سد سیمره محل اشتغال نیروهای غیربومی / متخصصان بومی بیکار!

سد سيمره دره شهر سد سیمره از بزرگترین پروژه های اشتغالزایی دره شهر استان ایلام در حال اجراست. توقع می رفت حداقل اشتغال منطقه برای مدتی تامین شود. اما در شرايطي که خیلی از افراد تحصیل کرده بومي در رشته های مرتبط با سد سازی و نیروهای کارگری و عملیاتی منطقه بیکار هستند، اکثر نیروهای فعال در ساخت این سد غیربومی و از استانهاي صنعتي و احيانا خارجي هستند.

به گزارش خبرنگار مهر در ایلام، سد سیمره به عنوان بزرگترین پروژه سد سازی در استان ایلام و یکی از مهمترین پروژهای اشتغالزایی در این استان است. رودخانه سیمره، سر شاخه اصلی رود کرخه است که طرح سد و نیروگاه سیمره برروی این رودخانه در حد فاصل استانهای ایلام و لرستان و در 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر در حال اجراست.

سد سيمرهاین سد از نوع بتنی دوقوسی با ارتفاع 180 متر از پی، طول تاج 202 متر و عرض تاج 6 متر است که دریاچه ای به طول 38 کیلومتر و وسعت 7000 هکتار و حجم 21/3 میلیارد مترمکعب ایجاد خواهد کرد.

سد بتنی دو قوسی سیمره پس از احداث علاوه بر ذخیره 3200 میلیون مترمکعب آب می‌تواند سالانه 850 میلیون کیلوات ساعت برق تولید کند.

سد در حال ساخت سیمره

سد و نیروگاه سیمره علاوه بر اینکه یک طرح ملی ویژه برق آبی محسوب می‌شود در توسعه و پیشرفت استان‌های همجوار نیز نقش به سزایی خواهد داشت.

به گفته یکی از مسئولان سد سیمره این سد در حال حاضر 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای ساخت سد و نیروگاه برق آبی سد سیمره که با هدف تولید انرژی به میزان سالیانه 853 میلیون کیلو وات ساعت در سال در حال اجراست، تا کنون سه هزار و 700 میلیارد ریال هزینه شده است و اجرای این طرح امسال دو هزار و 950 میلیارد ریال دیگر اختصاص یافته است. این سد در اسفند ماه امسال آبگیری و واحد نیروگاه آن با 480 مگا وات برق، سال 91 راه اندازی می شود.

اما از نکات مهم سد سیمره علاوه بر طولانی شدن ساخت آن که بارها به آن اشاره شده است، بحث اشتغالزایی در این سد بزرگ است.

در حالیکه نیروهای بومی استان ایلام به خصوص در شهرستان دره شهر بیکار هستند از نیروهای غیر بومی در اجرای بسیاری از کارهای این سد از نیروهای غیر بومی استفاده می شود و نیروهای بومی اعم از کارگری و متخصص از انجام بیشتر فعالیتهای این سد محروم هستند.

نیروهای غیر بومی هم از استانهای صنعتی کشور مثل تبریز، ارومیه و حتی بعضی از کشورهای خارجی!

در حالیکه شمار نیروهای تحصیل کرده و تخصصهای مرتبط در استان کم نیست نیروهای استانهای دیگر و حتی خارجیها در سد مشغولند
حال جای سئوال است در حالیکه خیلی از افراد تحصیل کرده در رشته های مرتبط با سد سازی و نیروهای کارگری و عملیاتی در استان ایلام بیکار هستند، چرا از افرادی استفاده می شود که در محل زندگی خود پز صنعتی بودن استانشان را می دهند.

این امر علاوه بر فرار نیروهای متخصص و کارگری استان ایلام باعث تغییرات فرهنگی در استان و نیز افزایش فقر در میان بیکاران استان و تبعات بیشمار دیگری شده است.

یک کارشناس عمران با گرایش سد و شبکه که برای فعالیت در این سد به محل سد سیمره مراجعه کرده بود، گفت: من اهل یکی روستاهای اطراف سد سیمره هستم مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه دولتی و با معدل بالا گرفته ام و بعد از مدتی فارغ التحصیل شدن برای پیدا کردن شغل به این سد مراجعه کردم که با جواب منفی از سوی مسئولان سد مواجه شدم.

