اتصال خرم آباد به راه آهن سراسري؛ مطالبه مردم لرستان

قطار ضروري است خرم آباد به عنوان مرکز استان و محور تمامي فعاليت هاي تجاري، اقتصادي و بازرگاني لرستان به خط آهن سراسري متصل شود. با ايجاد راه آهن در خرم آباد و اتصال به استانهاي غربي کشور، امکان صادرات توانمندي هاي استان و وصل شدن به مرزهاي غربي کشور بالا رفته و اين امکان مي تواند در توسعه صادرات غيرنفتي لرستان موثر باشد.    

برخي از شهرستان هاي شرقي استان لرستان مانند دورود، به واسطه قرار گرفتن در مسير خط آهن سراسري تهران – جنوب و وجود ايستگاه از مزاياي خط آهن سراسري کشور بهره مند شده اند.
اما با اين وجود شهرستان خرم آباد به عنوان مرکز استان لرستان از داشتن خط آهن و اين امکان مهم در عرصه ارتباطي و حمل و نقل بي بهره است.
افزايش جمعيت، توسعه صنايع و رشد مراکز توليدي در مرکز استان لرستان و به دنبال آن افزايش توان اقتصادي و صادراتي در خرم آباد، بيش از پيش ضرورت اتصال مرکز استان لرستان به راه آهن را نمايان کرده است.
نماينده مردم خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر لزوم اتصال خرم آباد به راه آهن سراسري گفت: بايد از موقعيت و ظرفيت وجود خط آهن سراسري شمال به جنوب در استان لرستان لرستان به خوبي استفاده کند.
«محمدرضا ملکشاهي راد» افزود: دراين ميان ضروري است خرم آباد به عنوان مرکز استان و محور تمامي فعاليت هاي تجاري، اقتصادي و بازرگاني لرستان به خط آهن سراسري متصل شود.
وي با اشاره به مصوبات سفر هيات دولت به استان لرستان، گفت: اهميت ايجاد ايستگاه راه آهن در خرم آباد و اتصال اين شهر به راه آهن در سفر استاني هيات دولت به لرستان به عنوان يکي از مطالبات مردم منطقه مورد تاييد هيات وزيران قرار گرفت و طرحي نيز درخصوص ايجاد راه آهن خرم آباد به دورود براي اتصال اين شهر به راه آهن به تصويب رسيد.
وي تصريح کرد: با احداث خط راه آهن در خرم آباد و اتصال آن به راه آهن سراسري، مي توان مسير ريلي خرم آباد به پلدختر و راه آهن انديمشک به پلدختر را ايجاد کرد که استفاده از مسير ريلي دورود _ خرم آباد _ پلدختر _ انديمشک از مسير راه آهن فعلي به صرفه تر خواهد بود.
ملکشاهي راد افزود: دراين زمينه مذاکرات زيادي با مسوولان و کارشناسان راه آهن کشور انجام شده که اهميت ايجاد اين مسير نيز مورد تاييد قرار گرفته و نمايندگان خرم آباد و پلدختر براي کسب مجوز ماده 32 اين مصوبه در تلاش هستند.
نماينده مردم خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي اظهار اميدواري کرد تا با تلاش نمايندگان و همت مسوولان و کارشناسان، مجوز ماده 32 ايجاد راه آهن از خرم آباد تا پايان سال جاري دريافت شود.
استاندار لرستان نيز در خصوص احداث خط آهن در خرم آباد گفت: با توجه به صنايع و امکانات موجود در مرکز استان، وجود راه آهن در خرم آباد مي تواند در رشد و توسعه استان موثر باشد.
«سيد حسين صابري» افزود: وجود صنايع توليدي و کشاورزي در خرم آباد و ضرورت استفاده از توان صادراتي اين محصولات، اهميت استفاده از توان راه آهن را در خرم آباد دوچندان مي کند و مسوولان و نمايندگان خرم آباد نيز بايد براي احداث راه آهن در خرم آباد و اتصال آن به خط آهن سراسري تلاش کنند.
وي با اشاره به اهميت وجود راه آهن اظهار داشت: استان لرستان و شهر خرم آباد با حمايت هاي دولت نهم و دهم در حال توسعه است و با توسعه صنايع در استان وجود راه آهن در اين شهر از جمله ضروريات است.
صابري افزود: در سفر اول و دوم هيات دولت به لرستان نيز اين مهم مورد بررسي قرار گرفت و مصوباتي نيز براي مطالعات راه آهن دورود _ خرم آباد به تصويب رسيد.
مدير کل راه و ترابري استان لرستان نيز گفت: در سفر اول هيات دولت مصوبه اي با عنوان
«پيش بيني و ايجاد رديف مستقل براي مطالعه و اجراي طرح راه آهن اصفهان _ ازنا _ دورود _ خرم آباد» با هماهنگي سازمان مديريت تصويب شده است.
«عباس رضايي» افزود: با توجه به اهميت موضوع در سفر دوم هيات دولت نيز مصوبه اي با عنوان » تکميل مطالعات راه آهن دورود-خرم آباد و دورود- بروجرد» به تصويب رسيد.
وي اضافه کرد: براي انجام اين مطالعات مجوز ماده 32 از وزارت راه و ترابري نياز است که رايزني ها براي دريافت اين مجوز همچنان ادامه دارد.
وي تصريح کرد: با توجه به اينکه راه آهن مي تواند در توسعه اقتصادي منطقه نقش بسزايي داشته باشد، ايجاد راه آهن در شهر خرم آباد نيز مي تواند در توسعه مرکز استان لرستان موثر باشد.
وي اضافه کرد: با ايجاد راه آهن در خرم آباد و اتصال به استانهاي غربي کشور، امکان صادرات توانمندي هاي استان و وصل شدن به مرزهاي غربي کشور بالا رفته و اين امکان مي تواند در توسعه صادرات غيرنفتي لرستان موثر باشد.
راه آهن سراسري کشور در شهرستان دورود استان لرستان در حد فاصل استان هاي مرکزي و خوزستان داراي ايستگاه مي باشد

