صنعت گردشگري مي تواند بيكاري را در لرستان از بين ببرد

صنعت گردشگري دومين صنعت پر درآمد دنيا پس از تجارت اسلحه است. جاذبه هاي خدادادي بي نظير لرستان نظير كوههاي باشكوه، يخچالهاي دائمي، آبشارها، رودخانه ها، غارها، جنگل و درياچه و در كنار موقعيت جغرافيايي استراتژيك نزديكي به كشورهاي ثروتمند عربي و مركز كشور با برنامه ريزي صحيح زمينه رفع مشكل بيكاري را فراهم مي كند. به گفته رحمدل رييس سازمان ميراث فرهنگي لرستان با ورود هر گردشگر به اين استان حداقل دو الي سه شغل براي مردم ايجاد مي‌شود.

لرستان سرزميني رويايي در دل زاگرس و منطقه‌اي باستاني در فرهنگ و تمدن كهن ايران، همه ساله و در فصول مختلف سال پذيراي هزاران گردشگر داخلي و خارجي است.
مناظر طبيعي و سر سبز، رشته كوههاي سر به فلك كشيده، درياچه‌هاي پرآب، رودهاي خروشان، آبشارها، سرابها و تالابهاي بديع و چشم نواز، آثار باستاني بي‌نظير و محلي براي تلاقي فرهنگ نژادها و اقوام مختلف، اشتياق گردشگران داخلي و خارجي را براي سفر به اين منطقه ديدني در ايران دوچندان مي‌كند.
استان لرستان با مساحت ‪ ۲۸‬هزار و ‪۶۴‬كيلومتر مربع در جنوب غربي كشور، داراي آب و هواي متنوع است به گونه‌اي كه اختلاف آب و هوا در مناطق شمالي و جنوبي استان بسيار چشمگير و قابل توجه است.
بخش مرتفع شمالي لرستان داراي زمستاني سرد و پربرف و ناحيه جنوبي آن با بارشهاي اندك، داراي تابستاي گرم و بخش‌هاي مركزي نيز داراي آب و هواي معتدل است كه اين امر امكان اقامت در استان را در فصول مختلف سال براي گردشگران فراهم مي‌كند.
كارشناسان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري لرستان معتقدند: اگر صنعت گردشگري كه امروزه در جهان به عنوان يك صنعت مولد شناخته مي‌شود در لرستان جدي گرفته شده و گسترش يابد رونق اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي را مردم اين استان به همراه خواهد داشت.
معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري لرستان دراين خصوص مي‌گويد:
لرستان داراي طبيعت دلپذير، زيبا و سر سبز است كه مي‌تواند جايگاه مناسبي براي جذب گردشگر باشد.
محمد عزيزي افزود: دامنه‌هاي زاگرس اغلب جنگل بلوط و گونه‌هاي جنگلي ديگر نظير پسته ، بادام ، ارس، زالزالك، زيتون ، نارون، گردو، زبان گنجشك و ميوه‌هاي جنگلي گلابي ، آلبالو و گيلاس است كه برخي از گردشگران صرفا ترجيح مي‌دهند از اين مناطق ديدن كنند.
وي گفت: درياچه گهر مهم‌ترين و زيباترين درياچه كوهستاني ايران محسوب مي شود كه مشتاقان زيادي را در طول سال به ويژه تابستان به لرستان مي‌كشاند وي ادامه داد: علاوه بر اين، درياچه كيو در خرم آباد ،‪ ۱۰‬تالاب در شهرستان پلدختر در جنوب استان و يك تالاب زيبا در شهرستان بروجرد به عنوان زيستگاه جانوران آبزي و پرندگان مهاجر از ديگر مناظر زيبا و ظرفيت‌هاي گردشگري لرستان است.
وي اظهار داشت: وضع اكوسيستم طبيعي لرستان باعث تنوع جانوران وحشي، پرندگان و آبزيان شده و در اين راستا، گونه‌هاي از جانوران نظير خرس قهوه اي، سمور ، سنجاب، گراز، كفتار، روباه، كل و بز ، قوچ و ميش، آهو و پلنگ و انواع پرندگان و آبزيان در نقاط مختلف آن زيست مي‌كنند.
عزيزي، مهمان نوازي، سخت كوشي، صبوري، پايبندي به اعتقادات ديني و اسلامي را از ويژگي‌هاي مردم لرستان دانست، گفت: مراسم ازدواج در ميان مردم لرستان به خصوص عشاير با استفاده از موسيقي محلي داراي اهميت و بسيار ديدني است كه مي‌تواند در توسعه صنعت گردشگري استان نقش موثري داشته باشد يكي از كارشناسان صنايع دستي لرستان نيز گفت: صنايع دستي در اين استان زبانزد عام و خاص است، توليد و عرضه محصولات صناعي استان مي‌تواند رونق اقتصادي را براي مردم منطقه به همراه داشته باشد.
علي مرزبان افزود: قاليبافي از مهمترين فعاليت‌هاي اقتصادي و توليدات متداول صنايع دستي لرستان است.
وي اظهارداشت: اين صنعت بيشتر در شهرستانهاي خرم آباد ، اليگودرز و دورود رايج است و گليم بافي ، جاجيم بافي ، ورشوسازي و قلمزني روي ظروف از ديگر صنايع دستي مهم اين منطقه است كه مي‌توان به عنوان سوغات لرستان به گردشگران داخلي و خارجي عرضه كرد.
مرزبان افزود: علاوه بر اين گيوه بافي، دباغي، انواع صنايع دستي، توليد عسل و لبنيات مي‌تواند ره توشه گردشگران اين استان باشد.
رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري لرستان مي‌گويد: استان لرستان از لحاظ ميراث فرهنگي، باستاني و تاريخي در ايران و جهان جايگاه مهمي دارد.
محمد رحم دل افزود: يافته‌هاي پيش از تاريخ لرستان، بيشتر شامل نقاشي ها، كنده كاري غارها، سفالينه‌ها و اشياي مفرغي هستند.
وي گفت: در اين استان، دهها غار و پناهگاه صخره‌اي وجود دارد كه نيمي از آنان در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده اند.
به گفته وي، از جمله غارهاي مهم مي‌توان به غارهاي منقوش پيش از تاريخ هوميان يك، هوميان دو و مير ملاس كوهدشت و دوشه بخش چگني خرم آباد ،غارهاي مسكوني پيش از تاريخ دره خرم آباد پاسنگر، قمري، كنجي، گرارجنه و يافته( ‪ )Yaafta‬و غارباستاني و شگفت انگيز كلماكره پلدختر اشاره كرد.
وي افزود: اين سازمان تلاش كرده صنعت توريست در استان را تقويت كند كه لازمه اين كار فراهم شدن امكانات و تجهيزات مناسب براي جذب و اقامت گردشگران در منطقه است.
رحم دل گفت: با ورود هر گردشگر به اين استان حداقل دو الي سه شغل براي مردم ايجاد مي‌شود.
وي اظهارداشت: ايجاد شغل در لرستان كه درصد بيكاري آن بالاست، گردش مالي و رونق اقتصادي بالاي را فراهم مي‌كند.
وي، نبود تخت اقامتي براي گردشگران را يكي ازمشكلات اصلي صنعت گردشگري و جذب توريست داخلي و خارجي در استان عنوان كرد.
وي اضافه كرد: كمبود تخت و مكانهاي اقامتي و نبود سرويس‌هاي بهداشتي در لرستان، مدت اقامت گردشگران را در اين منطقه كاهش داده و گردشگران داخلي و خارجي ترجيح مي‌دهند تنها يك شب را در اين استان سپري كنند.
وي گفت: هم اكنون عمليات اجرايي افزايش دو هزار تخت اقامتي در استان لرستان در دست اجراست كه تا پايان سال ‪۲۰۰‬تخت آن به بهره برداري مي‌رسد.

