غم کهنه‌ی مدیریت غیربومي‌ها در لرستان

لرستان لرستان سالهاست از درد نداشتن سهمی از توسعه کلان کشور به زخم‌های دیرین خود می‌موید و می‌گرید. کیست که نداند یکی از دلایل این عقب افتادگی‌ها نبودن مدیرانی بومی و دلسوخته برآمده از بطن و متن این دیار است که عمق محرومیت‌های این سرزمین غریب را با دل و جان حس کرده باشد. لرستان به اعتراف همگان جغرافیای مهر و قناعت و ایثار است.    

هوشنگ بيرانوند؛  نشريه الكترونيكي لور:
 و اگرچه گلایه‌های بسیار در درون و نگفتن های بسیار در زبان دارد. اما کیست که نداند یکی از دلایل این عقب افتادگی‌ها نبودن مدیرانی بومی و دلسوخته برآمده از بطن و متن این دیار است که عمق محرومیت‌های این سرزمین غریب را با دل و جان حس کرده باشد.

 سی سال است مدیران غیر بومی در صدر این استان نشسته‌اند و تا با شیوه مدیریت آشنا شده‌اند عرصه‌های بزرگتری را جسته و به استان‌های دیگری رفته‌اند.

اما این نجابت سالیان صبر را به ستوه آورده است، آیا نباید از پس همه این سال‌ها کلید اجرایی این استان در اختیار فردی قرار گیرد که هم در عرصه‌های متعدد اجرایی امتحان پس داده باشد و هم تا مغز استخوان با مشکلات استان آشنا باشد و از همه مهمتر ارتباطی بلافاصل با حلقه‌های قدرت در پایتخت داشته باشد تا مثل فلان نماینده یا مدیر ارشد سابق در طول چهار سال در حسرت دیدن فلان وزیر نباشد!

لابد در خبرها خوانده‌اید و یا در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مانند تابناک و جهان نیوز و… دیده‌اید که مهندس کرم‌رضا پیریایی از گزینه‌های اصلی برای تصدی معاونت سیاسی وزارت کشور است و از سوی دیگر آنچه در افواه عمومی و گمانه زنی های سیاسی شنیده می‌شود اصرار چند استان غربی برای استاندار شدن ایشان در آن استان‌ها است، به تعبیر دوستی جای شگفتی است که دیگران بهتر از ما قدر چنین سرمایه‌هایی را می‌دانند !

به راستی چگونه فعالین سیاسی و مردم ایلام و همدان و کرمانشاه و کردستان برای تحویل کلید توسعه استان‌های متبوع خود به این چهره برجسته اجرایی و فرهنگی مشتاق و بلکه مصرند اما در استان خویش غریب مانده است؟!

 به راستی نمایندگان محترم استان به چه می‌اندیشند. سالها دغدغه ناهماهنگی‌های نمایندگان در ترازوی چپ و راست داشتیم. اکنون که هر 9 نماینده در مسائل سیاسی هم سو و عقیده هستند چرا در انتخاب استاندار چنین دچار تفرق اندیشه‌اند و هر کدام گزینه‌هایی  برای انتخاب نشدن معرفی می‌کنند؟! و جالب آنکه آنچه در محافل سیاسی به گوش می‌رسد نام گزینه غیربومی دیگری که به لحاظ سوابق از استانداران قبلی نیز به مراتب ضعیف‌تر است به عنوان کاندیدای اصلی مطرح است.

آقایان نماینده، شما را به خدا برای یکبار با وحدت نظر اجازه دهید تا باز هم دچار فرصت سوزی نشویم و با انتخاب کسی که در معیار های ملی عهده دار مسئولیت است بستری برای توسعه لرستان مظلوم فراهم آوریم.

آنچه که در وصف مهندس پیریایی شنیده می‌شود حضور قوی در فرمانداری و استانداری چند استان و رسانه بودن و از جنس فرهنگ بودن است.

مدیری که هم فرهنگی و اهل هنر و ادبیات است و هم اهالی سیاست در کلان قضیه با او مراوده دارند. در سالیان اخیر نیز حضور او در نهاد ریاست جمهوری دایره تعامل و ارتباط او را گسترش داده و این امیدواری را ایجاد می‌کند که فردای توسعه استان نگرانی بابت گوشه چشم فلان وزیر یا معاون رییس جمهور را نداشته باشیم.

