چهارمحال و بختياري سرزمين رنگها و فرهنگ ها

چهارمحال و بختياري وبلاگ گنجينه فرهنگ چهارمحال وبختياري: چهارمحال و بختیاری مناطق بکر و طبیعی زیادی را در خود جای داده است؛ آبشارهای زیبا، جنگل های بلوط، تالاب ها و سدهای طبیعی، رودهای خروشان، قله های پوشیده از برف با یخچال های دائمی، غارهای یخی، دشت های سرسبز و  پر لاله ، چشمه های انبوه و دائمی با خواص معدنی و مثال زدنی و … از یک طرف و  دارا بودن پیشینه تاریخی و باستانی کهن

بخش نخست: جاذبه های گردشگری چهار محال و بختیاری

موقعيت جغرافيايي استان چهارمحال و بختياري:

استان چهارمحال و بختیاری با 16533 كيلومتر مربع وسعت از جمله مناطق كوهستاني جنوب غربي ايران به شمار می‌رود. این استان از شمال و مشرق به اصفهان، از مغرب به خوزستان، از جنوب به کهگیلویه و بویراحمد و از سمت شمال غربی به لرستان محدود می‌شود و در بخش مرکزی کوه‌های زاگرس بین پیش کوه‌های داخل  و استان اصفهان واقع شده ‌است و بين 31 درجه و 40 دقيقه تا 42 درجه و 4 دقيقه عرض شمالي و 49 درجه و 32 دقيقه تا 51 درجه و 21 دقيقه طول شرقي گرينويچ قرار دارد و دارای ۱۶ قله مرتفع با ارتفاع بیش از سه هزار و ۵۰۰ متر مربع است و قله چهار هزار و ۵۴۸ متری زردکوه در آن قرار دارد. مرکز این استان شهرکرد است(سایت گردشگری استان؛ ویکی‌پدیا). بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، چهار محال و بختیاری دارای 7 شهرستان، 27 شهر، ۱7 بخش و ۳6 دهستان است.    

سير تاريخي تقسيمات اداري، سياسي استان چهارمحال و بختياري:

 بر اساس اولين قانون تقسيمات كشوري مصوبه 33440 مورخ 1321 هجري شمسي با عنوان «قانون ايالات و ولايات» منطقه بختياري را – كه تا پیش از آن به عنوان مجموعه‌اي واحد بود و به وسيله ايلخاني اداره مي‌شد-  به چند بلوك تقسيم شده بود. اين قانون بلوك ايذه تحت حاكميت حاكم اهواز و بلوك آخوره (فريدونشهر) داران، گندمان، لردگان، اردل زیر سلطه حاكم‌نشين اصفهان قرار گرفت. در پي اين تقسيمات، منطقه بختياري عملاَ  به سه حوزه مجزا و متمايز از هم تبديل گرديد:

  • حوزه مال‌امير(ایذه) و باغملك جزء حكومت اهواز و ولايت خوزستان شدند.
  • حوزه فريدن و فريدونشهر تحت عنوان بلوكات حاكم نشين اصفهان و در رديف بختياري مركزي قرار گرفتند.
  • حوزه استان كنوني چهارمحال و بختياري كه در قالب يك حوزه، تابع اصفهان شد.

 به موجب ماده يك قانون مصوب 19دي1316 كشور ايران به10 استان و 49 شهرستان كه هر استان مركب از چند شهرستان و هر شهرستان از چند بخش و هر بخش از چند دهستان و هر دهستان از چند قصبه و ده بوده تقسيم شده بود. محدوده كنوني استان چهارمحال و بختياري در قالب 3 بخش تابع شهرستان اصفهان – كه خود همراه با شهرستان يزد جزء استان دهم بود- به تصويب رسيد. همچنین به موجب مصوبه 33440،1321 هجري شمسي هيأت وزيران، بخش‌هاي شهركرد، اردل و لردگان از شهرستان اصفهان منتزع و به شهرستان مستقلي به نام شهركرد با مركزيت شهر شهركرد تبديل گردید.

