17 مرداد روزخبرنگار، تبريك يا تسليت!

خبرنگار

قاتلین شهید صارمی چه کسانی هستند. صارمی به دست یهودیهان صهیونیست کشته نشد. مسيحیان کاپیتالیست هم برای قتل خبرنگار ایرانی مستقر در مزار شریف برنامه ریزی نکرده بودند. پس چه کسانی و چه گونه افکاری حضور خبرنگاران و روزنامه نگاران در افغانستان آن روز را برای خود تهدید می دانستند، طالبان. کسانی که خود را پیرو راستین مکتب اسلام می پنداشتند.

 

حجت صارمی:

 امتی که در آن حق ضعیف از قوی بدون لکنت زبان گرفته نشود فاقد قداست و پاکی است. علی (ع)

 اما حقیقت چیست و حق کدام است؟ تشخیص حق از باطل آن طور که ادعا می شود کار آسانی نیست و به همین جهت پیامبر اسلام(ص) از همان ابتدا در زمان حیات خویش در شفاف ترین دوره ی تمامی تاریخ اسلام، در هم آمیختگی ظاهری حق و باطل را در آینده نزدیک پیش بینی کرده بود که عمار را مخاطب قرار داد: «تو با هر که باشی دلیل حقانیت اوست».

در تاریخ معاصر نیز جویندگان راستی با همان دشواری روبرو هستند. قاتلین شهید صارمی که یازدهمین سالگرد شهادتش را پیش رو داریم چه کسانی هستند. می دانیم شهید صارمی به دست یهودیهان صهیونیست کشته نشد. مسحیان کاپیتالیست هم برای قتل خبرنگار ایرانی مستقر در مزار شریف برنامه ریزی نکرده بودند. پس چه کسانی و چه گونه افکاری حضور خبرنگاران و روزنامه نگاران در افغانستان آن روز را برای خود تهدید می دانستند، طالبان. کسانی که خود را پیرو راستین مکتب اسلام می پنداشتند. پس چرا می بایست یک روزنامه نگار ایرانی مسلمان هم کیش خود را در اوج مظلومیت به شهادت می رساندند.

 خبرنگار مگر دست آوردی جز دانایی برای جامعه اش در بر دارد؟ این چه محصولی است که از یک سو ارزش خون دادن دارد و از سویی دیگر خون ریختن؟ اکنون، به گواه متفکران و تئوریسین های راست و چپ، خودی و غیر خودی نظام جمهوری اسلامی با چالشی بی سابقه روبرو است. مسایل مربوط به انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و جریانات پس از آن، عملا» ملت ایران را به دو بخش تقسیم کرده است. در بین هر دو گروه چهره هایی دیده می شوند که به هیچ وجه در صداقت و تعهد ایشان نسبت به مردم، کشور و نظام نمی توان تردید داشت. و البته در بین هر دو گروه هم افرادی هستند که پیشینه ی قابل اعتمادی نزد مردم ندارند.

 پس امروز چه کسی می تواند عمار یاسر را در بلوایی که بر پاست شناسایی کند؟ تازه اگر چنین شود و عمار گونه ایی نیز پیدا شود، چه کسی می تواند مصادیق تشخیص خود را از گذرگاه بی مرز مغالطه و برهان به مرددان هر دو گروه برساند؟ مگر اینکه به کلام معصوم که در صدر آمد پناه جوییم و بیابیم چه کسانی قلدر مأبانه قدرتنمایی می کنند و دندانهای چه کسانی در دهان خورد می شود. چه کسانی تکیه به سر نیزه دارند و چه کسانی جز یا حسین گفتن سلاحی برای دفاع ندارند. کدام تصمیم سازی است که آدم کشان مسلح را آزاد و روزنامه نگاران آگاهی آفرین را در بند می سازد؟

 17مردادروزخبرنگار تبریک یاتسلیئت

 حجت صارمی پانزدهم مردادماه هشتادوهشت

Advertisements

4 دیدگاه برای «17 مرداد روزخبرنگار، تبريك يا تسليت!»