Advertisements

9 دیدگاه برای «صنعت گردشگري مي تواند بيكاري را در لرستان از بين ببرد»

 1. با سلام خدمت جناب آقای خدایی بنده هر روز سایت شما رو بازدید میکنم
  جای تشکر دارد که حداقل در استان ما 1 نفر هم که شده سایت خبری با اسم لر را مدیریت میکند.
  متاسفانه مدیران استان دیده درست و درک مناسبی از شرایط استان ندارند.بنده احساس میکنم چون درد استان ما شناسایی نشده نمی توان دارویی برای آن تجویز کرد!!!
  من به جرات میگم یکی از مواردی که میشه سرمایه گذاری کرد و جواب گرفت همین موضوع هستش
  بنده معتقدم کارشناسان استان دیده مدیریتی و کلان ندارند
  با تشکر

 2. با سلام ، خواهشمند است به منظور جلوگيري از تكرار فجايع زيست محيطي مشابه در اقصي نقاط كشور ، قبل از هر اقدامي جهت به معرض فروش گذاشتن محيط زيست ارزشمند مان ، حساب گردشگري را از محيط زيست جدا نماييد.

 3. لرستان سرزمين گنجهاي پنهان همواره مورد بي مهري مسئولان يا بدليل نگاه منفي گذشته يا يك سري غرض ورزي قرار داشته است
  اينك برماست كه تصوير ارائه شده از لرستان عزيز را مثبت كنيم.
  لرستاني كه واقعا جايگاه امروز در شان ان نيست

 4. خاطره رفتن به گهر را هرگز فراموش نمی کنم. خیلی از جاهای که در دنیا دیده ام بیشتر از گهر نبوده اند. اما مدیریت صبیح تبلیغات انچنان تصاویری از ان مکانها می سازند که انسان داشته خود را فراموش می کند.

