جناب ضرغامي ترانه دايه دايه لرستان را چه زود فراموش كردي

صدا سيما در زمان جنگ بناهای تاریخی چند هزار ساله قوم لر مورد حمله موشکی قرار بگیرد و در زمان صلح فرهنگ تاریخی آن مورد حمله موشک‎های ضدفرهنگ قرار بگیرد؟ چندین بار شاهد پخش برنامه‎هایی از شبكه هاي سراسري بوده ايم که به فرهنگ چند هزار ساله‎ قوم لر توهین شده. در سریال» خاله سارا» دیالوگ یکی از بازیگران، این بود: » اگر لر نرود بازار، بازار می گندد.»… در یکی دیگر از برنامه‎ها از يك کتاب فروش سوال می شود، » کتاب لر دانا دارید؟».. آیا فراموش شد ترانه حماسی دایه دایه در لرستان؟     

 

دوست و برادری که این دردنامه را برایم آورد می‎‏‎گفت که صیدجعفر دلی‎تنگ و غمین دارد، نگارنده را نه دیده‎ام و نه می‎شناسم‎اش از نزدیک، اما گفتم کاری که از دست من بر نمی‎آید بجز اینکه آنرا منتشر کنم، به امیدی که آبی به چرخ خفته‎ی آسیابی بریزد، امید که بشود گامی کوچک برداشت برای مردمان و قومی بزرگ.

توضیح اینکه قسمت‎های داخل قلاب افزوده‎ها و اصلاحات این کمینه است.

 

بنام خداوند خالق زيبايي‎ها

هنر زيباست بنابراين نگاه هنر و هنرمند زيباپسندي است و هر چه زشتي وجود دارد از پهنه هنر و هنرمند بدور است. هنرمندان كيمياگرند. خاك و آب و سنگ و غيره همگي در طبيعت موجودند آن‎كس كه بتواند از خاك كيمياگري كند هنرمندان جامعه هستند.

رياست محترم صدا و سيماي جمهوري اسلامي

جناب مهندس ضرغامی

سلام علیکم

باعرض احترام و ادب و آرزوی توفیق برای حضرتعالی و تمام مسئولین دلسوز به اسلام و مسلمین. خواهشمند است به دریچه‎ای از نگاه یک لر عنایت و توجه فرمایید. بدون مقدمه اعتراض خود را به ساحت بعضی سریال‎ها و برنامه‎های آن سازمان که می‎کوشند تا فرهنگ چند هزار ساله قوم لر را تخریب کنند اعلام می دارم.

در ابتدا باید عرض کنم اگر قوم لر نبود در زمان جنگ کدام قوم لقب ذخائر انقلاب اسلامی، غیور، سلحشور و شیرمردان را به خود می گرفت؟ حال که صلح و آرامش برکشور حکم‎فرماست اگر قوم لر نبود ضرب المثل‎های منفی خودتان را به کدام قوم نسبت می‎دادید؟

آیا فراموش شد رشادت‎های زنان و مردان قوم لر در حماسههای حاج عمران؟

آیا فراموش شد، حماسه شیر زنان این قوم که با کل کشیدن جگر گوشه‎های خود را روانه میدان جنگ می‎کردند؟

آیا فراموش شد ترانه حماسی دایه دایه در لرستان؟

آیا این از بخت بد قوم لر است که در زمان جنگ بناهای تاریخی چند هزار ساله آن مورد حمله موشکی قرار بگیرد و در زمان صلح فرهنگ تاریخی آن مورد حمله موشک‎های ضدفرهنگ قرار بگیرد؟

راستی کدام ملال آورترند؟

این قوم متاسفانه چندین بار شاهد پخش برنامه‎هایی بوده اند که [ در آن‎ها ] به فرهنگ چند هزار ساله‎شان توهین شده. از جمله در سریال» خاله سارا» دیالوگ یکی از بازیگران، این بود: » اگر لر نرود بازار، بازار می گندد.»

مردم این دیار (لرها) طومار نوشتند و اعتراض کردند. ولی متاسفانه صدا و سیما اقدام به پخش مجدد آن نمود.

در برنامه دیگری، داستان زن و مردی را عنوان می‎شد که بچه‎دار نمی‎شدند، دکتر برای مرد لر آزمایش نوشته بود و ایشان قبول نمی‎کرد می گفت: » اگر من آزمایش بدهم به غیرت لر برمی خورد».

