ایران رابراساس معیارهای خاص امکان سنجی و درجه بندی کند؟ میتوانیم بگوییم جواب منفی است
  2- متاسفانه با انتخاب نادرست شهردارانی که هیچگونه تخصص و اطلاعاتی ازشهر،استان و کشور خود ندارند موضوعاتی مطرح میشود که هیچ سندیتی ندارد و بجای تلاش درجهت رفاه مردم به حاشیه سازی وتبلیغات شخصی می پردازند وموجب اتلاف سرمایه و زمان می شوند.
  3- اگرتنها شهری بخواهد روزی از این ادعاها کند رامسر میتواند تنهاپایتخت طبیعت ایران باشد زیرامحدوده این شهر دقیقادر بین ساحل دریاوجنگل قرارگرفته است،مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطاربگوید.
  4-وظیفه و اختیارات شهردار در محدوده شهر میباشد و می بایست با ایجاد امکانات مختلف موجب اسایش و رفاه شهروندان گردد و با بازی با کلمات کاری از پیش نمی رود؟؟؟؟؟؟؟؟

 34. با سلام خدمت تمامی دوستان عزیز
  بهتر است قبل از هر اظهار نظری، بیشتر در مورد هر دو شهر یاسوج و دورود تحقیق کنید و با مقایسه تعداد جاذبه های گردشگری،تعداد آثار طبیعی ، وضعیت آب و هوایی در تمام فصول سال، تعداد انواع گونه های گیاهان دارویی،تعداد انواع درختان جنگلی،وجود امکانات رفاهی،شکل جغرافیایی،محل قرار گیری،وجود قله های مهم،تعداد رودخانه ها،تعداد سدها،تعداد تالابها،وضعیت آب و هوایی سراسر استان در یک فصل خاص از سال،میزان بارشهای جوی،تعداد بارشهای جوی در فصول مختلف سال،تعداد پیستهای اسکی و سایر موارد مثل نظرخواهی و بدون در نظر گرفن تعصب این عنوان را برای یکی از این شهرها انتخاب کنید صرفاً تبلیغات ،شعار دادن و چندتا عکس نمیتواند معیار خوبی برای تصمیم گیری باشدهر دو شهر زیبا هستند ولی قاعدتاً یکی از آنها دارای امتیاز بالاتری خواهد بود پس باید این را بپذیریم و با واقعیت کنار بیائیم، بهتراست همه درودی های عزیزی که اینجا نظر دادن یک سفر به یاسوج بروند و همه یاسوجیهای عزیزی که اینجا نظر دادن یک سفر به درود بروند و بعداً تصمیم گیری کنند
  از همه دوستان عزیز خواهش میکنم برای آشنایی بیشتر با شهر یاسوج به وبلاگ اینجانب با آدرس زیر مراجعه فرمایند:
  http://capitalnature.mihanblog.com

 35. سلام به نظر من که هر دو شهر رو به عنوان توریست رفتم خدایییش یاسوج هم قشنگتر بود و هم امکانات بیشتری داشت به هر حال جایی که این عنوان رو یدک میکشه باید بتونه اونو حفظ کنه از نظر من یاسوج شایسته این نام هست گرچه نباید زیبایی های درود رو هم نادیده گرفت اما یاسوج هم معروف تره هم پتانسیل ها و امکانات بیشتری برای جذب گردشگر داره

 36. سلا به همه ي دوستان
  صرف اينكه يكي بگه اينجا پايتخت طبيعت ايرانه كه نميشه گفت رسميت ايجاد ميشه. ضمن اينكه براي حائز اين نام شدن بايد واجد شرايطي بود كه به نظر ميرسه نه دورود اين شرايط را داره و نه ياسوج. سفري كوچك به محل هاي به اصطلاح طبيعي اين دو شهر داشته باشيد متوجه مي شويد. مثلا اگر به گهر سفر كنيد و يك شب مهمان دامنه اشترانكوه باشيد از زندگي سير مي شيد چه برسه به اينكه حس كنيد در نگين پايتخت طبيعت ايران هستيد. به نظر مي رسه سپردن اين لقب به يك مكان بايد در سطوح مجلس يا معاونت هايي همچون محيط زيست دنبال بشه تا رگ تعصب بيجاي خيلي ها هم فربه نشه. محيط زيست ايران در حال نابودي است اما مسولين ما به فكر نام و اسم و رسم و سو استفاده از آن. با تبليغات فرهنگ برخورد با طبيعت را نهادينه كنيد.

 37. من یه ازنایی هستم که در کانادا زندگی می کنم:اینجا(شرق کانادا)هم از نظر اب وهوایی کاملا شبیه منطقه شرق لرستانه(ازنا،الیگودرز،دورود،بروجرد)یعنی یه دوره زمستون طولانی،و البته بعدش یه بهار طولانی هم داره(می تونیم بگیم تابستون به معنای واقعی کلمه نداره)
  تفاوتش با شرق لرستان اینه که:1-از اول بهار تا حدودچهاریا پنج ماه بارون های شدیدی می باره 2-اگر چه در زمستون برف خیلی زیادی می باره ،اما خبری از کوههای سر به فلک کشیده مث اشترانکوه،گرین ،تمندر…..نیست ،اما رودخونه و در یاچه و البته جنگل فراوونه.
  چیزی که اینا در درجه اول بهش اهمیت میدن :در دسترس قرار دادن اطلاعات درست و به موقع بیشتر اینترنتی ،کمی هم کاتالوگ و بروشور…است.
  مکانهای تفریحی شون که مراجعه میکنی،از جاده و حمل نقل گرفته تا هتل ها، رستورانها،استخر های ابهای گرم و سرد براتمامی فصول سال، تله کابینهای نسب شده در شیب کوهها ،مراکز اسکی ،قایق سواری ،اسب سواری…همه مث ساعت کار میکنن…..(یه نکته جالب توجه هم اینه که:اینجا ازسرویس های بهداشتی در سطح شهر به طور مستقل و جداگانه خبری نیست.به طور کلی اینجا رایجه که مردم از سرویس های بهداشتی پیتزا فروشی ها،کافه تریا ها و اغذیه فروشی ها در همه حال، به طور رایگان استفاده میکنن!!!!)

  دو صد گفته چون نیم کردار نیست!

  مرتضی ازنایی-مونترال -کانادا-
  وکیل مهاجرتی در کانادا
  0015145597929

 38. (با سلام خدمت همه لرنشینان ایران )
  بنظر من اگه بخوایم از نظر گردشگری حساب کنیم همیشه استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج جلوتر از استان لرستان و شهر درود بوده میخواید برید سرچ کنید اگرچه مناطق شمالی کشور زیبایی خودشو داره اما یاسوج به خاطر جغرافیاش بهترین آب و هوا و بهترین نقاط طبیعی خدادادی ایران رو داره من خودم لرستان درس میخونم درود هم رفتم شهر کوچیکیه مناطق دیدنیشم فقط آبشار بیشه است که بخدا بی انصافیه بگین یاسوج از نظر طبیعت رقیب دروده ,جاتون باشم میام یاسوج و لذت میبرم.
  ♥ ♥ یاسوج پایتخت مطلق طبیعت ایران♥ ♥

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.