9 ‬تصميم مهم دولت براي توسعه لرستان

دولت لرستانكارگروه توسعه و عمران استان لرستان به رياست محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس‌جمهور به منظور رفع موانع و سرعت بخشيدن به پروژه‌هاي عمراني لرستان، 9 تصميم اتخاذ كرد. 1-ساختمان فعلي استانداري را با قيمت كارشناسي به لشكر (84) لرستان واگذار شود 2-ايجاد يك خط واگن‌سازي مسافري و باري در شهرستان دورود تا قبل از پايان سال 1388 اقدام شود. 3-بيمارستان اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشكي استان در محل پرديس دانشگاه احداث ‌شود.   

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دولت، دولت به منظور توسعه سرمايه‌گذاري، عمران و آباداني، رفع موانع و سرعت بخشيدن به پروژه‌هاي عمراني استان لرستان، 9 تصميم اتخاذ كرد.

بر اساس تصميم نمايندگان ويژه رئيس‌جمهور در كارگروه توسعه و عمران استان لرستان، وزارتخانه‌هاي امور اقتصادي و دارايي و نيرو مكلف شدند پس از بررسي مجدد نسبت به جابه‌جايي و انتقال ساختمان اداره كل امور مالياتي در مركز شهر خرم‌آباد به شركت آب و فاضلاب بر اساس تفاهم في‌مابين اقدام نمايند.
بر اساس تصميم ديگر، بانك ملي ايران مكلف شد براي راه‌اندازي شركت كشت و صنعت لرستان نسبت به تعديل شرايط واگذاري به بخش خصوصي به صورت فروش نقد با 10 درصد بهاي كارشناسي، يك سال تنفس و پرداخت باقيمانده در اقساط 7 ساله و با نرخ 18 درصد اوراق مشاركت (با رعايت سياستهاي كلي اصل چهل و چهارم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران) اقدام نمايد.

همچنين به منظور آزادسازي حريم قلعه فلك‌الافلاك، مقرر شد اعتبار آمفي‌تئاتر دانشگاه لرستان از محل اعتبارات وزارت نفت به اعتبارات دانشگاه ياد شده اضافه شود تا پس از تكميل و بهره‌برداري ساختمان دانشكده علوم پايه در بهمن‌ماه سال 1388، ساختمان موجود علوم پايه در قلعه ياد شده تخليه و به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تحويل داده شود.

بنابر ديگر تصميم نمايندگان ويژه رئيس‌جمهور، استانداري لرستان مجاز است ساختمان فعلي استانداري را با قيمت كارشناسي به لشكر (84) لرستان واگذار نمايد و به ازاي آن، لشكر (84) موظف شد نسبت به تخليه تأسيسات ارتش در عرصه پيراموني قلعه فلك‌الافلاك و تحويل آن به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و واگذاري عرصه پادگان (07) براي احداث ساختمان‌هاي اداري به استانداري اقدام نمايد. وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح نيز موظف شد نسبت به تهيه و ارائه گردشكار لازم مبني بر چگونگي واگذاري تأسيسات ارتش براي اخذ مجوز لازم از فرماندهي معظم‌ كل قوا اقدام نمايد.

طبق اين مصوبه، مقرر شد تخليه عرصه و اعيان متعلق به سپاه در قلعه فلك‌الافلاك در جلسه‌اي با حضور استانداري و سازمان تربيت بدني در وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح بررسي و نتيجه براي طرح در كارگروه استان اعلام شود.
بر اساس ديگر تصميم نمايندگان ويژه رئيس‌جمهور، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح موظف شد نسبت به ايجاد يك خط واگن‌سازي (مسافري و باري) در شهرستان دورود تا قبل از پايان سال 1388 اقدام نمايد. در همين راستا، استانداري و وزارت راه و ترابري (شركت راه‌آهن) نيز مكلف شدند از محل اعتبارات خود بر اساس توافق و همزمان با احداث واحد واگن‌سازي نسبت به احداث خط ريلي (زيرسازي و روسازي) به طول 15 كيلومتر از ايستگاه رودك تا صنايع دفاع و دورود و راه دسترسي به واحد واگن‌سازي اقدام نمايند.
بر طبق بند ديگري از اين مصوبه، مقرر شد مجتمع گاوداري ازنا (موضوع بند (9) تصميم‌نامه شماره 41247.146146 مورخ1387.8.20 با رعايت قوانين و مقررات مربوط به فروش برسد. همچنين مقرر شد كه بيمارستان اعصاب و روان دانشگاه علوم پزشكي استان در محل پرديس دانشگاه از محل منابع استان و دانشگاه به طور مشترك احداث ‌شود.
اين مصوبه را محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس‌جمهور براي اجرا ابلاغ كرده است.
گفتني است مهرماه سال گذشته هيئت وزيران بنا به پيشنهاد رئيس‌جمهور با تشكيل كارگروه توسعه و عمران استان لرستان به منظور توسعه سرمايه‌گذاري و سرعت بخشيدن به پروژه‌هاي عمراني اين استان موافقت كرد كه مصوبه فوق‌، بخشي از تصميمات كارگروه يادشده براي توسعه عمران استان لرستان است.

Advertisements

66 دیدگاه برای «9 ‬تصميم مهم دولت براي توسعه لرستان»

 1. لرنا جان سلام
  ما که از این 9 تصمیم مهم چیزی برای توسعه استان پیدا نکردیم جز شعار تکراری آزادسازی حریم قلعه که از سالها قبل شروع شده ضمناً اسباب کشی این اداره به آن اداره که باعث توسعه نمیشود .
  ساخت واگن در صنایع دفاع درود باعث خوشحالی است بشرطیکه بواسطه درایت مسئولین و نمایندگان محترم استان به سرنوشت کارخانه سیمان و نیروگاه دچار نشده و متوقف نشود و یا به استانهای هم جوار منتقل نگردد ، البته از اینکه دولت نیز مانند استاندار محترم به یاری شهرداری خرم آباد شتافته ذوق کردیم.

 2. گوشمون از این حرفا پره.کو مرد عمل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. اميدوارم ستاد لشكر ابالفضل رو ببرن خارج شهر تا همه حريم قلعه زيباي فلك الافلاك ازاد بشه و شهر ما هم يك رونق دو چندان بگيره! بخدا ما لرستانيا اگه بخوايم پيشرفت كنيم همين قلعه برامون كافيه.الان نون تو صنعت گردشگريه!
  اميدوارم يه فكري هم به حال دانشكده داروسازي ايت الله كمالوند خرم اباد بگيرن تا زودتر اين هم ساخته بشه!

 4. با سلام خدمت اقای ترابی عزیز. این تصمیمات کارگروه ویژه رییس جمهور که بیشتربه اسباب کشی خونه شبیه تا رونق استان ولی بازم میبینیم (اگه دوستان خرم ابادی) ناراحت نشن واسه بروجرد ودیگر نقاط استان هیچی ذکر نشده و سر اینا بازم بی کلاه مونده ولی چاره ای نیست چون از این بی عدالتیها…زیاد دیده ایم .

 5. بهتره بگين 9 تصميم براي خرم‌آباد و هم پيمانانش در لرستان خرم‌آبادي!
  بازم سر بروجـــرد بي‌كلاه موند.
  خدا شانس بده!
  ماهم استان بشيم استاندارمون بياد كمك بروجــــرد!

 6. الان تمام ارگانهاي دورود مملو از كارمندهاي بروجرديه ولي اگه يك نفر از دورود بخواد اونجا بره بروجرد سر كار خود علائ الدين بروجردي نمگذاره كار كنه ….

 7. سهم الیگودرز چه؟!!!!!!!!!!!!!!!!! دولت عدلت محور؟؟!!!!!!!!!!! عدالت علوی؟؟؟؟؟؟!!!!!
  به کدامین جرم و گناه؟؟؟؟ واقعا» که …

 8. خدمت اقاي شايگان عرض كنم
  …… delete…
  خرم آباد الان دومين شهر بزرگ غرب كشوراست پس چرا اول نباشيم الان خيليا از سازمانهاي بزرگ دارن سرپرستي منطقه غرب كشور رو دارن ميارن خرم اباد!
  نيروي انتظامي/بيمه دي….