 چهارمحال و بختياري تا قبل از سال 1332 در قالب شهرستان شهركرد و بختياري از شهرستان‌هاي استان اصفهان محسوب مي شد. در همین سال (1332) به لحاظ موقعيت ويژگي‌هاي اقتصادي – اجتماعي و سياسي حاكم بر منطقه، شهرستان شهركرد از استان اصفهان منتزع و به عنوان فرمانداري مستقل بختياري در تقسيمات سياسي كشور قرار گرفت. به موجب مصوبه شماره 41550 سال 1332 براي اولين بار صراحتاَ بحث استقلال سياسي آن بر اساس تجانس‌ها و قوميت‌ها و ارتباطات سياسي و ايلي و سوابق تاريخي منظور شد. برابر همين مصوبه بخش‌هاي باغ ملك و ايذه ضمن انتزاع از شهرستان اهواز و ايجاد بخش جديد انديكا و نيز سردشت ضمن انتزاع از شهرستان دزفول به حوزه فرمانداري مستقل چهارمحال و بختياري ملحق شدند. یک سال بعد به موجب تصويب‌نامه شماره 524 مورخ 25/1/1333 شمسي هيأت وزيران، بخش دهدز از شهرستان اهواز منتزع و به شهرستان‌هاي بختياري و چهارمحال ملحق شد. چند سال بعد به موجب تصويب‌نامه شماره 13876 مورخ 23/6/ 1337شمسي هيأت وزيران، فرمانداري مستقل بختياري و چهارمحال به فرمانداري كل ارتقاء یافت و در محدوده آن فرمانداري‌هاي جديد بروجن و ايذه و نيز بخش‌هاي جديد شوراب و گندمان ايجاد شد. به موجب تصويب‌نامه مصوبه شماره 23434-18/9/1338 شمسي، ضمن ايجاد بخش ميزدج، منفك از بخش حومه شهركرد، فرمانداري شهركرد با  دو بخش حومه و ميزدج تشكيل شد.    در نتيجه این مصوبات مجموع فرمانداري‌ها و بخشداري‌هاي فرمانداري كل در سال 1338 به شرح ذیل بوده است: الف: فرمانداري كل با تابعيت مستقيم بخش شوراب. ب: فرمانداري شهركرد با تابعيت بخش‌هاي حومه و ميزدج. ج: فرمانداري بروجن با تابعيت بخش‌هاي گندمان، اردل، لردگان. د: فرمانداري ايذه با تابعيت بخش‌هاي حومه، باغملك، دهدز، انديكا، سردشت.

 به موجب تصويب‌نامه شماره 34468-27/12/1338 شمسي هيأت وزيران بخش شوراب تابع شهرستان شهركرد گرديد و به موجب تصويب‌نامه شماره 7904-29/5/1341 شمسي هيأت وزيران شهرستان ايذه با بخش‌هاي تابعه (حومه، باغملك، دهدز انديكا، سردشت) از فرمانداري كل بختياري منتزع و به استان خوزستان ملحق شد. سرانجام به موجب جلسه مورخه 7/7/1352 هيأت وزيران فرمانداري كل چهارمحال و بختياري به استانداري چهارمحال و بختياري ارتقاء يافت(سایت استانداری چهارمحال و بختیاری).

 الف) جاذبه های تاریخی و چهارمحال و بختیاری:

چهارمحال و بختیاری از آثار باستانی و تاریخی زیادی برخوردار است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: آثار سنگي صخره‌اي بردگوري‌ها (در بهمن آباد و دوآب صمصامي و سرخون) نقوش برجسته سنگي(شيرين‌او، الگي در بازفت) مربوط به دوره اليماييان؛ طاق سنگي‌هاي حوالي جونقان؛ پل خدا آفرين در بازفت؛ كتيبه‌هاي سنگي، تصوير نگاري جهان بين؛ نقوش چوپاني قلعه تك؛ كتيبه‌هاي سنگي رخ؛ كتيبه‌هاي مشروطيت در پيرغار (فارسان)؛ قلعه‌هاي دزك، چالشتر، جونقان، سورك، بارده، شلمزار. قلعه سردار اسعد بختياري در جونقان؛ خانه ستوده چالش‌تر؛ خانه آزاده چالشتر

پل‌های تاریخی:

پل زمان‌خان در سامان، پل بارز در لردگان، پل دوپلان در بخش ناغان مسير شهركرد به خوزستان، پل بهشت‌آباد و پل دوازده امام در شهرستان اردل.

