استاندار بيكارترين استان گزارش مي دهد

رييس سازمان كار و امور اجتماعي لرستان نرخ بيكاري استان را 19.5 درصد اعلام مي كند اما جناب آقاي صابری اين آمار را در همان روز 18 درصد اعلام مي كند كه بدنوسيله اصلاح مي گردد! جالب آنكه هر دو مقام مسئول قبول دارند كه به همت مسئولان دلسوز، نرخ بيكاري استان نسبت به چند ماه قبل افزايش يافته و همچنان مدال بيكارترين استان بر سينه لرستان مي درخشد. گزارش استاندار محترم در ادامه مطلب

به گزارش خبرنگار مهر سید حسین صابری در جمع خبرنگاران، لرستان را دارای فرصتهای خوب سرمایه گذاری ارزیابی کرد و گفت: مردم لرستان از گذشته تا حال همیشه در کنار انقلاب حضور داشته و در جنگ نیز رشادتهای زیادی انجام داده اند.

بخش کشاورزی

استاندار لرستان اظهار داشت: لرستان از قطبهای پرورش ماهی کشور محسوب می شود و سالانه با هزار تن تولید عسل در این بخش تولیدات خوبی دارد.

وی تولیدات دامی لرستان را 2/6 میلیون واحد دامی اعلام و افزود: در بخش کشاورزی استان دارای زمینهای مستعدی است که از 800 هزار هکتار آن 25 درصد دارای کشت آبی و مابقی نیز دیم است.

صابری از خرید 400 هزار تن گندم مازاد از کشاورزان طی سالجاری خبر داد و گفت: در این بخش ظرفیت سیلوها نیز نسبت به سنوات گذشته 3 برابر شده و در حال حاضر به 320 هزار تن بالغ شده است.

این مقام مسئول حجم تولیدات کشاورزی استان لرستان را در سال 2 میلیون تن اعلام و تصریح کرد: رتبه اول تولید حبوبات کشور متعلق به لرستان است.

بخش آب و برق

استاندار لرستان با اشاره به تامین آب سدهای کرخه و دز(واقع در خوزستان) از سرچشمه های لرستان، افزود: به طور متوسط حجم ذخایر آبی استان سالیانه 5/13 میلیارد متر مکعب است که از این طریق چند استان همجوار نیز می توانند از منابع آبی لرستان برخوردار شوند.

صابری از آغاز ساخت چندین سد آبی بزرگ در لرستان طی سالجاری خبر داد و اظهار داشت: سد بختیاری به عنوان بلندترین سد بتونی برقابی دنیا در لرستان ساخته می شود که در این بخش سد رودبار نیز دارای 50 درصد پیشرفت فیزیکی است. در این زمینه حجم اعتبارات آب منطقه ای استان نیز از 34 میلیارد تومان سال گذشته به 110 میلیارد تومان رسیده است.

این مقام مسئول در زمینه ایجاد نیروگاه نیز توضیحاتی داد و گفت: بزرگترین نیروگاه سیکل ترکیبی منطقه در لرستان با 8 واحد گازی و 4 واحد بخار در دست ساخت است و پیش بینی می شود اولین واحد آن در تابستان آینده وارد مدار شود.

بخش صنعت

وی شرکتهای فروآلیاژ و فروسلیس از بزرگترین شرکتهای صنعتی خاورمیانه را متعلق به لرستان دانست و ادامه داد: هم اکنون بزرگترین کارخانه تولید آب معدنی خاورمیانه در زمینی به مساحت 140 هزار متر مربع در دورود در دست احداث است.

استاندار لرستان از ساخت کارخانه تولید لوله های GRP(مصرف در صنایع ساختمانی) با سرمایه گذاری خارجی و همچنین ایجاد کارخانه الیاف شیشه با بیش از 110 میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی خبر داد و بیان داشت: 25 درصد صنایع سنگ ساختمانی کشور در لرستان تولید و عرضه می شود به نحوی که در سفر دوم هیئت دولت نیز مصوب شد تا دو پایانه سنگ صادراتی در استان احداث شود.

به گفته صابری پتروشیمی لرستان نیز که در سفر دوم هیئت دولت مصوب شده بود تا 2 سال آینده با ظرفیت تولید 300 هزار تن محصولات پتروشیمی آغاز به کار خواهد کرد.

عمران و راه

وی در زمینه پروژه های عمرانی لرستان بودجه سالجاری این بخش استان را 168 میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: بخشی از بودجه نیز از طریق وزارتخانه ها به استان تزریق می شود.

این مقام مسئول از اختصاص ردیف بودجه مستقل برای توسعه لرستان در سالجاری خبر داد و افزود: در قانون بودجه سالجاری 40 میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته که در این رابطه کارگروه توسعه و عمران نیز تشکیل شده است.