در برنامه‎ای دیگر، صدای عرعر خر، در کنار نواخته شدن ساز لرستان – کمانچه – پخش می‎شود. همان کمانچه که در زمان جنگ یار و هم صدای دایه دایه برای تشویق جوانان [ لر به وطن پرستي و شتافتن ] به جبهه بود.

در یکی دیگر از برنامه‎ها از يك کتاب فروش سوال می شود، » کتاب لر دانا دارید؟» کتاب فروش [ درجواب مي‎گويد]: خیر، [دوباره از وي پرسيده مي‎شود :] «لر نادان چی؟» [و در جواب] کتاب فروش [مي‎گويد:] «جلد چندم؟»

[ ويا ] در برنامه‎ای دیگر، «سلام لر، بی طمع نیست». [يا به كرات مي‎بينيم و مي‎شنويم كه] در برنامه‎های «باران بهاری» و «بوسه برآب» و… باز [ هم بسيار بسيار، ] مشابه همین توهین‎ها تکرار شده.

من این را دور از تعهد هنرمند می دانم. در برنامه دیگري به نام «کوی دامون»، که بخشي از برنامه، در » امتداد مهر» [بود]، و ده‎ها برنامه دیگر، متاسفانه جایگاه [والاي] زن در [ميان] لران [مورد حمله] و تخریب قرار مي‎گيرد.

چرا در هيچ‎يك از آن همه فیلم و سریالي كه پیرامون جبهه و جنگ ساخته شده شاهد و شنونده‎ي دیالوگ هيچ بازیگری به يكي از لهجه‎هاي زبان لری نبوده و نيستیم؟ اما چرا زمانی که دوربین [ برنامه‎‎اي كه بخشي يا تمام آن محيط] زندان را نشان می‎دهد، [در ميان آن] تعداد زني، که زندانی بودند چند تا از آنها [در حالي نشان داده مي‎شوند كه] با لهجه‎هايي[ از زبان] لری تکلم می کنند؟

چرا آنهایی که قوم لر را محکوم مي‎كنند به این که، [لرها] برای زن ارزش قائل نیستند، [يا لرها] دختران را مانند برده خرید و فروش می کنند و … [خود] چشم بصیرت ندارند که ببینند زنان [ در گذشته لران حائز مقام اتابكي و ايلخاني بوده اند و هم‎اينك نيز] در انتخابات لرستان حائز بالاترین [درصد نسبي مشاركت در] آرا می‎شوند آیا [اين تاريخ و آمار نمايان‎گر] جایگاه [والاي] زن [ در ميان لرها] نیست؟

راستی چرا از این زاویه به این موضوع نمی‎پردازند که در تاريخ لران، برای خاتمه به خون و خون‎ریزی [دختري از خانواده قاتل را به عقد مردي از خانواده مقتول در مي‎آورده‎اند تا پيوندي برقرار شود، آيا در تاريخ جهان پيوندي براي آشتي زيباتر از] این پیوندها صورت گرفته ؟ آیا این [نيز دليلي ديگر بر] ارزش [والاي] دختر لر [به عنوان ناموس و گران‎قدرترين دارايي طايفه] نیست.

باید عرض کنم زنان لر آن‎قدر هیبت و اقتدار و ابهت مردانه [را در كنار] ظرافتی زنانه داشته و دارند که تاریخ در مبارزات به رزم‎زنانه، ‎[ و در خانه به محبت مادرانه و در خانواده به عشق خواهرانه و در همسرداري به وفاداري و زيبايي خيره‎كننده] شان افتخار کند، و [هر يك از ايشان را] هم‎سان با زنان مبارز و آزاده تاریخ و حتی در حد نام ژاندارک‎ ایران احترام کند، نمونه بارز ايشان صدها بي‎بي مريم، قدم‎خیرها و گل‎اندام‎ها بوده‎اند.

اگر تاریخ را ورق بزنیم رشادت‎ها و عظمت گل‎اندام در لرستان آنچنان افتخار آفرین بوده که در دلفان بلندترین کوه آن دیار را با بنام وی ثبت کرده‎اند. یا زمانی‎که مستر ای.ب سام با قدم‎خیر مصاحبه انجام می دهد آنچنان تحت تاثیر قرار می‎گیرد که می‎گوید:» باید جرات و شهامت قدم‎خیر را برای عیال خود و مردم دیارم در خارج از ایران تعریف کنم.»