  لرنا:دوستان! با اجازه مطالبي كه عليه شهرهاي ديگر نوشته مي حذف مي شود

 9. مهمترین مشکل ما در این استان متاسفانه کوتاه نگری و سطحی نگری خود و مسئولان است
  دید ما فقط در محدوده شهر مان است همین است که از سطح ملی و جریانات جاری در کشور فاصله گرفته ایم
  تا زمانی که فقط به این فکر کنیم که خرم آباد بهتره یا بروجرد یا ازنا یا الیگودرزیا….
  همین می شه جواب که استانی فقیر و بدبخت و مایع تاسف خود داشته باشیم
  کمی فکر کنید علت عقب ماندگی استان ما چیست؟
  پتانسیلهای مختلف نداریم که داریم
  زمین و آب و هوا و… نداریم که داریم
  ولایت مدار نیستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟که خوبش هم هستیم(اینو تو تلوزیون زیاد میگن)مردم ولایت مدار
  70 درصد به احمدی نژاد رای ندادندکه دادند
  پس مشکل چیست و کجاست؟
  من شخصا فکر میکنم که باید یک صدا خواست وکافیست مجمع نمایندگان اگر 10 درصد توانی را که در جهت وکیل الدولگی هزینه میکنند در مسیر نماینده واقعی مردم هزینه کنند وضعیت استان بهتر شود

 10. اقای بهاروند اگر خرم اباد دومین شهر بزرگ غرب کشور!!؟؟از نظر شماست پس همدان و کرمانشاه… چندمین هستن.؟

  لرنا:
  همدان با جمعيت 470 هزار پس از كرمانشاه دومين شهر غرب ايران است
  خرم آباد با جمعيت 328 هزار سومين شهر غرب كشور است
  سنندج با 311 هزار نفر در رتبه چهارم و بروجرد با 227 هزار در رتبه پنجم جعيت غرب ايران قرار دارد
  اطلاعات بيشتر را در لينك زير ببينيد

  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA_%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

 11. سلام علیکم
  سروران ارجمند وبزرگواران نامدار
  یعنی واقعا مصوبات دولت این قدر آبکی هستندو سهم دیگر شهرستان های استان کجاست؟؟؟؟؟
  – در زمان رژیم گذشته جاده الشتر به بروجرد شروع شد وتاکنون هیچ پیشرفتی نداشته است،چرا مصوبه ای برای آن در نظر گرفته نشده است؟؟؟؟
  – آیا جابجایی یک اداره نیاز به مصوبه دولت دارد؟؟؟؟ یعنی دولت اینقدر بیکار است؟
  – چر برای شهرستان های الیگودرز،الشتر،کوهدشت،نوآباد،زاغه،پلدختر و… مصوبه ای در نظر گرفته نشده است؟
  – آیا لرستان فقط در خرم آباد و بروجرد خلاصه می شود؟ این یعنی تبعیض و ایجاد موج یاس در مردم .
  – وضعیت راه های استان چی می شود؟
  – لرستان محروم است و نیاز به سرمایه گذاری برای پیشرفت و توسعه دارد و هر گونه کم کاری نمایندگان این استان خیانت است به مردم شریف وبزرگوار این استان وبا شعار دادن ولر سلحشور و لر با غیرت و…. به جایی نمی رسیم.
  – آقایان نماینده حداقل اندازه نمایندگان اصفهان و یزد از خودتان جرات و جسارت بخرد دهید تا مردم فکر کنند حامیان دارند ولی هیات که فقط بدنبال عوض کردن مسئوولان هستید بدون هیچ گونه کار مفیدی.
  – خدا لعنت کند کسانی را که مردم فهیم این استان را گرفتار باندبازی و گروه گرایی کرد.
  – ای شمایی که نماینده مجلس هستید و از صدقه سری این مردم افتخار نوکری آنها را پیدا کرده اید اگر کاری نکنید، نفرین این مردم تا ابد در گیریبانتان را خواهد گرفت دیر ویا زود دارد ولی کار خدا ونفرین مردم سوخت وسوز ندارد،مطمئن باشید انشاالله خدا دمار از روزگار نمایندگان حیله گر و دو دره باز در خواهد آورد.
  – و…

  با تشکر از سایت خوبتان

 12. سرشماري سال 1385 با آن فرمول‌هاي من درآوردي آماري رو ما اصلاً قبول نداريم:
  اين سرشماري تنها به نفع مراكز استان‌ها بود و جمعيت مراكز رو بيشتر از ساير نقاط با اون فرمول‌ها حساب مي‌كرد. بحث علميش خيلي مفصل ولي اون افرادي كه چنين تبصره‌هايي به روش آماربرداري اضافه كردن به قول دهخدا بايد در قيافشون تفرس كرد و ديد آيا آثار حمق و گولي در چهره‌هاي آن‌ها پديدار هست يا نه! اگر بود كه بايد قبول كرد اين افراد نادانند ولي اگر نبود بي‌شك اين‌ها خائند. كما اينكه همين كم شماري شهرستان‌ها باعث شد شهرهايي كه درصد مشاركت رأي اونها مثل الشتر و نورآباد بالاست بيش از 100% رأي بدهند و ميرحسين نيز از اين دست‌گل آقايان نهايت استفاده رو كرد و احمدي‌نژاد رو متهم به تقلب نمود. ببينيد چنان اين‌ها گند زدن در سرشماري سال 1385 كه امسال مجبور شدند مجدد سرشماري اجرا كنند.
  در يكي از اين تبصره‌ها آمده بود كه دانشجويان در شهرستان‌هاي مقصد شمارش شوند!
  يا افراد شاغل كساني هستند كه 2 روز در هفته كار كنند! حال آن‌كه اگر هفت روز هفته نيز كار كنند باز شكمشان گرسنه است!
  مدعاي دقيق اين افتضاح به ويژه درباره‌ي بروجـــرد و خرم‌آباد آمار صدور پروانه‌ها ساختماني است كه در بروجـــرد سالانه 1850 دستگاه صادر مي‌شود در حاليكه در خرم‌آباد 850 تا! به سايت معاونت برنامه‌ريزي استانداري مراجعه كنيد و سالنامه‌هاي استان را ببينيد.
  براي كساني مانند من كه دائماً ميان بروجـــرد و خرم‌آباد در حال ترددند اصلا قابل قبول نيست كه بروجـــرد با رشد و توسعه‌اي كه در 10 سال گذشته داشته جمعيتش از خرم‌آباد كمتر باشد حال آن‌كه تا سال 1365 جمعيتش بيشتر از خرم‌آباد بوده است! اصلا هركسي كه به اين دو شهر تردد كند برتري وسعت و كثرت جمعيت را به وضوح در بروجـــرد مي‌بيند.
  پس مي‌بينيد اين آمار جز تنقاضات آشكار هيچي نيست! چطور مي‌شود ساخت وساز مسكن بروجــرد در 10 سال گذشته 2 برابر خرم‌آباد باشد اما جمعيتش كمتر از اين شهر باشد و باز اين‌كه به ادعاي خودشان تا سال 65 جمعيت بروجـــرد از خرم‌آباد بيشتر بوده است.
  اصلا چه كسي مركزيت را به خرم‌آبادي داده كه زماني نصف بروجـــرد بوده است!؟

 13. سلام
  آقا بهمن تو معلومه از اون آدمای لجبازی که حتی آمارم قبول نداری درضمن جمعیت شاهرود از سمنان بیشتره با اینکه مرکز استان نیست پس اول مطاله کن بعد نظر بده لطفا
  درسته حقیقت تلخه ولی باید پذیرفت خرم آباد سومین شهر بزرگ غرب کشور و 22مین شهر ایران که 3منطقه داره با 3شهردار بعلاوه شهردار کل وبروجرد 31مین شهر ایران درضمن خرم آباد هیچ وقتم از بروجرد کوچیکتر نبوده خرم آباد 60سال پیش فرودگاه هتل بیمارستان کارخونه و… داشته و قبل از انقلاب هفتمین شهر صنعتی ایران بوده یعنی درست زمانی که بیشتره بروجرد باغ و زمین زراعی بوده و حتی یه مسافرخونه هم نداشته.