یاسر رحمتی عنوان کرد: چرا من باید با این مدرک و با این معدل از کار کردن در این پروژه محروم باشم و نیروهایی از استانهایی دیگر در محل زندگی من شاغل باشند.

وی با انتقاد از مسئولان ارشد این سد گفت: مسئولان ارشد فقط در صورت پارتی داشتن مرا جذب کار می کرند ولی من آشنا و پارتی نداشتم و ملاک آنها برای نیروها آشنا و فامیل سالاری است.

یک از سکنه روستای بدره که در 12 کیلومتری سد سیمره قرار دارد و اغلب کارکنان ایرانی سد در آن سکونت دارند در این زمینه به مهر گفت: شمار قابل توجهی از کارکنان سد که اغلب آذری زبان و ساکن استانهای آذربایجان هستند دراین روستا زندگی می کنند.

محمد بیگی افزود: از اینکه هموطنان ما شاغل باشند بسیار خوشحال می شویم ولی درد ما این است که این افراد اغلب از استانهایی هستند که صنعتی اند و در آنجا بیکاری به اندازه ایلام معنا ندارد.

وی خاطرنشان کرد: 18 نفر از این کارکنان در همسایگی ما دریک خانه زندگی می کنند و ما با آنها سلام و علیک داریم ولی از اینکه آنها از راه به این دور به استان ما آمده اند و می توانند درآمد داشته باشند اما ما در چند قدمی روستایمان حتی نمی توانیم کارگر ساده سد باشیم به شدت ناراحتیم.

مجریان پروژه بعد از تحویل سد نیز از نیروهای غیر بومی استفاده خواهند کرد و باز هم جایی برای بومیها نیست
یک جوان ایلامی
بیگی تاکید کرد: پیمانکاران و مجریان اجرای پروژه به محض برنده شدن مناقصه و تحویل گرفتن کار دوستان و آشنایان خود را می آورند و حتی آبدارچی مورد نیاز را از شهر خودشان تامین می کنند در حالیکه بیکاری در استانی مانند ایلام بسیار بغرنج است.

یک جوان ایلامی نیز گفت: بدتر از همه این موضوعات این است که پس از اجرای پروژه بسیاری از کارکنان و پرسنل فعلی نیروهای رسمی می شوند و باز هم جایی برای بومیها نیست.

احسان رشیدی افزود: در آن شرایط جوانی مانند من با مدرک مهندسی عمران به شهرهای دیگر مهاجرت می کند و کسانی هم که از شهرهای دیگر قرار است در سد شاغل شوند به این استان مهاجرت می کنند که رفتن امثال من و آمدن آنها تبعات اجتماعی خاص خود را دارد.

وی تاکید کرد: مسئولان استان هم اکنون پیشرفت این پروژه را حدود 20 تا 30 درصد اعلام کرده اند و معلوم است که هنوز کارهایی زیادی در سد وجود دارد و من از همه آنها تقاضا می کنم از همین جا جلوی ضرر را بگیرند.

رشید تصریح کرد: متاسفانه مسئولان ایلامی قدر فرصتهای ایجاد شده در استان را نمی دانند و به سادگی از کنار آن می گذرند در حالیکه می توانند از این فرصت برای نگهداشتن 100 مهندس بومی و هزاران کارگر خودی استفاده کنند.

یک راننده شاغل در سد هم به مهر گفت: همه روزه افرادی را به فرودگاه و ترمینال می برم و بازمی گردانم که هلندی، آمریکایی و … هستند.

وی افزود: این افراد 12 روز در ماه کار می کنند و بقیه ماه در کشورشان می مانند و شما تصور کنید چه هزینه سنگینی علاوه بر حقوق و مزایا بابت آنها صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: باید از مسئولان پرسید آیا نمی شد از این دست نیروها در خود استان استفاده کرد که اکنون کم هم نیستند؟

نماینده مردم ایلام در مجلس در ارتباط با فرار نیروهای متخصص در استان ایلام گفت: متاسفانه در سالهای اخیر شاهد رشد نیروهای غیر بومی در پروژهای اشتغالزایی بوده ایم و این امر موجب فرار نیروهای متخصص در استان ایلام شده است.

