چهره دلخراش مسجد سلیمان پایتخت نفت ایران

68aucyf2 بومی های مسجدسلیمان که برای یافتن نفت تلاش کردند تا این ماده بدبو اما گرانقیمت را ازاعماق زمین بیرون بکشند، هیچگاه فکر نمی کردند مسجدسلیمان 101 سال بعد به شهری تبدیل شود که حتی برخی روستاهای کشور هم وضعی به مراتب بهتر از آن داشته باشد. چهره شهر بسیار نازیبا و دور از شان مردم این شهر است و برای اصلاح مسجدسلیمان به عنوان اولین شهر نفتی خارومیانه به یک عزم ملی نیاز است

به گزارش مهر، ساعت 5 بامداد روز پنجم خردادماه سال 1287 کاوشگران نفت به رهبری ژرژ برنارد زینولدز انگلیسی در عمق 360 متری زمین پس از سال ها کاوش در مناطق غربی مثل چیاسرخ و جنوبی ایران مثل دشت شیمبار و مسجدسلیمان به نفت رسیدند و فواره های نفت برای اولین بار در منطقه ای از خاورمیانه تا ارتفاع 15 متر چنین جوشان از دل زمین جهیدن گرفت.

جشن و سرور و پایکوبی انگلیسی های کاوشگر به همراه بومی های محلی پس از فواره نفت، نوید تولد تمدنی جدید و ایجاد شهری باشکوه در مسجدسلیمان به واسطه رسیدن به نفت را می داد و اتفاقا رینولدز پس از فارغ شدن از ارسال تلگراف خود به بریتانیا و ویلیام ناکس دارسی، مالک شرکت کاوشگر نفت و سرمایه گذار اصلی این عملیات مبنی بر رسیدن به نفت، به سرعت مقدمات ساخت منازل برای کارکنان شرکت نفت، ایجاد اماکن رفاهی نظیر سینما، باشگاه های ورزشی و رفاهی و ساخت پارک و ایجاد شهری جدید برای راهبری عملیات اکتشفاف و استخراج نفت را طرح ریزی کرد و اینگونه بود که اولین نشانه های شهرنشینی در 101 سال پیش در نقطه ای از جنوب ایران کلید خورد.

مسجدسلیمان به سرعت به شهری پیشرفته و مدرن با داشتن ده ها منطقه تفریحی و رفاهی همچنین کانونی برای اشتغال و درآمدزایی برای کشور ایران و حتی کشور انگلستان تبدیل شد و افراد فراوانی از نقاط مختلف ایران و حتی هندی ها و پاکستان ها برای اشتغال به این شهر سرازیر شدند.

شاید به مخیله هیچ کس خطور نمی کرد که این شهر جدیدالتاسیس در سال 1388 به شهری با مشکلات عدیده برای زندگی عادی تبدیل شود و شاید بسیاری از کسانیکه برای کسب شغلی پردرآمد به این شهر مهاجرت کردند فکر روزی را نمی کردند که فرزندان و نوادگان آنان با اشتیاق کامل مهاجرت از این شهر را به سکونت در آن ترجیح دهند و مسجدسلیمان به روزی برسد که با کاهش جمعیت مواجه شود اما واقعیت این است که مسجدسلیمان امروز به چنین وضعی دچار شده است.

پس از کاهش ذخایر نفت در مسجدسلیمان به واسطه استخراج بی محابای نفت توسط انگلیسی ها از مخازن این شهر، شرکت نفت مرکزیت خود را که سال ها پس از اکتشفاف نفت در این شهر مستقر کرده بود را به اهواز و حتی آبادان منتقل کرد و اینگونه افت و افول یک قدرت نفتی اجرایی شد و با خروج انگلیسی ها از آن شهر بسیاری از اماکنی که باعث ایجاد نشاط و پویایی در شهر می شد به خرابه تبدیل شدند.

هرچه ذخایر نفت در این شهر کم می شد نشانه های ویرانی و شکست در چهره MIS ( لقبی که انگلیسی ها به مسجدسلیمان داده بودند) بیشتر نمایان می شد و این سقوط تا جایی پیش رفت که مسجدسلیمان که اولین نشانه های شهرنشینی در کشور در آن ظهور یافت از در اختیار داشتن کمترین امکانات یک زندگی ساده شهری بی نصیب شد و بسیاری از ساکنان آن در آرزوی مهاجرت از این شهر رویایی هستند.

مشکل اصلی مسجدسلیمان تشکیل آن بر مبنای فعالیت های نفتی بود و بعد از کاهش ذخایر نفتی اصولا دیگر توجیهی در رسیدگی به این شرکت شهر از سوی شرکت نفت ایران احساس نمی شد و شهری که همه کاره اش صنعت نفت بود به منطقه ای بدون متولی تبدیل شد در حالیکه در این زمان بسیاری از شهرهای ایران با اتکا بر اعتبارات ناشی از نفت استخراج شده از این شهر دارای تشکیلات منسجم برای اداره یک شهر  و ایجاد شغل پایدار شده بودند.

