نقدی بر عملکرد شبکه استانی کهگيلویه و بويراحمد

KOHKILO1 دختر ايل: مردم صبور ما هنوز پس از گذشت سال‌ها منتظرند تا شبکه دنا انتظارات‌شان را بعنوان رسانه‌ي محلي استاني برآورده کند. در استان ما هنوز کسي به قدرت اين رسانه پي نبرده است و یا به دلايلي نمي خواهند از توان اين رسانه در پيشبرد اهداف استان استفاده کنند چرا که در اين صورت مي بايست با بسياري از مديران به دليل پرسشهايي که مردم دارند از کم کاري ها و… ميتواند صندلي رياست آقايان را به خطر بيندازد جوابگو باشند و اين به صلاح نيست!

هرچند از تولد اولين تلويزيون در دنياي امروز زمان زيادي نمي‌گذرد ولي اين رسانه‌ي پرطرفدار توانسته است در ميان اقشار مختلف جايگاه مناسبي را براي خود کسب کند. براساس آمارگيري هاي موجود اغلب مردم بيش از 80 درصد اطلاعات روزانه خود را ازاين رسانه کسب مي کنند. تا جايي که اين رسانه توانسته است بعنوان عاملي تاثيرگذار و بعنوان ابزاري در پيشبرد اهداف ومنافع احزاب، گروهها و کشورها درسطح جهان مورد استفاده قرار مي گيرد.

در اين بين شبکه استاني شهر ما نيز در دهه‌ي هفتاد شمسي پا به عرصه وجود گذاشت و همزمان با سفر مقام معظم رهبري جشن تولد اين شبکه نيز در استان برگذار گرديد. آن روزها تقريبا همه مردم از اينکه مي توانستند شهر خودشان را در آينه‌ي رسانه ببينندازآن موسيقي وشعر لري بشنوند و اقوام و خويشاوندان خود را در آن ببينند بسيار هيجان زده بودند. در آن روزها کسي بدليل اينکه شبکه دنا تازه تولد شده بود از دناي کوچک توقعي نداشت. نهايتا با برنامه‌هاي ابتدايي و با چند مجري محدود اندک اندک داشت آماده راه رفتن مي شد. از آن روزها سالها مي گذرد و دناي شهرما هنوز نمي تواند به خوبي راه برود.

ولي مردم صبور ما هنوز پس از گذشت سالها منتظرند تا شبکه دنا انتظاراتشان را بعنوان رسانه‌ي محلي استاني برآورده کند. نمي دانم آيا تاکنون مسئولين سيماي دنا از خود پرسيده‌اند مردم چه توقعاتي از آنها دارند انتظاراتي که شايد بتوان برخي از آنها را اينگونه بيان کرد:

1. بررسي و پيگيري مشکلات استان مانند آنچه در 30/20 مي بينند

2.  مصاحبه‌ با مديران استان و پاسخگو بودن آنها مانند خبر30/22

3.  بررسي مسائل فرهنگي از قبيل موسيقي، شعر، ادبيات،فرهنگ عمومي شهر و… مانند آنچه در شبکه چهار سيما مي بينند

4. بررسي مشکلات ورزشي وپاسخگو بودن مسئولين ورزشي استان مانند برنامه نود

5. بررسي مشکلات اقتصادي وفرصتهاي سرمايه گذاري در جاي جاي استان

وهزاران موضوع ديگر که اين رسانه مي توانست به آن بپردازد ولي دليل اين عدم توجه چيست؟ آيا عدم شناخت صحيح از دغدغه هاي مردم است؟ وياعدم شناخت ودرک صحيح مسئولين سيماي دنا از نيازمنديها ودرخواستهاي جامعه است؟!!وشايد…

هرچند که مي دانم اگر به مديران اين رسانه مراجعه شودآنها نيز افراد ديگري را در اين امر مقصر مي دانند چراکه فرافکني ومقصر نمودن ديگري يکي از خصايصي است که در استان ما مطلب عادي بشمار مي رود.

خوب به ياد دارم اولين روزي‌هايي که شبکه استاني دنا راه‌اندازي شد، مصادف شده بود با سفر مقام معظم رهبري به استان درآن روزها بسيار ازديدن وشنيدن صداي استانم خوشحال بودم وطول هفته را براي رسيدن جمعه وشروع برنامه‌هايش به انتظار مينشستم. اکنون از آن تاريخ سالها مي گذرد ولي برايم جاي سئوال است که چرا بعضي از کانالهاي استاني کشور همزمان يا بعد از شبکه دنا شروع به کار کردند ولي کيفيت برنامه هايشان بسيار بهتر وزيباتر از شبکه‌ي دنا است از آن مي ترسم که وضعيت شبکه‌ي دنا نيز مانند ماشين پيکان باشد شايد برايتان جالب باشد که بدانيد شرکت ايران خودرو وهيونداي کره همزمان با همديگر آغاز به کار کردند ولي اکنون پيکان درموزه ها است وهيونداي کره دنيا رافتح کرده است.

نمي دانم چرا مسئولين استاني  به حل اين معضل نميپردازند؟آيا نميتوان با استفاده از قدرت اين رسانه و جذابيت هاي آن در اقشار مختلف نفوذ کرد و با فرهنگ سازي و هشدارهاي به موقع بسياري از مشکلاتي را که گريبانگير شهر است درمان کنند؟

آنگونه که به نظر ميرسد در استان ما هنوز کسي به قدرت اين رسانه پي نبرده است و یا به دلايلي نمي خواهند از توان اين رسانه در پيشبرد اهداف استان استفاده کنند چرا که در اين صورت مي بايست با بسياري از مديران شهر به دليل پرسشهايي که مردم دارند و کم کاري هايي که در روستاهاي دوردست اتفاق افتاده ، از عدم احساس امنيت زنان و دختران استان، از فقر و فرار جوانان ما به عسلويه و ضايع شدن عزيزترين و باهوش ترين جوانان شهر و ديارمان و هزاران هزار پرسش ديگر که ميتواند صندلي رياست آقايان را به خطر بيندازدجوابگو باشند و اين به صلاح نيست!!! چرا که صندلي آقاي مدير کل نيز شايد تهديد شود؟؟؟و مديران استان ايشان را وصله اي نا چسب بدانند.

به گمان شما آيا اين طور نيست؟  

 

Advertisements

یک فکر برای “نقدی بر عملکرد شبکه استانی کهگيلویه و بويراحمد”

  1. با سلام و خسته نباشید- در صورت تمایل نوشته بنده را در وبلاگ لیسگ با آدرس بالا تحت عنوان :نقش موسیقی در ارتقائ همبستگی قومی و ترویج فرهنگ اصیل لری و بل-از نشر فرمایید-با سپاس از شما

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.