 1. سلام آقای خدایی استاد گرامی.شما از مسابقه ماست خوری گفتید و منفعت این جشنواره برا ی افرادی خاص ولی از نظر نباید دور داشت که نه تنها این جشنواره برای یک عده خاص بلکه در دراز مدت و با برگزاری جشنواره های متععد خاص می توان شهر دورود را به عنوان یکی از قطب های فرهنگ و ورزش معرفی کرد. هنگامی که اربابان رسانه استان آن گونه که باید و شاید از قومیت خود دفاع نمی کنند و صدا و سیما و فرهنگ ما در دست افرادی غیر بومی افتاده در حالی افراد هماهنگ کننده این برنامه ها بومی نیستند چه انتظاری می توان داشت.در مطالب بعدی نوشته ای در نقد این جشنواره بر لرستان پرس قرار خواهم داد.منتظر نظرات سازنده شما هستمم

 2. خبرنگاری همواره باید به مثابه یک فرصت دیده شود نه تهدید"، می‌گوید:

  انتقاد رضایی ازنگاه امنيتي به اصحاب رسانه
  در بخشي از اين پيام آمده است: باید نگاه امنیتی به اصحاب رسانه از بین برود چرا که خبرنگاری ارتباط تنگاتنگی با مسائل فرهنگی دارد. دكتر رضايي نقش خبرنگاران در انتخابات دهم را ستود و آنان را «سفیران خبری بی ادعا» خواند
  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی به مناسبت فرا رسیدن روز خبرنگار، از تلاش های بی منت خبرنگاران تقدیر و تشکر نموده، آنان را «سفیران خبری بی ادعا» خواند.

  به گزارش پايگاه اينترنتي دکتر محسن رضایی در این پیام آمده است: «اینجانب ضمن تبریک این روز به خبرنگاران عزیز ایران اسلامی، از تلاشهای بی منت این عزیزان تقدیر و تشکر می نمایم. رشادت و ایثار خبرنگاران در روزهای سخت دفاع مقدس و تلاش شبانه روزی اینان در انعکاس اخبار جبهه و جنگ و ديگر صحنه هاي خطير نقش آفريني ملت ايران، امری فراموش ناشدنی است.»

  رضایی با اشاره به حضور چشمگیر ملت ایران در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، حضور موثر خبرنگاران در این عرصه را یکی از عوامل مهم و تعیین کننده در گسترش مردم سالاری دینی دانست.

  وی با تاکید بر اینکه «در جمهوری اسلامی ایران خبرنگاری همواره باید به مثابه یک فرصت دیده شود نه تهدید»، افزوده است:» باید نگاه امنیتی به اصحاب رسانه از بین برود چرا که خبرنگاری ارتباط تنگاتنگی با مسائل فرهنگی دارد.»

  محسن رضایی در پایان این پیام آورده است: «امیدوارم در آستانه ورود به دهه چهارم انقلاب اسلامی ایران، شرایطی فراهم شود تا حرفه خبرنگاری که در تمام دنیا جزء مشاغل سخت به حساب می آید و در ایران مع الاسف مغفول مانده است، از قانونی جامع و هماهنگ جهت دسترسی خبرنگاران به حقوق کاری و حرفه ای خود برخوردار شود.»

 3. همزمان با روز خبرنگار ( 17 مرداد ) با خبرنگاران شهيد ايرنا يا مادر رسانه هاي نوشتاري کشور که با گذشتن از خون خود براي خبر رساني بموقع ، نامشان د می‌گوید:

  روز خبرنگار؛ يادي از شهداي سرافراز ايرنا

  ايرنا – دفتر پژوهش و بررسيهاي خبري- گروه اسنادو اطلاع رساني:همزمان با روز خبرنگار ( 17 مرداد ) با خبرنگاران شهيد ايرنا يا مادر رسانه هاي نوشتاري کشور که با گذشتن از خون خود براي خبر رساني بموقع ، نامشان در تاريخ ماندگار شد، بيشتر آشنا شويم .