زنان لر شیرزنانی بوده اند که تاریخ در مورد اشان چنین قضاوت کرده که نخواسته‎اند سر اطاعت در برابر ستم دیگران و مزدوران ستم پیشه فرود آورند. زنان لر زنانی اند که در مراسمات خون صلح حرف اول را می زنند. همانطوری که ضرب المثل عام شده، «زنی [نزاعی]خونین را [مبدل به] صلح می کند».

[ما به عنوان زنان و مردان لر] انتظار داریم اگر می‎خواهند جایگاه واقعی زن در [میان ]لران را به تصویر بکشند [دست کم ابتدا] نگاهی به فیلمی همچون فیلم داستانی «بی پلامار» داشته باشند، که در آن یک ایل به خاطر درگذشت یک زن سیاهپوش، و [مراسم] عروسی [ایشان] تبدیل به عزا می شود. آیا اشکال دارد که برای به تصویر کشیدن  فرهنگ این قوم به [مناطق] لرنشین سفری بشود تا از حقایق روشن چشم پوشی نشود؟ همان‎طوری که گفته اند:» شنیدن کی بود مانند دیدن.»

[مزید اطلاع به عرض می‎رساند که] مهمان نوازی قوم لر بر هیچ ایرانی پوشیده نیست، [امتحان کنید] هر غریبه‎ای که وارد لرستان می‎شود اولین نفری که با آن برخورد می‎کند [بی آنکه از نام نشان‎ فرد غریبه بپرسد] او را به خانه خود دعوت نموده و مورد پذیرایی قرار می‏دهد و ازینروست که بیشتر شهرستان‎های لرنشین فاقد مسافرخانه‎اند. تشریف بیاورید از صداقت و یک‎رنگی مردان و زنان لر که نان بلوط می‎خوردند و مردانه‎گی داشته و دارند برنامه بسازید. زمانی که کلمه حجاب در ایران کم‎رنگ بود زنان لرستان کت مخمل کلنجه و سرداری و گلونی برتن داشتند، و برای حفظ سربند و حجاب خود شهیدان داده‎اند و از مال و جان و زندگی خود در مقابل به خطر افتادن سربند و حجاب‎شان حاضر به گذشت بودند. آیا این حکم کدم وجدان بیدار است که کسانی را که در مقابل تهاجم بیگانه‎گان –  در همه‎ی زمان‎ها – فرمانده‎ی مبارزه را بر عهده داشته‎اند، الان به عنوان زنان ولگرد در کنج زندان‎ها معرفی شوند. [آیا این است همه‎ی آنچه که شما از ارزش زن لر می‌دانید و می‎خواهید دیگران بدانند؟]

اینجانب با توجه به وظیفه‎ای که دارم برخود لازم دانستم گوشه‎ای از رشادت‎های زنان لر را به تصویر بکشم و در این راستا اقدام به نوشتن فیلمنامه‎ای نموده‎ام بنام « گل اندام »که پروانه ساخت آن نیز صادر گردیده و انتظار دارم برای به تصویر کشیده شدن، فیلم‎نامه‎های «گل‎اندام» و «بی‎پلامار 2» مورد حمایت مالی مسئولان و دلسوزان قوم لر قرار بگیرند. تا تاریخ نهفته را بیدار کند.

نمی‎دانم برنامه‎سازان این‎گونه سریال‎ها، جواب بچه‎های لر را که در حال حاضر به گیس پاک مادران قسم می‎خورند چه خواهند داد. مردمان پاک و عشایر لر به شما عزیزان برنامه‎ساز سلام می رسانند و از اینکه نقاط ضعف آنها را نادیده می گیرید و نقاط قوت آنها را به تصویر می‎کشید تشکر می کنند، در پایان انتظار دارم، کسانی‎که لراند و خدای ناکرده فرهنگ خود را گم کرده اند و دانسته یا ندانسته برای تکمیل این‎گونه برنامه‎ها کمک می‎کنند، مواظب باشند تا مبادا شاخه‎ی زیر پای خودشان را ببرند، چه این‏‎گونه اقدامات باعث می‎شود تا دیگر هیچ سرمایه‎گذاری جرات و میل به سرمایه‎گذاری در مناطق لرنشین‎ را نداشته باشد و این بجز افزوده شدن روزافزون بر تعداد بیکاری جوانان این دیار چیزی را به دنبال نخواهد داشت.