 14. به نظر من نمايندگان بروجرد همراه با مردم بروجرد نقش عمده ايي در عقب ماندن اين استان دارند . چونكه تمام مردم لرستان يكجور فكر ميكنند و به فكر توسعه هماهنگ و متوازن كل استان هستند ولي انها هميشه ساز مخالفت و تفرقه مي زنند. مطمئن باشند كه دولت هم با مشاهده اين وضع هيچ وقت زير بار استان شدن بروجرد نميرود چونكه معتقد است كه به يك معضل براي دولت تبديل خواهد شد. از طرفي با اين طرز تفكر مردم بروجرد و عملكرد موازي نمايندگانشان هميشه باعث از بين رفتن فرصتها در اين استان و انحراف بحث توسعه هماهنگ كل استان خواهند شد.

 15. بعنوان مثال 2ميليارد تومان براي فرودگاه بروجرد در مرحله اول اعتبار گرفته اند و اين در حاليست كه طرح كارخانه لوله( جي ار پي) دورود بعلت كمبود اعتبار متوقف شده است. طرحي كه مستقيما 200 نفر را مشغول به كا ميكند و ميتواند زود به بازدهي برسد. ايا احداث كارخانجات مانند اين كارخانه در سراسر شهرهاي استان كه زود به بازدهي و ايجاد اشتغال ميانجامد بهتر است يا طرح فانتزي فرودگاه و راه اهن بروجرد؟ ايا بهتر نيست به جاي اتلاف اين پولها مثلا در همان بروجرد به توسعه صنعت بپردازند كه در اينده فرودگاه بجاي اينكه طرحي فانتزي باشد جزئ اوجب الواجبات باشد؟بعنوان مثال فرودگاه اهواز كه هر نيم ساعت يك پرواز دارد بعلت گستردگي صنعت در انجا و نياز مبرم به فروگاه است ولي ما فعلا به اين طرح نياز نداريم و بايد اول به اصل مطلب يعني توسعه واقعي صنعت منطقه بپردازيم كه بدنبال ان خود دولت خواهان احداث فرودگاه باشد . اكنون براي بحث حمل و نقل لرستان فقط در مرحله اول نياز به جاده هاي ايمن براي جذب سرمايه گذار دارد و فقط همگي بدون تعصب به شهري خاص بايد به توسعه صنعتي هماهنگ استان بپردازيم.

 16. جناب آقاي سينا تاريخ تأسيس صنايع خرم‌آباد رو نگاه كن همه مربوط به بعد از انقلابه!
  فرودگاه بروجـــرد زودتر از خرم‌آباد تأسيس شده بود در محل فعلي خيابان بيات و اراضي مجاور كارخانجات داروسازي اكسير (سال 1320 شمسي)…. صدا وسيماي بروجـــرد مربوط به دهه 1340 شمسي است كه مكان اون الان شده ساختمان هلال احمر. مي‌بيني كه از سال 1352 كه ناجوانمردانه مركزيت به خرم‌آباد اهدا شد وضعيت بروجـــرد چطور شد؟
  در ضمن شهرداري بروجـــرد نيز 3 منطقه است. اما بدون تعصب اين سرشماري سال 1385 از بيخ مشكل داشت. گذشته از مسائل بروجـــرد و خرم‌آباد شما چطور قبول مي‌كنيد كسي كه در هفته دو روز كار كند شاغل است؟ آيا اين كم شماري آمار بيكاران نيست؟ اگر فرمول واقعي كار در ايران يعني 6 روز كار در هفته محاسبه شود نرخ بيكاري مي‌شود 50%.
  لطفاً اين قدر از اين آمار طرفداري نكنيد. مثال مي‌زنم:
  شهرستان بروجـــرد با حدود 500 واحد صنعتي 10500 نفر اشتغال زايي دارد يعني اين افراد كار دارند. سهم ادارات هم 1500 نفر. جمعاً حدود 12000 نفر كه اگر همه سرپرست خانوار باشند و هر خانواده متوسط 4 نفر باشد چيزي حدود 50000 نفر در بروجـــرد حداقل رفاه اجتماعي را دارند!
  به قول همين سرشماري كذايي بروجرد 320000 نفر جمعيت دارد يعني 270000 سرنوشت معلومي ندارند چون بيمه نيستند و در واقع ما هيچ واقعيتي از زندگي آن‌ها نمي‌دانيم… از اين 270000 نفر اگر يك چهارم اين‌ها سرپرست خانوار باشند يعني حدود 67500 نفر به جز جوانان ازدواج نكرده و جوياي كار معلوم نيست در بخش خدماتند يا بيكارند؟
  به نظر شما كسي كه به اين نوع سرشماري اعتراض دارد آيا لج‌باز است؟ من به شما قول مي‌دهم همين 67500 نفر همگي بيكار باشند و در حال چنگ زدن به ريسماني كه از اين وضع نجات يابند.
  برادران من اگر استان زاگرس تشكيل مي‌شد نخستين بهره‌برداران آن خود شما بوديد. دست كم براي مردم شرق همين استان فرضي شما بازاركاري 25000 نفره در بخش دولتي ايجاد مي‌شد. به ما چه ربطي دارد كه تشكيل استان جديد براي دولت بار مالي دارد مگر ما چه فرقي با اردبيل و قزوين ترك نشين داريم كه آن‌ها از سفره افتاده بخورند اما ما به خاطر خويشاوندان لج‌باز خرم‌آباديمان بايد از اين حق محروم شويم. متأسفانه مركزنشينان اين استان حتي روا ندارند يك اداره كل راه‌اهن در همين دورود تشكيل شود تا پايتخت نشيان مجبور شوند نام اداره كل لرستان را تغيير دهند!
  اما ببينيد بروجــردي‌ها چكار مي‌كنند از همين ابتدا ادارات كل را مثل مازندارن ميان شهرستان‌ها تقسيم مي‌كنند ما نمي‌خواهيم خاطره تلخ مركزيت خرم‌آباد براي لرستان براي بروجـــرد اتفاق بيافتد و به جاي همگرايي و دوستي بيشتر مثل كرمانشاه بذر تفرقه و كينه در دل مردم ديگر مناطق بكاريم. ما حرفمان اين است رقابت سالم در فضاي يكسان توزيع امكانات يعني بخش دولتي امكاناتش رايكسان توزيع كند اما در بخش خصوصي براي جذب سرمايه‌گذران رقابت سالم باشد نه مثل الان كه كار خرم‌ابادي‌ها شده سنگ‌اندازي در برابر ديگر شهرستان‌ها نه فقط بروجـــرد بلكه به وضوح ما شاهد اجحاف به ديگر شهرستان‌ها نيز هستيم مثل همين توزيع اعتبارات شهرداري‌ها…

 17. اقا سینا حالا دیدی کی بدون مطالعه حرف میزنه؟مثل اینکه تو یکی از این کامنت ها نخوندی (لرنا)نوشته بود جمعیت بروجرد قبل از انقلاب از خرم اباد بیشتر بوده؟ در ضمن حرف دل ماها هم همینه (شما خودتون الان تصدیق) کردیدچرا باید کل صنایع در مرکز استان باشه و بقیه شهرها سرشون بدون کلاه بمونه ماشالله خرم اباد از 60 سال پیش!!! فرودگاه….داشته دیگه این همه صنایع رو واسه چی می خواد یه کم هم بزاره بقیه شهرها پیشرفت کنند شاید ماهاهم یه روزی در حد شما برسیم از نظر صنعت و ساختارهای اجتماعی!!!