Advertisements

8 دیدگاه برای «اتصال خرم آباد به راه آهن سراسري؛ مطالبه مردم لرستان»

 1. پيشنهاد مي كنم راه آهن دورود را جمع كنند وريلها را در مسير خرم آباد بگذارند !!؟؟.مگر نمي دانند كه خرم بآد مركز استان است .عجب اشتباهاتي مي كنند اين دولتهاي ……

 2. با سلام متاسفانه به قول اقای احمد مرکز نشینان خرم ابادی بجای طرح های اقتصادی و خوب بازده فقط دنبال چشم هم چشمی با بروجردیها هستند اونا اگه مرد عملند اختیار راه اهن درود رو از خوزستان بگیرند و به درودیها هدیه کنند اگر واسه بروجرد طرح ایجاد راه اهن دارنند فقط بخاطر شرایط صنعتی و مسیر هموار اونه ولی خرماباد با اون همه کوه طرح غیر بازده اقتصادی رو واسه چی می خواد خلاصه داستان راه اهن بروجرد مثل طرح پتروشیمی میشه که نه خود خوری نه کس دهی گنده کنی به……دهی میشه خلاصه اونا سرراه طرح های بروجرد هم سنگ میندازند

 3. با سلام
  بهتر است خرم آباد يها به دنبال طرح هاي شدني براي خودشان باشند.
  همين راه آهن سراسري كه از لرستان مي گذرد هم سال هاي نه چندان دور بخشي از شهرستان بروجرد بود و متاسفانه قرار بود در ابتدا يكي از اين ايستگاه ها در شهر بروجرد احداث شود ولي نگذاشتند.
  به اميد پيروزي و موفقيت براي يكايك مردم اياران و جهان.

 4. جناب زاگرسستان ازاین اسم مجعول وکذایی مشخص است که شماچه فردی بوده چه دیدگاهی دارید.من منکراین نیستم که درخرم ابادهم اندک افرادی هستندکه مثل جنابعالی ونماینده مادام العمرت جناب علاالدین شهرارزوهامنطقشان تنهاتعصبات کوراست !اماواقعن ازشماکه قلم میزنیدوادعای صدورفرهنگ وصنعت داریدمی خواهم بپرسم که علت دشمنی شمابانام لرستان وخرم ابادچیست؟میخواهم ازشمابپرسم ازکدام تیره وتباربروجردیدکه خودرالرنمیدانیدوبه مردم لرستان توهین میکنید؟بروجردغیرازگودرزی،بیرانوند،چگنی،دالوند،کشوری،جودکی پاپی قایدرحمت حسنوندخسروبیک که همه طوایف لرندکه راداریدکه شماادعای استقلال وپارسی بودن میکنید؟ماکه ازقدیم شنیده ایم دربروجردیا لربوده یایهودی!الان که یهودی کمست…نکند…ضمنن هرکس یک روزدرخرمابادگشته باشدعمق محرومیت وبیچارگی این شهررامیداندوهرکس لحظه ای درمیان مردمش بنشیندژرفای صداقتشانراخواهدفهمیدپس دلیل دشمنی معدودافرادی مثل شماوسعی درپاشش بذرکینه دربین پاره های تن لرستان چیست؟

