بحران كم آبي لرستان محصول مديريت ضعيف است يا خشكسالي؟

كم آبيبابك تيموري؛ تابناك: لرستان (پربارانترين استان پس از شمال) اين روزها به دليل سوء مديريت تشنه است. مدیرانی که پیش از این تجربه ای در کارهای مدیریتی این استان نداشته اند و صرفا جهت کسب تجربه مدیر می شوند و پس از کسب تجربه راهی استانهای دیگر می شوند. عملا این استان به سکوی پرشی برای مدیران کشور تبدیل شده است. نگاهی گذرا به سوابق استانداران, مدیران و معاونین این استان ظرف 10-20 سال اخیر شاهدی است بر این مدعا.

سه ماه اول سال 1388 اغاز سال پر بارانی برای کشور ما بود به طوری که وزیر نیرو خبرِ از بین رفتن خشکسالی و قطعی آّب در اکثر استانهای کشور را اعلام کردند. در این میان استان لرستان و شهرستان خرم اباد جز استانهای پرباران کشور معرفی شد و بنابر اعلام شرکت اب استان لرستان اعتبارات اب منطقه لرستان از 32 میلیارد سال گذشته به 120 میلیارد تومان رسیده است اعتبارات اب شهرستان خرم اباد به گفته مدیر عامل 2 برابر نسبت به سال قبل رشد داشته است.

حال با وجود حجم بارندگی در استان که نسبت به بارندگی در نقاط کشور خوب بنظر می رسد و حجم اعتبارات جذب شده , در مرکز استان شاهد قطعی آب گسترده هستیم بطوریکه در بعضی از مناطق شهر خرم اباد (فاز یک , فاز 2, کوی ارتش,…)با قطعی اب در حدود 6-7 ساعت در روزو عملا جیره بندی اب مواجه هستیم.

با توجه به وجود این مشکل در سال پیش و تداوم قطعی اب امسال ذکر چند نکته و سوال از مسئولین لازم بنظر می رسد.

1- چرا استان لرستان باحجم اب دهی سالیانه 5/13 میلیارد متر مکعب, که از این طریق چند استان همجوار نیز می توانند از منابع ابی لرستان برخوردار شوند پس از گذشت 30 سال از انقلاب هنوز یک سد در کشور ندارد.

2- خط انتقال اب در منطقه کاکا رضا به کجا رسید؟ (انتقال اب کاکا رضا به خرم اباد) طرح انتقال اب کاکا رضا اکنون با سپری شدن عمر 2 دولت هنوزبه بهره برداری نرسیده است و به گفته مدیر عامل شرکت اب منطقه لرستان تا 5 سال اینده این پروژه بزرگ که مقدار55/6 میلیون متر مکعب در سال اب شهر خرم اباد را تامین می کند, به بهره برداری نخواهد رسید.

3-علت اصلی قطعی اب امسال مرکز استان چیست؟ لابد می فرمایید خشکسالی. چرا در ماههای اخیر که خشکسالی و جیره بندی اب در برخی از استانها کشور اعلام شد نامی از استان ما به میان نیامد و بابت حل این مشکل اعتباری در جهت رفاه حال شهروندان ساکت و قانع این خطه جذب نکردید و اگر جذب شده چرا اعلام نگردید و مشکلات مردم ما هنوز ادامه دارد.

4- چرا با وجود مشکل کمبود اب بطور شفاف مشکل را با مردم در میان نگذاشتید (تلفن 122 شهرستان هر روز علت قطعی اب را پاره ای از تعمیرات عنوان می کند) و مردم را از قبل مطلع نکردید که حداقل صرفه جویی کنند و هزینه کمتری بپردازند. ایا مردم نامحرم هستند که نباید از مشکلات خویش با خبر باشند و مدام باید اخبار غیر واقعی و کذب بشنوند.

5- شهرستان خرم اباد قطعی اب را پارسال نیز تجربه کرده بود. چه راهکاری برای حل این مشکل امسال در نظر گرفتید و چقدر این راهکارها موثر بود. می بایست مردم راهپیمایی و اعتراض کنند تا مشکلاتشان حل شود؟ ایا از صبوری و سکوت مردم لر در قبال مشکلات سوء استفاده نکردید.

6- بنابر اطلاعات رسیده از مناطق شهر خرم اباد, قطعی اب در بعضی از مناطق شهرستان وجود دارد چرا برای حل این مشکل از سایر مناطق شهر که مشکل کمتری در قطع اب دارند مشکل را حل نکردید. مگر جناب استاندار محترم و مدیر عامل شرکت اب استان حجم اعتبارات جذب شده را چندین برابر سال قبل اعلام نکردند پس کمبود اعتبار نداشتید.

7- عدم کار کارشناسی مجموعه اب استان سبب شد تا یگانه دریاچه مرکز استان که نماد زیبایی و جلوه خاصی به این شهر داده بود (دریاچه کیو) جهت احداث زیر گذر در چشمه این دریاچه قطع گردد.
ممکن است پاسخ دهند علت,خشکسای سالهای اخیر است. اولا همه مردم می دانند دریاچه امسال زودتر از هر سال حتی پارسال که سالی به مراتب کم بارانتر بود خشک شد, ثانیا همزمان با احداث زیر گذر قطع شد. ثالثا پس از احداث زیر گذر هم اکنون در حال حفر کانال چاه و هدایت اب چشمه واقع شده در زیر گذر به طرف دریاچه هستند. اگر بتوانند چشمه اب دریاچه را با بتون ریزی که در اطراف این زیر گذز صورت گرفت, پیدا کنند.

در این رابطه نیز عدم اخبار صحیح و شفاف به چشم می خورد.

علت تمام این مشکلات ناشی از سوء مدیریت, مدیران این استان است مدیرانی که پیش از این تجربه ای در کارهای مدیریتی این استان نداشته اند و صرفا جهت کسب تجربه مدیر می شوند و پس از کسب تجربه راهی استانهای دیگر می شوند. عملا این استان به سکوی پرشی برای مدیران کشور تبدیل شده است. نگاهی گذرا به سوابق استانداران, مدیران و معاونین این استان ظرف 10-20 سال اخیر شاهدی است بر این مدعا.

در پایان بعلت عدم انعکاس مشکلات این استان و شهرستان در رسانه های استان مشکل را با شما در میان گذاشتیم. امید است با انعکاس این خبر مرهمی بر مشکلات مردم رنج کشیده این استان باشد.

Advertisements

یک فکر برای “بحران كم آبي لرستان محصول مديريت ضعيف است يا خشكسالي؟”

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.