گزارشي از لرهاي جمهوري داغستان روسيه

داغستان 2آمار دقیقی از تعداد لرها يا لك هاي داغستان روسیه در دست نیست اما تعداد آنها را بین ۶۰ الی ۱۲۰ هزار نفر اعلام میکنند که علت اختلاف در آمار نیز به دلیل ثبت ملیت تعدادی از لرها در ملیتهای دیگر بوده و مربوط به دوران شوروی سابق می باشد و جدیدا آمارگیری دقیقی نشده است. لرهای داغستان در کلیه امور از کشاورزی تا مامور دولت و تجارت و غیره مشغول به کار می باشند از لحاظ دینی مسلمان سنی مذهب هستند.

——————————————————————————–

لرها که یکی از اصیلترین ملیتها در خاورمیانه می باشند در پهنه وسیعی از ایران گرفته تا ترکیه -عراق – جمهوری آذربایجان – روسیه و بطور پراکنده در آسیای میانه و کلا شوروی سابق زندگی می کنند در ضمن دهها هزار لر در تمامی دنیا بطور مهاجر حضور دارند که در این مقاله به بررسی لرهای (لک) ساکن در داغستان روسیه می پردازیم.

داغستان یکی از جمهوری های روسیه فدراتیو می باشد و در منطقه قفقاز واقع گردیده  و همسایگان آن عبارتند از جمهوری آذربایجان – جمهوری چچن – سرزمین اصلی روسیه و دریای خزر. وسعت این جمهوری حدود ۵۰۵۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن نیز بالغ بر ۲,۵میلیون نفر می باشد که ملیتهای مختلف از جمله اوار-لزگی- کومیک- آذری- لک(لر) و اقوام دیگر در ان زندگی می کنند.

آمار دقیقی از تعداد لرهای داغستان که در روسیه به آنها لک گفته می شود در دست نیست اما تعداد آنها را بین ۶۰ الی ۱۲۰ هزار نفر اعلام میکنند که علت اختلاف در آمار نیز به دلیل ثبت ملیت تعدادی از لرها در ملیتهای دیگر بوده و مربوط به دوران شوروی سابق می باشد و جدیدا آمارگیری دقیقی نشده است. لرهای داغستان در کلیه امور از کشاورزی تا مامور دولت و تجارت و غیره مشغول به کار می باشند از لحاظ دینی مسلمان سنی مذهب هستند. لرهای داغستان را می توان یکی از آزادترین لرهای جهان دانست که دارای آزادی مدنی از قبیل حق آموزش به زبان مادری در مدارس و نیز پخش برنامه به زبان خود از رادیو و تلویزیون و حق داشتن روزنامه بدون محدودیت به زبان خود می باشند و در کل هیچ نوع تبعیضی نسبت به آنها اعمال نمی گردد.

از لحاظ تقسیم بندی ملیتهای قفقاز و از جمله داغستان در این منطقه سه گروه بزرگ ملی در حال زندگی می باشند که دانشمندان جامعه شناس و زبان و تاریخ شناس آنها را اینطور طبقه بندی نموده اند:

1- گروه اقوام بومی که از قبل در منطقه بوده اند مثل گرجی-چچن-اینگوش-لزگی-دالقین-طبساران-چرکس-لر(لک) و غیره.

2- گروه هند و اروپائی که بعدها به منطقه امده اند مثل: ارامنه-روسها-استینها-تالشها-تاتها- اوکراینی ها و غیره.

3- اورال آلتایها: که شامل ترکهای آذربایجانی- ترکهای نوگای-کومیک و بالکار می باشند.

این تحقیقات توسط گروهای کارشناسی خبره به انجام رسیده و بطور بی طرفانه تنظیم شده و نشان دهنده واقعیاتی هست که متاسفانه لرهای ایران از آن غافل می باشند و آن هم بومی بودن لرها و حضور آنها در خاورمیانه قبل از آمدن آریایها و دیگر اقوام به منطقه است که ادعای بعضی از مورخین را که به طور یک طرفه لر را شاخه ای از قوم فارس می دانند را زیر سوال می برد. از سوی دیگر به دلیل اینکه لرها تعریف کلی از ملیت خود نکرده اند یعنی تیره های آن را معین نکرده اند خیلی از این اقوام با وجود لر بودن از لر بودن خود بی خبر مانده اند و در آمار جزو ملتهای دیگر محسوب می گردند که در ایران و عراق می توان به نمونه های آن زیاد بر خورد نمود.

