غارطبيعي زينگان ايلام، سرما در گرما

18_2146 غار طبيعي زينگان يكي از شگفيتهاي منحصر به فرد استان ايلام است. تفاوت دماي داخل غار طبيعي و روباز زينگان با بيرون از آن حدود ‪ ۴۰درجه است و سرما در گرما را به تن و روح هديه مي‌كند.. در دل دشت گرم و سوزان انگار قطعه‌اي از بهشت را كنده و در منطقه‌اي به نام زينگان گذاشته اند.

ايلام – … هوا هر لحظه گرم و گرمتر مي‌شود، تا چشم كار مي‌كند سراب است و دشت.

در دل دشت گرم و سوزان انگار قطعه‌اي از بهشت را كنده و در منطقه‌اي به نام زينگان گذاشته اند.

از مرقد علي صالح (ع) مي‌گذري و بايد يك مسير توام با گرما را به طول ‪۱۵ كيلومتر در راهي تا حدودي سخت گذر پشت سر بگذاري. نشانه‌اي از خلقت به صورت طبيعي به نام غار طبيعي زينگان وجود دارد كه خستگي و گرما را از تن مي گيرد و چشمها را محو زيبايي مي‌كند.

تفاوت دماي داخل غار طبيعي و روباز زينگان با بيرون از آن حدود ‪ ۴۰درجه است و سرما در گرما را به تن و روح هديه مي‌كند.

در ورودي اين غار درختچه‌هاي گرمسيري همچنان سبز مانده‌اند و درون غار بر اثر تماس آب با ديوارها، انگار مسير را با رنگ سبز پوشانده اند.

آبچكها و بوي سبزينه ديوارهاي اين غار مخملين حال و هواي ديگري دارد و زيباتر اينكه آبي كه به آرامي و خنكي از كف غار مي‌گذرد به نرمي پاها را نوازش مي‌كند.

سرخسها، جلبكها، گلها و گياهان خودروي داخل غار، رنگ سنگ‌ها همراه با پيچ و خم داخل غار و لبه‌هاي به هم دوخته قسمتهايي از سقف غار، هر مخاطبي را به حيرت وا مي‌دارد.

معاون امور عمراني استاندار در جريان بازديد از اين غار مي‌گويد: نظر به اهميت اين غار طبيعي اكنون كار اجرايي براي تقويت زيرساختهاي اين منطقه در دست اقدام است.

رضا اخباري افزود: كار تامين برق، راه دسترسي و ايجاد امكانات رفاهي در اين منطقه زيبا در دستور كار قرار گرفته است.

وي ادامه داد: تاكنون ‪ ۸۰۰ميليون ريال براي تامين برق به اين غار اختصاص يافته و قرار است سه ميليارد ريال براي تامين راه دسترسي و ديگر امكانات در اين منطقه هزينه شود.

او اظهار داشت: اين غار طبيعي يكي از شگفيتهاي منحصر به فرد استان ايلام بوده كه نياز به معرفي دارد.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ايلام مي‌گويد: اين غار طبيعي داراي جاذبه‌هاي منحصر به فردي براي جلب گردشگران است.

مسعود اسكندري افزود: اين غار طبيعي در فهرست آثار طبيعي كشور به ثبت رسيده و اكنون كار انجام زيرساختها براي سهولت بازديد گردشگران به اين منطقه در دست اقدام است.

او افزود: جاده سازي، ايجاد سكوها و تابلوهاي راهنمايي از مواردي است كه براي سهولت در بازديد از اين منطقه در دست اجراست.

به گفته او، روزانه به ويژه در فصل بهار و تابستان بيش از ‪ ۵۰۰تا يكهزار نفر از اين نقطه طبيعي ديدن مي‌كنند.

Advertisements

یک فکر برای “غارطبيعي زينگان ايلام، سرما در گرما”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.