ای کاش هارمونی زیبای وفاق در میان نمایندگان و اراده مردم شکل بگیرد و رایحه دلپذیر تدبیر بر این دیار وزیدن یابد تا دایره توفیق بر هندسه لرستان مستولی شود.

Advertisements

29 دیدگاه برای «غم کهنه‌ی مدیریت غیربومي‌ها در لرستان»

 1. استاد هوشنگ بیرانوند فقط میتونم بگم دست مریزاد . واقعا خسته نباشید.ما قدر شما و امثال شما را خوب میدانیم.برایتان ارزوی موفقیت و سربلندی روز افزون دارم.به امید لرستان و خرم ابادی اباد با مدیرانی بومی و البته لایق

 2. وای به حال ما که پس از سالها از مرگ هیتلر همچنان نگاه هیتلری به مسائل داریم و مرزهایی را که دیگران برای ما کشیده اند به عنوان مرزهای خوب بودن و بد بودن می دانیم .
  تقوا تنها مرز است .وگرنه کسی که در مرز دو استان زندگی می کند بومی کدام استان است و یا کسی که بزرگ شده جایی است و ساکن دیگر جا و یا کسی که متولد جایی و ساکن جایی دیگر .
  ای کاش حرف ما حرف از عملکردها بود نه از افراد و دسته و گروه
  و چه بسا بومی هایی که بیشترین ضربه را به استان زده اند و غیر بومی هایی که خدمات زیادی کرده اند
  بیاییم کمی صادق باشیم

 3. درحالی که دردولت های سازندگی واصلاحات وبعدازآن لرستان با تجربه مدیران بومی بعضی نا کامی ها نصیبش شده از جمله واگذاری بخش الوار گرمسیری به خوزستان در دولت سازندگی و عنوان کردن طرح طوبی ودرختکاری به جای صنایع مادر در دوره اصلاحات و بالاخره تامین آب قم رود از سرچشمه های دز در لرستان همه به خاطر بومی نبودن استانداران در این خطه رخ داده است .
  لرستان تمدن های کهن ونقش هایی از حضور انسان نخستین در دل غارها و دامان طبیعتش و ده ها آثار باستانی که حتی برای معرفی آن به مردم ایران کوتاهی می شود تا چه رسد به جهانی شدن
  لرستانی که با بهره گیری از بستر سیمره رود و منابع طبیعی و معادنش می تواند در رونق اقتصادی و کار آفرینی نه تنها برای این دیارکه برای همه ایران نقش مهمی داشته باشد چرا چهره فقر زده ای دارد
  چرا لرستان بعداز جنگ را فراموش کرده ایم واز دلاوری های لشگر ۸۴ ولشگر ۵۷ابوالفظل لرستان سخن نمی رود کمتر استانی دولشگر جنگی ارتش و سپاه را در جنگ داشت و اگر از شهیید زین الدین و شهید محمد بروجردی یادی می شود به خاطر مهاجرت خانواده هایشان از این استان است
  وامروز نیز عنوان کردن گزینه های غیر بومی برای مدیریت این دیار آزار دهنده است کرم رضا پیریایی و درو یشوند از مردم لرستان که در معاونت های ریاست جمهوری و وزارت دفاع دولت نهم فعالیت های چشمگیری داشته اند می توانند گزینه های بومی استانداری لرستان باشند

 4. بهتر است در پایگاه خبری که همواره به صداقت شهره بوده از مجیزه گویی و معرفی افراد خاص برای تصدی استانداری لرستان دست بردارید!!!بومی بودن هم بهانه ای است که شاید برخی افراد با طرح برخی نامها از این فاکتور سوء استفاده می کنند…