  17 مرداد روز خبرنگار است ، شايد بتوان با انتشار بخشي از وصيت نامه هاي شهداي خبرگزاري خاطره آنها را زنده کرد تا يادآور وظيفه سنگين و حرفه اي اصحاب قلم و خبرنگاراني شويم که بايد سالها در عرصه خبررساني براي آگاهي بخشيدن به جامعه ، گام بردارند .
  قدر مسلم خبرنگاران افرادي هستند که به سبب نوع شغل خود ، وظيفه و رسالت سنگيني به عهده دارند و در راستاي اين اداي وظيفه برخي از آنها حتي از جان خود گذشته اند تا رويدادي را ثبت يا خبري را براي ارتقاي آگاهي جامعه ، تهيه کنند.
  آنان بايد طبق وظيفه ،حلقه ارتباطي بين مسئولان نظام و مردم باشند . اين وظيفه مهم ايجاب مي کند که منعکس کننده نيازهاي جامعه ، نقطه نظرهاي مردم در زمينه مسائل مختلف و … به دست اندرکاران کشور باشند و در عين حال بايد با صداقت تمام و امانتداري هرچه بيشتر ، اقدامات ، تلاشها و ديدگاههاي مسئولان و مجريان دستگاههاي مختلف اجرايي را به آحاد مردم اطلاع رساني کنند. از اين رو وظيفه آنها بسيار خطير و سنگين تر از آن است که صحبت از آن در چند سطر بگنجد.
  هم اکنون در آستانه روز خبرنگار قرار داريم ، روزي که شهيد «محمود صارمي » خبرنگار صديق ايرنا با گذشتن از خون خود آن را بنيان نهاد و ماندگار شد . روحش شاد و راهش پر رهرو.

  ** زندگينامه شهيد «محمود صارمي»
  سال تولد: 1347 – محل تولد : شهر بروجرد – محل شهادت: مزار شريف – تاريخ شهادت : 17 مرداد1377 – آرامگاه : گلزار شهداي بروجرد

  شهيد»محمود صارمي» در سال 1370 همکاري خود را با خبرگزاري جمهوري اسلامي ( ايرنا ) آغاز کرد . وي در سال 1371 در حالي که به تحصيلات خود در مقطع کارشناسي ارشد ادامه مي‌داد، ازدواج کرد و در سال 1375 به عنوان مسئول دفتر ايرنا در مزار شريف در افعانستان منصوب شد. دو سال بعد ، در روز 17 مرداد 77 بدست نيروهاي طالبان در نهايت مظلوميت به شهادت رسيد . اين روز در تارخ عرصه اطلاع رساني جادوانه شد و روز خبرنگار نام گرفت .

  ** آخرين پيام شهيد محمود صارمي به ايرنا
  پيامي که شهيد صارمي روز هفدهم مرداد سال 77 آن را با خون خود نوشت ، به اين شرح بود : » اينجا محل کنسولگري ايران در مزار شريف است، من محمود صارمي خبرنگار ايرنا هستم، گروه طالبان چند ساعت پيش وارد مزار شريف شد. مزار شريف به دست طالبان سقوط کرد، عده اي از نيروهاي طالبان در محوطه کنسولگري جمهوري اسلامي ايران ديده مي شوند. به من بگوييد که چه وظيفه اي … ” .
  اين آخرين مکالمه صارمي با تهران بود و به حق رسالت سنگين خود را کامل ادا کرد و در اين راه جان خود را در طبق اخلاص گذاشت و تا ابد نام خود و تمام خبرنگاران متعهد و وظيفه شناس را در تاريخ و عرصه خبر ،ماندگار کرد .
  محمود غريب و مظلوم … نه ديپلمات بود و نه تاجر ، بلکه فقط يک خبرنگار صديق و متعهد بود که با گذشتن از خون خود، فرياد مظلوميت مردم دردمند و ستمديده افغانستان را به گوش جهانيان رساند.
  آري ، او ايثار و شجاعت را سرلوحه کار خود قرار داد و اين امر دوست، دشمن و جهانيان را به شگفتي انداخت .
  از ديگر شهداي گرانقدر و جادوان اثر ايرنا مي توان از حسين ضامن، حسين فرهادي کوهپايي ،علي نبي پور انگجي، داريوش گودرزي کيا ، مسعود مشايخي، سيدمهدي مير افضلي و سپهدار ساجدي نام برد و در پايان همچنين مي توان يادي از خبرنگار اسير ايرنا کاظم اخوان کرد.