در ضمن تعداد زیادی از لرهای داغستان به صورت پراکنده در سراسر کشورهای شوروی سابق زندگی می کنند که می توان هر از چندگاهی به آنها برخورد نمود. یک مطلب را در پایان لازم می دانم به آن اشاره نمایم اینکه در زمانی که بنده در آن مناطق زندگی می کردم متوجه شدم که قوم لزگی مدعی این بود که لکها شاخه ای از آنها می باشند و زبانشان به زبان آنها شبیه هست. اگر این مسئله صحت داشته باشد در آن صورت این به آن معنا خواهد بود که ریشه و تبار لزگیها هم به لرها بر می گردد که متاسفانه به دلیل عدم آشنائی من با زبان لری نتوانستم در این زمینه به نتیجه ای برسم که جا دارد لرهای کشور عزیزمان با سفر به آن مناطق در یک هیئت فرهنگی به تحقیق در این مورد بپردازند. اگر این موضوع ثابت شود آن وقت تعداد لرهای منطقه قفقاز به یک میلیون بالغ خواهند شد.

به نقل از ستين لر؛ سايت لرهاي مقيم سوئد
منبع: gizilozen.blogfa.com مرتضی حسینی

Advertisements

37 دیدگاه برای «گزارشي از لرهاي جمهوري داغستان روسيه»

 1. با سلام مطلب لرهای داغسستان توسط ستین لر از وبلاگ من بدون ذکر این وبلاگ بعنوان مرجع استفاده شده است در صورت امکان منبع این مطلب را اصلاح فرمایید.با سپاس

 2. بله این لرا همه جا رو گرفتن از اسم وبلاگت خندم گرفت
  اماتو خوزستان دزفول لر نشین نداره+ شوش
  تو خود اهواز لرها خیلی زیادن تو بعضی مناطقش لر ها 100% اونجا رو تساحب کردن
  http://arshadeeghtesad.wordpress.com
  تورم در ایران

 3. خدا وكيلي بگرديد شايد بين سرخپوستان امريكا هم يه گروه از همشهريان باشه. اقا چه عيب داردادم بايد از فك و فاميل خودش خبر داشته باشه

 4. salam ona ham mesel khodeman sade va mazlom va ro rast hastan aya onha ham khejalat mekshan began loran

 5. از اینکه در راستای اعتلای قوم لر و معرفی عظمت آن به هم نزاد ها هستید متشکریم و هم چنین می خواهم در راستای اتحاد این قوم صبور و مظلوم قدم بردارید .
  یک دوست

 6. درود میفرستم به همه ی نژاد پاک آریایی من نیز از لرهای بختیاری هستم ونیز از شما درخواست دارم که در سایت تصاویری از منطقه چغاخور در استان چهار محال بختیاری را نمایش دهید.

 7. با دورود به همه هم تباران در هر گوشه این گیتی
  من این مطلب رادر سایت ستین لر خواندم و از این که شما هم هن را منتشر کردید بسیار خوشحال شدم.این گونه مطالب به شناخت قوم لر هم کمک می کند و هم راه را برای یک کار تحقیقی اسان تر.اتفاقا سایت ستین لر منبع این مطلب را ذکر کرده. پیروز باشید

 8. دورود بر همتباران ومیهنیاران عزیز.دوستان نخست خوشحالم از این که همتبارانی خارج ازوطن داریم .دویم اینکه قوم لر تشکیل شده از دو خیل به نام لر بزرگ ولر کوچک .لربزرگ به پنج ایل تقسیم میشود.1-بختیاری2-لیرابی 3-چهاربنیچه 4-ممسنی 5فیلی.ولرکوچگ نخست به دوایل تقسیم میشود 1-لر 2-لک.وبه همین صورت هر ایل به چند طایفه تقسیم میشود.و.الخ….امامهم تر انکه چند قوم مثل .لر.کرد.بلوچ.سیستانی.ترکمن.آذری.خراسانی .گیلکی .تالشی.عرب .قشقای .فارس.و….این چند قوم در کنار هم خانواده بزرگتری به نام ایران را تشکیل میدهند.لطفأ صحبت از ایرانیان را بومی وغیر بومی دسته بندی نفرماید.من هم کم توجهی مسولین را باتمام وجود لمث میکنم .ولی نمیتوانم تصور کنم .که روزی در شناسنامه ام .نامی بجز ایران عزیزم نوشته شود؟