 5. روشن که این مطلب از چه رو به مذاق جناب علوی [مدیر کل ارشاد لرستان] خوش نیامده است چرا که خود ایشان نیز یکی از بارزترین نمونه‌ های مدیران ناکارآمد غیربومی هستند که رشته تحصیلی و سوابق خدمتیشان چندان ارتباطی با پست کنونی‌شان ندارد و شروع مدیریتشان در اداره فرهنگ و ارشاد مساوی بود با تخته کردن درب انجم‌های فرهنگی وادبی قدیمی خرم‌آباد که بخش بزرگی از وظیفه‌ مدیریت ایشان را انجام میدادند، جناب علوی شما که فرموده‌اید تقوا تنهاترین مرز است شنیده بودیم که تقوا ملاک برتری است اما مرز بودنش را فقط از زبان شما شنبده ایم. تقوا چگونه مرزی است؟ شما با چه محکی تقوای دیگران را اندازه میگیرید آیا در همین استان ما باتقوا نداریم که از کرمان و دزفول و ….. مدیر برایمان وارد میکنند مدیری که حتی بلد نیست نام شهرمان را به زبان بیاورد ؟؟ با همین تعریفهای من درآوردی است که افرادی که مشی فکریشان در ردیف شما نیست بی تقوا قلمداد شده و کنار گذاشته میشوند، از نظر همفکران جنابعالی هر کس طرفدار دولت حاکم باشد اسوه‌ تقوی، کارآمدی و لیاقت است. جناب علوی شما که هم آنلاین هستید و هم دست به قلم بیائید به عنوان یک مدیر غیربومی عملکردتان را در مدت مسئولیتتان شرح دهید، البته در عرصه‌ فرهنگ و ادبیات بومی، کدام همایش فرهنگی، موسیقایی،ادبی و … در حوزه فرهنگ بومی لرستان برگزار نمودید، آیا میتوانید یک شعر لری (لکی و یا بختیاری) از شاعران ما بخوانید، چه شناختی از موسیقی لرستان دارید؟؟ و………………….. استاندار غیربومی هم از این جنبه‌ها دقیقا مثل شما میماند، جناب علوی ما هم اصولگرای لایق داریم هم اصلاحطلب لایق؟ کجای این کفر و هیتلری فکر کردن است اگر بخواهیم یک فرد بومی مدیر استانمان شود؟ ما نمیخواهیم فردی را که در تمام عمرش روی لرستان را ندیده به یکباره برای استانداری به این دیار بفرستند و تا نام این استان را یاد بگیرد دوران مسئولیتش به سر بیاید!!
  کسانی هیتلری فکر میکنند که فقط خود و هم‌جناحانشان را قبوا دارند و بقیه را غیرخودی می‌دانند؟؟ نه افرادی که تنها خواسته‌اش این باشد که آقا ما مدیری از جنس خودمان می‌خواهیم مدیری که زبان یک پیرمرد و یا پیرزن لر را بفهمد نه کسی که نیاز به مترجم داشته باشد!! [از مدیریت سایت میخواهم بخاطر رعایت حق آزادی بیان و مطبوعات بدون کم و کاست این مطلب را منتشر کند]

 6. جناب آقاي علوي هرچند اينجانب قصد پاسخگويي به شما را ندارم و بهترين پاسخ گاهي اوقات خاموشي است اما حال كه تمايل داريد چند سوال مي پرسم و بهتر است ديگر براي پاسخ دست به قلم نشويد.
  1- به نظر شما آگاهي يك مدير از شرح وظايفش مقدم بر بيلان كارش نيست؟(شما آنچه بر سر هنرمندان استان وانجمن ها واهل قلم آورديد آگاهي به شرح وظيفه بود يا جزِِيي از عملكرد مثبتتان قلمداد مي كنيد؟)
  2- لطفا بفرماييد تقوا را با چه دستگاهي مي سنجند ؟
  3-عملكرد شما چقدر در راستاي معرفي فرهنگ وهنر واحترام به حوزه فكر وانديشه استان وتوسعه وپيشرفت آن بوده كه از بومي ها بهتر عمل كرده ايد؟ واهل هنر چه قدر ازعملكرد شما راضي هستند؟
  4- چرا در ميان اين همه مدير شريف و محتر م استان فقط شما به كلمه غير بومي عكس العمل نشان مي دهيد؟ ومعمولا جناب عالي وكيل مدافع برخي افراد شده ايد؟
  * در باره عملكرد افراد در حوزه فرهنگ ،آموزش وهنر ارائه مطالب شفاهي و بيلان هاي خود ساخته ملاك نيست آنچه پايدار به يادگار مي ماند مهم است.

  *-در مورد تفكر هيتلر ونگاهش به مرزهاي جغرافيايي، به عنوان كسي كه در حوزه فرهنگ وهنر وارشاد اسلامي هستيد بيشتر مطالعه كنيد.

  *لطفا گزيده اي از سوابق اجرايي ومديريتي درخشان خود وبرنامه هاي جامع
  وتحقق يافته دوران مديريتت را به سمع ونظر اهل فرهنگ برسانيد.