 18. با سلام
  بر فرض اينكه جمعيت خرم آباد بيشتر از بروجرد است .
  من هم خودم به عنوان يك بروجردي قبول دارم كه بروجرد كم جمعيت تر از خرم آباد است اما با توجه به آمارهاي موجود و رسمي تصور بنده بر اين است كه اين اختلاف چيزي در حدود 20 الي 30 هزار نفر است كه با توجه به اينكه خرم آباد مركز استاني است كه بروجرد هم به ناحق در آنست خيلي غير عادي نيست.
  بروجرد با اين همه ظلم آشكار و فضاي محدود شهرستان كه از صدقه سر لرستان خرم آبادي است و با توجه به مهاجرت بي چون و چراي مردم اصيلش به تهران و ساير نقاط كماكان از نقاط پر جمعيت كشور و تحقيقا پرجمعيت ترين شهر ايران بعد از كاشان است كه هنوز مركز استان نشده است.
  خرم آباد با اين همه گسيل امكانات دولتي به سمت و سوي خود مثل فرودگاه و دانشگاه پزشكي و زيرساختهاي ديگر بايد هم بيشتر جمعيت مهاجر مناطق لرنشين اطراف خود را به سمت خود جذب مي كرد كه نكرد.همان تعداد نسبتا زياد اداره كلها خود به اندازه 30 40 هزار نفر جذب نيرو از ساير شهرها براي خرم آباد دارد. اينكه خرم آباد جز 20 شهر اول ايران از نظر جمعيت است درست است اما بايد مركزيت استان شدن آن از سال 52 شمسي را مد نظر قرار داده شود وگرنه شك نكنيد اگر بروجرد از سال 52 كه نه از همان 10 15 سال پيش مركز استان شده بود الآن جمعيتي معادل اراك و يا همدان در خود جاي داده بود.
  در مورد ترتيب جمعيتي شهرهاي غرب كشور( 5 استان كرمانشاه -همدان – ايلام- كردستان – لرستان ) : 1- كرمانشاه/ 2- همدان/3- خرم آباد/4-سنندج/5-بروجرد/6ايلام/7 ملاير/…
  و در ضمن منبع معتبر تري از ويكيپديا براي جمعيت كليه مناطق جهان وجود دارد به نام:http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gcis&lng=en&des=gamelan&dat=200&geo=-106&srt=pnan&col=aohdqcfbeimg&va=&pt=a
  موفق باشيد

 19. شايگان و بهمن عزيز . از فكر ميكنم اگر نظر اقا رضا رو بخونيد ديگه اينطوري صحبت نمي كنيد. واقعا كه نه دولت با مشاهده روحيه بروجرديها زير بار استان شدن بروجرد ميره و نه با اين وضعيت شما ميگذاريد كل استان جهش يكنواختي داشته باشه. مطمينا هر استانداري هم كه بياد با بروجرد مشكل خواهد داشت و دودش به چشم همه استان خواهد رفت. من هم معتقدم كه بروجرد هم براي خودش و هم براي كل استان مشكل زا شده.در نهايت فكر ميكنم كه بقيه نمايندگان استان بايد براي اين مشكل اجماع كنند( البته بعضيهاشون كه دارن تملق علائ الدين رو ميدن…

 20. سلام
  آقا بهمن اولا من نگفتم آمار بیکاری رو درست میدن چون اینو همه میدونن دروغه ولی آمار جمعیت نیازی به دروغ نداره چون هر شهری ثبت احوال داره
  دوما جمعیت بروجرد 227547 نه 320000 که نمیدونم کجا دیدی و میگی آمار کذایی
  درضمن پارسیلون بزرگنرین کارخونه نخ نایلونی خاور میانه ویخچالسازی و فرودگاه و… قبل انقلاب بوده که بعد انقلاب تعطیل شدن یا با نصف ظرفیت کار میکنن معمولا میگن انقلاب واسه همه مادر بود واسه خرم آباد از زن بابام بدتر بود
  آقای شایگان ما خودخواه شما که ادعای تساوی و برابری میکنید بذارید کوهدشت و نورآبادو…. از لحاظ پیشرفت به شما برسن بعد برید دنبال فرودگاه و…
  هر چیزی که خرم آباد داشته باشه چون مرکز استانه متعلق به همه استانه چون همه ازش استفاده میکنن میدونستین روزانه 50000نفر از همه استان وارد خرم آباد میشن واسه کارای اداری و خدماتی و.. پس خرم آباد مال همه ست مثل همه مراکز استانها مثل اراک و استان مرکزی کرمانشاه و استانش پس بیایدعینک بدبینی رو بردارید با هم دوست باشیم

 21. دوست گرامي اگر آمار جمعيت دست‌كاري نشه نميشه آمار بيكاري رو كم كرد! قابل توجه استراتژيست‌هاي انتخاباتي كه با آمار و ارقام بازي كردند!
  من افتتاح پارسيلون رو يادم مي‌آد دهه 70. لطفاً تاريخ ساخت اين كارخانه رو نگاه كن! مسائل كوهدشت و نورآباد به ما چه ربطي داره… شما مركز استانيد داريد بودجه اونا رو مي‌خوريد اينم دليلش:
  دانشگاه لرستان در سفر اول هيأت دولت متعهد به ساخت دانشكده منابع‌طبيعي كوهدشت شده و تعهد هم كرده در تمامي شهرستان‌ها يك دانشگاه داشته‌ باشه… خدا وكيلي كو؟ شما يك دانشكده رو از بروجـــرد دريغ مي‌كرديد تا ما خودمون يه دانشگاه زديم حالا چطور پاي بقيه رو وسط مي‌كشي؟
  اين سياست تفرقه بياندازو حكومت كن ديگه رنگ و بويي نداره خوشبختانه تمام استان دست شما ها رو خوندن و دادن كل بودجه شهرداري‌ها به خرم‌آباد در واقع تير خلاصي به اين صحبت‌هاي شما بود….
  در ضمن جمعيت شهرستان از روي همين آمار كذايي 324000 برداشت شده بود نه آمار شهر…
  در ضمن اين امكاناتو به ما بدين به خدا ما اصلا دوست نداريم بيايم شهر شما مزاحمتون بشيم. هم راه ما كمتر مي‌شه و هم شما معذب نميشيد…
  در ضمن ما دوست زوركي نمي‌خوايم…

 22. اقا مهدی و سینا حرف ما(شایگان- لطفی -بهمن-زاگرسستان-…)همینه که مشکلو مرکز نشینان فرضی؟!! با تعصبات خشک خودشون واسه بقیه شهرهای استان به وجودت اوردن وگرنه وضع استان که این نبود. در مورد بقیه شهرها مگر اعتبارات بقیه شهرها رو بروجرد تقسیم میکنه که عدم پیشرفت اونا گردن بروجرد باشه؟شما شرق استانو با غرب اون مقایسه کنی میبینی که شرقی که قبلا در حوضه شهرستان بروجرد بوده صنعتی تره. چرا؟چون ماها امکاناتو بین تمام بخشهای اون زمان خودمون تقسیم کردیم ؟ولی مرکز استان بقیه نقاط غرب استانو فقط قربونی خودش کردو همینه که اینقدر شهرهای نوراباد الشتر …مشکل دارند؟ پس برادرای من ضعف مدیرتی خودتونو به کسی دیگه ربط ندید اگه همین حالا بروجردو استان کنند 5سال دیگه خرم اباد به گرد پاهاش نمیرسه!!!این گوی این میدون اون روز خیلی نزدیک است.