مساجد:  مسجد اتابكان شهركرد، مسجد جامع شهرهاي شهركرد، نقنه، كيان، هرچگان، فارسان، هفشجان و دستگرد امامزاده حاج شيخ علي بروجن.

 بقاع متبركه: امامزادگان حمزه علي در بلداجي سيد بهاءالدين در شيخ شبان، محمد، درباره عبدالله در سورك، عسگرعلي در گندمان، حيدربن مالك (در باباحيدر) حليمه و حكيمه خاتون در شهركرد، علي اكبر در دستگرد و…(سایت گردشگری)

  ب) جاذبه های طبیعی(اکوتوریسم) چهارمحال و بختیاری:

پیش از آن که به جاذبه های طبیعی چهارمحال و بختیاری بپردازیم لازم است شناختی مختصر نیز از آب و هوای استان داشته باشیم چرا که به نظر می رسد یکی از عوامل مهم و تعیین کننده  جهت جذب گردشگر به این استان به ویژه در بهار و تابستان می شود هوای مطبوع و خنک این استان است

آب و هوا:

استان‌ چهارمحال‌ و بختیاری‌ در ناحیه‌ مركزی‌ سلسله‌ جبال‌ زاگرس‌ كه‌ از شمال‌ غربی‌ به‌ جنوب‌ شرقی‌ امتداد دارد واقع‌ شده‌ است‌. بلندترین‌ استان‌ در ناحیه‌ غربی‌ با 4548 متر ارتفاع‌ در قله‌ زردكوه‌ بختیاری‌ و پست ‌ترین‌ نقطه‌ آن‌ در ناحیه‌ شرقی‌ چهارمحال‌ است‌ . به‌ دلیل‌ شیب‌ ارتفاعات‌ بختیاری‌ كه‌ از شمال‌ غربی‌ به‌ جنوب‌ شرقی‌ كشیده‌ شده‌اند، همچنین‌ به‌ دلیل‌ بلندی‌ عوارض‌ طبیعی‌، موقعیت‌ جغرافیایی ‌و توپوگرافی‌، آب‌ و هوای‌ استان‌ نسبتاً سرد است‌. این منطقه با وجود مساحت کم ده درصد از منابع آب کشور را در اختیار دارد. به علت ماهیت کوهستانی مرتفع، که درمسیر بادهای مرطوب سیستم‌های مدیترانه‌ای قرار داشته و موجب صعود و تخلیه بار این سامانه‌ها می‌گردد، این استان دارای بارش نسبتاً مناسب است. غالبا در مناطق مرتفع نوع بارش به صورت برف است و وجود ارتفاعات پوشیده از برف یکی از ویژگیهای اقلیمی این استان است. ریزشهای جوی و برف و باران منشاء سرشاخه‌های رودخانه کارون و زاینده رود هستند ریزش‌ برف‌ و باران‌ از اواسط‌ پاییز تا فروردین‌ ادامه‌ دارد، ولی‌ در مناطق‌ پست‌ با بیش‌ از 40 درجه‌ حرارت‌ در تابستان‌، حجم‌ نزولات‌ جوی‌ كمتر است‌ (سایت ایران زمین).

استان چهارمحال و بختياري به دليل دارا بودن ويژگيهاي خاص جغرافيايي و توپوگرافي از لحاظ آب و هوايي متنوع بوده و اقليم‌هاي متفاوتي در آن وجود دارد. بارش هاي منطقه غالباً تحت تأثير جريانهاي جوي مديترانه و عمدتاً كم فشار سودان قرار دارد كه از غرب و جنوب غرب وارد منطقه شده و به مدت ۸ ماه (مهر تا ارديبهشت) منطقه را تحت تأثير قرار مي‌دهد. وجود رشته كوه زاگرس كه عمود بر مسير حركت اين جريانها است، باعث تشديد خاصيت سيكلوني آنها شده و بارانهاي شديد و سنگين را در منطقه باعث مي‌شود. ريزشهاي جوي در استان از مهر ماه آغاز و در ديماه به بيشترين مقدار و سپس تا ارديبهشت كم مي‌شود. در دي ماه بطور متوسط ۱۹ درصد بارش انجام مي‌شود. درصد بارش ماهانه در فاصله آبان تا فروردين بيشتر از ۹۰ درصد بارش سالانه در فاصله خرداد تا مهر كمتر از ۱۰ درصد بارش سالانه را تشكيل مي‌دهد.