 7. سلام
  این که گفته می شود مدیر بومی بهتر از مدیر غیر بومی است، بخاطر این است که مدیر بومی آشنا با مشکلات ضعف ها وآداب و.. می باشد ،که صد البته مدیر غیر بومی تا بخواهد با این امور آشنا شود باید بار ببندد و برود، این خود موجب خسران عمومی است، ارجع بودن مدیر بومی برغیر بومی در صورتی است که دو مدیر باهم مساوی باشند که دراین صورت اولویت با مدیر بومی است.
  جناب علوی لطف کرده گزارشی از فعالیتها وزحمات خود را ارائه کنند تا موجب روشن شدن اذهان شود انشاء الله

 8. دوستان عزیز بحث مدیریت غیربومی علاوه برضربات سخت وکاری اقتصادی اطمات جبران ناپذیرفرهنگی هم به مازده:
  1-تاوقتی که ریاست صداوسیمای ماغیربومیست انتظارعبسیست که ماانتظاربهادادن به زبان وفرهنگ بومی درآن داشته باشیم
  2-تاوقتی استانداران فرمانداران وامامان جمعه ماغیربومیندبیشک زیردستان آنهاوبه تبع آن ارباب رجوع برای برقراری ارتباط به زبان وفرهنگ غیربومی متوسل میشوندوچنین میشودکه اکنونبرای بیش از90درصدمردم لرفراموش کردن زبان وفرهنگ خودیک افتخارشده است
  3-تاوقتی که مدیریت ارشدفرهنگی استان غیربومیست نبایدانتظارتدریس زبان لری دردانشگاه ومدارس راداشت.

  ضمنن این دوستی گه گفته درزمان مدیریت بومی پتروشیمی رفت والوارگرمسیری جداشدچراحرف دروغ میگوید؟ماکی استانداربومی وامام جمعه بومی داشتهایم که خودمان نمیدانیم؟

  امیدوارم یک احساس عمیق عمومی برای مردم لرستان ایجادشودکه بدانندبومی بهترازغیربومیست.بدانندفرهنگ وزبان بومی بهترازفرهنگ وزبان قرضیست.شاهدمدعاهم اینهمه ناهنجاری فرهنگی،طلاق،فراربچه ازخانه،دعوای فرزندباپدرومادروبزرگترهاکه به یمن فرهنگ تلویزیونی وتقلیدماازشمال شهریهانصیبمان شده است

 9. خطاب به آقای عارف علوی
  می خواهم چند سوال بپرسم،
  وقتی شما می گویید تنها مرز تقواست، آیا قبول دارید که یک فرد با تقوای آمریکایی ، انگلیسی و… بیاید و رئیس جمهور ایران شود؟
  اگر جوابتان خیر است که باید خواسته ی ما را قبول کنید.
  و اگر جوابتان مثبت است، شما قانون اساسی ایران که می گوید نامزد رئیس جمهوری باید ایرانی الاصل باشد را قبول ندارید. و در نتیجه همین سیاستمدارهای فعلی حاکم بر کشور که اتفاقا مورد علاقه شما هم هستند را قبول ندارید.

  در ضمن بگویم که هیتلر این نظر را داشت که مثلا یک مصری لیاقت این را ندارد که بر سرزمینش حکمرانی کند و باید یک آلمانی(آریایی) باید حکومت کند، یعنی حق حاکم بومی را می خواست از مردم بگیرد.
  حال تفکر ما هیتلری است یا تفکر جنابعالی و سیاست مداران مورد علاقه تان؟
  خواهش میکنم سریعتر به سوال هایم جواب بدهید زیرا بنده بسیار مشتاق شنیدن سفسطه های جنابعالی می باشم.

 10. اقاي عارفي حرف اقاي قبادي حرف بنده هم هست.اگه داري جواب بده

 11. از این که میبینیم علوی، به همه دوستان پاسخ کافی وافی داده اند، بسیار خوشحالیم.
  امیدواریم بقیه دوستان از زحمات علوی در پاسخگوی، به رسم ادب از ایشان تشکرکنند.
  اینجانب باردیگراز زحمات ایشان سپاسگذارم.
  راز علاقمندی مردم به ایشان کشف شد: ایشان مدیر پاسخگوی هستند.

