بالاخره نفت به سفره مردم لرستان رسيد

نفت سفره وعده دولت در آوردن نفت بر سر سفره مردم محقق شد! آب آشاميدني 11 روستلاي شهرستان پلدختر به دليل نشت نفت از لوله انتقال نفت در آب هاي زيرزميني، همچنان آلوده است و از شیر آب آشامیدنی به جای آب، نفت جاری می شود. تعداد زیادی از مردم روستای جلگه خلج پلدختر با حضور در مقابل فرمانداری این شهرستان نسبت به آلوده بودن آب شرب این روستا به نفت و عدم پیگیری مسئولان در این زمینه اعتراض کردند.

علي رحيم کاکاوند روز چهارشنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا افزود: متاسفانه به علت نفوذ نفت در چاهها و آلوده شدن آب هاي زيرزميني، آب اين روستاها غير قابل استفاده است.
وي يادآور شد: آب آشاميدني اين روستاهاي پلدختر به دليل نشست نفت به رودخانه کشکان در ماه گذشته آلوده شده و هم اکنون غيرقابل استفاده است.
وي اظهار داشت: به دليل بروز مشکلات زيست محيطي و اين گونه مشکلات از شرکت نفت شکايت شده که بايد خسارات وارده به محيط زيست را پرداخت کند.
کاکاوند ميزان خسارت وارده به محيط زيست اين منطقه را هشت ميليارد ريال عنوان کرد و گفت: در صورت پرداخت اين خسارت مي توان در راستاي ترميم چهره محيط زيست اقدامات اساسي انجام داد.
وي يادآور شد: به علت فرسوده بودن لوله خطوط نفت، يازدهم تيرماه گذشته يکي از خطوط شکسته و نفت به رودخانه کشکان وارد شد.
مديرکل محيط زيست استان لرستان افزود: به همين دليل خطوط انتقال نفت از جلگه خلج تا پيچ زيودار به طول پنج کيلومتر بايد تعويض شود و شرکت نفت موظف شده تا تمامي لوله متروکه، تعويضي و غيرقابل استفاده را جمع آوري کند.
وي گفت: به علت نشت نفت به رودخانه کشکان علاوه بر تلف شدن حدود 300 هزار قطعه ماهي، خسارت زيست محيطي و آلودگي آب و خاک به وجود آمده است.
مديرکل محيط زيست استان لرستان افزود: لوله هاي نفت سرکان مالکو به تلمبه خانه افرينه و سپس به کرمانشاه در سال 65 تا 66 به بهره برداري رسيده و بيش از 22 سال از عمر اين خطوط براي انتقال نفت مي گذرد.
وي عدم مرغوبيت لوله هاي خطوط انتقال نفت و فاصله زياد آنها با استانداردهاي جهاني، مکان سنجي نامناسب و نداشتن ارزيابي زيست محيطي و انجام ندادن بررسي مطالعات ريسک پذيري طرح را از علت هاي اصلي بروز اين مشکلات در منطقه عنوان کرد.
کاکاوند افزود: طرح انتقال نفت از سرکان مالکو به کرمانشاه بدون مطالعات انجام شده و به همين دليل شاهد حوادث متعددي ناشي از آسيب ديدگي لوله در منطقه کشکان هستيم.
وي يادآور شد: در هشت سال گذشته از روستاي موراني تا پيچ افرينه پلدختر حوادث زيان باري رخ داده که از جمله آن مي توان به تخريب اکوسيستم منطقه، تلف شدن آبزيان و تهديد محيط زيست اشاره کرد.

  

 نفت به جای آب/قصه ناتمام روستا های پلدختر

مردم روستای نفت خیز جلگه خلج شهرستان پلدختر نسبت به وضعیت آب آشامیدنی این روستا به شدت گله مند هستند.
به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان پلدختر، تعداد زیادی از مردم روستای جلگه خلج پلدختر با حضور در مقابل فرمانداری این شهرستان نسبت به آلوده بودن آب شرب این روستا به نفت و عدم پیگیری مسئولان در این زمینه اعتراض کردند.
یکی از اهالی این روستا در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: آلودگی آب آشامیدنی روستای جلگه خلج به حدی است که از شیر آب آشامیدنی به جای آب، نفت جاری می شود.

وی افزود: آلودگی آب آشامیدنی روستای جلگه خلج موجب ایجاد بیماریهای مرتبط گوارشی در میان اهالی روستا شده است.

یکی دیگر از اهالی روستای جلگه خلج به خبرنگار مهر گفت: این روستا با جمعیتی بالغ بر یک هزار و 500 نفر از داشتن آب آشامیدنی سالم و بهداشتی سالیان سال است که محروم است.

وی تصریح کرد: در پایان سال گذشته و اوایل سالجاری در چند نوبت لوله نفت در این روستا دچار ترکیدگی شد که نشت نفت به رودخانه کشکان موجب مخلوط شدن نفت با آب آشامیدنی این روستا شده است.

وی با اشاره به اینکه مدتهاست مردم این روستا با این مشکل مواجه هستند، عنوان کرد: متاسفانه کسی به فریاد مردم و اهالی روستا نمی رسد و این مشکل همچنان به قوت خود باقی مانده است.
دهیار روستای جلگه خلج نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر از عدم توجه مسئولان در راستای حل مشکل آب آشامیدنی این روستا انتقاد کرد و بیان داشت: مسئولان به وعده های داده شده خود برای حل مشکل موجود عمل نمی کنند.

علی دریکوند ادامه داد: اهالی روستا وقتی متوجه شدند که پیگیرها به نتیجه نرسیده است و مشکل آنها حل نشده است برای نشان دادن اعتراض خود به تجمع در مقابل فرمانداری روی آورده اند.