 

پربارش ترين بخش استان ارتفاعات غرب با متوسط بارش سالانه ۱۶۰۰ ميليمتر مي‌باشد. ساير مناطق پربارش استان ارتفاعات سبزكوه با متوسط ۱۴۰۰ ميليمتر و ارتفاعات جنوب غرب استان با بارش ۹۰۰ ميليمتر مي باشد. كم بارش ترين ناحيه استان نواحي شرقي وشمال شرقي با متوسط بارش سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ ميليمتر است. متوسط بارش سالانه استان درحدود ۵۶۰ ميليمتر مي‌باشد. بدليل كوهستاني بودن استان و با توجه به اينكه دماي هوا ناشي از ارتفاع هر منطقه است اقليم‌هاي حرارتي مختلفي در استان حكمفرماست.

 

حداكثرمطلق دماي ۵/۴۷ درجه سانتيگراد در لردگان و حداقل مطلق دمايي برابر ۵/۳۴ درجه سانتيگراد زير صفر در ايستگاه دزك ثبت گرديده است. بيشترين تعداد روزهاي يخبندان در سال با ۱۷۱ روز در چلگرد (كوهرنگ) در سال ۱۹۶۲ و كمترين تعداد روزهاي يخبندان مطلق ٥٨ روز (۱۹۹۸) در لردگان رخ داده است.

 

جريانهاي جوي مؤثر بر هواي منطقه

 

الف) جريانات زمستاني
در فصل زمستان كشور، متأثر از جريانهاي پرفشار سيبري و پرفشار آز ورز است. پرفشار سيبري گستردگي زيادي دارد و تقريباً تمامي منطقه آسيا را پوشش مي‌دهد و جريان ناشي از پرفشار سيبري هواي سرد و بري (Polar Continental) را از قسمت شمال غربي به غرب كشور انتقال مي دهد. وجود حداقل مطلق ۳۲ درجه سانتيگراد زير صفر در شهركرد و ۳۴ درجه سانتيگراد زير صفر در كوهرنگ، ۱۲۰ روز يخبندان در شهركرد و بيشتر از ۱۲۵ روز در شمال غربي استان شواهد نفوذ اين توده هوا بر منطقه مي‌باشد. عامل مهم ديگر در جريانهاي زمستانه جريان پرفشار آز ورز واقع در اطلس شمالي است. اين پرفشار به دو طريق بر جريانهاي منطقه تأثير مي‌گذارد:
۱- جرياني كه از سمت غرب، هواي مرطوب درياي مديترانه و اقيانوس اطلس را كه ماهيتاً بحري حاره‌اي (Tropical Maritime) است به سمت كشور مي‌راند. اين جريان در زمستان ها عموماً با كم فشار باران زا مديترانه اي همراه است كه منشاء بيش از ۶۰ درصد از بارندگي فلات ايران است. جريانات غربي ـ شرقي تا اواسط بهار بطور مرتب وجود دارند اما در تابستان متوقف مي‌شوند اين جريانهاي مرطوب در اثر برخورد با جريانهاي سرد آسياي مركزي و سيبري موجب ريزش برف و باران زيادي در شمال غربي ايران مي‌گردد. وجود رشته كوههاي زاگرس نيز ازعوامل ديگري است كه باعث سرد شدن و در نتيجه تراكم (Condensation) بخارآب توده‌هاي باران زاي مديترانه‌اي مي شود. در حقيقت رشته كوههاي زاگرس برخاصيت سيكلوني جبهه‌هاي مديترانه‌اي افزوده و باعث تشديد ريزش برف و باران خصوصاً نواحي شمال غربي استان مي‌گردد.
۲- جريانهاي اقيانوس اطلس شمالي كه بخشي از آن شاخه‌اي از جريان پرفشار آز ورز است. اين جريان ابتدا به سمت اروپاي شمالي و اسكانديناوي رانده مي شود و بعد ازعبورازاروپا از طريق درياي سياه يا قفقاز از سمت شمال غرب وارد ايران مي‌شود. ماهيت اين توده هوا در اصل بحري قطبي يا (Polar Maritime) است. ولي درجه پايداري آن در طي اين مسير طولاني دستخوش تغيير مي‌شود.