 12. هر که آمد در لرستان بار خود پیچید و رفت
  بر لرستانی ساده دل زیر لب خندید و رفت

  هر رئیسی که ز ثبت آمد روزی روی کار
  از پی تضییع حق مالکین کوشید و رفت

  با پلاک اصل و فرع و حیله های مختلف
  گوشت وپوست یک یک الوار را بلعید ورفت

  با تحیر شو دمی خیره به عمال طرق
  هر رئیس و هر مباشر پولها دزدید ورفت

  این مظالم جمله انجام وظیفه نام داشت
  هرکس آمد چون کَنِه بر پای لر چسبید ورفت

  احمد آقا آن امیر مقتدر در بدو امر
  مدتی با مردم غیور لر جنگید و رفت

  با خزائن و غنائم یا که دزدی از لرستان
  چه مستغلاتی که درتهران او ارثید ورفت

  آن نشان ذوالفقارو هم سپهبد اولی را
  هردو از سرکوب الوار احمدی قاپید ورفت

  روی کار آمد ز بعد وی خزاعی قصاب
  باجنایت، کار آن فرمانده انجامید و رفت

  هر کجا آزاده مرد شیرگیری داشتیم
  دستهایش را بخون پاکش آلایید و رفت

  نوبت فرماندهی زان پس به شاه بختی رسید
  گوشت یابو زیر دندان،لقمه ها جوید و رفت

  گیگو آن سرهنگ خون آشام آسوری نژاد
  هستی اولاد سید مهدی ز بن چاپید و رفت

  دیدی آخر شیر محمد با رحیم نیک نفس
  حین خدمت چوبه های داررا بوسید ورفت

  بین آنها نیز بودند کسانی مفت خور
  هریک زین خوان یغما کاسه ها لیسید ورفت

  یک دو روزی ….. شد راهش به مجلس باز
  بی نوا از بی سوادی روی برتابید و رفت

  ما هم اندر مجلس شورا وکیلی داشتیم
  پنج دوره شد وکیل و کس ازو نشنید و رفت

  مزرعه باشد جهان ، اولاد آدم چون علف
  عاقبت بینی که اندک مدتی خشکید و رفت

 13. سلام
  شعر بسیار زیبایی بود واقعا لذت بردم.
  اگر فرض کنیم موارد ذیل طی مراحل قانونی صورت گرفته باشد،آیا به ایچنین فعالیت های رانت خواری نمیگویند؟؟؟!!!!
  علوی بدون نوبت مجوز نشریه برای خانمش (لیلا بیگدلو) میگیرد این یعنی تقوی،عدالت،مهرورزی،قانون مداری نه رانت خواری از شوهر و….
  با پیگیری های جناب علوی50میلیون تومان پول بلاعوض به اسم قران به جیب خانمش(لیلا بیگدلو) واریز شد. این یعنی:

  هر که آمد در لرستان بار خود پیچید و رفت
  بر لرستانی ساده دل زیر لب خندید و رفت

  هر رئیسی که ز ثبت آمد روزی روی کار
  از پی تضییع حق مالکین کوشید و رفت
  وبقول حجازی از پاسخگو بودن این مدیرپاسخو کامل تشکر را داریم

 14. اميدوارم كه با زحمات بزرگان عرصه فرهنگ وهنر زمينه فعاليت مديران بومي در استان فراهم گردد .
  در ضمن ياداور ميشوم كه حداقل نكته مثبت در انتخاب مديران بومي براي استان اين است
  كه مديران ارشد استان نام اين شهر را درست بيان ميكنند ( بجاي خرماباد از خرم آباد استفاده ميكننذ)

 15. با سلا م مدیر بومی خوبه ولی اگر کلی نگر نباشه هیچ فرقی با غیر بومی نداره اون نباید فقط به خرم اباد نگاه کنه وگر نه همین صابری رو حفظش کنند خرجش کمتره؟

 16. دوست گرامی آقای پیریایی لیسانس ادبیات عرب هستند نه مهندس.
  روزگاری اصلاح طلب دو آتشه و هم پیمان آقای اسفندیاری نماینده سابق کوهدشت.
  امروز اصول گرای تندرو حامی دولت و رفیق آقای رحیمی معاون اول رییس جمهور.
  ایشان سالها معلم دبیرستانهای کوهدشت با مدرک دیپلم دانشسرای مقدماتی بوده اند.
  پست و مقام را بسیار دوست دارند و به خاطرش هر روزی به یک رنگ در می آیند.
  از توفیق های اجبار روزگار شاگردی اینجانب در درس ادبیات فارسی ایشان می باشد.