  ** زندگينامه شهيد حسين ضامن
  سال تولد : 1339 – محل تولد : زاهدان – تاريخ و محل شهادت 25/12/65 – فاو و در عمليات والفجر 8 – آرامگاه : بهشت مصطفي در زاهدان

  شهيد ضامن در سال 1363 همکاري خود را با ايرنا به عنوان خبرنگار آغاز کرد و دو سال از خدمت خود را در سخت ترين شرايط آب و هوايي در شهرستان دور افتاده چابهار گذراند. وي در محيط کار، فردي مسئوليت پذير ، متعهد ، وظيفه شناس و کوشا بود . او فروردين 1365 براي تهيه خبر از ايثار گريها و رشادتهاي رزمندگان ايران اسلامي ، عازم جبهه هاي حق عليه باطل شد .
  اين شهيد والامقام در منطقه فاو به هنگام تبادل آتش بين نيروهاي ايران و عراق در عمليات «والفجر 8 » از ناحيه سر مورد اصابت ترکش قرار گرفت و روز 25 ارديبهشت 1365 دعوت حق را لبيک گفت و به فيض عظيم شهادت نائل آمد.

  ** فرازهايي از وصيت نامه شهيد ضامن :
  » والدين عزيزم ، ما پرورش يافتگان مکتب حسين ابن علي(ع) هستيم و نمي توانيم شاهد مظلوميت اسلام و مسلمين باشيم . بنابراين، بر ماست که با الهام از مکتب حيات بخش اسلام و پيروي از فرمايشات امام خميني در تمامي صحنه هاي انقلاب اسلامي حضور فعال داشته باشيم و اسلام را ياري نماييم » .

  ***
  ** زندگينامه شهيد «حسين فرهادي کوهپايي»
  سال تولد : 1331 – محل تولد : تهران – تاريخ و محل شهادت : سال 1359 – شهر ايلام به سبب بمباران خوشه اي اردوگاهها – آرامگاه : گلزار شهدا در بهشت زهراي تهران

  شهيد «حسين فرهادي کوهپايي» تحصيلات خود را همزمان با خدمت در نيروي هوايي ارتش
  در رشته ادبيات به پايان رساند . او به واسطه علاقه اش وارد اين نيرو شده بود و پس از مدتي به سبب روحيه ظلم ستيزي و انقلابي، بتدريج درگير فعاليتهاي سياسي عليه رژيم منحوس پهلوي شد و مورد سوء ظن ماموران امنيتي قرار گرفت و پس از چندي دستگير و به بندرعباس تبعيد شد .
  وي هفتم تيرماه 1359 ازدواج کرد و سه ماه بعد با آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران ،عازم جبهه جنگ در کردستان شد. شهيد فرهادي کوهپايي در همين حال از روز دهم شهريور ماه 1359 همکاري خود را با ايرنا آغاز کرد.
  او با عشق و شوري وصف ناپذير انجام وظيفه مي کرد و پس از مدتي براي راه اندازي دفتر خبرگزاري جمهوري اسلامي به ايلام اعزام شد . وي پس از دو ماه حضور دلاورانه و ايثارگرانه در منطقه ، هنگامي که در حال خنثي کردن تله انفجاري دشمن بود، مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به فيض شهادت نائل آمد.

  ** فرازهايي از وصيت نامه شهيد حسين فرهادي کوهپايي :
  » به همسرم بگوييد راه امام خميني را برود و به اسلام عزيز خدمت کند . بگوييد اگر شهيد شدم جز براي اسلام و تداوم انقلاب اسلامي نبوده است . به خانواده ام بگوييد که شهادت تولد دوباره من است و بايد خوشحال باشند» .
  ***
  ** شهيد «علي نبي پور انگجي »
  سال تولد : 1339 – محل تولد : شهر تبريز – تاريخ و محل شهادت : سال 1361 در عمليات رمضان در جنوب شلمچه

  شهيد » علي نبي پور انگجي» در سال 1360 به عنوان خبرنگار در سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي مشغول بکار شد و در انجام اين وظيفه خطير از هيچ تلاش و کوششي دريغ نکرد و با آغاز جنگ تحميلي ، هرگاه که زمزمه ماموريت و اعزام به جبهه مي شد، در زمره اولين داوطلبان براي دفاع از سرزمين هميشه سربلند ايران بود. اين خبرنگار خدوم تا قبل از شهادتش سرپرست دفتر ايرنا در شهر ياسوج بود و روز هفتم مرداد 1361 در عمليات پر فتوح «رمضان «در جنوب شلمچه مورد اصابت تير دژخيمان بعثي قرار گرفت و به شهادت رسيد.