 23. بعداز انقلاب حتي يك شركت در خرم اباد پا نگرفت چرا كه لرستان بعذ از خوزستان دومين استان خسارت ديده بعد از جنگ شد.بعد از انقلاب سيل عظيم مهاجرت به خرم اباد شكل گرفت كه بيشتر ان هم استانيهاي عزيز يخصوص الشتر و بروجرد بودند!
  خرم اباديهاي اصيل كه ديگر مجالي در اين شهر نديدن از اين شهر مهاجرت كرده عده اي به خارج كشور و عده اي هم در تهران واكناف ساكن شدند!
  اب و هواي عالي اين شهر كه به ونيز بزرگ شهرت يافته باعث مهاجرت معكوس لرستانيها به اين شهر شده كه در طي چند سال بعد شاهد جمعيت عظيمي در شهر بزرگ خرم اباد خواهيم بود

 24. سلام
  آقا بهمن اگه جمعیت شهرستانو حساب کنی که خرم آباد میشه 530000که باز از بروجرد خیلی بیشتره درضمن دهه 70راه اندازی دوباره بوده نه تاریخ تاسیس لطفا بدون مطالعه نظر نده لازم به ذکره من مادرم بروجردیه و از دوست منظورم شما نبودید چون اینقد لجبازو قوم گرا هستی که فکر نمیکنم با کسی دوست باشی من زیاد بروجرد میام چون سرزمین مادریمه و دوسش دارم و از اوضاعش بی خبر نیستم اصلا آدماش مثله تو نیستن
  آقا علی شمام نظر بدید نه جوک بگید چون بروجرد هیچ وقت مرکز استان نمیشه که بخواد کسی به گردش برسه یا نرسه وسعت شهرستان بروجردو دیدی تو نقشه؟؟؟؟؟؟
  کیا میخوان بیان زیره نظره بروجرد دورود که از بروجرد صنعتی تره ملایر و نهاوندم که شما رو حساب نمیکنن ازنا و الیگودرزم که دل خوشی از بروجرد ندارن
  بروجرد بعد سالها هنوز نتونسته مشکل بهداشتش(منظورم موش های سطح شهره) و آب اهکی شو حل کنه چطور میخواد مرکز استان بشه هنوز کاشان و کرج مرکز استان نشدن شما چه دل خجسته ای دارید
  سال 1342 خرم آباد بعنوان خوش آب هوا ترین شهر ایران انتخاب شده و به شهر هزار چشمه معروفه و بزرگترین چشمه ی فلات ایران(چشمه ی گلستان) در مرکز شهر خرم آباد واقع شده
  و از چند سال پیش طرح ونیز ایران رو واسش در نظر گرفتن که تا پایان چشم اندازه توسعه کامل میشه و همچنین طرح دهکده ی المپیک و شما همچنان در پی استان شدن امیدوارم شهر مادریم(بروجرد) هم به دور از تعصبات خشک پیشرفت کنه
  به امید فردایی بهتر برای ایران و لرستان

 25. علي اقاي عزيز با عرض سلام اگر نگاهي به نظرات بالا بندازيد مبينيد كه تمام شهروندان عزيز بروجردي تقريبا مثل هم صحبت كردن. اين ضعف مديريتي فقط مختص شهر ما نيست چونكه شما هم نسبت به وضعيت شهرتون معترضيد پس من فكر ميكنم هممون داريم يك حرف ميزنيم ولي هركس از زاويه ديد خودش پس ازتون خواهش ميكنم كه ديگه تعصب شهري رو تعطيل كنين.. عزيزان مشكل ضعف مديريتي كل استانه و هر استانداري كه بياد واين وضعيت تفرقه و عدم همدلي و تعصب كشي شهرها رو ببينه مطمئن باشيد كه به سرنوشت استاندار قبلي دچار ميشه. پس ما بايد تا از بيشتر عقب نيفتاديم اول به يك اتفاق نظر و وحدت برسيم كه اين خودش پله اوله و ما بايد بقول شاعر خشت اول رو درست بذاريم. نكته ديگه اينكه ما از نخبگان لرستاني كسي رو بجز جناب اقاي دكتر بروجردي نداريم كه در سطوح بالا مطرح باشه. از گزينه هاي مطرح براي استانداري لرستان دو موردشان بومي هستند كه اين خود بهترين فرصته. اقاي پيريايي و سردار درويشوند معاون سردار نجار در وزارت دفاع. خواهش ميكنم در اين ارتباط اگر دوستي نظري داره مطرح كنه. ممنون همتونم. به اميد اينده درخشان.

 26. اقا سینا اگر خرم اباد ونیز ایرانه پس بروجرد هم پاریس ایرانه !!!!! اون وضع اب که میگی(مدیریت خرم ابادی) باعث شد که اولین سازمان بروجرد به اسم(شرکت اب و فاظلاب ) از استان مستقل بشه (سال1388) و ثمره اونم در سالهای بعد معلوم می شود در ضمن همین طرحو برای مخابرات و برق هم دارند و مشکل شهر با مستقل شدن از ادارات مرکز حل میشه.در جواب علی اقا گفتی که وسعت بروجرد کمه و شرایط استان شدن نداره ولی مگر قم از چند شهر تشکیل شده؟؟؟ ما احتیاجی به نهاوندیا ملایریها نداریم اونا حسابشون جداست ولی در مورد شهرهای درود ازنا الیگودرز اغراق نفرماید چون اونا حتی اگر نخوان که با ما هم باشند بازم (دوستمون هستند) تکلیف با خودشمونه. در ضمن اون خرم ابادی که نام بردی حداقل من سالی 5 بار بهش میرم بیشتر شبیه یه روستای بزرگ می مونه از پارسیلون بگیر بیا شمشیر اباد تا شقایق و به چیزی که شباهت نداره مرکز استانه؟!

 27. سلام
  آقای شایگان خوبه خودتم میگی شرکت آب و فاضلاب بروجرد مستقل شد که آبش اهکی شدو غیر قابل مصرف فاضلابشم خوب پیشرفت کرد(موش ها میان تو پارکا مثل سنجاب از درخت میرن بالا) به نظرم با این وضع شرکتای دیگرو مستقل نکنید اگه مردم بروجردو دوست دارید
  درضمن ارومیه پاریس کوچولو ایرانه نه بروجرد کدوم خیابون بروجرد شبیه شانزه لیزه پاریسه رازون یا مدرس یا معلم؟؟؟؟؟؟؟

 28. دوستان عزيز اينجوري ميخواين لرستان رو متحول كنين؟ ما كه هنوز راضي نشديم دست از اين كشمكشها برداريم !! ديگران چه قضاوتي در باره ما خواهند كرد؟ تا ما سرگرم اين تعصباتيم شهرها و استانهاي ديگه از اين خواب غفلت ما بهترين سوئ استفاده را خواهند كرد. ديگه خودتون مختارين …

 29. اقا سینا طرح استقلال ادارات بروجرد از مرکز فرضی تازه شروع کاره مطمعنا وضع از اونی که خورمو درست کرده بود بدتر نمیشه . در ضمن شما لطف کنید مناطق دیدنی ونیز!!!!!!!!!!!! رو واسه خوانندگان لرنامشخص کنی ممنونیم.اگر روت نمیشه من میگم(شمشیر اباد-سراهی الشتر-پشت بازار-پشته-قاضی اباد-جزام-شیر خوارگاه……)به قول معرف بگم بگم..کلی خندیدیم واقعا جوک سالرو گفتی؟! ضمنا خیابونای دو شهرو مقایسه کن شاید دیگه از این مغلته ها نکنی . ولی هر چی فکر میکنم مرکز فرضی خیابون میابون درست حسابی نداره که بشه مقایسه کرد شرمنده شدیم!!!

 30. اقا سینا از گذشته های دور بروجرد بخاطر مردمان خوش مشربش و شهر زیبایش به دارالسرور معرف بوده وبه قول ناصر الدین شاه (گر چه سپاهان بهشت روی زمین است لیک نیرزد به یک بهار بروجرد) کجای کاری برادر من قیاس این دو شهر قیاس معل الفارق است . تارخ حمدالله مستوفی رو مطالعه کنی نظرت مطمعنن عوض میشه . همین حالا هم خرم ابادیها اعتراف میکنند گلدشت بروجرد مساوی کل خرم اباده!دیگه بقیه نقاط دیدنی بروجرد پیشکش.