 17. شما از مدیران غیر بومی می نالید ما مردم نهاوند از مدیران لرستانی الیگودرزی الشتری کوهدشتی و بهتر است اینها را در شهر خودتان حفظ کنید واز فیوضات اینان استفاده کنید و روانه نهاوند نکنید ترابخدا

 18. سلام . مدیران غیر بومی در خوزستان هم کم نیستند (از لرستان و ایلام) تازه بیشتر ردیف های استخدامی را در خوزستان غیربومی ها بویژه لرستان و ایلام و دیگر استانها اشغال کرده اند. من میخواهم بگویم همیشه بومی بودن دلیل موفقیت یک مدیر نیست دلسوزی و تعهد و تخصص مهم است حال ما در خوزستان یک مدیر غیربومی در محیط زیست استان داریم که در چهار سال اخیر همه کاستیهای مدیران بومی قبلی در خوزستان را جبران کرده است و تحول عظیم در بخش محیط زیست استان ایجاد نموده است میتوانید سری به خوزستان بزنید و مشاهده کنید . باید همه در مدیریت نگاه ملی داشته باشیم و در ذهن و گوشت و پوست خود بگنجانیم همه ایران سرای من است . ولی این شعر آرمانی ملی را بیشتر باید برای آنهایی تکرار کنیم که استانهای ما را (خوزستان ،لرستان و ایلام و ….) باشهروندان درجه 2 و 3 اشتباه میگرند چون آنان از تاریخ و اصالت ما یا بی خبرند یا می دانند ولی میخواهند از روحیه دوستی و مهمانوازی ما سوءاستفاده کنند.

 19. با سلام در اصل این مدیران غیر بومی هستن که استان و شهر و فرهنگ وایین ما را به این روز وشکل دراوردن ولی ایا پیش خودمان هیچ فکر کردیم که اگر یه مدیر بومی سر کار بیاد قوم وقومگرایی راه می اندازد ما باید به دور از هر اختلافی به این کار سر وسامان بههیم نه اینکه بیائیم وبگیم فلانی این کرد فلانی اون کرد چرا خودمون بلند نمی شویم وتعیینمدیران را پیشنهاد کنیم مردم بدبخت لرستان به جای اینکه افراد با سواد به مجلس بفرستن میان یه نفر پاسدار که ادعای نویسندگی دارد می فرستن فقط به این خاطر که یه پا نداره چرا؟چون منطقه لرستان در سازمان امنیت کشور فقط جایگاه نظامی داره وفقط مردمش را برای ارتش سپاه ونیروی انتظامی می خوان حرف حق تلخ است ولی مردم ما خیلی… اگر نیستن چرا باید به زبان فارسی بنازند و زبان لری را ننگ بدانن کاش ما هم یه کمی از مردم کرد یاد می گرفتیم

 20. تمام بدبختيهاي اين استان همش محصول ناسازگاري نماينده هاي يك شهر خاص لرستان با مسئولين محليه. در بحث انتخاب اقاي پيريايي و سردار درويشوند اين نمايندگان… بودند كه سنگ اندازي كردند. جالب اينجاست كه اخيرا اقاي پيريايي به عنوان استاندار همدان منصوب شدند استاني كه سطح خيلي بالاتري نسبت به لرستان داره و نمايندگان اون خيلي نسبت به انتخاب استاندار حساس ترندو اين رو ميرسونه كه تا وقتي ما به دليل خودخواهي جماعتي خاص در استان قدر نيروهاي خوب بومي رو نميدونيم قاپيدن انها توسط استانهاي ديگه اجتناب ناپذيره.

 21. جناب اقاي فرهاد از خوزستان . مردم خوزستان با لرستان يك فرق اساسي دارند. بنده يك سال سيمان خوزستان شاغل بودم . مردم خوزستان (عملا)خواستار پيشرفت و توسعه در همه زمينه ها هستند براشون فرقي نداره كه مدير كي باشه. ولي توي لرستان با مدير بومي سازگاري ندارند و غريبه ها هم وقتي جو خاص حاكم بر اينجا رو ميبينند از خداشونه كه ….همانطور كه در بالا به عرض رسيد اين استان داره قرباني يك جماعت خاصي ميشه كه نه خودشون گلي به سر زدن و نه اجازه حركت به بقيه ميدن مثل انتخاب استاندار بومي كه در بالا توضيح داده شده. مثل شكايت نمايندگان همين شهر مبني براينكه اتوبوسها نبايد از مسير دورود-ازنا عبور كنند مثل سنگ اندازي در احداث چهاربانده ازنا-شازند با وجود تصويب در سفرهاي استاني رياست جمهور و مثل خيلي موارد ديگه.. در اين استان ديدگاهها بسيار كوتاه هستند و حتي امر توسعه لرستان به لج و لج بازي و خودخواهي تبديل شده. چيزي كه من واقعا توي خوزستان نديدم.