 5. جناب مير دريكوندي چرا وقتي كم مي‌آري دم از لر و غير لر مي‌زني؟
  آقا راه‌آهن خرم‌آباد همونطور كه مهندسين مشاورش گفنه اند غير اقتصاديه… يعني نميشه كه يه خط از سپيدشت بيارن خرم‌آباد بعد ببرن انديمشك! به چه دليل به دليل اسكله و بندر نامريي كه در خرم‌آباد هست و يا چيزي هست كه ما نمي‌بينيمش…
  در ضمن بروجـــرد استان مي شود چه شما بخواهيد و چه نخواهيد..
  آخه گناه بروجردي‌ها چيه كه كسي سوار هواپيماي خرم آبادي نميشه تا فرودگاهشون متروكه بشه يا قبلا راه آهن از دورود رفته به انديمشك و ديگه نمي صرفه يه خط ديگه از خرم آباد ببرن به انديمشك
  گناه بروجرد چيه كه خرم‌آباد با داشتن تيم مديريت استان كيب توش سرمايه گذاري نمي‌كنه اما در همين دورود تعداد صنايع بايد بيشتر از خرم آباد باشه( 250 در برابر 230 واحد صنعتي) آيا اينم تقصير بروجرديهاست؟
  شما و دوستان و همشهريان شما دائم در حال سنگ اندازي هستيد و مدعي كشور جعلي لرستان!! مطالب دوستانتو بخون!
  بروجرد اگر با درياي خون هم كه شده استان خواهد شد.
  در ضمن اين قدر بحث لر بودن رو نكن چون زاگرس نيوز هم توسط چندتا از هم تباران خودت (بيرانوند) مديريت ميشه… پس مي‌بيني كه هم تبارانت به استقلال بروجــرد بيش از رابطه من درآوردي قوم و خويشيشون به تو و همشهريانت وفادران

 6. با سلام اقای میر دریکوندی کسی منکر عقب ماندگی خرم اباد نیست ولی بروجرد هم چندان اباد نیست واصل استان شدن چه ارتباطی با مشکل لر بودن داره درسته بخشی از جمعیت بروجرد لر مهاجرند ولی همونا هم در فرهنگ بروجرد ذوب شدن و به فکر استان شدن هستند اگر کسی بگه بروجرد استان بشه این کجاش توهین به لرهاست فرا فکنی نکنید بروجرد قبل از تشکیل استان لرستان خودش فرمانداری کل بوده پس حق قانونیشه که استان بشه حالا چه لرستان شرقی چه هر نام دیگه ای

 7. با سلام خدمت همه دوستان و هموطنان عزیز:
  من خرم ابادی هستم نه سنگ خرم اباد را به سینه می زنم نه فرهنگ بروجرد را،فقط یه چیزی را برای تمام کشور میگم اون اینکه خودتون رو با حرفهای چرند و پرند گول نزنین همه ما باید برای خود و همنوع خود اعتبار و اعتماد ایجاد کنیم چه خرم ابادی باشد چه بروجردی چه دورودی و غیره… متاسفانه ما اصل رو رها کردیم به جون هم افتادیم کسایی که این حرف ها رو می زنن بدنبال پر کردن جیب خود می باشند نه به فکر خرم اباد هستند نه به فکر بروجرد یه چیزی میگن که تفرقه بنداز و پادشاهی کن ،در اخر یه مطلبی رو میگم و تمام و اون اینکه لر و فارس وکرد و غیره نداره بدانید که همه انسانیم و مساوی و خون هیچ کس از دیگری رنگین تر نیست اگر می خواهی حق کسی رو ((( بخوری ))) خواهشن برو دزدی شب ولی تفرقه نندازید و از حربه بروجردی و خرم ابادی و فارس ترک استفاده نکنید.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.