 

ب) جريانهاي تابستاني
در تابستان هسته كم فشار گسترده‌اي كه منشاء حرارتي دارد (معروف به كم فشار حرارتي است) از جنوب منطقه را تحت تاثير قرار مي‌دهد. اين هسته مركز مشك جريانهاي ناشي از دو پرفشار اطلس شمالي است، كه از سمت شمال غربي و پس ازعبور از سرزمينه‌هاي گرم اروپاي شرقي وارد ايران مي‌شود.

 

ج) سيستم كم فشار سوداني
علاوه بر جريانات مديترانه‌اي سامانه كم فشار سوداني نيز در زمستان و اوايل بهار هواي نواحي جنوب و جنوب غربي و گاه غرب كشور را تحت تأثير قرار مي‌دهد. وقوع بارندگي شديد در جنوب غربي كشور در نتيجه نفوذ و تقويت سامانه كم فشار سوداني مي‌باشد. در اثر هماهنگي بين سامانه حاكم در سطح زمين و سطوح فوقاني جو، اين سامانه فشار كم بصورت ديناميكي و فعال در مي‌آيد و بارندگي و طوفان بوجود مي‌آورد. در برخي مواقع نيز يك آميختگي بين سامانه سودانه‌اي ومديترانه‌اي بوجود مي‌آيد كه در آن حالت بارشها بصورت سنگين و سيل آسا مي‌باشد. در زمان فعاليت سامانه سوداني ميزان بارش ۲۴ ساعته كوهرنگ در مارس ۱۹۹۸ بالغ بر۱۴۵ ميلميتر بوده يا درنواحي جنوبي استان در لردگان و مالخليفه بارش ۲۴ ساعت تا ۷۰ ميلميتر گزارش گرديده است.

 

تقسيم بندي كوپن
براساس تقسيم بندي كوپن استان چهارمحال و بختياري بطور كلي نواحي شرقي منطقه، اقليم معتدل و سرد با تابستانهاي گرم و خشك (Dcas) دارد كه از نمونه ايستگاههاي آن شهركرد و امام قيس را مي توان نام برد . ارتفاعات ۳۰۰۰ – ۲۵۰۰ متري منطقه، اقليم معتدل سرد و تابستان‌هاي خشك (Dcas) دارد كه نمونه ايستگاههاي آن چلگرد است. نواحي غربي منطقه كه پوشيده از جنگلهاي بلوط است اقليم نيمه گرمسيري با تابستانهاي گرم و خشك (Dcas) دارد كه ايستگاه لردگان و منج در اين اقليم واقع شده‌اند و بالاخره ارتفاعات بيش از ۳۰۰۰ متري منطقه داراي اقليم ارتفاعات (H) مي‌باشد كه پوشيده ازبرفهاي دائمي است(سایت هواشناسی استان)

 

  تالاب چغاخور:

تالاب بين المللي و زيباي چغاخور با مساحتي حدود 2300 هكتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و كلار (3830 متر ارتفاع) در نزديكي شهر بلداجي واقع گرديده است. اين تالاب در مسير جاده شهركرد- خوزستان قرار گرفته و از شهركرد 65 كيلومتر فاصله دارد. فضاي وسيع و هواي لطيف و چشم اندازهاي بديع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومي اين تالاب را در رديف يكي از كانونهاي مهم جذب گردشگري در استان قرار داده است.تالابهاي گندمان و سولقان ديگر تالابهاي دائمي استان مي باشند كه در نزديكي اين تالاب واقعند.