  ** فرازهايي از وصيت نامه شهيد نبي پور انگجي :
  » يگانه معبودم با نام تو آغاز مي کنم، اي که ظرف کوچک وجودمان از عشق لبريز شده و همواره در جست وجوي راهي نزديک تر براي وصال تو هستيم. برادران ، خواهران ، دوستان و آشنايان ، پيام خون همه کساني که در اين راه قدم مي گذارند، اطاعت از امام و گام نهادن در راه مردان خداست که راهي بس دشوار و سخت است . من با آگاهي کامل در اين راه گام نهادم و بديهي است که انتهاي اين راه شهادت است. پشتوانه شما اسلام و قرآن است. از هيچ چيز نهراسيد و آماده مبارزه طولاني باشيد. چرا که تا هر زمان ستمگران باشند ،مبارزه ما نيز ادامه دارد و انشا الله حضرت ولي عصر(عج) عنايتي بفرمايند و ما را از انتظارشان خارج سازند» .

  ***
  ** زندگينامه شهيد «داريوش گودرزي کيا»
  سال تولد: 1332 – محل تولد : روستاي اناج از توابع اراک – تاريخ و محل شهادت : 29 مهر ماه 1363 ميمک در عمليات عاشورا – آرامگاه: گلزار شهداي بهشت زهراي تهران

  شهيد داريوش گودرزي کيا در سال 1359 فعاليت خود را به عنوان عکاس – خبرنگار در سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي آغاز کرد. وي با شروع جنگ تحميلي ( 31 شهريور 59 ) از نخستين داوطلبان اعزام به جبهه هاي نبرد حق عليه باطل بود که پس از حضور در خطوط مقدم جبهه به ثبت رويدادهاي مهم جنگ تحميلي پرداخت.
  شهيد گودرزي کيا در عمليات هاي مختلفي مانند «فتح المبين»، «رمضان » ،»محرم» ، تمامي » والفجرها » و» خيبر» شرکت داشت تا اينکه با شرکت در عمليات «عاشورا «در منطقه ميمک مورد اصابت تير دژخيمان بعثي قرار گرفت و سرانجام روز 26 مهر ماه 1363 پس از سالها تلاش دلسوزانه و دلاورانه در عرصه هاي مختلف خبري و ثبت جانفشاني هاي رزمندگان اسلام در جبهه ها از طريق عکاسي ، به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

  * فرازهايي از وصيت نامه شهيد گودرزي کيا:
  » خدا را سپاس که به من فرصتي عنايت نمود تا بتوانم چند خطي به نام وصيت نامه از خود باقي بگذارم .خدايا اگر به آن مقام که تو مي پسندي، لايق نيستم ، پس به غلامي غلام شهدا قرارم بده. خدايا تو را قسم به کودکان شهدا از گناهان من بگذر که ديگر طاقتم تاب شده است.خدايا به عزت و مقام شهدا نام شهيد بر من قرار بده.
  پدر ، مادر ، برادران ، خواهرانم و همسرم ، راه ما ، راه خداست ، بشتابيد که از اين کاروان عقب نمانيد و بدانيد که به اين راحتي هر کسي به اين سعادت نمي رسد . پس شاد و صبور باشيد، چرا که ما راهمان را پيدا کرده ايم. الهي از تو تمناي بخشش و هدايت دارم «.
  ***
  ** زندگينامه شهيد «مسعود مشايخي »
  سال تولد: 1337 – محل تولد: اراک – تاريخ و محل شهادت: 1364 در پاکستان – آرامگاه: بهشت زهراي تهران

