مسئول اصفهاني: بختياريها نبايد از آب زاينده رود برداشت كنند

تونل كوهرنگ‌مدیرعامل خبرگان کشاورزی شهرستان اصفهان با اشاره به کم آبی در اصفهان گفت: چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط محیطی نمی تواند کشت قابل توجیهی داشته باشد و برداشت آب برای این استان اقتصادی نیست. در سالی که آب کم هست، برداشتهای آب استان چهارمحال و بختياري از زاينده رود مشکل ایجاد کرده

  به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، اسفندیار امینی بعداز ظهر جمعه در حاشیه برگزاری چهارمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی استان اصفهان در نشست خبری با خبرنگاران اصفهانی اظهار داشت: به دلیل وجود اشعه ماورای بنفش در ارتفاعات، وجود ماده اکسین (هورمون رشد) بر سر شاخه ها و وزش بادهای شدید، عمق کم خاک تکامل نیافته و دوره رشد کوتاه نمی توان در ارتفاعات کشت قابل توجهی داشت.

همچنین مهدی‌بصیری، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با اشاره به مدیریت ضعیف آب در اصفهان گفت: پیش از سفر ریاست جمهوری به استان چهارمحال و بختیاری مجوزهای زیادی برای پمپاژ آب داده شد اما برداشتی انجام نمی شد.

وی بیان کرد: پس از آن شاهد تحقق این مهم بودیم که مردم چهارمحال و بختیاری به اندازه دلخواه از زاینده رود برداشت آب دارند که این موضوعی غیر منطقی است

بصیری ادامه داد: در سالی که آب کم هست، برداشتهای آب مشکل ایجاد کرده و وجود پمپهای متعلق به چهارمحال و بختیاری، زیر سد منجر به برداشت بی رویه این استان و در نتیجه خشکیدن زاینده رود شد.

در ادامه این جلسه ناصر حاجیان، عضو انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در رابطه با تونل سوم کوهرنگ گفت: طراحی این تونل و محل قرار گرفتن آن از ابتدا اشتباه بوده و هم اکنون نیز حفر این تونل به یکی از سخت‌ترین و هزینه‌برترین مراحل خود رسیده زیرا این حفاری در زمینی قرار گرفته که جنس سنگهای آن بسیار محکم و 1300 متر باقیمانده نزدیک به یک سال به طول خواهد انجامید.

وی اظهار داشت: برای انحراف مسیر آب باید بر روی آن سد ساخته می ‌شد اما طراحان این طرح بدون کار کارشناسی تصمیم دارند که بدون ساخت سد و تنها با پمپاژ آب به بالای کوه این تونل را تکمیل کنند در حالیکه کشاورزان نیز می داند، که انحراف آب به یک «واره» یا سد نیاز دارد.

حاجیان خاطرنشان کرد: حتی باساخت تونل کوهرنگ، اگر تخصیص آب به همین روند ادامه یابد، ‌هیچ مشکلی از آب اصفهان را حل نخواهد کرد.

سوال لرنا: در شرايطي كه خشكسالي است و آب ارزش پيدا كرده آيا نبايد حقوقي هم براي مردم چهارمحال و بختياري قايل شد و حق آنها را پرداخت نمود؟ چرا مردم چهارمحال و بختياري حق ندارند از آب منطقه خود برداشت كنند اما به محض اينكه زاينده رود از حريم اين استان خارج مي شود استفاده از آن مجاز مي شود؟

انتظار مي رود مردم و نمايندگان استان چهارمحال و بختياري از حقوق مردم اين منطقه دفاع كنند. اگر آب اين استان را مي برند اشكالي ندارد نوش جانشان اما بهاي آن را بپردازند. چون همين آب مهمترين سرمايه اين استان است

Advertisements

8 دیدگاه برای «مسئول اصفهاني: بختياريها نبايد از آب زاينده رود برداشت كنند»

 1. من در همایش بررسی علل بحران زاینده رود شرکت کردم البته با واسطه دعوت شدم.
  واقعا» بیان چنین دیدگاه های یک سویه ای جای تاسف داشت.
  همایش مثل جلسه دادگاه محاکمه استان چهارمحال و بختیاری بود البته آن هم بدون حضور متهم فرض آقایان . از آن همایش بیشتر در تار نمایم نوشته ام .
  موفق باشید.

 2. متاسفانه برخوردهای مسئولین قبلی استان باعت این باور شده که آب چهار محال برای اصفهانی هاست.امیدوارم با همکاری رسانه های استان مردم استان آگاهی بیشتری نسبت به حقشون پیدا کنند

 3. مردم شهر دور چه صفایی دارند

  لوله هاشان پر آب ،جیب هاشان پر پول باد

  ما که بخیل نیستیم

  من که دیدم شهرشان

  خیلی از استان ما خوب تر است

  ما که واجب نیستیم

  بی گمان آنها از ما بهترند

 4. هرانساني كه از حق خود دفاع نكندازيك كرم خاكي هم كمتر است . نمك خوردن و نمكدان شكستن كار هميشگي ملت ايران بوده حال اصفهان كه زماني خر هم درآن زندگي نميكرد براي مردم چهارمحال وبختياري پرروي ميكند .
  كسي كه چيزي براي ازدست دادن ندارد راحت هرمسئول ناحق گو رامثل سگ زيرپا مي اندازد پس مواظب حرفهيتان باشيد گردن كلفت هاي دزد

 5. زنده رود بايد در اصفهان جاري شود تا هويت اصفهان را بنام بختياري ثبت كند باور كنيد در جنگ قاسم خان بختياري در حمايت اصفهان و دفع غائله افاغنه دوهزار بختياري كشته شد و تاريخ اصفهان با نام بختياري ها عجين هست پس اشكالي ندارد اجازه برداشت اب ندهند راستي با كدام يك از نمايندگان استان و با چه توانايي هاي انها در صحنه دفاع از حقوق استان وارد نبرد در مجلس با اصفهاني ها خواهند شد

 6. این از بی عرضگی نمایندگان ماست
  از ماست که بر ماست

 7. فقط میتونم بگم خیلی متاسفم برای بختیاریهای باغیرت

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.