کشف ذخایر جدید نفت و گاز در خرم آباد

گاز  پردازش و بررسی اطلاعات حاصل از لرزه نگاریهای انجام شده در بلوک اکتشاف و توسعه خرم آباد از کشف ذخایر قابل توجه ای نفت خام و گاز طبیعی در این منطقه حکایت دارد. بلوک خرم‌آباد به وسعت تقریبی 7 هزار و ‌٤٢٥ کیلومتر مربع در استان لرستان قرار گرفته است. گفته می شود که با توجه به موقعیت زمین شناسی بلوک اکتشافی خرم آباد شانس کشف ذخایر قابل توجه گاز طبیعی بیش از نفت خام خواهد بود.    

 به گزارش خبرنگار مهر، مطالعات زمین‌شناسی و عملیات لرزه نگاری حدود 600 کیلومتر بلوک اکتشافی خرم آباد توسط شرکت استات اویل هیدرو نروژ به پایان رسیده که پردازش اطلاعات و نتایج حاصل از تفسیر اولیه عملیات لرزه نگاری حاکی از وجود ذخایر قابل توجه نفت خام و گاز طبیعی است.

 در همین حال، گفته می شود که با توجه به موقعیت زمین شناسی بلوک اکتشافی خرم آباد شانس کشف ذخایر قابل توجه گاز طبیعی بیش از نفت خام خواهد بود.

 قرارداد بلوک اکتشاف و توسعه خرم‌آباد بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت نروژی استات اویل هیدرو به ارزش تقریبی 50 میلیون دلار(قابل افزایش تا 104 میلیون دلار) در شهریور ماه سال 1385 امضا شد.

 بر اساس این قرارداد انجام مطالعات زمین‌شناسی،‌٦٠٠ کیلومتر لرزه‌نگاری دو بعدی و حفر سه حلقه چاه اکتشافی و در صورت نیاز به عملیات تکمیلی، ‌٣٠٠ – ‌٤٠٠ کیلومتر مربع لرزه‌نگاری سه بعدی و حفر 2 حلقه چاه اکتشافی توصیفی از جمله تعهدات شرکت استات اویل هیدرو نروژ در این طرح است.

 بلوک خرم‌آباد به وسعت تقریبی 7 هزار و ‌٤٢٥ کیلومتر مربع در غرب ایران و در محدوده‌ استان لرستان قرار گرفته است.

 خبرگزاری مهر پیش از این از کشف ذخایر قابل توجه ای گاز طبیعی در میدان کیش در خلیج فارس و لایه ژوراسیک میدان نفتی آزادگان خبر داده بود.

 همچنین اخیرا مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران موفق به کشف سه میدان جدید نفت‌خام و گاز طبیعی در سه استان ایلام، فارس و خراسان رضوی شده است.

Advertisements

9 دیدگاه برای «کشف ذخایر جدید نفت و گاز در خرم آباد»

 1. به امید انکه از ان به نحو احسن استفاده شود.و فقط از ان برای توسعه ی خرم اباد و لرستان استفاده شود

 2. چرا در بقيه نقاط استان لرستان عمليات لرزه نگاري واكتشاف نفت وگاز صورت نمي گيرد؟؟؟؟

 3. لرستان عزيز نفت كه چه عرض كنم انرژي هسته اي هم داشته باشه با اين مسئولان به جايي نميرسه!

 4. سلام
  آيا واقعا» حقيقت داره؟
  ما كه خيلي خوشحال شديم در لرستان نفت و گاز پيدا شده.

 5. آقا مجید از ملایر مثل اینکه خیلی حسودیت میشه و چشم بهرهمندی لرستان از این نعمت های الهی رو نداری

 6. جناب نام بلوك خرم‌آباده!
  اين منطقه در نزديكي دهلران قرار دارد!
  پس زياد دلتونو خوش نكنيد!

 7. از اينكه مردم لر ميدانند كه اگر به جاي نفت خام طلاي ناب هم پيدا شود هيچ فرقي در زندگيشان ندارد بسيار خوشهالم- دل خوش سيري چند؟

 8. آقا مجید زیاد خوشحال نشو.اگه به بهره برداری برسه مهندساش اصفهانین تکنسیناش ترک هستن و پولش تو مشهد و یزد خرج می شه!

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.