  شهيد مسعود مشايخي روز 10 شهريور 1337 در شهرستان اراک متولد شد و در سال 1359 به عنوان خبرنگار فعاليت خود را در ايرنا آغاز کرد .
  اين شهيد بزرگوار به سبب تعهد ، مسئوليت پذيري و درک صحيح وظيفه خبرنگاري بارها در جبهه هاي جنگ تحميلي حضور يافت . وي سپس رياست دفتر ايرنا در پاکستان را عهده دار
  شد و هنگام پوشش خبري سفر رئيس جمهور کشورمان به پاکستان ، زماني که عازم شهر لاهور بود ، بين راه بر اثر تصادف به شهادت رسيد.
  فاطمه السادات لعابي همسر اين شهيد درباره او مي گويد: » مسعود عاشق خدايش بود و کمتر کسي را مثل او ديدم . وي در هر شرايطي از من مي خواست تا به ياد شهداي گرانقدر اسلام باشم و به خاطر بياورم شهدايي را که در راه خدا، دين محمد (ص) و ميهن عزيزمان از جان گذشتند ، ايثار کردند و به شهادت رسيدند» .
  ***
  ** زندگينامه شهيد «سيد مهدي مير افضلي»
  سال تولد : 1347 – محل تولد : شهر يزد – تاريخ و محل شهادت : 15 آذرماه 1384
  به سبب سقوط هواپيماي » سي 130 » در تهران

  شهيد » سيدمهدي مير افضلي» خبرنگار – عکاس توانا ، متعهد و گشاده روي خبرگزاري جمهوري اسلامي در سانحه هواپيماي «سي 130 » ارتش جمهوي اسلامي ايران به همراه جمعي ديگر از خبرنگاران و عکاسان خدوم کشور به فيض شهادت نايل آمد .
  وي فعاليتهاي ارزشمندي در حوزه هاي مختلف هنري و فرهنگي داشت ، از جمله جهت برگزاري نمايشگاههاي مختلف عکس براي معرفي رويدادهاي مختلف ، برگزاري کلاسهاي طراحي و انتشار کتاب عکس با عنوان » غم بم » همت گماشت . آثار اين شهيد بزرگوار در جشنواره هاي مختلف عکاسي بارها برگزيده شده است و هم اکنون نيز آثار ارزشمند وي در زمينه هاي مختلف در مجله » عکس خبري » همچنان به چاپ مي رسد.
  از جمله يادگارهاي شهيد «مير افضلي» ، عکسهايي است که او به سبب وظيفه خطيرش در واحد عکس ايرنا از همکاران در سالهاي متمادي تهيه کرد که به يادگار باقي مانده است.
  شهيد سيد مهدي به سبب هوش و ذکاوت خدا دادي ، روحيه قوي و ابتکار عمل بالايي که داشت ،همواره به دنبال شکار لحظه‌ ها بود و به همين سبب دوربين خود را تا آخرين لحظات حيات بردوش داشت و لحظه اي از خود دور نکرد.
  همکاران ايرنا همواره آثار اجتماعي با خميرمايه انساني را در عکسهاي متعدد ميرافضلي به وضوح شاهد بودند و از اين شهيد بزرگوار دختري به نام زينب ‌السادات و پسري به نام سيدعلي به يادگار مانده است
  ***
  ** زندگينامه شهيد «سپهدار ساجدي»
  سال تولد : 1347 – محل تولد : سواد کوه در استان مازندران – زمان و محل شهادت : 15 آذر ماه 84 به سبب سقوط هواپيماي » سي 130″ در تهران

  اين شهيد بزرگوار در سال 1347 در روستايي به نام «رييس کلا» در منطقه سوادکوه در استان مازندران ديده به جهان گشود و در رشته تاريخ دانشگاه تهران در مقطع کارشناسي تحصيل کرد. سپس در سال ‎1371 در سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي مشغول بکار شد.
  وي مدت سه سال در گروه بولتن خبر ايرنا کار کرد و پس از آن به عنوان مسئول دفتر خبرگزاري در آستارا ، گيلان، دماوند و بعد به عنوان خبرنگار ايرنا در دفتر «رياض » در عربستان سعودي فعاليت نمود . گرايش به انعکاس موضوعهاي اجتماعي و پيگيري جدي مسايل جامعه از خصيصه‌ هاي اين خبرنگار و گزارشگر ايرنا بود و به همين سبب در اغلب دوران خدمت صادقانه اش ، در عرصه اطلاع رساني در بخش اجتماعي فعاليت داشت.
  شهيد ساجدي براي پوشش خبري رزمايش نيروي دريايي ارتش در منطقه چابهار و درياي عمان عازم اين منطقه بود که بر اثر سانحه براي هواپيماي » سي 130 » ،در تهران به فيض شهادت نائل آمد.
  از شهيد ساجدي دختري به نام «آسيه » به يادگار مانده است.
  روح تمامي راست قامتان تاريخ از جمله شهداي هميشه سرافراز و افتخار آفرين ايرنا شاد و راهشان پر رهرو باد.
  در اين گزارش ضروري است که به خبرنگار جاويدالاثر ايرنا » کاظم اخوان » نيز اشاره کنيم . زيرا وي نيز از خبرنگاران متعهد و صديق خبرگزاري است که بايد نگاهي به زندگينامه وي داشته باشيم .