 31. با سلام به سيناي عزيز!
  جناب سينا شما درست مي فرماييد كه شهرستان خرم آباد و نه شهر خرم آباد530000 نفر جمعيت داره و شهرستان بروجرد حدود 340000 نفر و اين يعني حدود 200000 نفر اختلاف و يعني خيلي!
  ولي بدان و آگاه باش اون شهرستان خرم آبادي كه مد نظر جنابعالي است از 6 بخش تشكيل شده كه حالا نمي دونم سراب دوره گويا خودش شهرستان شده و در مجموع شش بخش با كلي روستا و منطقه جمعيتي بايدم اين جمعيت رو داشته باشه ولي بروجرد فقط خودش و اشترينان موندند. اشترينان كه كلا 50000 نفر با روستاهاش جمعيت داره و اگر يك حساب سرانگشتي بكني مي بيني جمعيت بروجرد حدود 300000 نفر هستش.
  اين شقه شقه شدن بروجرد هم از صدقه سر خرم آباده كه حتي به چالانچولان هم رحم نكرد و بر خلاف ميل ساكنانش آن را از بروجرد جدا كرد.
  من حاضرم ثابت كنم جمعيت شهري بروجرد و خرم آباد يعني آنها كه در محدوده شهرداري ايندو شهر زندگي مي كنند در يك حد است. اگر خواستيد بگوييد تا بيشتر برايتان توضيح دهم. در ضمن وقتي قرار است استان جديد تشكيل شود كه محدوده شهرستان ملاك نيست كه اگر اينطور بود بيرجند و بجنورد و قزوين و قم استان نمي شدند بلكه جمعيت متمركز شهري و خواسته مردم شهر مركزي جديد مورد توجه قرار مي گيرد.همه مي دانند شهرهاي اطراف بروجرد مثل دورود و اليگودرز و ازنا و ملاير و نهاوند و شازند و كنگاور هيچوقت و درهيچ زماني هيچ تقاضايي براي استان شدن نداشته اند.اين شهرها كه نام بردم حداكثر محدوده استان جديد به مركز بروجرد است ولي مي تواند اينطور هم نباشد و استان جديد با بروجرد و اشترينان و چالانچولان و نهاوند و دورود و ازنا و اليگودرز تشكيل شود و حتي كمتر از اين چرا كه قبلا اين اتفاق افتاده است و مثال حي و حاضرش استان قم است كه حتي در حال حاضر هم هنوز يك استان است با يك شهرستان و يك بخش كه تنها چهار دهستان دارد.

 32. آب آهكي بهتر از تخليه چاه در رودخانه عظيم گلاله!!!!!!!!
  همه اذعان دارند شهر خرم‌آباد به خصوص مناطق اسدآبادي فاقد چاه فاضلابند و با عرض شرمندگي مدفوعات در رودخانه گلال سرازير مي‌شود…
  دوست گرامي در استان فرضي لرستان، باور كن دست ما از اين اراجيف پر تر از شماست… اگر دهان بازكنيم سال‌ها سخن خواهيم راند… زيادبه خودت نپيچ……

 33. چون مادرم بروجردیه دوست ندارم بگم چرا به بروجرد گفتن دارالسرور امیدوارم خودتون گرفته باشید
  زاگرسستان این آمار رو از کجا آوردی خدا میدونه در ضمن جمعیت شهر خرم آباد نه شهرستانش 328000نفر و شهر بروجرد227000 امیدوارم بروجرد بشه مرکز ایالت خیالی وروگرد مگه ما حسودیم
  آقای شایگان شمام زیاد سفسطه میکنید چون حرف حساب نداری واسه گفتن درضمن خرم آباد رو با مراکز استان مقایسه میکنن نه با شهرستان کوچولوی وروگرد که 1خیابون داره
  بهمن جون خودتو عصبی نکن وقتی به لرستان میگی استان فرضی سطح هوشیاریت مشخصه

 34. سلام به همه من اولین باره به لرنا میام چرا اینجا مثل عهد بوق دعوا میکنن مخصوصا این بروجردیا بابا شما هنوز تو فکر استان شدنید
  والا عیبه که هنوز مثله آدمای عهد بوق با هم دعوا میکنید همه ی ایران سرای من است

 35. سینا جون از درک وفهمیات شما تعجب نکردیم چون همگی شما در همان اعوان ابتدای مشروطیت و اغاز شهر نشینی بسر میبرید وبه قول اقای معتضد(راوی تارخ شبکه دو) دریکی از برنامه های مرتبط با شهرتون نقل میکردن که ابتدای ورود ماشین به اونجا یونجه وکاه جلوش میریختند!؟پس نتیجه گیری می کنیم بعد از 90 سال بازم تو همون حال هوا بسر میبرید . در ضمن ورودی خرم اباد(پایین میدان ورودی شهر)نرسیده به شمشیر ابادروبروی هتل شهرتون و بالای منطقه خضرادرس دقیق دارالسروره!!(با عرض معذرت از خوانندگان لرنا). در ضمن نقشه بروجردو بزار جلوت و وسعت وزیبایی خدا دادی پاریس کوچولو رو با خورمو مقایسه کنی دیگه اینورا پیدا نمیشه.

 36. با سلام به همه ی دوستان
  من فقط میخواستم در جواب بهمن بگم خرم آباد از محدود شهرهای ایرانه که شبکه فاضلاب داره و اصلا مثل بروجردو…. چاهی نیست
  و استادمون که اصفهانی میگفت شهرای محدودی تو ایران شبکه فاضلاب دارن که خرم اباد یکی از اوناست حتی نقشه شبکه تو دانشگاه هست و نمیدونم تو این اطلاعاتو از کجا آوردی بروجردیای زیادی تو دانشگاههای خرم آباد درس میخونن از اونا اطلاعات بگیری بد نیست

 37. سيناي عزيز سلام به تو و همفكرانت
  آمار رو از سايت آمار ايران مربوط به سال 85 آوردم. اگه خواستي برو و بببين. البته اونجا جمعيت شهري درج شده است كه راحت مي توني با كم كردن پنج بخش خرم آباد از كل جمعيتش به عدد ما برسي.
  در ثاني ما به هيچ وجه بروجرد را با خرم آباد مقايسه نكرديم و مي خواهيم از آنچه بدست پهلوي ملعون بر سر ديار فرزانگان آمده رهايي پيدا نماييم.
  مشخص است كه بروجرد و خرم آباد در يك حد نيستند كه اگر بودند كه اينهمه ناراحتي از آن ما نبود و سرخوشي براي شما كه» بروجرد عروس لرستان است» ذكر روز و شبتان بشود.
  شما بهتر از ما مي دانيد كه دغدغه مرد و زن و كودك و بزرگ بروجردي تشكيل استان به مركز بروجرد و رهايي از تعصب جاهليتي لرستان خرم آباد محور است.
  البته در يك مورد تاكيد مي كنم كه لرستان با اين محدوده و مرز فعلي صددرصد جعلي بوده و صدقه پهلوي خائن به پاس تكريمش و تعظيمش است همانوقت كه بروجرد يگانه مرجع بي بديل دنياي اسلام را در بر گرفته بود و خطري بالفعل و بالقوه براي نظام منحوس پهلوي مي نمود.لرستان با مروز و محدوده امروزي صددرصد جعلي است و من از ديار فرزانگان به شما و همه دوستانتان اعلام مي كنم كه ادامه حيات لرستان با اين مرز و محدوده و در برگرفتن بروجرد- ديار فرزانگان- به هيچ وجه تداوم نخواهد يافت و خيالتان را راحت كنم چيزي به پايان روياي لرستان امروزيتان نمانده است و مطمئن باشيد كه قلم هميشه پيروز است حتي اگر چند صباحي قمه و شمشير اداي پيروزي در بياورند.
  ان الله مع الصابرين و يحبهم

 38. با سلام . من اولین بارمه که این سایتو میبینم وادرس سایت لرنا رو توی یکی از وبلاک های بروجرد دیدم و مطالبتون راجب به قوم لر جالب بود و چیزی که تعجب برانگیزه این دعواهای بروجردی خرم ابادیه.من دروان دانشجویی بروجرد بودم و با اونا خوب اشنام و بخاطر شغلم یکی دو بار خرم ابادهم اومدم ولی بدون هیچگونه تعصبی باید بگم بروجرد چه از نظر فرهنگی وچه ساخت و زیبایی شهری از خرم ابادی که مشی ایلیاتی دارند جلوتره و تفاوتهای بارزی دارند و اینکه واقعا اکثر بروجردیها دنبال تفکر استان شدن هستند ولی باید راه درستشو انتخاب کنند نه با جدل و بحثهای بدون نتیجه . موفق باشید