 9. باید که گفت درباره مردما لک سخن زیاد رانده اند و می رانند و هنوز سخنی نژاده بر کرسی ننشانده اند. این گفتار که شما مر دمانی که خود را لک می گویند لر بنامید سخنی بر پایه درستی نمی باشد.
  آری ، باید که گفت مردمان لک هنوز ناشناسایند و بهتر همان به ، که آنها را همان گوییم که خود می گویند نه آنکه دیگران بر زبان آرند.
  مردمان لک ، مردمانی که با نگریستن بر فرهنگ و زبانشان میتوان به آوردی رسید که ریشه در هزاره ها دارد و جای دارد که سخن را نژاده آورد و هموار راند و زیبا آراست.
  پیروز باشید.

 10. هر چند من خودم ريشتا» لك هستم اما به تاريخ پرافتخار لر فخر ميفروشم . دوست لك زبان ضمن احترام به لهجه لكي . شما را به تحقيق درمورد فرهنگ وتمدن كاسي ها واتابكان لر دعوت ميكنم

 11. نويسنده: تقی پور

  پنجشنبه 12 مرداد1385 ساعت: 14:11

  دوست بزرگوارم

  کارت را می ستایم ومشتاقانه آرزومندم بتوانم شمارا در این کار همراهی نمایم .

  یه چیزی بهت بگم شاید باور نکنی :

  عموی من در یکی از کشورهای اروپای زندگی میکند حدود دو سال پیش به یکی از کشورهای آٍسیای شرقی (چین)مسافرت کرد .چون اون خودش علاقه مند به تاریخ ایران است معمولا هر جای دنیا برود از ساکنین اونجا سراغ از تمدن و تاریخ ایران میگیرد .می گفت در چین به من گفتند که در شمال این کشور در یک منطقه ای یک عده ایرانی که از قدیم در اینجا سکنا گزیده اند زندگی میکنند ومن هم رفتم تا آنها را ببینم .می گفت وقتی رفتم اونجا دیدم گویش ساکنین آن محل لری و شیعه مذهب هستند واتفاقا در ماه محرم بود و عزاداری خودشان را داشتند

 12. دزفول همش لره 100 درصد. چندتایی غیر لر هم هست که کاره ای نیستن.

 13. لرستان بعد از قوم ترک بزرگترين قوم ايران شامل گشته از نقطه نظر اکوسيستم زندگي با توجه به مهاجرت اريا ئيها معتدل ترين ومناسب ترين منطقه در فلات آسياي غربي ايران از پايان صحراي کشور عراق در شرق اين کشور العماره تا مرکزيت ايران از مناطق معتدْل استان همدان تويسرکان به سمت جنوب وازجنوب پاوه تا شهرستان ابادانرواز بندر گاه بوشهر تا شمالي ترين قسمت استان ايلام وکل شمال خوزستان تماميت استان هاي کهکيلويه بختياري و50%استان فارس در قلمرو قوم لر بودهخاطرات رئيس علي دلواري بقلم خودش گرد آورده شده پروفسور مينيورسکي بيانگر اين مطلب است (حالا اين عظمت را با منطقه کوچکي بنام بروجرد که در مرکزيت لرستان بزگ تا 100 سال پيش بوده نابخردانه است واين بيانات ادامه از هم پاشيدگي اين قوم بزرگ است)

 14. شما لرها از خود هیچ هویتی ندارید و مجبورید بگویید لک ها لر هستند این گونه صاحب باباطاهر عریان می شوید صاحب کریم خان زند می شوید صاحب تاریخ 100 هزار ساله لک می شوید صاحب تمام مناطق لک زبان دنیا می شوید پس هر جا بگویند لک ها لر هستند شما وطن پرستی را دوست دارید و هرجا لک زبانی از روی حق خواهی خود را از لر و کرد جدا بداند این حرف ها را کهنه تفرقه انداز و… می خوانید انتظار دارید لک اصالت خود را نادیده بگیرد و بخاطر میل شما به لر بودن خود افتخار کند ولی اسمی از قومیت لک نباشد البته این یک انتظار احمقانه بی شعورانه لرانه و در کمال پر رویی است امروز لک ولکستان بیدار است و به تمام این چرندیات پشت پا می زند وهر لک زبان که خود را لر یا کرد ویا آذری بنامد به وطن و اصالت خود پشت کرده و ناموس فرو شی می کند شاید هم بیشتر که خود شما مدیر سایت لرنا در این گروه جای دارید شما میتوانستید نام لک را بر این سایت بگذارید .