  سال تولد : 1338 – محل تولد: شهر مشهد – تاريخ و محل اسارت : تير ماه 1361 در لبنان
  » کاظم اخوان » اول شهريور ماه 1360 به عنوان عکاس – خبرنگار به خانواده خبرگزاري جمهوري اسلامي پيوست . وي در آغاز جنگ تحميلي به عنوان عکاس در جبهه هاي غرب و جنوب ايران هميشه سربلند، حضور يافت و به همراه ديگر خبرنگاران ايرنا به وظيفه عکاسي و ثبت رشادتهاي رزمندگان اسلام در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل پرداخت .
  وي سپس تيرماه 1361 به دنبال يورش وحشيانه نظاميان رژيم اشغالگر قدس به خاک لبنان ،به طور داوطلبانه براي عکاسي و ثبت لحظه هاي مقاومت مردم فلسطين و لبنان به بيروت اعزام شد و در اين ماموريت همراه گروهي از ديپلماتهاي ايراني در مسير طرابلس به بيروت ربوده شد.
  از آن زمان همواره مسئولان وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران موضوع ربوده شدن ديپلماتهاي ايراني را پيگيري و به مجامع بين المللي هم شکايت کرده اند و اين روند همچنان از سوي جمهوري اسلامي ايران ادامه دارد و در همين حال چندي پيش از يک منبع محلي نيز اعلام شد که اين بزرگواران در زندان » اطليت » رژيم اشغالگر قدس اسير هستند و تمامي شواهد حاکي از زنده بودن اين عزيزان است . به اميد آزادي اين بزرگواران
  اطلاع/1863/ **

  انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 623961

 4. تابش نیز با بیان اینکه برخی از خواسته‌های ارائه شده همچون ایجاد کتابخانه تخصصی، راه اندازی سایت جامع اطلاع رسانی و .... در دست پیگیری است، از می‌گوید:

  در جمع خبرنگاران اردکانی
  تابش:خبرنگاران نباید با تحریف واقعیات و سانسور اخبار اعتماد مخاطبان را از بین ببرند
  پارلمان‌نیوز: دبیرکل فراکسیون خط امام(ره)مجلس با اشاره به نقش خبرنگاران در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌ها تصریح کرد که نباید آنها با تحریف واقعیات و سانسور اخبار، عدم بی‌طرفی و مبالغه‌آمیز کردن اخبار موجبات از بین رفتن اعتماد مخاطبان را فراهم آورند.

  به گزارش پایگاه خبری فراکسون خط امام(ره)مجلس«پارلمان‌نیوز»، محمدرضا تابش به مناسبت روز خبرنگار و در مراسم تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان اردکان که با حضور امام جمعه و مسئولان این شهرستان دردفتر وی برگزار شد، ضمن تبریک میلاد منجی عالم بشریت و آرزوی تعجیل در ظهور آن حضرت که برقرار کننده قسط و عدل و برچیننده ظلم و جور هستند، روز خبرنگار را به همه فعالان عرصه خبر رسانی تبریک گفت.

  وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های مشهود دنیای امروز، وجود ارتباطات وسیع و گسترده‌ انسانی و اطلاعاتی است، افزود:«اخبار و اطلاعات دارای نقشی تعیین‌کننده در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌ها است و با اهمیت یافتن افكار عمومی و ضرورت آگاهی مردم، نقش و رسالت خبرنگاری از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار شده است.»