 22. سلام موکلین عزیز
  فعلا که نرفتم مجلس علی الحساب جانم فدایتان. آقا ما داریم تمرین می کنیم . طرح مسئله
  – دو نفر رو به ما معرفی میکنن برای تصدی یک پست مدیریتی در استان لرستان .
  1- متخصص – لرستانی الاصل – دارای تجربه کاری ؛سواد مرتبط؛ شناخته شده – وزیر خیلی موافق نیست یا در بهترین حالت ممتنع
  استاندار مخالف
  نماینده های دیگه مخالف و موافق بینابین
  2- غیر لرستانی – بدون تخصص – رشته تحصیلی غیر مربوط – وزیر رو استاندار راضی می کنه .
  – استاندار ……
  – نماینده های دیگه بخاطر انبساط خاطر استاندار موافق
  بعد همین شخص دوم به من زنگ می زنه .یه جورایی از دلم در می آره .ماهم که دور بعد رای نمیاریم .ایشون هم مال یه شهر خوش آبو هوا هم باشن .
  فردا پس فردا با زن و بچه دعوتمون می کنه خلاصه ما هم حساس احساسات در شرف مجروح شدن
  ای موکلین عزی شما هم که قول نمی دین یا اصلا بلد نیستین دور بعد رای بدین
  شما باشین چیکار می کنید؟؟؟؟
  من هیچی این زن و بچه ی ما چه گناهی کردن که به آتیش من و تصمیم های آبکی من بسوزن

  ——————————–ادامه دارد…..

 23. سلام عزیزان
  من عضو آینده ی شورای شهر مرکز استان به شما قول میدم تراکم برای فامیلام نخرم . و همچنین نذارم که اتوبوس تردد کنه توی شهر ها.من واقعا نفهمیدم که چرا میگویند استاندار شهردار است و دیگر هیچ….
  اولین آدمی که تصمیم گرفت شورای شهر را بنا کنه فکر کنم با شهردار سر بردن آشغالاش درگیری داشته و خواسته یه جوری حال همه ی شهرداران دنیارو بگیره.
  شهردار دیگه کلید شهر تو دستش نیست از رو کلیدش به تعداد اعضای شورای شهر کلید ساز سرکوچه کلید ساخته . این از اولین اشتغال.
  ابهت شهردار دیگه کم رنگ و بی رنگ و نیم رنگه. بعد جالبه که چه کسایی عضو شورای شهر میشن . بعضی ها مثه من هنوز کوچه های شهرو بلد نیستیم .توی دهات خودمون رامون ندادن اومدیم شهر کاندید شدیم .
  اشکال وارده .. همونطور که قبلا هم مقادیری از تمرین دموکراسی براتون گفتم. امروز شرایط اعضای شورای شهر و میگم بنویسید. البته شامل همه ی اعضای شهرهای استان میشه . یه موقع فکر نکنید فقط خرم آبادو میگم .
  1- هر عضو شورای شهر باید در تمام طول عمرش یه بار روی صندلی نشسته باشه
  2- عضو شورای شهر بلد باشه به زبون فارسی خودشو معرفی کنه
  3-عضو شورای شهر بایدبتونه حروف الفبای فارسی رو یه بار از اول تا آخر بخونه (البته از روی نوشته )
  4- عضو شورای شهر یه بار در تمام طول عمرش کلمه شورا و مشورت به گوشش خورده باشه.
  5- عضو شورای شهر باید پول کرایه تاکسی از دورترین نقطه شهر تا در خونه شو توی جیبش داشته باشه
  6- خلاصه این اعضا باید بتونن بدون گرزو چماق و دمپایی و سوزن نخ و جیب های گشاد و فامیل های کم ادعا دور هم جمع بشن و تازه بگن کی شهردار بشه .
  به حول و قوه ی تخیل شهرداری که بتونه این همه نخبه رو تحمل کنه به راحتی میتونه کاندید دریافت جایزه نوبل شیمی بشه .
  چرا شیمی ؟؟؟صلح نوبل مناسب تره !!!!
  یه بند اصلی که یادم رفت از شرایط اعضای شورای شهر بگم ..اینه که حتما قبل از ورود به جلسه اون کفش هایی که باهاش رفتن سر زمین های کشاورزی و ساخت وساز های غیر مجاز رو از پاشون درآرن. پاهاشونو بشورن و جوراب تمیز بپوشن .
  در غیر اینصورت شهردار محترم (به شرطی که خودش از همین قماش نباشه )میتونه برای اخذ جایزه نوبل شیمی معرفی بشه.