استاندار لرستان در مورد پروژه های راهسازی خاطرنشان کرد: بزرگترین پروژه آزاد راهسازی کشور در لرستان به طول 104 کیلومتر در دست ساخت است و هم اکنون نیز بیش از 82 درصد پیشرفت فیزیکی دارد به نحوی که طول مسیر فعلی 168 کیلومتر است که لرستان را به پل زال در استان خوزستان وصل می کند.

وی همچنین از برنامه ریزی ساخت چندین زیر گذر و روگذر در خرم آباد برای تسهیل در عبور و مرور وسائط نقلیه خبر داد و گفت: به زودی اجرای برخی از این پروژه ها به اتمام خواهد رسید و بهره برداری از آنها آغاز می شود.

گردشگری و ورزش

صابری وضعیت ورزش پهلوانی لرستان را در بین استانهای دیگر دارای رتبه خوب دانست و بیان داشت: ساخت یک دهکده المپیک در لرستان مصوب و در دست ساخت است.

وی وضعیت گردشگری و جذب توریسم استان را مثبت ارزیابی و تاکید کرد: در سفر دوم هیئت دولت به لرستان ایجاد 29 منطقه گردشگری در لرستان به تصویب دولت رسید.

این مقام مسئول از برنامه ریزی برای انجام اولین پرواز خارجی در خرم آباد طی سالجاری سخن گفت و اظهار داشت: در سفر دوم هیئت دولت 216 مصوبه و 19 توافق نامه داشتیم که تاکنون 2/61 درصد از آن اجرا شده و 8/38 درصد دیگر نیز در دست پیگیری است.

اشتغال لرستان در بحران/ بنگاههای زودبازده کم اثر در بیکارترین استان

به گفته صابری طبق آخرین آمارگیری رسمی، لرستان با بیش از 18 درصد نرخ بیکاری بالاترین رقم در بین استانهای کشور را دارد به نحوی که این رقم در پایان اسفند ماه 87 حدود 5/17 درصد بوده است.

وی به نحوه آمارگیری و پایه های آماری مرکز آمار اشکالاتی را وارد دانست و تصریح کرد: کار فصلی، مشکلات فرهنگی و شناور بودن نرخ بیکاری در فصل های مختلف از مشکلات اشتغال در لرستان محسوب می شوند.

استاندار لرستان مشکلات مربوط به معوقات بانکی را یکی دیگر از معضلات لرستان اعلام و بیان داشت: استان ما علاوه بر بیکاری در مطالبات معوق نیز دارای رتبه اول است.

صابری در توجیه دلایل بالا بودن نرخ بیکاری لرستان به مشکلات سیستم آموزشی و وجود رشته های علوم انسانی بدون کاربرد نیز اشاره کرد و افزود: 70 درصد رشته های پیام نور، دانشگاه آزاد و جامع علمی کاربری تئوری و بدون کاربرد است.

به گفته وی بنگاههای زودبازده فقط حدود 465 میلیارد تومان تسهیلات در لرستان دریافت داشته اند و از این طریق فقط 18 هزار و 400 شغل از طریق بنگاههای زودبازده نصیب بیکارترین استان کشور شده است.

اولویت تصدی مشاغل بنگاههای زودبازده با بازنشسته ها!

استاندار لرستان به یکی از معضلات و بی توجهی های طرح بنگاههای زودبازده اشاره کرد و افزود: علاوه بر متوقف شدن پرداخت تسهیلات بانکی و کندی در این بخش از دی ماه 86، بخشی از افرادی که در بنگاههای زودبازده فعال شده اند بازنشسته ها و آشنایان کارفرمایان هستند به نحوی که در اهداف بنگاهها ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار اعلام شده بود.

گفتنی است لرستان چیزی کمتر از دو میلیون نفر از مردم کشور بزرگ، کهن و خوش نقشه ایران را در خود جای داده است.

Advertisements

2 دیدگاه برای «استاندار بيكارترين استان گزارش مي دهد»

  1. بعید میدونم مردم استانی که حتی بیش از 40%(با توجه به عینیاتی که خود ما مردم میبینیم و البته ملاک همین است)بیکاری داره دوست داشته باشن شما همچنان استاندار بمانید.وقتشه برگردید کرمان اقای استاندار

  2. ما اهالي بابوآباد لرستان كه به لطف استاندار لرستان تاكنون از همه مواهب فرهنگي و پزشكي و آموزشي و تفريحي و ……. بي بهره مانده ايم تقدير و تشكر صميمانه خود را از نامبرده كه با تلاش شبانه روزي خود و كادر مديريت شايسته توانسته بالاترين نرخ بيكاري در كشور را كسب نموده و اين افتخار را تا ابد براي مردم لرستان جاودانه نمايد تشكر مي نمائيم !!!!!؟؟؟؟؟

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.