 5. من در حال بررسی امکانات مناطق نمونه گردشگری و محدودیت های موجود هستم در صورتی که نکاتی مد نظر شماست به آدرس من بفرستید امیدوارم همکاریتان تاثیر گذار باشد .با تشکر
  شوراب -مخمل کوه – کلدر – گل زرد -کمالوند -تنگ شبیه خون
  reitoon@reitoon.net

 6. لرستان بواسطه دارا بودن اکوسیستم کوهستانی معتدل با رودها و دره ها و دشتهای سرسبز و نیز آثار تاریخی بسیار میتواند بعنوان مهمترین مقصد گردشگری ایران در غرب کشور تبدیل شود.
  تاسیس سایت موزه های ( تاریخی باستانی و_ مردم شناسی_ فرهنگ شناسی_ مذهبی ) هتل ها ( با جذب سرمایه گذاری هتل های زنجیره ای داخلی و بین المللی متل ها ( در حد استاندارد های بومی) و نیز دهکده های توریستی چند منظوره با اهداف خدمات رسانی به گرشگران اکوتوریسم ( گردشگران طبیعت گرد ) و گردشگری تاریخی که با مشارکت و سرمایه گذاری بخشهای خصوصی و دولتی و تعاونی ها میتواند به حل مشکل بیکاری در استان لرستان و نیز جذب سرمایه های بخش توریسم و گردشگری برای توسعه زیرساختهای آن بیانجامد.
  بی شک توجه و برنامه ریزی با تکیه بر توانایی ها و استعدادهای موجود با توجه به امکانات بالقوه طبیعی و انسانی در استان لرستان میتواند علاوه بر رفع نیازهای استان به پول و اعتبار برای توسعه استان حتی به تحولات زیر ساختی فرهنگی اقتصادی اجتماعی و … منجر شود.

 7. مدیران و روسای بخشهای دولتی و خصوصی در استان لرستان باید از نگاه ملتمسانه همیشگی به دولت در دریافت پول و اعتبار دست برداشته و به دارایی های موجود در استان تکیه بیشتری کرده و با ایجاد شرائط مطلوب اداری سیاسی فرهنگی اجتماعی و نیز برداشتن سدهای موجود برای جذب سرمایه گذاران داخلی ( سرمایه داران ساکن در ایران و خارج از ایران ) و سرمایه گذاران خارجی (خصوصا شیخ نشین های ثروتمند عرب ساکن در حاشیه های جنوب خلیج فارس که هم اکنون برای سرمایه گذاری در بخشهای مختلف به عنوان اولویت بازار هدف جذب سرمایه گذاری در منطقه محسوب میشوند ) عمل کرده تا بتوانند گره کور بیکاری و اشتغال و نیز افزایش تولید سرانه برای ارتقا تواناییها و بهبود کمی و کیفی ساختارهای موجود در ایجاد سرمایه های بومی استانی را به جایگاه واقعی آن برسانند.
  در این راه میتوان از تجربه استانهای موفق در امر مدیریتی گردشگری ( اصفهان فارس مازندران … ) استفاده و کمک شایانی را دریافت نمود.

 8. برای کسانی که نگرانی و دلمشغولی فروش محیط زیست و یا از بین رفتن یا آسیب دیدن آنرا به خاطر بهره برداری های گردشگری و ایجاد تفرجگاههای دارند باید اذعان کرد هر گونه اقدام در جهت بهره برداری از منابع طبیعی که ارزشمندترین و مهمترین دارایهای ملی با زیست بوم های طبیعی گیاهی جانوری و انسانی را شامل میشود قطعا طبق قوانین و مقررات سند چشم انداز توسعه ای کشور که حفظ و حراست از مراتع جنگلها رودها و .. را بر هر اولویت دیگری قرار داده برخورد خواهد شد.
  البته تنها نباید به دخالت قانون برای نگاهبانی از منابع ملی برای جلوگیری از بهدر رفتن و یا سو استفاده و نابود شدن این سرمایه های ملی بسنده کرد بلکه در اینراه میبایست به فرهنگ سازی و آموزش منابع انسانی بعنوان اصلیترین بخش توسعه ای گسترش زیر ساختهای اجتماعی نگاه ویژه ای را مبذول داشت.

 9. درود بر سر زمین زیبا ودیدنی لرستان ومردم خونگرم ومهربانش لرستان از لحاظ توانمندیهای محیطی برای گسترش صنعت توریسم پتانسیل بالایی دارد اما متاسفانه سوء مدیریت در استان لرستان باعث شده که مردمان این سرزمین باید با این همه داشته های خدادادی سالها با آغوش باز میز بان فقر وفلاکت باشند به امید روزی که لرستان روزی جایگاه شایته خود دست یابد.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.