  دوست گرامي كسي منكر تفاوت در زبان مردم زنجان و تبريز نيست. يا كردي سليمانيه را مردم كرمانشاه متوجه نمي شوند. اما هويت فيلي لك و بختياري تحت عنوان لر را ما درست نكرده ايم. مردم لك و لر و بختياري و بروجردي و دزفول و بهبهاني و شهركردي و ياسوجي و ملايري همه لر هستند و اين را نمي توان انكار كرد.

 15. برادر گرامي جناب آزاد بخت هنگامي كه مطالب شما رو مي خوندم احساس مي كردم اگر مدير سايت نزديكت بود حتما روانه بيمارستان مي شد خيلي تند رفتي چه خبره ؟ لك و لر و نمي دونم اين حرفا چيه ؟ واقعا شما از لر بودن فرار مي كنيد ؟ به نظر من هيچ فرقي بين لك و لر نيست متاسفانه در لرستان همه مي خوان بزرگنمايي كنن من خودم لر هستم و از خانواده اي بسيار اصيل كه حداقل پنج پشتم در خود خرم آباد ساكن بودند و الان هم ساكن خر م آباد نيستم ولي از ته قلبم عاشق خاك لرستانم چون عزيزانم و آباو اجدادم در خاك خرم آباد خوابيدند و به اينكه از همچين مردمي هستم واقعا افتخار مي كنم و روستايي و شهري و ازناو دورود و پلدختر و الشتر هم برام فرقي نمي كنه در محل كارم طوري رفتار كردم كه نهايت احترام را براي لر و لرستان به ارمغان داشته . قوم بزرگ بودن به اين معني نيست كه ما همه جا بگيم لريم يا لكيم به نظر من تا زماني كه نتونيم از نظر علمي و فرهنگي خودمون را به همه ايران و دنيا اثبات كنيم اين منم منم كردنها واقعا بيهوده و اسباب خنده اي بيش نيست .
  شما لحن نوشتنتون بسيار مغرضانه و از روي يك تعصب كور كورانه بوده و متوجه نيستيد كه هيچ فرقي بين مردم لرستان نيست چه لك و چه لر بك كم نگرشتون را اصلاح كنيد . البته لطفا . اميدوارم از من ناراحت نشيد ولي به عنوان يك خواهر احتمالا كوچكتر نتونستم در مورد نوشته شما سكوت كنم . موفق باشيد .

 16. لطفا در خصوص روابط لر و کرد و آیا لر از کرد است یا کرد از لر توضیح دهید
  ممنون

 17. درود خدا برشما . همه سرزمین لررا یکی بدانید . تا دیگران خیال نکنند بین ساکنین اولیه ایران زمین خدانکرده اختلافی هست . متشکرم

 18. در ضمن خانم خرم ابادی نظر شما نمی تواند حقیقت را تغییر دهد.
  در جواب مدیر وبلاگ هم بگویم انچه در زنجان وتبریز متفاوت است لهجه است لطفا اطلاعات زبان شناسیتان را افزایش دهید.
  دوما با حلوا حلوا دهن شیرین نمیشه من یه پیشنهاد دارم شما بی خیال به قول خودتون شاخه ی لکی لر شوید واز دیگر لهجه های لری(واقعا مسخرس لر خودش حتی لهجه هم نیست) بگید از تاریخشون آیا چیزی دارید؟؟؟؟؟؟ مسلما نه فقط وفقط از تاریخ لک می دزدید ومی گویید چون ما دوس داریم لک لر باشد اینها هم مال ما هستان میخواهید اتابکان لک رو بدزدید میخواهید کریم خان زند رو بدزدید می خواهید باباطاهر رو بدزدید می خواههید شاه خوشین و تمام افتخارات وتاریخ ما رو صاحب شید لطفا از خودتون بگید شما کی هستید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 19. هر چی فکر میکنم کرد ها و لر ها میخوان لکارو بی هویت نشون بدن لک هم زبانش پارسی میانه آریایی بودند و خواهند بود وسلام