چشمه ديمه:

چشمه ديمه، سرچشمه اصلي زاينده رود قبل از ايجاد تونل هاي كوهرنگ، در ده كيلومتري چلگرد و در مجاورت روستاي ديمه واقع گرديده است. آب اين چشمه از گواراترين آبهاي جهان است و خواص درماني (جلوگيري از پوسيدگي دندان و درمان سنگ كليه) نيز دارد. در نزديكي اين چشمه كارخانه آب معدني ديمه قرار دارد. كه محصولات آن به خارج از كشور صادر مي گردد و در بازار داخلي نيز وجود دارد. همچنين چندين كارخانه د يگر در دست احداث است.مناظر زيبا و چشمگير و فضاسازي هاي اطراف چشمه، اين مكان را در رديف زيباترين گردشگاههاي شهرستان كوهرنگ قرار داده است.

چشمه كوهرنگ:

اين چشمه با دبي آب بسيار زياد از دامنه هاي زردكوه سرچشمه مي گيرد و پس از گذر از پيچ و خم هاي فراوان به درياچه سد كوهرنگ مي ريزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاينده رود مي شود. مناظر بسيار زيباي طبيعي اطراف چشمه و حضور عشاير در منطقه زيبايي آنرا دوچندان كرده است.اين چشمه از چلگرد 30 كيلومتر فاصله دارد.

  چشمه برم :

چشمه  مصفاي برم در مركز شهر لردگان واقع گرديده و با شهركرد 150 كيلومتر فاصله دارد. اين چشمه پر آب علاوه بر تامين آب كشاورزي، يكي از سرشاخه هاي كارون به حساب آمده و چشم انداز زيبايي را براي شهر لردگان بوجود آورده است. اطراف اين چشمه به صورت پاركي جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالي شهر لردگان و گردشگران فضاسازي شده است.

چشمه هاي مولا و سرداب:

اين دو چشمه با فاصله نسبتا» نزديك به هم به ترتيب در مجاورت روستاي آليكوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسيار زيبايي برخوردارند و هر روز به ويژه روزهاي تعطيل پذيراي صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف مي باشند.

دشت لاله هاي واژگون:

اين دشت در 12 كيلومتري چلگرد و در نزديكي روستاي بنواستكي از توابع شهرستان كوهرنگ واقع شده است. وسعت زياد (3400 هكتار) پوشش گياهي بسيار زيبا و ارزشمند، لاله هاي واژگون (اشك مريم) در دو نوع قرمز و زرد و نيز نزديكي به ديگر جاذبه هاي قطب سياحتي كوهرنگ از اين منطقه تفرجگاه بسيار مناسبي ساخته است. زمان رويش و شكفتن لاله هاي واژگون در اين دشت از اواسط فروردين ماه شروع و تا اواخر ارديبهشت ادامه دارد.

 منطقه حفاظت شده تنگ صياد:

اين منطقه 21600 هكتار مساحت دارد و پارك ملي تنگ صياد را با وسعتي معادل 5400 هكتار در دل خود جاي داده است. دستيابي به اين منطقه از طريق محور مواصلاتي شهركرد- اصفهان ميسر است. تنگ صياد به واسطه دارا بودن تپه ماهور هاي متعدد زيستگاه مناسبي برای گونه قوچ و ميش است. كوهستانهاي جنوبي منطقه  داراي صخره هاي صعب العبور مي باشد كه زيستگاه پلنگ، كل و بز با جمعيت قابل توجهي مي باشند. از ديگر جانوران منطقه مي توان گرگ، روباه، شغال، كفتار و پرندگاني همچون كبك دري، كبك چيل، تيهور و عقاب را نام برد. نزديكترين شهر به منطقه تنگ صياد فرخشهر است.

  منطقه حفاظت شده سبزكوه:

اين منطقه زيبا با وسعتي در حدود 62000 هكتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتا» بخش ناغان گستردگي دارد و داراي اكوسيستم هاي ويژه و چشم اندازهاي طبيعي، مرتعي، جنگلي و كوهستاني مي باشد. آبشارهاي پرآب و ديدني مثل تنگ زندان و معدن زيبايي منطقه را دوچندان كرده است.اين منطقه داراي سه نوع آب و هوا مي باشد و به تبع آن جانوراني چون پلنگ، خرس قهوه اي، سنجاب بلوطهاي غرب ايران، كل، بز و كيك دري در اين منطقه زندگي مي كنند.