مشکل بعدی مسجدسلیمان این بود که با کاهش فعالیتهای نفتی در آن و انتقال مراکز اداری و مدیریتی شرکت نفت به اهواز، موج جدیدی از نسل جوان بیکار در این شهر به وجود آمد و متاسفانه این وضعیت هم اکنون شدت بیشتری پیدا کرده و بیکاری در این شهر به یک معضل اساسی تبدیل شده به گونه ای که آمار بیکاری در این شهر یکی از بالاترین نرخ های بیکاری کشور است.

علت بیکاری بالا در مسجدسلیمان هم این است که به دلیل فعالیت های گسترده صنعت نفت در این شهر کسی به فکر ایجاد کارخانجات و مشاغل مولد در این شهر نیفتاد و نبود اماکنی برای اشتغالزایی تاکنون نیز ادامه دارد و فعالیتهای شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در این شهر جوابگوی خیل عظیم بیکاران این شهر نیست.

مشکل دیگر مسجدسلیمان این است که به دلیل اینکه لایه زیرزمینی آسماری در این شهر با یک بالارفتگی مواجه شده، موجب شده نفت در نقاط بسیاری از این شهر به صورت جوشان از دل زمین نشت کند و باعث ایجاد مخاطرات فراوانی برای مردم ساکن این نقاط باشد.

علت بیکاری بالا در مسجدسلیمان این است که به دلیل فعالیت های گسترده صنعت نفت در این شهر کسی به فکر ایجاد کارخانجات و مشاغل مولد در این شهر نیفتاد و نبود اماکنی برای اشتغالزایی تاکنون نیز ادامه دارد

شرکت نفت هم در طرحی اقدام به خرید اینگونه مناطق و جابجایی مناطق آلوده به نفت کرد ولی این کار هم مشکلاتی به دنبال داشت و خریدهای اولیه صورت گرفته باعث شد قیمت خانه ها در مسجدسلیمان به شکل سرسام آوری بالا برود و کسانیکه که در مرحله بعد اقدام به واگذاری خانه های خود کردند به مبلغی دست پیدا کردند که برای خرید یک خانه محقر هم کافی نیست و این موضوع باعث ایجاد نارضایتی هایی در این شهر شد که تا به امروز ادامه دارد.

ساکنان مسجد سلیمان روزانه تنها سه تا چهار ساعت آب دارند

 در شهرداری شهر مسجدسلیمان به دلیل فقر حاکم بر مردم و منطقه فاقد درآمد کافی است و از خدمت رسانی به این شهر عاجز مانده است و هم اکنون شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان نقش شهرداری این منطقه را ایفا می کند و اگر مساعدت های مالی این شرکت و پروژه های اجرا شده شهری، فرهنگی و ورزشی آن نبود، معلوم نبود مردم مسجدسلیمان چگونه باید به زندگی خود در این شهر ادامه می دادند.

قطعی آب آشامیدنی و فشار بسیار پائین آن یکی دیگر از مشکلات این شهر است که به گفته یکی از شهروندان در برخی مناطق این شهر در 24 ساعت شبانه روز تنها سه تا چهار ساعت آب در شبکه خانگی جریان دارد و مردم برای رفع نیازهای روزانه خود با معضلات عدیده ای مواجه هستند.

چهره شهر بسیار نازیبا و دور از شان مردم این شهر است و برای اصلاح مسجدسلیمان به عنوان اولین شهر نفتی خارومیانه به یک عزم ملی نیاز است چرا که بسیاری از خیابان های اصلی این شهر با خرابی های گسترده مواجه هستند و اصولا باید برنامه جامعی برای اصلاح بسیاری از معابر و خیابان ها در این شهر اجرا شود.

اتکای بیش از حد به نفت سرنوشت مسجد سلیمان را برای ایران بدون نفت رقم می زند

این مشکلات اما آنجا باعث نگرانی شدیدتر است که با یک حساب سرانگشتی متوجه می شویم که حدود 80 درصد بودجه ایران و فعالیت های کشور به درآمدهای نفتی متکی است و با احتساب اینکه ایران در نهایت تا 80 سال دیگر دارای ذخایر نفتی قابل استحصال است اتکای بیش از حد به نفت و درآمدهای آن بسیار نگران کننده تر می شود و  وضعیت فعلی مسجدسلیمان و وقوع آن برای کشور برای هر فرد آگاهی تداعی پیدا می کند.

بنابراین باید با کاهش اتکا به نفت و درآمدهای ناشی از آن از تکرار آینده دلخراش مسجدسلیمان و نفت سفید برای کل کشور جلوگیری کنیم. باید به فکر بود که فردا هم دیر است.

صحبت کردن از معضلات زندگی در شهر مسجدسلیمان بسیار فراوان و طولانی هستند با این وجود بسیاری از این معضلات را در سلسله گزارشهای خبرنگار مهر از این شهر دنبال کنید

Advertisements

2 دیدگاه برای «چهره دلخراش مسجد سلیمان پایتخت نفت ایران»

  1. سلام ازاینکه در تلاش هستید نام بختیاری ومسجد سلیمان را احیا کنید از شما متشکرم-امیدوارم دو باره نام مسجد سلیمان وبختیاری دو باره بر بالای شهرها وطوایف در جایگاه اصلی خود قرار گیرد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.