 20. باسلام چرا از لرهای کهگیلویه صحبت نمیکنید،اگر بحث غیرت و شجاعت باشد نه لرها بلکه تمامی نژاد می بایست به این استان سر تعظیم فرود آورند، آیا تا بحال از خود پرسیده اگر چهار تا آریو برزن پیدا میشد اسکندر هیچ غلطی نمیکردی،یک آریو برزن بیشتر نبود آن هم در خاک پاک کهگیلویه ی ایران عزیز،آیا میدانید ما پسران مغول را کشتیم،آیا میدانید کورش کلاهش لری بود،ککایل و ددیل لر و خمون بیوم، اگر ساده ایم ولی باوفاییم،تاریخ شاهد، مردمان لر از هر جایی بیاین بجای منم منم یکی ویکصدا بشیم،همینقدر که همرنگ و همزبان و همکیش و از همه مهمتر چنان قدرتمند بوده ایم که فقط در ایران اسلامی جای افتاده ایم نشانه وفاداری به خاک پاک میهن عزیزمان است…

 21. باسلام چرا از لرهای کهگیلویه صحبت نمیکنید،اگر بحث غیرت و شجاعت باشد نه لرها بلکه تمامی نژاد می بایست به این استان سر تعظیم فرود آورند، آیا تا بحال از خود پرسیده اگر چهار تا آریو برزن پیدا میشد اسکندر هیچ غلطی نمیکردی،یک آریو برزن بیشتر نبود آن هم در خاک پاک کهگیلویه ی ایران عزیز،آیا میدانید ما پسران مغول را کشتیم،آیا میدانید کورش کلاهش لری بود،ککایل و ددیل لر و خمون بیوم، اگر ساده ایم ولی باوفاییم،تاریخ شاهد، مردمان لر از هر جایی بیاین بجای منم منم یکی ویکصدا بشیم،همینقدر که همرنگ و همزبان و همکیش و از همه مهمتر چنان قدرتمند بوده ایم که فقط در ایران اسلامی جای افتاده ایم نشانه وفاداری به خاک پاک میهن عزیزمان است…

 22. با سلام
  در مورد لکها یا لخهای داغستان تا جایی که من تحقیق کردم و حتی ضمن جستجو در فرهنگ لغت محدود آنها هیچ ارتباط زبانی و گویشی و حتی از لحاظ نژادی و تاریخی با ما لکهای ایران ندارند و شاید این فقط یک شباهت اسمی باشد ولی لکهای شیخ بزینی شهر هیمنه ترکیه((sih beziny/heymenali kurtler) هنوز به زبان لکی بسیار شبیه به ما حرف میزنند و بدون شک ما میتوانیم به راحتی با آنها لکی حرف بزنیم ولی غیر از ما لکهای لرستان همۀ لکها خود را یکی از چند گروه قومی کرد میدانند که طبق نظر خیلی از مورخین و زبانشناسان لکی ادغامیست از بقیه لهجه های کردی این واقع بینانه ترین نظریه است چرا که هیچ کلمه لکی وجود ندارد که با یکی دیگر از لهحه های کردی مشترک و همریشه نباشد

 23. جناب ماردین… من می تونم لیستی از لغات لکی به شما بدهم که در هیچ یک از لهجه های دیگر کوردی نیست . به نظر من لکی یک لهجه از کوردی است بدیهی است که لهجه ها مشترکند. در مورد لوری من نظری ندارم چون زیاد معلوم نیست که لرها فارس هستند یا کورد، ولی بیشتر کوردی است که با فارسی قاتی شده.

 24. این بدبختهای لک های ترکیه و داغستان تا حالا اسم لر را نشنیدند…حالا لر شدند…عجیبه

 25. در مورد لرهاي مازندران بنويسيد متاسفانه كسي در مورد مردم مازندران گلستان و گيلان چيزي نمي نويسه

 26. لک هاقومی اصیل که در سر تا سر ایران و اسیا پراکندهاند

 27. ماتعداد سی خانواده لک در شهرستان امیدیه خوزستان که از حدود 200 سال پیش به این منطقه امدهایم ومیدانیم که زادگاه قبلی ما اطراف امام زاده بابابزرگ بوده است ali .kali861agmal.com