 آبشار آتشگاه:

اين آبشار درصد و نود كيلومتري شهركرد و در 40 كيلومتري شهر لردگان در دره اي روح افزا به طول 2 كيلومتر قرار گرفته است. مسير اين آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضاي سرسبز و بي نظيري از انواع درختان و گياهان جنگلي فراگرفته است. شيب زياد و پستي و بلندي هاي دره، آبشارهاي كوچك متعددي را ايجاد كرده است. پيوند عناصر زيباي طبيعي مانند دره،سبز زار و اقليم مناسب، فضاي بسيار فرح بخشي را جهت تفرج در اين مكان فراهم مي آورد. سراسر بهار و تابستان اين آبشار جهت بازديد مناسب است.

  آبشار دره عشق:

آبشار دره عشق در منطقه مشايخ (شهرستان کیار بخش ناغان) در مجاورت روستاي دره عشق در فاصله 110 كيلومتري شهركرد قرار دارد. اين آبشار با سرعت زياد از دل كوه بيرون مي آید و بيش از يكصد متر ارتفاع دارد. در كنار اين آبشار رود كارون به آرامي جاري است و در تركيب با انارستانها و شاليزارهاي روستاهاي دره عشق و دورك شاهپوري، فضاي شگفت انگيزي را بوجودآورده است.

 پارك جنگلي پروز:

در منتهي اليه حدود جنبي استان در 50 كيلومتري لردگان، گردشگاه زيباي پروز با طبيعت بهشتي خود در امتداد دره اي سبز قرار گرفته است. فضاي دنج و خلوت، سايه سار درختان بلند و قد كشيده اين پارك، چشمه هاي زلال متعدد بعلاوه شاليزارهاي پراكنده و درختان جنگلي اطراف، تصويري زيبا از طبيعت خداوندي را جلو چشم هر بيننده اي به نمايش مي گذارد. به طوري كه كمتر گردشگر و بازديد كننده اي است كه با يكبار ديدن ميل بازديد مجدد در دلش موج نزند و مسحور صحنه ها و مناظر زيباي اين طبيعت دست نخورده نگردد. اين پارك جنگلي فضاي بسيار مناسبي براي استراحت و گردش خانواده ها و اردوهاي دانش آموزي و دانشجويي است.

 گردشگاه سياسرد:

چشمه سياسرد در 5 كيلومتري شهر بروجن قرار گرفته است. هواي خنك و مطبوع و درختان زيبا و كهنسال اطراف اين چشمه مكاني بسيار زيبا براي تفرج و استراحت ساكنين شهر بروجن و ساير گردشگران به وجود آورده است. به طوري كه همه روزه و به ويژه در روزهاي تعطيل اين مكان شاهد گشت و گذار تعداد زيادي از مسافران و گردشگران است.

  غار سراب:

غار سراب در 56 كيلومتري جنوب غربي شهركرد و حدود 7 كيلومتري شهر باباحيدر (شهرستان فارسان) در مسير دره اي زيبا و معتدل، در مجاورت روستاي اميدآباد قرار گرفته است. از انتهاي جاده آسفالته تا دهانه غار حدود 15 دقيقه پياده روي لازم است. اين غار شگفت انگيز دو دهانه دارد و به دليل وجود موانع طبيعي بيش از 600 متر از آن قابل دسترسي نيست از يكي از دهانه هاي غار، آبي خروشان و خنك بيرون مي آيد ارتفاع سقف غار در بعضي از نقاط به 15 متر مي رسد در دالان طويل غار قنديل هاي آهكي زيبا به وفور وجود دارد و فرآيند تشكيل اين قنديل ها ادامه دارد.