  من شهردار از ژاپن وارد میکنم- من این دهاتی هارو تشویق میکنم برن دهات هارو آباد کنن – من نمیذارم اعضای بی خاصیت شورای شهر هر کاری دوس دارن بکنن
  یکی از پیمانکاران ستاد می فرمایند !!!!!!!!!
  آقا نکته جالب !1 تا وقتی کاندید مجلس بودیم توی ستادمون پیمانکار نمی اومد. آقا 10 پیمانکار ریخته اینجا تمتمی هزینه های ستاد رو تقبل کردن .
  اه اه منم کاندید نوبل شیمی هستم هاااا

 24. در جواب آقای لر : لطفا نگویید که «کاش ما هم یه کمی از مردم کرد یاد می گرفتیم»
  چون شما خود کردید .آری لر قسمت بزرگی از کرد است . بگویید کاش اصالت کردیمان را به یاد می آوردیم و به آن افتخار می کردیم .

 25. به نام جان
  با سلام
  بنده تمامی نظرات شما عزیزان رو خوندم و اجازه می خوام که نظر خودم رو به عنوان یک لرستانی که سالها در خارج از استان زندگی کرده بیان کنم.یکی از مشکل هلی ما اینه که ما تعصب بی جا و غیر منطقی داریم که حتما ملاک انتخاب مدبر برای استان حتما بومی بودنش باشه ولی باید این رو قبول کنیم که علت اصلی نبود مدیران بومی در استان عدم وجود چنین مدیرانی هست و اینکه رفتارهای بچه گانه ما (لرستانی ها ) باعث شده که مسئولان ارشد کشوری هم به این فکر بیافتند که مدیر از خارج از استان منصوب کنن.بحث دوم اینکه من برای اقای امحمد اسماعیلی بسیار تاسف می خورم که اینطور راحت تهمت می زنند.خانم اقای علوی مدت 2 سال قبل از اینکه شوهرشان به سمت مدیر کلی منصوب بشن درخواست پروانه نشریه به وزارت ارشاد داده بودند و مستند این صحبت من هم در شماره دوم نشریه ایشون موجود هست.جناب علوی هم هیچ مبلغی به ایشون کمک نگردند یعنی نمی تونن به کمک کنن و اگر هم همچین پولی ارشاد لرستان داشت و ایشون هم می تونستن مطمئنا چنین کاری نمی کردند.به برادرانه به شما توصیه می کنم که به صورت حضوری و هر طور که شده از ایشون و خانمشون حلالیت بگیرید که اگر اینطور نشه بسیار کارتون سخت میشه.از همه عزیزانی هم که این متن من رو می خونن خواهش می کنم که بدون داشتن اطلاعات کافی اینقدر راحت تهمت نزنند و بدونن که الان ما هر جا که هستیم دلیل بر بی لیاقتی خودمونه.پس سعی کنید این صحبتها رو حداقل خارج از استان نکنید که دلیل بر شیرین عقلی یا کم سوادی یا هزار و یک دلیل دیگه خودتون میشه.
  و من ا… توفیق

 26. سلام
  اقاي بيرانوند شما بسيار بي ادب و بسيار پررو هستيد و من به اقاي علوي تبريك عرض مي كنم به دليل سعه صدر زيادشون كه من اگر جاي ايشان بودم حتما مجوزت را باطل مي كردم و بعد هم شكايت مي كردم به خاطر تماي حرفهاي مفت و صد تا يه غازي كه تا حالا زدي و حتما تلافي مي كردم.

 27. گر بميرد يك لري جايش برويد يك گلي
  گر بميرد جمع لر دنيا گلستان مي شود.

 28. اقاي بيرانوند شما خيلي پررو و بي ادب هستي و من به اقاي علوي به خاطر سعه صدرش تبريك مي گم چون اگه من جاي ايشون بودم حتما مجوزت رو باطل مي كردم و بعدش هم شكايت مي كردم ازت به خاطر تمام حرفاي دروغ و صد تا يه غازت.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.