داریوش قنبری اظهار داشت: در حالی که بزرگترین مشکل استان ایلام بیکاری است، افراد متخصص این استان از فعالیت در پروژهای اشتغالزایی محروم هستند.

وی تصریح کرد: باید تدبیری اتخاذ شود تا در حد امکان از نیروهای بومی و متخصص برای اجرای پروژه ها بهره گیری شود و پس از آن ظرفیتها در اختیار سایرین قرار گیرد.

مسئولان استان توضیح در خصوص علت عدم بکارگیری نیروهای غیر بومی را به مسئولان اجرای پروژه محول کردند و مسئولان اجرای پروژه سد سیمره نیز حاضر به توضیح در این خصوص نشدند.

یکی از افرادی که در محل اجرای پروژه حضور داشت و گفته می شود جزو مسئولان اصلی است گفت: در این خصوص به شما نباید توضیح بدهم و اصولا نباید در این زمینه اظهار نظر کنید!

…………………………………

گزارش: رمضان نوری

7 دیدگاه برای «سد سیمره محل اشتغال نیروهای غیربومی / متخصصان بومی بیکار!»

 1. با سلام
  در مورد استفاده از نیروهای غیر بومی باید خدمتون بگم که موقعی که ما اومیدیم تو سد سیمره نیرویی که متخصص سد سازی باشه و با شرایط موجود بتونه کار کنه تو منطقه نبود اگه بود که ما نمی اومدیم بچه های بومی هم که به عنوان نیروی کارگری کار می کنند اکثرا کم کار و یا بیشتر دنبال حاشیه هستند ولی با این وجود خیلی از مردان بومی مشغول به کار هستند
  برای مثال در روستاهای چشمه شیرین- دول گلاب-گچ کوبان- بدره…. خیلی از مردمانش در مجموعه سیمره مشغول هستند. من فکر می کنم این عزیز منظورش اینه که رییس کارگاه و تو ردههای بالا از بومی ها استفاده کنند و یا هیچ غیر بومی آنجا مشغول نباشه که این نشدنی است

 2. واقعا اولا براي مردم ايلام و ثانيا براي مردم شهر بدره متاسفم كه اجازه مي دهند هر از راه رسيده اي بيايد و آقا بالا سر آنها باشد (‌البته خود مردم بدره همين را مي خواهند ) با تشكر

 3. چرا ديپله را رسمي كرده ايد و در شركت محاب قدس ميباشند اگرشركت نظارتي پرسنل ان بي سواد باشند چطور مي خواهند روي شركت پرليت دنظارت كنند معلوم است پارتي هم يك حدي دارد سدي كه سرمايه دولت وملت است ايا نباييد تخصص گرايي شود در صورتي كه بچه هاي دره شهر مدرك عمران و سابقه كار دارند پس با جان مردم بازي نكنيد افرادي كه 5سال است توي سد هستند مليونها تومان پول از كجا وبا چه پيمانكاري زد بند كرده اند

 4. علی جان با عرض پوزش مهاب قدس این جوری نوشته می شه و معتبر ترین شرکت مهندسی مشاور ایران است یک طرفه به قاضی نرید
  نیروهای بومی فقط دنبال حاشیه و تعصب بیجا هستند کلاه خودتو قاضی کن

 5. بابا بی خیال

  اگه مرد عمل هست بیاد تو گود

  باید بگم اگه متخصصان به فرض وجود بومی هم استخدام شرکت مهاب قدس بشن ،می ترسم این طرح به اتمام نرسد.

  بهتر است واقع بین باشیم

 6. باعرض سلام واقع متاسفم که افراد بومی بیکار هستند

 7. سلام مهم اجرای درست و دقیق است بحث مالکیت سد فرعی و نادرست است و اشتغال سدبا مدیران خدوم است در این جا یادی هم از شهدای سد در سانحه هوایی داشته باشیم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s