  غار يخي چما:

در فاصله 25 كيلومتري چلگرد در نزديكي روستاي شيخ عليخان يكي از نادرترين و اعجاب انگيزترين غارهاي منطقه به نام غار يخي چما با قنديل هاي فراوان يخي واقع شده است. از زيريخهاي اين غار چشمه اي با آب سرد در جريان است كه نهايتا» به سد كوهرنگ مي ريزد. قرار گرفتن در دره هاي عميق و انباشت حجم برفهاي چندين ساله در اين مكان سبب شده قنديل هاي يخ و توده هاي عظيم برف به صورت دائمي و در تمام فصول سال باقي بمانند.

 كمربند سبز حاشيه زاينده رود:

تمامي مسير حاشيه زاينده رود از سامان تا قراقوش (نزديك سد زاينده رود) داراي مناظر زيبا و چشم نواز است كه از تركيب رودخانه، باغهاي سرسبز دوطرف جاده و هواي پاك بوجود آمده است. اين مسير بدليل وجود مجموعه هاي تفريحي در محل پل زمانخان شرايط اقليمي مساعد در حدود 9 ماه از سال و دسترسي نزديك به مركز استان و شهرهاي استان اصفهان هميشه مورد توجه گردشگران بوده است. در انتهاي اين مسير سد و درياچه زاينده رود وجوددارد كه به نوبه خود زيباست. در اين مسير زاينده رود هنوز از مناطق صنعتي عبور نكرده و رنگ آبي و تميز آب همراه با هواي مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسيار دلپذير است.

 حاشيه رود كارون:

سرشاخه هاي متعدد رود كارون در قلمروهاي غربي و جنوب غربي استان شامل لردگان، خانميرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جريان دارند و داراي چندين عنصر ارزشمند تفريحگاهي و گردشگري از جمله آب و هواي مناسب و دلپذير در اكثر فصول سال، نزديكي و دسترسي مناسب به خوزستان از طريق جاده هاي آسفالته و وجود جنگلهاي نسبتا» متراكم بلوط در حواشي مسيرهاي اصلي مي باشند. اين رودخانه از دره هاي شگفت انگيزي عبور مي كند و در تركيب جريان رود، جنگلهاي بلوط و كوه مناظر بديعي را عرضه مي كند. از جمله بهترين اين مناظر را در مسير جاده شهركرد- خوزستان در روستاي دوپلان (110 كيلومتري شهركرد) مي توان مشاهده نمود.

 آبشار تونل كوهرنگ:

اين آبشار از سرازير شدن آب تونل اول كوهرنگ به وجود آمده است. اين تونل جهت انتقال آب چشمه كوهرنگ و ديگر چشمه هاي اطراف به زاينده رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ، جاييك ه اكنون شهر توريستي چلگرد- مركز شهرستان كوهرنگ قرار دارد، ايجاد گرديد. تلاش براي انتقال اين آب به زمان های بسيار دور برمي گردد. در زمان صفويان تلاش براي ايجاد شكاف در كوه كاركنان و انتقال آب، راه به جايي نبرد. (اين شكاف كه در نزديكي تونل است، خود يكي از ديدني هاي تاريخي منطقه است)آبشار اين تونل و فضاهاي بسيار زيباي اطراف آن مناظر بسيار زيبايي را براي هر ببننده اي ايجاد كرده است. در تمام فصول سال – حتي زمستان- به سبب نزديكي با پيست اسكي چلگرد اين مكان مورد بازديد گردشگران قرار مي گيرد.

  آبگير بن:

آبگير زيباي بن در 30 كيلومتري شهركرد در حاشيه شهر بن واقع شده است و یکی از مکان های زیبای گردشگری استان چهار محال و بختیاری است(سایت گردشگری)

 منابع:  

http://www.ostan-cb.ir

سایت استانداری چهارمحال و بختیاری

http://www.welcome.ir

وب سایت ایران زمین

 http://fa.wikipedia.org/

دانشنامه ویکی پدیا

http://www.chbnews.ir/gardeshgary.htm

سایت گردشگری چهارمحال و بختیاری

 http://www.chaharmahalmet.ir

سایت اداره کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری

 

Advertisements

یک فکر برای “چهارمحال و بختياري سرزمين رنگها و فرهنگ ها”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.