 

والسلام

صیدجعفر فلاحی

Advertisements

14 دیدگاه برای «جناب ضرغامي ترانه دايه دايه لرستان را چه زود فراموش كردي»

 1. افسوس و صد افسوس كه اين طرز برخورد با قوميت غير تهراني و چند قوم خاص چيزي جز پاشيدن تخم نفاق در ايران نيست و ما چه ابلهانه بازيچه ي دست سياستهاي بيگانگان شده ايم كاش انها كه ديگر هموطنان خود را مورد عنايت قرار ميدهند قدري در ميزان شعور فرهنگي خود نيز تامل كنند افسوس

 2. احسنت. ما ضمن حفظ وحدت ملی زیر پرچم ایران باید در حفظ فرهنگ بومی و محلی لرستان بکوشیم

 3. متاسفانه نصیب قوم با اصالت و غیور لر از آبادانی بعد از جنگ هیچ است.
  وای بر مسوولین که فقط شعار میدهند وای وای

 4. سلام.من به عنوان یک لر که به لر بودن خودم افتخار میکنم باید عرض کنم که متاسفانه مقصر خودمانیم.وقتی که استاندار و فلان رئیس و فلان و فلانی لر نیستند باید صیانت از فرهنگ لر را از چه کسی انتظار داشت؟سوال اینست چرا مسئولین استان لر نیستند؟آیا مقصر ما نیستیم؟آیا هیچ فرد با لیاقتی در استان وجود ندارد؟آیا مقصر ما نیستیم؟

 5. تاوقتی نمایندگان برخی شهرهابه خاطررای اوردن به مرکزاستان توهین میکنندوقومیت لررازیرسوال میبرندازغریبه هاانتظاربیشتری نبایدداشت

 6. سلام بر بزرگترین قوم ایران سلام بر پوریایی ولی لر کروبی سلام بر اریوبرزن چرامی لر
  سلام بر نجابت لر سلام بر نمایندگان بی بخار لر در مجلس

 7. من از بیگانگان هرگز ننالم که هرچه کرد با من آشنا کرد. چرا هنرمندان قوم لر چیزی نمی سازند؟؟؟؟ سعید سلطانی که مدام فیلم مازندرانی و تبریزی و بندری و غیره می سازدو. مسعود جعفری جوزانی که حکایت زندگی میرزا کوچک خان را نقل می کندو این خرده ریز ها هم مثل حاتمی و قمری و…. به ساخت فیلم هایی برای ارتزاق هستند حتی اگر به قیمت فروختن شرافتشان تمام شود. با تشکر

 8. هر بلایی به سرمان می آید مقصر خودمانیم

  این کسانی که آن بالا نشسته و خیال می کنید که دنیا همیشه به کامتان است …

  این گستاخی ها بی پاسخ نخواهد ماند … لرها و لرستان و بختیاری و خوزستانی و … پاسخ گستاخی شما را خواهند داد

  و روزی می رسد که ذخایر انقلاب به ذخایر ایران تبدیل خواهد شد

  جانم فدای ایران …

 9. ان کسی که دیگی را مسخره میکند در وجود خویش شکست خورده و حتما نسبت به او حسود است فدای خاک پاکت ایوطن قهرمان ای لرستان ای پلدختر میلاد هدایتی

 10. ضمن عشق ورزيدن به تمامي فرهنگ هاي ايران زمين .به آندسته بي هنران هنرمندنما كه بابيسوادي تمام حقارت وكوچكي خويش را درتخريب افتخارات اقوام كهن سر مشق رذالت خويش نموده اند عرض مينماييم :اينجا لرستان بوده وهست و خواهدبود نه درنده خويي چون چنگيز مغول توانسته بدان پاي گذارد نه طمع جهان خواهي چون امپراطوري روم وعثماني توانسته بدان چشم دوزد نه استعمارگران معاصر وتا دندان مسلحي چون روس وانگليس توانسته اند ازخاكش توشه اي بردارند .. چه غروري داريم ما ..بي سبب نيست پدرهاي لر به شما ميباليم .

 11. درود بر لر.
  واقعا زیبا بود.لر هرچه باشد شرف دارد که متاسفانه خیلی ها ندارند!!!!

 12. با سلام
  مهم نیست اینها را نیاید زیاد جدی گرفت کل فرهنگ اشکال دارد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.