 39. من واقعا برای مدیران لرنا متاسفم بعضی از آقایون بروجردی مستقیما به خرم آباد توهین میکنن و شما نمایش میدید این اراجیفو
  خرم آباد همون شاپور خواست ساسانیه که پل شوش و هگمتانه بوده خرم آباد همون کاسیان مرکز کاسیت بوده غارهای 5گانه خرم اباد قدمت 45000ساله شو نشون میده خرم آباد خواستگاه برنز دنیاست و همیشه سربلند بوده الانم فقط 42000هزار داتشجو داره که یکی از شهرهای علمی غرب کشوره و بزرگترین دانشگاه آزاد غرب کشور رو داره با 24000دانشجو و دانشگاه آزاد بروجرد 12000 دانشجو داره که 50% اونا خرم ابادین درست ما چیزی نمیگیم ولی همیشه نگفتن دلیل بر نداشتن نیست
  در آخر ازمدیران لرنا هم میخوام هر نظری رو نمایش ندن

 40. اين آقا يا خان درسا چطور آمار دانشگاه آزاد رو درآوردن؟!!!!!!!!!!!!!!!!
  بزرگترين واحد دانشگاه آزاد غرب واحد اراكه بعد از اون بروجـــرد با 97 رشته درسي و 12000 دانشجو… كه تازه تبديل به واحد جامع شده… دانشگاه آزاد خرم‌آّباد تنها 57 رشته داره با 8500 دانشجو كه تعداد دانشجوهاش در حال كم شدنه. مي‌تونيد تعداد رشته‌ها رو از روي دفترچه آزمون يا از روي سايت هر دو دانشگاه مطالعه بفرماييد.
  علت گسترش دانشجو در واحد جامع بروجـــرد جذب دانشجوي غير بومي و توريستي بودن اين شهره. درحالي‌كه واحد خرم‌آباد روز به روز تعداد دانشجوهاش در حال كم شدنه…
  در ضمن اين غارهاي 5 گانه به نظرم در پلدختر يا كوهدشت باشه… ارتباط اون با خرم‌آباد چيه؟

 41. درسا جان از از اينكه علمي با اين موضوع برخورد ميكنيد از شما سپاسگذارم و از پيشنهاد شما به لرنا حمايت ميكنم. اين سايت بجاي اينكه محيطي براي مشاركت و همفكري باشه تبديل به محل مباحثه هاي بي نتيجه شده . من با مطالعه متنهاي فوق عامل اصلي رو تعصبات بيجاي بعضي از بروجرديها ميدونم كه نميخوان سرشون رو از زير برف بيرون بيارن. باور كنيد كه من بدون تعصب ميخوام بگم كه عامل پشت پرده و اصلي عقب افتادن لرستان همين بروجرديها هستند . هر مسئولي كه پاشو تو اين استان ميگذاره يا بايد كاملا در اختيار اونها باشه يا اينكه زير پاشو خالي ميكنن و در نهايت دودش به چشم بقيه ميره و همينطور دارن وقت همه رو بخاطر خودخواهيشون هدر ميدن. اميدوارم كه يا استان بشنم و يا به يك طريقي از اين استان جدا بشن.

 42. واقعا مدیران لرنا خیلی لطف دارن
  چون گفتم زاگرسستان=بهمن=مهدی=دوست اراکی نظرم غیر اخلاقیه
  ولی انواع توهین اقایون به خرم آباد و لرستان فرضی اخلاقیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 43. درضمن فک کنم مدیران لرنا هم باور دارن که درود در غرب لرستان است که نظر منو که گفتم درود در شرق لرستان است رو حذف کردن

 44. اي مگس عرصه سيمرغ نه جولانگه توست //// عرض خود مي بري و زحمت ما مي آري
  ما با خرم آباد دعوا نداريم. خب اينها كه ادعا مي كنند ونيز ايران هستند و البته من اولين باره كه مي شنوم و تا بحال نشنيده بودم .( بيچاره ونيز و ايتاليا و اروپا)
  اجازه بديد شهر بي مصرف و دهات كوره بروجرد جدا بشه از اين فخر و مباهات جهان – خرم آباد- .
  اونوقت شما كه پيشرفت و خفن بودنتون چون مرهون دهات كوره بروجرد نيست همونجوري ادامه مي يابد و ما هم دنبال كار خودمون مي ريم و شما رو به زحمت نمي اندازيم.

  البته ما منتظر اجازه شما نيستيم كارها داره انجام ميشه و به زودي خبري عجيب همتون رو مجبور مي كنه بريد و در گلال ونيز تون آبتني كنيد تا كمي آروم بشيد.
  زاگرسستان – وبلاگي از بروجرد ( بخشي در نزديكي ونيز )!!!

 45. درسا جان شما هم خیلی راحت همه رو متهم میکنید؟ اول لطف کن نظرات همشهریان خودتو خوب مطالعه کن خیلی چیزا برای شما معلوم میشه !! میبنی کیا وبهر طریقی که شده اراجیف میگن. در ضمن احتمالا دانشگاه های متعدد!؟خرم اباد در حد دانشگاهای شریف امیرکبیر… معتبر هستش !!وما نمی دونستیم از اطلاعاتی که دادی ممنونیم. والا تا جایی که ما می دونیم دانشگاه ازاد بروجرد برند برتری توی غرب کشور داره والان هم در شرف تبدیل به دانشکاه جامع علمی بعد از واحد اراک در غرب کشوره؟حالا شما این رقم ها رو از کجا اوردی خدا عالمه.

 46. اقای شایگان من مثل شما تعصب نمیکشم آمار دانشگاها رو بگیر بعد دانشگاه آزاد اراک آزاد خرم اباد بزرگترین دانشگاه غربه کشوره ولی چون استان مرکزی تو غرب ایران نیست و اراک شهر غربی حساب نمیشه گفتم خرم اباد
  درضمن هیچکس حق توهین به دیگری رو نداره چه خرم آبادی باشه چه بروجردی
  میگن آدمای که همدیگرو دوست دارن بیشتر سربه سر هم میزارن یعنی خرم آبادیا و بروجردیا اینقد همو دوست دارن که بعد سالها باز سربه سر هم میذارن؟؟؟؟؟؟؟؟
  امیدوارم اینجور باشه

 47. از همه دوستان خواهش ميكنم كه جواب بهمن حسين زاگرسستاني رو ندن چون همه يك نفر هستند و ايشون داره وقت بقيه رو هم با تعصب بروجرد هدر ميده. اين اقا يا خانوم يك طوري حرف ميزنن كه انگار الان ما ميخوايم راجع به اينده راي نهايي رو صادر كنيم. شما حتي فرهنگ گفتگو رو نداريد . داريد هويت لر بودن خودتون رو زير سوال ميبرين. باز هم ميخواي دم از فرهنگ بزني؟ من توي عمرم هر چي بروجردي ديدم بالاي 90درصد رفتار و گفتارشون مثل شما بوده. پس اين فرهنگي كه ازش دم ميزنيد كجاست؟ چرا فقط توهم خود برتر بيني اون هم فقط در مقابل هم استانيهاي خودتون رو دارين كه البته همون طور كه گفتم اين فقط يك توهم و يك ادعاست. خواهش ميكنم اگر واقعا زبون ادميزاد حاليتون ميشه ديگه با اين رفتار اصيل بروجرديتون باعث تفرقه و انحراف در بحث ساير دوستان نشيد. اقاي لرنا از شما هم خواهش ميكنم كه الان دوباره به طرفداري از بروجرديها ابراز لطف نفرماييد.من واقعا از ساير دوستان پوزش ميخوام كه اينطور واكنش نشون دادم چون كه قبلا هم به ايشون تذكر دادم ولي انگار نميخوان رعايت بقيه رو بكنن. باز هم معذرت ميخوام.