وی از مسئولان خواست مشکل آب آشامیدنی روستای جلگه خلج که آب آشامیدنی سه روستای دیگر این منطقه را تامین می کند را به طور اساسی حل کنند.

معاون فرماندار شهرستان پلدختر که در غیاب فرماندار این شهرستان در جمع اهالی روستا حضور پیدا کرد و به طرح مباحثی پرداخت.

حسین علی دهقان بیان داشت: پیگیری هایی در راستای رفع مشکل آب آشامیدنی روستای جلگه خلج انجام شده است و جلسات متعددی در این زمینه با مسئولان شرکت نفت تشکیل شده است.

وی ادامه داد: در جلساتی که با مسئولان شرکت نفت گرفته شد مسئولان این شرکت هزینه حفر چاه آب آشامیدنی این روستا را متقبل شده اند.

معاون فرماندار شهرستان پلدختر با بیان اینکه دو راه برای حل مشکل آب شرب اهالی این روستا وجود دارد، بیان داشت: یک راه حل کوتاه مدت این است که با تانکر به مردم این روستا آبرسانی شود و راه حل بلند مدتی که در دستور کار قرار دارد حفر چاه در این روستا است.

پیش از این خبرگزاری مهر در گزارشی میدانی و تشریحی به وضعیت موجود در این منطقه پرداخته و خواستار پیگیری مسئولان در این زمینه شده بود.

در گزارش قبلی خبرگزاری مهر مسئول شورای روستای جلگه خلج تنها مسئولی بود که حاضر به پاسخگویی سئوالات خبرنگار مهر شد و در سخانی با استمداد از مسئولان خواستار رفع مشکل آب شرب مردم این روستا شده بود.

وی در مورد آلودگی منبع آب شرب این روستا گفت: علت اصلی آلودگی آب شرب این روستا معلوم نیست و مسئولان و کارشناسان در حال بررسی این موضوع هستند که می توان گفت علت اصلی این موضوع نشت نفت به داخل آب آشامیدنی مردم است.

شعبان قربانی با تاکید بر اینکه بر اثر ترکیدگی لوله نفت باغات انجیر و مزارع گوجه و خیار این روستا خراب شده اند، ادامه داد: در این چند سال گذشته منهای ترکیدگی لوله نفت اخیر ما هیچ وقت محصول خوب و مرغوبی را برداشت نگرده ایم.

وی عنوان کرد: دام های روستا به علت استفاده از آب الوده بعضی های مریض و بعضی های دیگر تلف شده اند.

این مسئول تاکید می کند که مردم روستا برای تامین آب برای گرفتن وضو، استحمام، شستشوی لباس و پختن نان با مشکلات زیادی مواجه هستند.
قربانی با اشاره به مشخصات روستا، خاطرنشان کرد: روستای جلگه خلج حدود 300 خانوار ساکن و جمعیتی بالغ بر دو هزار نفر دارد که به همراه برخی دیگر از روستاهای منطقه از جمله زورانتل، زیودار و روبند با مشکل آب آلوده مواجه است.

مسئول شورای روستای جلگه خلج ادامه داد: از سال 83 تاکنون لوله های نفت نشتی داشته و خسارات زیادی را به کشاورزان منطقه و حتی روستاهای بابازید و مورانی وارد کرده است.

وی در مورد پرداخت خسارات کشاورزان هم می گوید: بخشی از خسارت کشاورزان پرداخت شده ولی هنوز مقداری از آن را نداده اند.

امروز پس از گذشته بیش از یک ماه از انتشار گزارش مهر هنوز نگاه امیدواری که مردم روستای جلگه خلج در هنگام بدرقه خبرنگار مهر در چهره داشتند، خاطرمان را آزار می دهد ولی گویا مسئولان را گوش شنوایی برای شنیدن فریادها و چشمان بینایی برای مشاهده رنج مردم این روستا نیست.

Advertisements

یک فکر برای “بالاخره نفت به سفره مردم لرستان رسيد”

 1. انقلاب مخملی علیه شهداچهارشنبه 21 مرداد1388 ساعت: 15:27سوتی رادان در مراسم روز خبرنگار می‌گوید:

  انقلاب مخملی علیه شهداچهارشنبه 21 مرداد1388 ساعت: 15:27سوتی رادان در مراسم روز خبرنگار
  حذف نام شهید صارمی توسط رادان
  نویسنده: بطور عمدی دانسته یا نا دانسته هيچ نامي اچهارشنبه 21 مرداد1388 ساعت: 17:2سوتی سردار رادان

  تذکر خبرنگاران به رادان: 17 مرداد روز خبرنگار، روز شهادت محمود صارمي است
  جانشين فرماندهي نيروي انتظامي با گراميداشت ياد شهيد آويني و شهيد افشار، 17 مرداد روز خبرنگار را به اصحاب رسانه تبريک گفت.

  سردار رادان ظاهرا فراموش کرده بود یا بطور عمدی که 17 مرداد ماه به مناسبت شهادت شهيد “محمود صارمي ” خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي که توسط گروه متحجر طالبان در افغانستان به شهادت رسيد،روز خبرنگار نام گرفت.
  جانشين فرمانده ناجا به همين دليل بود که تبريک خود به مناسبت روز خبرنگار را با گراميداشت ياد شهيد آويني و شهيد افشار (خبرنگار شبکه خبر)همراه کرد و در اين ميان شاید بطور عمدی دانسته یا نا دانسته هيچ نامي از شهيد صارمي که در روز 17 مرداد به شهادت رسيد، نبرد.
  سخنراني وي موجب شد يکي از خبرنگاران حاضر در جلسه طي يادداشتي به وي متذکر شود
  که 17 مرداد به دليل شهادت محمود صارمي روز خبرنگار نام گرفت

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.