 28. سلام
  فكرمي كنم در اين باره بايد بيشتر مطالعه كنيد لك لر ( بايد لر را به فتح ل بخوانيد تا صحيح باشد لك لر به معناي لك ها است در تبريز نيز محله اي به همين نام دارم . تشكر

 29. قابل توجه دوست گرامی که میگه در دزفول لر نشین نداره و همچنین شوش؟؟؟!!! شما به مناطق دزفول یه نگاهی کنید بعد این حرف رو بزنید به نظر من بیشتر از خود دزفولی ها لر در دزفول زندگی میکنه و اکثر مناطق دزفول هستند مثل: سیاهپوشان،مدرس، سیامنصور و……….

 30. آقای لک زبان احمق،اگه اتابکان لک بوده چرا پایتختش خرم آباد بوده که از انقلاب به قبل بهش نگاه کنید تماما لر نشین بوده،من خودم لک هستم اما دیگه نمیشه گفت که اتابکان لک بوده یا بابا طاهر لک بوده،در ضمن کریم خان از لر های ملایر بوده اگه نمی دونی از کتاب خونه سر کوچتون بپرس،هر چند اگه کتاب خونه میرفتی الان این وضعیتت نبود،اتابکان تو تمام منابع جهانی نه فقط ایرانی به اتابکان لر شناخته شده،شما لکا تو این شلوغ پلوغی که به پا شده می خواید بگید…از قدیم گفتن تو شهر که هرج و مرج میشه غورباقه هم هفتیر کشی میکنه،من لکم اما اگه به ار احترام نزاریم هیچکی به ما احترام نمی ذاره،البته تو جو سنگینی که تو ایران هست این حرفهای شما اشکالی نداره،بیدار شید که لک با لر با کرد یه نژادن اونم نژاد ماد،حالا هی بگو شما لرا کی هستید چی دارید صد تا علامته سوالم بزار آفرین،نژاد فارس یکی مونده اما ما لرل به دو قسمت لر و کرد تقسیم شدیم حالا هم که لک ها شدن ضلع سوم،یه کم عقل خوب چیزیه.

 31. معذرت اگه گفتم احمق،داغ کردم از حرفات،من 3 نسله که خرم آبادم،قبلش از داهاتایه خرم آباد بودیم، اما الان 6 ساله که یزدم،در ضمن من دو رگم یعنی هم لرم هم لک اما از یه نژادم اونم نژاد ماد بزرگ.

 32. حمید :

  حسن آزادبخت :شما لرها از خود هیچ هویتی ندارید و مجبورید بگویید لک ها لر هستند این گونه صاحب باباطاهر عریان می شوید صاحب کریم خان زند می شوید صاحب تاریخ 100 هزار ساله لک می شوید صاحب تمام مناطق لک زبان دنیا می شوید پس هر جا بگویند لک ها لر هستند شما وطن پرستی را دوست دارید و هرجا لک زبانی از روی حق خواهی خود را از لر و کرد جدا بداند این حرف ها را کهنه تفرقه انداز و… می خوانید انتظار دارید لک اصالت خود را نادیده بگیرد و بخاطر میل شما به لر بودن خود افتخار کند ولی اسمی از قومیت لک نباشد البته این یک انتظار احمقانه بی شعورانه لرانه و در کمال پر رویی است امروز لک ولکستان بیدار است و به تمام این چرندیات پشت پا می زند وهر لک زبان که خود را لر یا کرد ویا آذری بنامد به وطن و اصالت خود پشت کرده و ناموس فرو شی می کند شاید هم بیشتر که خود شما مدیر سایت لرنا در این گروه جای دارید شما میتوانستید نام لک را بر این سایت بگذارید .دوست گرامي كسي منكر تفاوت در زبان مردم زنجان و تبريز نيست. يا كردي سليمانيه را مردم كرمانشاه متوجه نمي شوند. اما هويت فيلي لك و بختياري تحت عنوان لر را ما درست نكرده ايم. مردم لك و لر و بختياري و بروجردي و دزفول و بهبهاني و شهركردي و ياسوجي و ملايري همه لر هستند و اين را نمي توان انكار كرد.

  یه کمی به فکر خودتون باشید و تعصب را کنار بگذارید-چون اگر نگذارید یا دوزد می شی ویا حمال و بارکش بازار تهران

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.