  نماینده مردم اردکان ادامه داد:«خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ها هر چه متعهدانه‌تر و صریح‌تر به بیان واقعیات موجود بپردازند تحلیل‌ها و در نتیجه تصمیم‌گیری‌های بعدی به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود، بنابراین خبرنگاران نیز همچون سایر حرفه‌های دیگر باید واجد شرایطی باشند که تولید و انتقال اخبار به نحو مطلوب‌تری صورت گیرد.»

  دبیرکل فراکسیون خط امام(ره)مجلس از تخصص، انگیزه، شناخت از جامعه و آگاهی به علوم مرتبط نظری و حوزه تخصصی، صداقت، صراحت و رعایت عدل و انصاف به عنوان مهمترین ویژگی خبرنگاران یاد کرد و افزود:«شناسایی مهم‌ترین مسائل و موضوعات جامعه و ارتباط مداوم با مردم و انعکاس خواست‌ها و دیدگاه‌های آنان باید مورد توجه جدی قرار گیرد و نبایست با تحریف واقعیات و سانسور اخبار، عدم بی‌طرفی و مبالغه‌آمیز کردن اخبار موجبات از بین رفتن اعتماد مخاطبان را فراهم کرد.»

  تابش همچنین خبرنگاری را از جمله مشاغل پرمخاطره‌ای دانست که معمولاً با فشارهای مختلف جسمی و روحی را متوجه خبرنگاران می‌کند و گفت:«متاسفانه در بسیاری از کشورها خصوصاً کشورهایی که دارای مدیریت بسته‌ای هستند عرصه بر خبرنگاران تنگ می‌شود.»

  وی تصریح کرد:«جامعه نیز باید قدردان این طیف از اصحاب فرهنگ باشد و با فراهم ساختن اسباب و ابزار کار و رفاه آنان، همچنین رفع محدودیتهای کاری و حفظ احترام و حرمت آنان، باعث شود تا خبرنگاران متعهدانه در ایفای نقش و رسالت خود جامه عمل بپوشانند.»

  نماینده مردم اردکان در بخش دیگری از سخنان خود به «روز جوان» اشاره کرد و جوانی را دورانی همراه با فرصت ها و توانائیها دانست و با انتقاد از عدم برگزاری مراسمی مناسب در سطح شهرستان اردکان برای این قشر پویا و تاثیرگذار، خواستار توجه بیشتر مسئولان به جوانان شد.

  تابش همچنین در این جمع با اشاره به ملاقاتهای خود با فعالان عرصه رسانه و IT شهرستان و درخواست آنان برای راه اندازی یک سایت اطلاع‌رسانی برای شهرستان، اظهار امیدواری کرد که با پیگیری صورت گرفته و آماده شدن تمهیدات لازم، با مشارکت فعالان این عرصه از همه سلایق و تفکرات،سایت جامع اطلاع‌رسانی شهرستان اردکان عید سعید فطر امسال راه اندازی گردد.

  در ابتدای این مراسم حجت الاسلام دیداری، امام جمعه اردکان نیز در سخنانی با برشمردن برخی ویژگیهای خبرنگاران،از آنان خواست تا امانت و صداقت را در خبرهایشان رعایت کنند.

  وی با بیان اینکه جراید خدمتگزار مردم هستند، اظهار داشت:«خبرنگاران نبایست رسالت خود را با ملاکهای مادی درهم آمیزند و درعین حال از جراید شهرستان خواست تا از مطالب پرمحتوایی که مورد استفاده همه قرار گیرد استفاده کنند.»

  در ادامه این مراسم مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اردکان و خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای شهرستان هر یک دیدگاهها و خواسته‌هایشان را با منتخب خود در مجلس شورای اسلامی درمیان گذاشتند.

  تابش نیز با بیان اینکه برخی از خواسته‌های ارائه شده همچون ایجاد کتابخانه تخصصی، راه اندازی سایت جامع اطلاع رسانی و …. در دست پیگیری است، از مسئولان شهرستان خواست توجه بیشتری به اصحاب رسانه که با کمترین توقع، منشأ اثرات مثبتی هستند داشته باشند.

  در پایان این مراسم نیز از طرف نماینده مردم اردکان هدایایی برای تجلیل از خبرنگاران شهرستان اهداء گردید.

  تاریخ انتشار: ١٧ مرداد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.