 48. آقا مهدی منم اصلا دوست ندارم جواب نظرای خیالی رو بدم ولی میخوام برای آخرین بار بهمن رو تفهیم کنم اولا رئیس دانشگاه ازاد خرم آباد تو شبکه افلاک گفت دانشگاه آزاد خرم آباد بعد اراک بزرگترین دانشگاه غربه من از خودم حرف در نمیارم
  درضمن تو گفتی غارهای 5گانه به نظرم تو پلدختر یا کوهدشت باشه ولی آقای محترم نظر شخصی مهم نیست واقعیت مهمه
  من اسم غارهای 5گانه رو واست میگم 1-غار قمری 2-غار پاسنگر 3-غارکنجی 4-غار یافته 5-غار گرارجنه امیدوارم تفهیم شده باشی و بدونی که همه مثله تو بدون دلیل حرف نمیزنن

 49. زاگرسستان همچی میگی کارا در حال انجام شدن انگار تقسیمات کشوری دست تو
  همه استان از دست بروجردیای امثال شما خسته شدن کاش واقعا زودتر جدا شید
  هرچند میدونم هیچ وقت جدا نمیشید خودتونو با کرج و کاشان مقایسه کنید بروجرد در برابر اونا مثله یه دهات میمونه اونا هنوز موفق نشدن شما که دیگه جای خود دارید

 50. از همه خواهش ميكنم كه ديگه اين جر و بحث رو تموم كنند . لطفا فقط راجع به مسائل اصلي استان نظراتتون رو بفرمائيد. متشكرم

 51. mahdi_dlb@yahoo.com)از دوستان عزيز كه ايده هاي كاربردي در ارتباط با حل مشكلات لرستان دارند خواهش ميكنم از طريق اين ادرس بنده رو هم در جريان اون قرار بدن چون بنده واقعا علاقه مند به اشنايي و همفكري در اين زمينه هستم. ممنونم.

 52. مهدی فرضی!! ما زبون ادمدیت داریم ولی مثل اینکه شما نه ؟ درضمن ماها(لطفی- زاگرسسستان-بیرانوند-بهمن…)یکی نیستیم وبرای حق وحقوق شهرمون نظر میدیم نه رضایت تو. لطف کن ابتدا هویت شهری و سپس چند اسمی خودتو!!!!برای خوانندگان لرنا مشخص کرده و سپس به دیگران انگ و تهمت بزنید. شما هر جا به نفع خودتون باشه زیر علمش سینه میزنید و اگر جایی پای منافع بروجرد باشه میشید یزید و معاویه . لطف کنید درخصوص مسائل بروجرد اظهار فضل نفرمایید عزیز چند هویته؟!

 53. دوست اراکی عزیز
  تمام حرف ما لرستانی ها اینه که این مشی ایلیاتی که شما میگید رو حفظ کنیم و خدا رو شکر تا حالاشم هر طوری که بوده حفظش کردیم.
  بد نیست بدونی منم اراک اومدم یه شهر کارگری بود همین.
  در ضمن راجب به نه راجع به(دوست دارم دوست اراکی)

 54. رييس دانشگاه آزاد خرم‌آباد هم مثل بقيه همشهريانش امر بهش مشتبه شده! آقاي مهدي=درسا(با اين اسمت!)= سينا چه غارهاي معروفي كه ما هم اسمشونو نشنيديم. تازه اگه داشتن غار باعث افتخار شماست دعا مي‌كنيم تعداد غارهاي شما زياد بشه! و بازهم دعا مي‌كنيم هر شهروند خرم‌آبادي حداقل يك غار با خودش حمل كنه!

 55. بهمن دیگه داری خیلی چرت و پرت میگی تو واسه خودت دعا کن که خدا شفات بده لجباز

 56. بهمن تو هنوز مثله اینکه اسم درسا رو نشنیدی درسا یه اسم زیبای دخترونه ست و خیلی هم رایجه تو کجا بزرگ شدی احتمالا تو غار زندگی میکنی نه شهر بروجرد که همه چی واست عجیبه درضمن با این حرفات نشون میدی تا کلاس دوم ابتدایی بیشتر نخوندی
  تازه اسمه تو خیلی خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اسم سیگاره؟ اسم ماه؟ اسم بهمن برفی؟ اسم آدمه؟ حالا اسم کی عجیبه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 57. باید در پی فکری بود در جهت توسعه روستایی بزرگ بنام خرم آباد

 58. عطار هفت شهر عشق را گشت ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم…
  شنیدن غم و درد مردم در هر گوشه دنیا برای هر انسان شرافتمندی دردآور است تا چه رسد که این درد را از گلوی هم میهنان و هم استانیهایمان بشنویم.
  همه ما میدانیم که استان لرستان از حیث دارا بودن منابع مادی و انسانی استانی ثروتمند اما توسعه نیافته است و این تنها به یک دلیل میتواند اتفاق افتاده باشد و آنهم نبودن اجماع و اتحاد در میان آحاد مردم و البته نخبگان فکری فرهنگی اقتصادی و سیاسی استان میتواند بوجود آمده باشد.
  استانهای همجوار استان لرستان ( اصفهان همدان مرکزی بختیاری خوزستان و ایلام و کرمانشاهان ) هر کدام بنا به شرائط خود در مسیر توسعه قرار دارند در حالی که در استان لرستان آنچه میبینیم مهاجرت بی بازگشت نخبگان از این استان به اقصی نقاط دکشور و حتی دنیا و نیز فرار سرمایه های مادی و معنوی است.
  اگر در استان لرستان بتوان هم رایی و همراهی که در دیگر استانهای کشور وجود دارد رادر بین نخبگان استان شاهد باشیم میتوانیم به آینده امیدوار بوده و بر مشکلات موجود فائق آییم و گرنه کماکان در چاه سیاه قومیت گرایی شهرگرایی چند دستگی و نفاق و دشمنی باقی مانده باقی سرمایه های بالقوه را هدر داده و روزی خواهد رسید که برای پشیمانی دیر خواهد بود.

 59. اینکه آثار باستانی یا تاریخی یا طبیعی یا حتی کارخانه ها یا دانشگاهها و… در کجای استان قرار دارند مساله مهم و اساسی نیست بلکه این مهم است که ما ( لرستانیها ) بتوانیم نمونه انسانهای موفق در جامعه فرهنگی و اجتماعی کشورمان بعنوان افراد موفق و خدمتگذار معرفی شده باشیم.
  جهانیان استان لرستان را با تاریخ و فرهنگ و هنر کهن اش میشناسند اما آیا امروزه ما نیز میتوانیم میراث سازان فرهنگ و اخلاق برای معرفی به جهانیان و نسلهای آینده مان باشیم ؟ … یا…. ؟

 60. با سلام – متون خوبی درج شده لیکن این آقا بهمن شما که انواع خطای آماری را در گفته هایش دارد چگونه به خودش اجازه می دهد که حتی تعاریف رسمی و بین المللی و استاندارد شده علمی را بخاطر اینکه حداقل بصورت متنی بروجرد را استان نماید بکار ببرد.مثلا گفته 500 واحد صنعتی،10500 نفر کارگر و 1500 نفر هم کارمند ÷س حدود 67500 نفر زنده می مانند ،یکنفر از ایشان بپرسد که چند مغازه در بروجرد هست ، چند نفر به باغداری و کشاورزی و زراعت و چند نفر به کارهای ساختمانی و جند نفر به خمل و نقل مسافر و چند نفر به دامداری و صنایع دستی، تولید محصولات خانگی و … مشغولندبقیه متون ایشان پیشکش سواد خودشان؟؟؟؟!!!

 61. دیدگاههای متفاوتی مطرح شده است لرستان همواره از محرومیت رنج برده است لیکن کارگروه توسعه و عمران انشاءا.. سرآغاز خیر و برکت برای لرستان خواهد بود .لطفا حمایت فرمایید

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.