چراغ کم فروغ مسکن مهر در لرستان

مسكن مهر  در الیگودرز 4هزار نفر متقاضی زمین وجود دارد که برای1200نفر آنها زمین فراهم شده است، در ازنا زمین به اندازه کافی تحویل داده شده است و در شهرستان های دورود و نورآباد زمین تحویلی معارض داشته است ولی هنوز در شهرستان های الشتر و کوهدشت هیچ زمینی تحویل داده نشده است. در بروجرد11هزار نفر متقاضی وجود دارد که برای 6هزار نفر آنها زمین تامین شده است

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، یکی از مهمترین و عملی ترین اقدامات تأمین مسکن، در قالب طرح اجاره ۹۹ ساله با نام طرح مسکن مهر در دست اجرا می باشد. در راستای این طرح برنامه ریزی در خصوص ساخت مسکن برای کلیه واجدین شرایط فاقد مسکن در قالب واگذاری حق بهره برداری زمین پیش بینی شده است.

مدیر کل اداره تعاون استان لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: پس از پالایش ثبت نام کنندگان مسکن مهر در این استان تاکنون 40هزار نفر آنها واجد شرایط مسکن مهر شناخته شدند.

عبدالمجید بامری تصریح کرد: از تعداد 130هزار و 198نفر متقاضی طرح مسکن مهر مدارک 119هزار و 784نفر بررسی شد که در نهایت 40هزار نفر برای دریافت مسکن مهر واجد شرایط تشخیص داده شدند.
وی با اشاره به مراحل ثبت نام طرح مسکن مهر، بیان داشت: از تعدا افراد ثبت نام کرده در طرح مسکن مهر در این استان بیش از 17هزار نفر آمادگی پرداخت یک میلیون ریال را دارند.

مدیر کل اداره تعاون استان لرستان با اشاره به اینکه مشکل زمین مسکن مهر در بیشتر شهرستانهای استان حل شده است، بیان داشت: تاکنون مشکل زمین برای 20هزار نفر از متقاضیان مسکن مهر در این استان حل شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان الیگودرز 4هزار نفر متقاضی زمین وجود دارد که برای1200نفر آنها زمین فراهم شده است، در شهرستان ازنا زمین به اندازه کافی تحویل داده شده است و در شهرستان های دورود و نورآباد زمین تحویلی معارض داشته است ولی هنوز در شهرستان های الشتر و کوهدشت هیچ زمینی تحویل داده نشده است.

بامری افزود: در شهرستان خرم آباد نیز تاکنون برای 5هزار نفرزمین واگذار شده است و 15هزار نفر بدون زمین هستند، شهرستان پلدختر نیز از بین2500نفر متقاضی برای 748 نفر زمین واگذار شده است و در شهرستان بروجرد11هزار نفر متقاضی وجود دارد که برای 6هزار نفر آنها زمین تامین شده است.

مدیر کل اداره تعاون استان لرستان از جمله مشکلات موجود دربحث مسکن مهر، عدم همکاری بانکها دانست و گفت: بانکها باید 14میلیون وام تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار دهند و این در حالیست که در حال حاضر هنوز حتی وامهای آماده سازی را به شهرستانهای ازنا و الیگودرز پرداخت نکرده است.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان نیز در این رابطه اظهار داشت: مسکن مهر یکی از قویترین بخشهای مولد در کشور است که مورد تاکید دولت و عنایت ویژه دولت قرار گرفته است.

سید رضا دهناد بیان داشت: اگر این 40هزار واحد مسکونی مسکن مهر در استان لرستان ساخته شود 1200میلیون تومان طی 2سال از منابع بانکی پول به استان تزریق می شود که در این صورت بسیاری از مشکلات اقتصادی استان حل خواهد شد.

وی پرداخت تسهیلات مسکن مهر را علاوه بر رونق اقتصادی موجب فعال شدن کارخانه های استان و افزایش درآمدهای مالیاتی و شهرداری دانست و بیان داشت: اجرای طرح مسکن مهر در لرستان بیش از 90 درصد دارای برکات اقتصادی برای این استان است.

معاون برنامه ریزی استانداری لرستان یادآور شد: با توجه به اینکه تمام اصناف و واحدهای تولیدی مستقیم یا غیر مستقیم به بخش مسکن ارتباط دارند، لذا باید مسکن و شهرسازی، اداره کل تعاون و بانکها سعی کنند تا مشکلات مسکن مهر در این استان را حل کنند.

وی ضمن ابراز نگرانی از دچار شدن طرح مسکن مهر به سرنوشت بنگاههای زودبازده، عنوان کرد: با توجه به اینکه بررسی بنگاههای زود بازده نشان می دهند که لرستان نتوانسته آن 1200میلیارد تومانی را که دولت در نظر داشته است جذب کند و فقط 31درصد این منابع جذب شده است در حالیکه اگر دستگاهها از زمان مقرر شده استفاده می کردند امکان جذب همه این پول وجود داشت.

به هر حال به نظر می رسد یکی از عوامل مهمی که منجر به موفقیت طرح مسکن مهر می شود همکاری و تعامل مطلوب بانکها در این زمینه است که باید تلاشهای لازم در این زمینه از سوی متولیان امر صورت گیرد.

Advertisements