انحراف آب کارون یک جنایت تاریخی است

پل اهوازرمضان منجزی عضو شورای شهر اهواز با انتقاد از پروژه سد و تونل کوهرنگ 3 گفت در حالی که بسیاری از زمین‌های پایین‌دست کارون بر اثر کمبود آب لم‌یزرع مانده‌اند، استان‌های دیگر با زور و اعمال فشار سرشاخه‌های کارون را به سمت مرکز منحرف کرده‌اند. کارون گوشت قربانی نیست که هر کس زورش بیشتر باشد تکه‌ای از آن را ببرد.

دو طرح عظیم انتقال آب در بالادست کارون در حال اجرا و مطالعه است که احداث آنها تاثیر بسیاری در رودخانه کارون خواهد داشت یکی تونل سوم کوهرنگ، در منطقه بیرگان تعداد زیادی از مردم را آواره می‌کند و آب را به زاینده‌رود می‌رساند که مهاجرت عموم این مردم به دلایل بافت فرهنگی به سمت خوزستان خواهد بود و دیگری پروژه بلند پروازانه بهشت‌آباد که در حال مطالعه است و از کمی پایین‌تر آب را به سمت مرکز کشور منحرف می‌کند. 

 رییس کمسیون عمران شورای اسلامی شهر اهواز با انتقاد از پروژه سد و تونل کوهرنگ 3 گفت در حالی که بسیاری از زمین‌های پایین‌دست کارون بر اثر کمبود آب لم‌یزرع مانده‌اند، استان‌های دیگر با زور و اعمال فشار سرشاخه‌های کارون را به سمت مرکز منحرف کرده‌اند.

وی افزود درحالی که بسیاری از زمین‌های مرغوب خوزستان با یک تسطیح و کانال‌کشی ساده قابل آبیاری است و کمبود آب مانع از اجرای آن می‌شود، اما وزارت نیرو با تحمیل هزینه‌ای بسیار سنگین بر دوش ملت  24کیلومتر حفاری در کوه‌های سخت را انجام داده است تا به توسعه کشاورزی در اصفهان بپردازد.

 

منجزی با عنوان اینکه چنین پروژه‌های در جهان به دلیل اثرات زیست محیطی بر اکوسیستم طبیعت منسوخ شده است گفت این رودخانه نعمتی است که خدا به این مردم داده است و مردم این مناطق محق‌ترین افراد نسبت به مواهب آن می‌باشند.

عضو شورای شهر اهواز با یادآوری محرومیت و فقر بسیاری که در دو استان چهارمحال و بختیاری و خوزستان گفت: انحراف آب کارون یک جنایت تاریخی است که هر وجدان بیداری را به درد می‌آورد.

 مهندس رمضان منجزی با ذکر این مطلب که کارون گوشت قربانی نیست که هر کس زورش بیشتر باشد تکه‌ای از آن را ببرد، از مجمع نمایندگان استان خوزستان خواست تا با اتخاذ موضع صریح نسبت به حراج  منابع آبی استان اقدام عملی انجام دهند.

منجزی با ارایه آماری از وضعیت زیست محیطی این رودخانه گفت: هم اکنون نیز این رودخانه دچار مشکلات عدیده‌ای است و تونل سوم کوهرنگ تا یک ششم از میزان کنونی آب کارون را خواهد کاست منجزی افزود سدها و پروژه‌های غیرکارشناسی بر کارون حیات مردم استان خوزستان را تهدید می‌کند.

منجزی با اشاره به سد گتوند علیا که منطقه‌ای بزرگ از نمکزارهای بخش «امبل» را به زیر آب می‌برد گفت: کیفیت آب در حال حاضر نیز با کمک دستگاه‌های تصفیه قابل شرب است افزود تاکنون احداث پروژه‌های سد سازی به جز آوارگی مردم و توسعه فقر و حاشیه‌نشینی، هیچ منفعتی برای مردم خوزستان نداشته است

6 دیدگاه برای «انحراف آب کارون یک جنایت تاریخی است»

 1. سلام.
  نه چناب خدای هستیم کما فی السابق قرص و محکم اما بپذیریر اگر چهار سال پیش کروبی و الیگودرزیها توسط بعضی ها تنها گذاشته نمی شدند و فریاد داستان خواب اصحاب کهف بی پاسخ گذاشته نمی شد این آب به این جوب جاری نبود و امروز شاهد این صحنه ها نبودیم و عمامه از سر خاتمی نمی افتاد

 2. با سلام و خسته نباشید.در صورت تمایل نوشتار جدید من را تحت عنوان:ایجاد واگرایی درون قومی گناهی نابخشودنی –راباز نشر فرمایید-با سپاس فراوان -زهراکار

 3. همه ی مردم خوزستان و چهار محال وبختیاری باید دست در دست هم از این جنایت جلوگیری کنند/.بیو که وا با یک یه عهدی بوندیم….

 4. یگذارید اینطور شورع کنم گه کافیست نیم نگاهی به فجایع زیست محیطی عظیمی که در سال های گذشته رخ داده بیندازیم تا جریان واضح تر شود:
  1- عبور خط لوله ی گاز از مناطق حفاظت شده در جنگل های گلستان
  2- پروژه های عظیم راه سازی که به تخریب های شدید زیست محیطی در البرز رخ داد.
  3- در معرض انقراض قرار گرفتن گونه های قابل توجهی از ذخیره های حیاط وحش ایران که از مهم ترین آن ها می توان به پلنگ ایران اشاره کرد که در لرستان طی یک سال گذشته حدود 6 قلاده از7 قلاده ای که پس از 10 سال مشاهده شدند کشته شدند.
  4-پروژه ی انتقال سر چشمه های دز به رود جعلی قمرود
  5-انتقال آب زاینده رود که یزد که پس از آن مجبور به انتقال آب کارون شدند تا اصفهان راضی شود.
  و …
  نمی خواهم سرتان را درد بیاورم ولی در این کشور به تنها چیزی که اهمیت داده نمی شود یکی حیوانات هستند که بود و نبودشان فرق ندارد و دیگری مردم هستند که در رفاه بودن یا نبودنشان مسئله ای ایجاد نمی کند…

  حالا خودتون با عقل خودتون بگین؟! آیا برای کسی تو کشور این مسئله اهمیت داره؟

 5. واقعا شرم آوره میخوان آبو هم از این مردم محروم بگیرند . مثل پروژه قمرود که آب لرستان رو به قم بردند

 6. اب رودخانه کارون ارث پدری مردم خوزستان نیست که اجازه بدهند و یا اجازه ندهندتونل ساخته شود

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.